BEZ VIZA

valdemar

Zainteresovan član
Poruka
124
:idea: Dakle, nisam siguran da li je spisak 100% tacan, pa ako neko zna, neka dopuni ili ispravi. Elem, sa SCG pasosem, viza vam nije potrebna za ulazak sledece zemlje:

EVROPA
Andora
Belorusija
Bosna i Hercegovina
Bugarska
Hrvatska
Makedonija
San Marino

AZIJA
Irak
Japan
Kipar

AFRIKA
Alzhir
Bocvana
Egipat
Gvineja
Nigerija
Sejsheli
Tunis
Zimbabve

AMERIKE
Argentina
Bolivija
Ekvador
Kosta Rika
Kuba
Meksiko
Chile


Dakle, ukoliko znAte za jos neku zemlju, bas bi mi bilo drago da dopunite spisak... :)

*Za Andoru ne treba viza, ali morate proci kroz Francusku ili Spaniju, dakle - Schengen! Za San Marino isto tako, jedino ako ima neka varijanta helikopterom od Riminija na Jadranskom moru... :twisted:
 
valdemar:
:idea: Dakle, nisam siguran da li je spisak 100% tacan, pa ako neko zna, neka dopuni ili ispravi. Elem, sa SCG pasosem, viza vam nije potrebna za ulazak sledece zemlje:

EVROPA
Andora
Belorusija
Bosna i Hercegovina
Bugarska
Hrvatska
Makedonija
San Marino

AZIJA
Irak
Japan
Kipar

AFRIKA
Alzhir
Bocvana
Egipat
Gvineja
Nigerija
Sejsheli
Tunis
Zimbabve

AMERIKE
Argentina
Bolivija
Ekvador
Kosta Rika
Kuba
Meksiko
Chile

Od kada to ne trebaju vize za BOliviju i Kosta Riku, do skora je trebalo?

Dakle, ukoliko znAte za jos neku zemlju, bas bi mi bilo drago da dopunite spisak... :)

*Za Andoru ne treba viza, ali morate proci kroz Francusku ili Spaniju, dakle - Schengen! Za San Marino isto tako, jedino ako ima neka varijanta helikopterom od Riminija na Jadranskom moru... :twisted:
 
Pre neki dan je na srbijanskom dnevniku bio prilog o vizama i tome slicno... na kratko je dat spisak dvadesetak zemalja, medju njima sam sigurno video boliviju, a onda, posto me je strasno interesovalo, trazio sam neki website i nasao JAT-ov dosta stari podatak o ovim zemljama. Tamo je bila i Ksta Rika i ostale, ali ne znam kada je poslednji put azuriran ta stranica posto npr. nije bilo hrvatsk... :?:
 
Sta nam to znaci !?
Kad su sve te drzave jos gore od nase , ili bar jednake !
Osim 1-2 koje su predaleke ...a kao dobre
Bolje biti u SCG , nego u nekoj od tih .
Nije za dzabe taj spisak
 
nesons:
Sta nam to znaci !?
Kad su sve te drzave jos gore od nase , ili bar jednake !
Osim 1-2 koje su predaleke ...a kao dobre
Bolje biti u SCG , nego u nekoj od tih .
Nije za dzabe taj spisak

pa ne znam da li nekome nesto znaci, ali meni znaci, pa sa pitao ljubazno da li neko zna jos neku informaciju, pa da dopuni ili ispravi... :wink:
e,da... meni nije bolje biti u scg nego u nekoj od "tih"... :?
 
valdemar:
nesons:
Sta nam to znaci !?
Kad su sve te drzave jos gore od nase , ili bar jednake !
Osim 1-2 koje su predaleke ...a kao dobre
Bolje biti u SCG , nego u nekoj od tih .
Nije za dzabe taj spisak

pa ne znam da li nekome nesto znaci, ali meni znaci, pa sa pitao ljubazno da li neko zna jos neku informaciju, pa da dopuni ili ispravi... :wink:
e,da... meni nije bolje biti u scg nego u nekoj od "tih"... :?

