Da li vas rat u Siriji podseća na rat u bivšoj YU?

Prognoza je prosta racunica.
Asad nece izdrzati, veca sila je udarila na njega od one sto ga brani.

Zamolila bih te da budeš samo malo precizniji, tj. jasniji. Ako je Moskva zaista isporučila rakete... o kakvoj većoj sili govorimo? Izraelu??

Izvini, bila sam malo ironična, bez potrebe. Shvatam o čemu govoriš.... Ali bilo bi mi drago da napišeš i zašto si tako siguran u to.
 
Poslednja izmena:
Hm. Previše strana je umešano... Apstraktno je izvesti tako nešto, ali ok, možda čujemo još neko mišljenje.
Slicno je kao i sa Irakom, samo sto sada nema Bin Ladena. Sirija je tu najmocniji igrac. Ode ona, Iran ostaje sam. Rusi ce dobiti nekakve koncesije od Amerikanaca, kao i uvek, te ce sinovi demokratije zaprziti Irancima i ovako vrela leta.
 
Zamolila bih te da budeš samo malo precizniji, tj. jasniji. Ako je Moskva zaista isporučila rakete... o kakvoj većoj sili govorimo? Izraelu??

Izvini, bila sam malo ironična, bez potrebe. Shvatam o čemu govoriš.... Ali bilo bi mi drago da napišeš i zašto si tako siguran u to.

Rusi jedino da su isporucili rakete kakve su pre 50g isporucili na Kubu mogli bi da pricamo o nekom pozitivnom ishodu za Siriju, ali posto znamo da nisu niti da hoce tako nesto bilo kome da isporuce - Asadu bi bilo najpametnije da se pakuje i put Kine ili da se dogovori sa Amerikancima.

Sto se tice Izraela, tu nema mesta ironiji, oni su supersila za ceo region, a to su dokazali do sada nekoliko puta i mislim da ce opet demonstrirati svima koji su zaboravili.
 
Rusi jedino da su isporucili rakete kakve su pre 50g isporucili na Kubu mogli bi da pricamo o nekom pozitivnom ishodu za Siriju, ali posto znamo da nisu niti da hoce tako nesto bilo kome da isporuce - Asadu bi bilo najpametnije da se pakuje i put Kine ili da se dogovori sa Amerikancima.

Sto se tice Izraela, tu nema mesta ironiji, oni su supersila za ceo region, a to su dokazali do sada nekoliko puta i mislim da ce opet demonstrirati svima koji su zaboravili.

Rusi demantuju da su isporučili rakete zemlja-vazduh S-300, a Asad je danas izjavio da jesu. Damask je nedavno imao priliku da se seti ... Izrael nema milosti.

- - - - - - - - - -

U poredjenju sa onima koji su otpoceli gradjanski rat u Siriji (Amerika), oni i jesu marioneta. Arapska liga je opasno potresena poslednjih godina, Libija, Tunis, Egipat.

Više Sirijaca ima u Libiji, Egiptu itd nego u Siriji.
 
Ako demonstranti u Turskoj popuše trojanca, vrlo moguće da će na čelo doći još konzervativniji nego što je to Erdogan ikad htio biti. Politiku na Bliskom Istoku kontrolišu Saudijci, kojima je Asad jedina pretnja da kroz vehabizam zavladaju svim Arapima. Sva ta "arapska proljeća" s više i manje uspjeha su prošla kroz čitavu sjevernu Afriku... Jordan će pustiti niz voodu kad im to bude odgovaralo, jer realno Hašemiti, nemaju snage za neki opstanak... iako su mi lično istorijski zanimljivi. Egipat će vjerovatno proći kao i Jordan, ali ne prije Sirije. Ako stvarno u Turskoj dođu neki ultraislamisti, možda će se ići na podjelu Sirije na neki Asadov dio (Damask, Homs, Hama, Latakia) i vehabijski dio duž rijeke Eufrat ne bi li dobili neku zelenu transverzali Arabija-Turska. Naravno i nažalost, mira neće biti, i dalje će biti borbe za Alepo, a i pitanje kako će Damask proći kao centar Sirije. Liban bi mogao loše proći, barem oni dijelovi, gdje bude prelijevanja rata iz Sirije.

Može bit' a i ne mora... moje neko viđenje...
 
Mene se sve vise ovo uopste ne svidja. Stvari se zakuvavaju bas tamo gde je kriticno - Bliski istok, ako vise volite Armagedon. Strane zauzimaju najjaci, sto znaci da ako sukob eskalira postace globalni.
Mnogi vec pominju neminovnost 3. svetskog, kriza je naravno vec tu, sa velikom verovatnocom produbljivanja...

Sto bi neki rekli, scena je prakticno postavljena, sou moze da pocne svakog casa. A "agenda", iliti program/cilj sou-a je, nadam se da i to znamo svi, jeziv - prezivece svaki 13-14, u boljem slucaju svaki 6-7 covek.

