Komora ovlascenih revizora

jejaecc

Zainteresovan član
Poruka
126
Obzirom da vidim da nikuda nije zapoceta ovakva tema, poput teme "Savez racunovodja i revizora Srbije", smatram da je korisno da se otvori. Ja sam pri ovom organu izvrsila inicijalnu prijavu i uplatu i krenula da spremam ispite za decembar/januar, pa bi bilo i vise nego pozeljno da podelimo iskustva i upute jedni sa drugima koji vec imaju ista u obuci i polaganju pri ovom organu.
 
Vidim da si postovala i na temi SRRS, da li su ti u Komori priznali neke ispite polozene u Savezu? ili sa fakulteta? Da li si zavrsila drzavni fakultet?

Nema priznavanja ispita. SRRS je privatna firma, d.o.o. koja u svoje ime i za svoj račun organizuje polaganje ispita za dobijanje sertifikata koji ta ista firma izdaje i koji nisu zahtevani nijednim zakonskim aktom. Posebno je pitanje zašto Računovodstvo d.o.o (SRRS) to nigde javno ne kaže svojim kandidatima, već ih stalno drži u lažnom uverenju da eto-samo-što-nije došlo do izmene Zakona o računovodstvu koje bi im omogućile privilegovan položaj.
Istini za volju, vremenom su njihovi sertifikati stekli određenu težinu u praksi, odnosno poslodavci je nekako vrednuju. Ali to je od slučaja do slučaja..

Što se tiče fakulteta, ispiti se priznaju, ali samo za prvi nivo ispita za sticanje zvanja Ovlašćeni revizor. Za internog revizora, nema priznavanja ispita, što je veoma čudno jer se ispit Poslovno upravljačke veštine polaže na osnovu Strategijskog menadžmenta i Upravljanja projektima sa BG Ek.fakulteta, odnosno Analiza poslovanja i informacione tehnologije (u delu Analiza poslovanja), polaže se na osnovu Upravljačkog računovodstva sa Ekofa...
 
Poslednja izmena:
I mene zanima sta sve treba za licencu pri komori. Jesi li nesto polozila i tvoja iskustva. Mene interesuje za internog revizora. Ako mozes posalji mi na e mail maki0301@gmail.com
Vidim da je De_Sisti prilicno upucen i da vam je dao maltene informacije kojima sam i sama raspolagala, s tom razlikom da nisam bila sigurna da je SRRS privatno drustvo (u narednom postu sam malo istrazivala i sasvim opravdano posumnjala). Samo da dopunim ono sto je preskoceno da se kaze ovde: ispiti se priznaju (ispiti prvog nivoa za sticanje zvanja Ovlasceni revizor) jedino ukoliko kandidat ima zavrsten drzavni ekonomski fakultet . Ispiti za internog revizora se takodje priznaju, tj. kandidat biva oslobodjen 2 ispita ukoliko je vec stekao zvanje ovlascenog revizora pri ovom organu, tj. polazuci ispite u Komori (drugi nivo ispita). Dakle da bi kandidat sa zavrsenim drzavnim fakultetom postao revizor (i ovlasceni i interni) treba da polozi ukupno 7 ispita (5 ispita za ovlascenog i 2 za internog). Cena ispita je 100 evra u dinarskoj protivvrednosti, inicijalna prijava je 60 evra (10 evra po priznatom ispitu sa fakultet i 10 evra prijava), a cene konsultacija su navedene na sajtu, i mislim da su 3.600 RSD. Smatram da je prakticnije poloziti 7 ispita i postanes revizor po svim osnovama, nego polagati samo 4 ispita za internog, tako da mi je i logika i strategija takva da startujem sa ispitima za ovlascenog, a kada se licenciram u tom zvanju, polozim i ova preostala 2 za internog. Ovde sto mi se namece kao osnovni problem je to sto nigde ne mogu da vidim izgled testova koji se polazu na tim ispitima pa u skladu sa njima i da spremam ispite, jer kada god sam zvala KOR i pitala jesu li to ispitna pitanja (ispitna pitanja koja su upoloadovana na sajtu KOR-a) koja ce figurirati na ispitima uvek sam dobijala isti odgovor: "to su modeli ispitnih pitanja", tako da mi nije sasvim jasno da li ce priprema po tim ispitnim pitanjima omoguciti i minimalni nivo za prolaz. Bila bih prezahvalna da bilo ko ko je iole upoznat sa samim cinom ispita podeli te informacije sa nama.
 