Odkud znas da ti je bolje u tim drzavama ? Jesi li boravio u nekoj od tih ? Da ne kazem ziveo i radio
 
nesons:
Sta nam to znaci !?
Kad su sve te drzave jos gore od nase , ili bar jednake !
Osim 1-2 koje su predaleke ...a kao dobre
Bolje biti u SCG , nego u nekoj od tih .
Nije za dzabe taj spisak

Sto se tice ovog spiska, nije bas najtacniji vezano za obe Amerike, ali ne bih se slozio sa ovom tvojom konstatacijom da je u Srbiji bolje nego u svim ovim navedenim zemljama, manje-vise to stoji ali sve je to relativno i ne mozes apriori sve zemlje treceg sveta stavljati u isti kos. Ima dosta primera za to......znam iz iskustva da u nekim zemljama, koje su daleko iza Srbije u bilo kom pogledu, neka zanimanja prozale daleko bolje. Ziveo sam u Dominikani 9 meseci i znam odredjeni broj ljudi koji zive bolje nego da su u USA. Kada vec spominjem USA , veliki broj amerikanaca, kanadjana odlazi u Juznu Ameriku, cak i u Boliviju koja je najsiromasnija drzava ovog kontinenta. Napomena, mislim da je viza potrebna za Boliviju iako je u ovom spisku navedena.

Par primera za ovo sto sam naveo: maseri u Dominikani zaradjuju oko US $ 20 na sat, nemoguce u Srbiji. Dobar kuvar u turisticki razvijenim drzavama, npr na Karibima, mogu lepe pare da zarede. Ljudi sa engleskog govornog podrucja drze casove engleskog u zemljama treceg sveta, prosecno US$ 5 na sat, pa to je minimalna plata u USA, US$ 5 u Argentini recimo ili Peruu je daleko vece u nekom ralatovnom smislu nego ista suma u USA, slazes se? Itd, mogu da ti navedem masu primera, ali poenta je da ne mora znaciti ako je zemlja generalno siromasna da se ne moze ziveti na nekom pristojnom nivou.

Chile, koji spada u srednje razvijene zemlje sa oko US$ 5500 bruto nacionalnog dohotka (za usporedbu, SCG ima nesto oko US$ 2000), ima veoma stabilnu ekonomiju, MNOGO bolju od nase, a i politicka situacija im je u odnosu na nas na visem nivou. Nesto sam o Chile napisao u postu na forumu o Juznoj Americi pa da se sada ne ponavljam, ali u svakom slucaju je prva zemlja na mojoj listi za odlazak , naravno od zemalja za koje ne treba viza. Ako mi se jadan drugi plan za Kanadu izjalovi onda odoh u Chile, vec sam i pripremio ceo put.
 
pa dobro, samo da ne bude zabune...
ja sam stavio spisak i ako ste procitali post do kraja rekao sam da nije 100 tacan, a mozda i zastareo, pa sam zamolio svakoga ko ima neku informaciju da dopuni i ispravi. i nekoliko vas (njih) je dopunilo ili ispravilo. i ja sam se zahvalio... ali nisam video potrebu da svaki put ponovo stavljam revidiran spisak (mada sam za sebe napravio... :twisted: )
i da, bio sam u nekim drzavama sa spiska...
i ne moras obaezno da zivis negde da bi mogao da zakljucis gde se kko zivi. a i ne zive svi isto. pa nekome je i u srbiji raj! meni licno smeta mentalitet, rezonovanje i odnos prema... pa, prema puno toga...

da, klika, chile se i na mojoj lestvici uspinje svakim danom sve vise...
drzim ti fige (i za kanadu i za chile...)
a i svima koji su resili da odu...
 
Chile je malo predaleko za moj pojam ( za trazenje srece i zadovoljstva ), verujem ti da je tako kao sto kazes ( jer si na neki nacin istrazio mogucnosti ) , ali se ipak ,ja licno , nebi odlucio za taj korak ! ( zasto - ne znam )?
Kakve odnose nasa drzava ima sa Chileom ? Moze li se garantovati sigurnost ?
A i karta mislim da je preskupa (cak i u jednom pravcu ) !? Imas li nekog tamo ?
U svakom slucaju SRECAN PUT i ostanak !
 
nesons:
Chile je malo predaleko za moj pojam (za trazenje srece i zadovoljstva), verujem ti da je tako kao sto kazes ( jer si na neki nacin istrazio mogucnosti ) , ali se ipak ,ja licno , nebi odlucio za taj korak ! ( zasto - ne znam )?

Vidim iz tvog posta da nemas nekog velikog iskustva u putovanjima i da posmatras stvari crno-belo. Ti si ovde po meni zalutao u ovaj podforum jer ides sa nekom pricom u startu koja apsolutno nema neko pokrice, vec su to neka tvoja nagajdanja.
Veldemar je pokrenuo jedan konstruktivan post zeleci da ljudima da neke korisne informacije, ok, malo je bilo ispravki ali ne mozemo svi sve da znamo, i niko njemu nije zamerio ako spisak nije bio 100 % precizan.

