Negativ => slika

Dovla

Elita
Poruka
16.644
Imam ovde gomilu nekih negativa i zeleo bih da ih iskeniram i prebacim u slike npr. jpg i takve slike narezem na CD. Imam All In One Epson RX425, i on nema drzac za filmove, ali sam cuo da moze i bez toga. Da li neko moze da mi preporuci neki program ili da mi kaze koja komanda u Photoshop-u (ako postoji) to radi a da nije Ctrl+I.
Unapred hvala!
 
ja imam mustek bear paw 2448ta i uz njega sam dobio program ulead photo express, ali imam i drzac za negative, tako da mogu da prebacujem, inace imas u tom programu ulead photo express imas da izradis slike sa negativa, ako nabavis program procackaj malo to aquire, i videces stoji ti reflexive, valjda, ili tkao nesto, tu promenis na negative, i dobices...
poz.
 
nidzesi:
Šta ti je uopšte NEGATIV???
negativ je fotografija u inverziji, u odnosu na boje i kolicinu svetlosti.Isti termin se upotrebljava i za celuloidnu traku/film, koji je , nakon sto je izlozen svetlosti postupkom fotografisanja, tretiran hemikalijama za razvijanje, prekidanje i fiksiranje, pa nakon toga osusen.Ukratko, razvojena rolna filma.
a odgovor za pitanje sa pocetka, ako uspes da ih skeniras bez uloska za filmove/ a nikada nisam probao da ih bilo kako skeniram/, onda mozes u bilo kom programu, fotosop ili acdsee da pretvoris u negativ negativa, odnosno pozitiv i tako upamtis.to znam.
 
mshone:
nidzesi:
Šta ti je uopšte NEGATIV???
negativ je fotografija u inverziji, u odnosu na boje i kolicinu svetlosti.Isti termin se upotrebljava i za celuloidnu traku/film, koji je , nakon sto je izlozen svetlosti postupkom fotografisanja, tretiran hemikalijama za razvijanje, prekidanje i fiksiranje, pa nakon toga osusen.Ukratko, razvojena rolna filma.
a odgovor za pitanje sa pocetka, ako uspes da ih skeniras bez uloska za filmove/ a nikada nisam probao da ih bilo kako skeniram/, onda mozes u bilo kom programu, fotosop ili acdsee da pretvoris u negativ negativa, odnosno pozitiv i tako upamtis.to znam.

Ma to znam i ja da moze ali mi treba konkretna komanda u photoshopu ili acdsee-u ili u bilo kom drugom programu
 
ti drzaci na skenerima su namenjeni za dia pozitive a ne za negativ filmove i dia pozitivi se skeniraju sasvim ok a to dali moze negativ da se skenira pa da dobijes sliku nisam siguran ali mislim da ne mozes to da izvedes, pa da sa nekom komandom dobijes boju tesko.
 
Foto radnje to ne rade sa skenerima od 30 evra.
Savremene masine za pravljenje slika prvo skeniraju filmove, pa ih stampaju, isto tako prihvataju i slike sa digitalnih medijuma, cd-a, flash memorija i sl.
 
Naravno a mozes da skeniras negativ i od digitalnog rezultata da dobijes upotrebljivu sliku. Ne vidim zasto bi bio problem to uraditi sa mogucnostima koje nudi Photoshop.

Drugi mnogo realniji problem je sto obicni skeneri nisu pravljeni da skeniraju photo-film! Tako da sa njima neces dobiti prave i kvalitetne rezultate. Za bili kakav ozbiljniji rezultat to bi ipak trebalo odrati sa skenerom namenjenim za takv skeniranje. A mislim da ti je u interesu da to sto sacuvas u digitalnom obliku ipak ima neki nivo kvaliteta.

Tako da bolje odnesi negative u neku photo-radnju i izuj se malo, zarad kvaliteta :wink:
 

Back
Top