Poslednja izmena:
Nema priznavanja ispita. SRRS je privatna firma, d.o.o. koja u svoje ime i za svoj račun organizuje polaganje ispita za dobijanje sertifikata koji ta ista firma izdaje i koji nisu zahtevani nijednim zakonskim aktom. Posebno je pitanje zašto Računovodstvo d.o.o (SRRS) to nigde javno ne kaže svojim kandidatima, već ih stalno drži u lažnom uverenju da eto-samo-što-nije došlo do izmene Zakona o računovodstvu koje bi im omogućile privilegovan položaj.
Istini za volju, vremenom su njihovi sertifikati stekli određenu težinu u praksi, odnosno poslodavci je nekako vrednuju. Ali to je od slučaja do slučaja..

Evo, malo sam se vise zainteresovala i nekako ne nadjoh nigde da je SRRS (a ni Racunovodstvo d.o.o.) drustvo sa ogranicenom ogrovornoscu vec je u APR zaveden kao udruzenje pod mbr: 07000464 . Istina je da sam i ja ranije negde cula da je privatno drustvo, ali nikada slepo nisam verovala tome sto cujem. E sad, da li je to propaganda kojom hoce da se narusi kredibilitet ovoj instituciji, ili ko-zna-sta-vec, ne ulazim u takve detalje. Da se razumemo, ja pokusavam da se licenciram i u jednoj i u drugoj instituciji, tako da me opaska (zlonamerna ili dobronamerna) svakako nece spreciti u tome, niti osujetiti ambiciju koju imam. Ispite jedni drugima ne priznaju, sto smatram da je idealna stvar za organizovanu i legalizovanu pljacku, pogotovu kada se uzme u obzir cinjenica da KOR koristi kao literaturu za pripremu pojedinih ispita prevode koje je izdao SRRS.
Ono sto me posebno interesuje, a cije je pitanje (svesno ili nesvesno nametnuo De_Sisti) je to kako je uopste moguce da je nasa drzava opstajala bez validnih i kompetentnih revizora do 15.11.2006 (kada je KOR zvanicno poceo sa radom, a samim tim i sa postupkom licenciranja ovlascenih revizora) obzirom da je jedino telo koje je do tada postajalo u ovoj sferi racunovodstva bio SRRS (koji je osnovan 10.05.1955)? Da li to znaci da se svi licencirani revizori pre 2006. godine dovode u pitanje u pogledu nacina i sticanja zvanja, jer su zvanje stekli ocigledno u SRRS kao do tada jedinom telu za kvalifikaciju ove profesije?
I da, KOR je u poslednjih par godina postao popularan i nalazi se u nacrtu zakona o reviziji, dok se SRRS nigde ne pominje, a stvarno je velika misterija za tako nesto, imajuci u vidu tradiciju ovog udruzenja. Vrlo sve zamagljeno i pod velom misterije, kada je rec o ovim dvema institucijama, mada i ne mora toliko da bude cudno, uzimajuci u obzir gde i kakav nam je privredni sistem, zakonodavstvo, uopstalom kao i sve ostalo u ovoj drzavi. Licno, i bez bilo kakvih pretenzija da bilo kome ovde umanjim znacaj, narusim reputaciju i imidz, smatram da je ovo sve jedna dobro osmisljena forma otimacine para nama koji hocemo da se kvalifikujemo u ovom, u buducnosti jako perspektivnom, zvanju i profesiji; te stoga, nema nam druge, nego da dobro zagrejemo stolicu i spremimo budjelare i, pre svega, zivimo u uverenju da ce nam se sve to jednog dana dobro unovciti.
Entuzijazam, pre svega :super:
 