Prva stvar je to sto ti ocigledno menas hrabrosti da se upustis u odlazak u nepoznato, a to je slucaj i sa mnogim ljudima za koje znam da zive prilicno lose u Srbiji a nemaju m*d* da se odluce na takav korak, i onda kreces sa ubedjivanjem, bez konkretnih cinjenica, da je u Srbiji sigurno bolje i da niko ne treba da ide odavde.
Ti kazes da je svuda losije nego u Srbiji a nisi nam rekao gde si sve to bio u inostranstvu i kakva su tvoja iskustva? Ja bih voleo da ih cujem.
Onda kazes da ti je Chile suvise daleko, pa jel stavrno mislis da blizina ima nekakvu prednosti i da ces bolje ziveti u Ervopi na primer? Da li si uopste svestan skupoce koja vlada u zapadnim zemljama Evrope i da li znas kako ljudi tamo zive? Ne kazem da je u Evropskoj Uniji lose za zivot ali ne traba odbacivati i neke druge zmelje, pa i zemlje treceg sveta, kao nesto sto u startu ne valja, a to sam u prethodnom postu malo i razjasnio, sve je relativno!

Sta to znaci skupa ti je karta do Chilea? Opet vidim da nisi upusen u cene i ne znas bas o cemu pricas, cisto nagadjanje. Meces dana provedenih u Juznoj Americi (naravno sa avio kartom ukljucenom u tu cenu) te nece kostati vise od mesec dana u Zapadnoj Evropi, ja to tvrdim i mogu i da ti dokazem, iako ce neko pomisliti da odlazak na drugi kontinent sam po sebi iziskuje velike troskove, da ali ne vece nego obicno, samo treba imati prave informacije i znati sta i kako raditi. A covek koji se odluci da ode iz Srbije zauvek sigurno nece krenuti na put sa US $ 500 u dzepu, vec sa mnogo vecom sumom i onda mu karta do Chile ili bilo koje druge destinacije nece biti skupa, tj. nece igrati neku veliku ulogu, slazes se? A ako pak nemas za tu kartu, pa sta onda uopste i razmiljas o odlasku kada je u tom slucaju neostvarljivo. To su samo neki izgovori da se ne ode, nista drugo.

nesons:
Kakve odnose nasa drzava ima sa Chileom ? Moze li se garantovati sigurnost ?
Imas li nekog tamo ?

Ovakva pitanja su karakteristicna jos za onaj period komunizma i ja sam ih svaki put slusao jos od mojih prvih putovanja po Evropi jos 1986. godine pa na dalje, i mogu ti reci da je meni to uvek bilo smesno, postavljati takva pitanja danas, hmm.....ajde necu da budem nevaspitan..........
Ocekivati da te neko negde ceka i da ti sve da na tacni......., prosla su ta vremena moj prijatelju, sto pre shvatis realnost i zaboravis na te komunisticke ideje o nekom savrsenom drustvu gde drzava brine o tebi, to bolje za tebe. Ne postoji utopija, ni USA, ni Kanada, ni bilo sta drugo nije idealno. Srbija, na zalost i dalje zivi u nekoj vrsti virtualne stvarnosti, neki ljudi jos nisu svesni da je Tito umro pre 25 godina! A i tada smo ziveli u virtuelnoj stvarnosti samo sto to ne zelimo da priznamo, tu je problem.

Nemoj pogresno da me shvatis, to sto si ti izneo svoje misljenje da je ovde bolje, ja to prihvatam, ali nekoga ubedjivati u to nema nekog smisla pogotovu ako nije utemeljeno u nekim cinjenicama, ja nikoga ne bijem poglavi da ide iz Srbije, ja cu svakako otici jednog dana, i na ovi forumima aktivno ucesvtujem iz razloga da pomognem nekome a i nadam se da meni neko takodje moze pomoci sa nekim savetom ili sugestijom.

Da ne duzim previse iako bih mogao sa jos mnogo detalja i primera da ti potkrepim celu ovu pricu, nemoj posmatrati stvari jednostrano, gledaj malo sire na ovu problematiku, pa zar stvarno mislis je na stotine hilajda mladih ljudi otislo iz ove zemlje iz nekog hira ili pukog zadovoljstva? Sta ih je nateralo da odu, pa verovatno razorena zemlja u svakom pogledu, kolektivna apatija, iskvareni ljudi, primitivizam, nemastina, nemogucnost zaposlenja, ...i jos mnogo toga ruznog.............razmisli malo o tome.......
 

Back
Top