Kako sam vise puta izneo, bar moj utisak, tako katastrofalne stvari se coveku prosto cine nemoguce, a onda se samo odjednom nadje u svemu tome (uvek se setim 1999., nisam mogao da verujem da ce se to desiti, cak i posle svih onih sukoba 90tih, ali jeste; ne da sad nesto dramim oko toga, nego cisto psiholoski).

Nadam se da jako gresim u vezi s ovim.
 
Evo nešto može a i ne mora imati veze s ovim ili s bilo čime... ;)

The Greater Middle East is a political term coined by the Bush administration

Greater_Middle_East_%28orthographic_projection%29.svg


Jedna ispravka samo. Pod Veliki Bliski Istok misli se još i na Al-Andalus na Pirinejima i Balkan. ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Greater_Middle_East
 
Ako demonstranti u Turskoj popuše trojanca, vrlo moguće da će na čelo doći još konzervativniji nego što je to Erdogan ikad htio biti. Politiku na Bliskom Istoku kontrolišu Saudijci, kojima je Asad jedina pretnja da kroz vehabizam zavladaju svim Arapima. Sva ta "arapska proljeća" s više i manje uspjeha su prošla kroz čitavu sjevernu Afriku... Jordan će pustiti niz voodu kad im to bude odgovaralo, jer realno Hašemiti, nemaju snage za neki opstanak... iako su mi lično istorijski zanimljivi. Egipat će vjerovatno proći kao i Jordan, ali ne prije Sirije. Ako stvarno u Turskoj dođu neki ultraislamisti, možda će se ići na podjelu Sirije na neki Asadov dio (Damask, Homs, Hama, Latakia) i vehabijski dio duž rijeke Eufrat ne bi li dobili neku zelenu transverzali Arabija-Turska. Naravno i nažalost, mira neće biti, i dalje će biti borbe za Alepo, a i pitanje kako će Damask proći kao centar Sirije. Liban bi mogao loše proći, barem oni dijelovi, gdje bude prelijevanja rata iz Sirije.

Može bit' a i ne mora... moje neko viđenje...

O takvoj podeli sam i ja danas razmišljala, samo kao jedna od mogućnosti. Severni deo bi tu možda bio i najpodnošljiviji. Vehabizam ne smatram najvećom pretnjom, ali i ne sumnjam u njihovu moć.
Hvala ti na odgovoru, nadam se da ću biti u prilici da pročitam još poneki tvoj komentar.
 
Poslednja izmena:
O takvoj podeli sam i ja danas razmišljala, samo kao jedna od mogućnosti. Severni deo bi tu možda bio i najpodnošljiviji. Vehabizam ne smatram najvećom pretnjom, ali i ne sunjam u njihovu moć.
Hvala ti na odgovoru, nadam se da ću biti u prilici da pročitam još poneki tvoj komentar.

U svom tom loncu, ja vehabizam vidim kao vrh piramide... a ispod njega sve te Slobodne Armije, Muslimanska Bratstva, Al Nusre i ostali frontovi... itd. S njima svima upravljaju Saudijci, preko svojih satelita u Kataru i Bahreinu. Ako misliš da je neko veća pretnja od njih, slobodno navedi. Iako se u S. Arabija pomalo krčka, kad bi pali bio to sasvim novi tok događaja! :)
 
U svom tom loncu, ja vehabizam vidim kao vrh piramide... a ispod njega sve te Slobodne Armije, Muslimanska Bratstva, Al Nusre i ostali frontovi... itd. S njima svima upravljaju Saudijci, preko svojih satelita u Kataru i Bahreinu. Ako misliš da je neko veća pretnja od njih, slobodno navedi. Iako se u S. Arabija pomalo krčka, kad bi pali bio to sasvim novi tok događaja! :)
Nisam sigurna da su u S. Arabiji Sirijci dobrodošli, zahtevaju od njih da se se legalizuju, veliki broj Sirijaca želi da ode iz S. Arabije. Vehabizam im verovatno ne prija. Nisam verovala da Saudijci imaju veći uticaj preko svojih satelita osim u toku medijskog rata vezanog za maskr civila i hemijsko oružje - što je nenadano ipak stiiglo u javnost.
 
U svom tom loncu, ja vehabizam vidim kao vrh piramide... a ispod njega sve te Slobodne Armije, Muslimanska Bratstva, Al Nusre i ostali frontovi... itd. S njima svima upravljaju Saudijci, preko svojih satelita u Kataru i Bahreinu. Ako misliš da je neko veća pretnja od njih, slobodno navedi. Iako se u S. Arabija pomalo krčka, kad bi pali bio to sasvim novi tok događaja! :)

Ako ne padnu - onda ona tvoja kugla The Greater Middle East is a .... nije dobro za nas :)

( Izvinjenje ako sam napisala neku glupost, uhvatio me je san pa više nisam sigurna ni ko su šiti ni ko suniti ) :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top