Poslednja izmena:
Evo, malo sam se vise zainteresovala i nekako ne nadjoh nigde da je SRRS (a ni Racunovodstvo d.o.o.) drustvo sa ogranicenom ogrovornoscu vec je u APR zaveden kao udruzenje pod mbr: 07000464 . Istina je da sam i ja ranije negde cula da je privatno drustvo, ali nikada slepo nisam verovala tome sto cujem. E sad, da li je to propaganda kojom hoce da se narusi kredibilitet ovoj instituciji, ili ko-zna-sta-vec, ne ulazim u takve detalje. Da se razumemo, ja pokusavam da se licenciram i u jednoj i u drugoj instituciji, tako da me opaska (zlonamerna ili dobronamerna) svakako nece spreciti u tome, niti osujetiti ambiciju koju imam. Ispite jedni drugima ne priznaju, sto smatram da je idealna stvar za organizovanu i legalizovanu pljacku, pogotovu kada se uzme u obzir cinjenica da KOR koristi kao literaturu za pripremu pojedinih ispita prevode koje je izdao SRRS.
Ono sto me posebno interesuje, a cije je pitanje (svesno ili nesvesno nametnuo De_Sisti) je to kako je uopste moguce da je nasa drzava opstajala bez validnih i kompetentnih revizora do 15.11.2006 (kada je KOR zvanicno poceo sa radom, a samim tim i sa postupkom licenciranja ovlascenih revizora) obzirom da je jedino telo koje je do tada postajalo u ovoj sferi racunovodstva bio SRRS (koji je osnovan 10.05.1955)? Da li to znaci da se svi licencirani revizori pre 2006. godine dovode u pitanje u pogledu nacina i sticanja zvanja, jer su zvanje stekli ocigledno u SRRS kao do tada jedinom telu za kvalifikaciju ove profesije?
I da, KOR je u poslednjih par godina postao popularan i nalazi se u nacrtu zakona o reviziji, dok se SRRS nigde ne pominje, a stvarno je velika misterija za tako nesto, imajuci u vidu tradiciju ovog udruzenja. Vrlo sve zamagljeno i pod velom misterije, kada je rec o ovim dvema institucijama, mada i ne mora toliko da bude cudno, uzimajuci u obzir gde i kakav nam je privredni sistem, zakonodavstvo, uopstalom kao i sve ostalo u ovoj drzavi. Licno, i bez bilo kakvih pretenzija da bilo kome ovde umanjim znacaj, narusim reputaciju i imidz, smatram da je ovo sve jedna dobro osmisljena forma otimacine para nama koji hocemo da se kvalifikujemo u ovom, u buducnosti jako perspektivnom, zvanju i profesiji; te stoga, nema nam druge, nego da dobro zagrejemo stolicu i spremimo budjelare i, pre svega, zivimo u uverenju da ce nam se sve to jednog dana dobro unovciti.
Entuzijazam, pre svega :super:

Jejo, nemoj pogrešno da me shvatiš. Nemam ja nikakav interes niti u SRRS niti u KOR. Ja sam u KOR-u položio ispite za jedno profesionalno zvanje (i stekao isto), a sada sam u fazi polaganja za drugo.

Pre 2-3 godine bio sam u sličnoj dilemi kao i ti. Nisam se opredelio za SRRS iz jednostavnog razloga: njihov certifikat može da bude cenjen u praksi, ali i ne mora. Dodatno to što svojim kandidatima uopšte ne stavljaju do znanja da njihov certifikat formalno ne znači ništa više od certifikata koji izdaje npr. BEYCOM. Nijedan nije propisan niti obavezan zakonskom regulativom. Jedina razlika je u tome što SRRS ima veći kredibilitet, pa sad ako neko u praksi to bude cenio, super; ako ne, onda ništa. Inače, redovno prisustvujem SRRS jesenjem seminaru na Zlatiboru i uvek ima bar jedno predavanje u kojem oni pričaju da će oni postati jedina relevantna institucija za dodelu zvanja i to u fazonu «evo, samo što nije, očekujemo za nedelju, mesec, godinu i sl». Suština zakonskih izmena iz 2006 godine jeste da jasno označavanje vlasnika firme kao odgovornog za istinitost i tačnost informacija iz finansijskih izveštaja. Zakonodavac je time izmakao ispod nogu monopolski položaj gomile ovlašćenih računovođa, kojima je certifikat samo pomagao da podignu cenu svojih usluga, a od čije funkciije nije imala korist ni država (nek batale te priče o tome kako certifikat «podiže kvalitet računovodstvenih usluga» i bla-bla. Znamo kako to funkcioniše u praksi). niti sami neposredni korisnici usluga (viši troškovi).

Kao što ti reče, reč je o veoma isplativom poslu (mnogo kandidata, prihodi od knjiga, konsultacija, ispita, naknada za certifikate, clanarine), pa nije ni čudo što je toliko povike. BTW, u prošlosti je i Privredni savetnik organizovao ispite za dobijanje zvanja u računovodstvu, pri čemu bolje da ti ne kažem na šta je ličila njihova pripremna literatura (mislim da se na FABUSu ozbiljnije pristupa spremanju ispita). Nakon izmena Zakona, Privredni savetnik se povukao iz price. A da ne pominjem kako se ranije tragikomično dobijalo zvanje «revizor» (ne «ovlašćeni revizor», nego «revizor»).

SA mog stanovišta, polaganje ispita za sticanje SRRS zvanja je mnogo truda za malo/neizvesnu nagradu. KOR za sada izdaje jedina validna zvanja koja imaju veze sa zakonskim propisima. O poslovnosti i načinu organizovanja ispita obe organizacije može se mnogo toga negativnog ispričati, ali duga i druga je to tema.

Sumiranje:
- KOR: zakonska težina zvanja + kredibilitet zvanja i institucije
- SRRS: kredibilitet zvanja i institucije

Jasno je da je KOR u startu u prednosti u pogledu zakonskog vrednovanja njihovih zvanja. Konačna odluka svakog pojedinca zavisi od procene vrednovanja kredibiliteta zvanja i institucije KOR i SRRS. Moj lični izbor bio je KOR, jer je zakonska tezina prevagnula.

Po meni, onaj ko želi steći čisto zvanje iz oblasti računvodstva/revizije, mnogo je bolje da polaže ACCA (za eksterne revizore), CIA (za interne revizore) ili bar CAT. Ozbiljniji je i pristup, kvalitetnije znanje, priznatiji certifikati, a pri tom ni troškovi nisu značajno veći. U trenutku polaganja ispita u KOR nisam imao luksuz u vidu vremena da se opredelim za ACCA/CAT.

Izvini na ovako nabacanim mislima. Na poslu sam pa su i misli i kucanje bili brzi.

Kome trebaju dodatne informacije oko ispita (bar ovih sto sam ja polagao ili se spremam da polazem) može mi se obratiti na pp.

p.s.
MB: 17166751, PREDUZEĆE ZA IZDAVAČKU DELATNOST I POSLOVNE USLUGE RAČUNOVODSTVO DOO,
Gospodin Pero Škobić je zakonski zastupnik i u Udruženju i u firmi. Vlasnik je i udela u firmi, pri čemu je najveći pojedinačni vlasnik udela upravo SRRS.
 
Poslednja izmena:
Ja sam u KOR-u položio ispite za jedno profesionalno zvanje (i stekao isto), a sada sam u fazi polaganja za drugo.

Evo ga covek!!! Pa mene sve vreme to interesuje i to je osnovni i jedini razlog pokretanja ove teme. ISPITI U KOR-U!! . Za koje zvanje si se vec sertifikovao, ako ne i licencirao? Ja sam maltene presla finansijski menadzment i kontrolu i poslovno pravo (po par pitanja mi je ostalo od oba ova ispita) i sada se bacam na poresko pravo. Je l ispiti na koje se izlazi imaju neke veze sa ovim modelima pitanja koji su postavljeni na sajtu ili je to navlakusa da nam otmu i tih 100 evra po vise puta dok ne ukapiramo kako treba da se spremaju ispiti?
Naravno da te ne tumacim pogresno, ali ja sam i dalje u fazonu, ako sam nesto pocela, hocu i da ga privedem kraju (sto kazu stariji: zlu ne trebalo (odakle znam ko ce (da l SRRS ili KOR) da vise podmiti ovu nasu caroliju od Vlade, pa se za cas donese novi zakon, jer u ovoj Jututuniji je sve moguce pa i to), a i od viska glava ne boli :) ). .
Bila bih ti prezahvalna da mi samo das smernice oko pripreme ispita, za literaturu nemoj da brigas, sve sam se vec snabdela, tako da opterecenje po tom osnovu a sto se tice mene, neces da imas :)
Unapred ti beskrajno hvala
 
Jejocc koje uslove imas za polaganje za eksternog revizora, naravno da bih i ja radije oba polozila ali sam mislila da ne mogu zbog iskustva. Imam drzavni ekon faks zavrsen i skoro 5 god iskustva u racunovodstvu i finansijama. Ako bi mogla da mi pozajmis literaturu da iskopiram i to recimo blizu tebe ostavis i samo mi javis kad da podignem, ja zivim na Novom beogradu blok 45 moj email je maki0301@gmail.com

Hvala unapred Marija
 
Jejocc koje uslove imas za polaganje za eksternog revizora, naravno da bih i ja radije oba polozila ali sam mislila da ne mogu zbog iskustva. Imam drzavni ekon faks zavrsen i skoro 5 god iskustva u racunovodstvu i finansijama. Ako bi mogla da mi pozajmis literaturu da iskopiram i to recimo blizu tebe ostavis i samo mi javis kad da podignem, ja zivim na Novom beogradu blok 45.

Hvala unapred Marija

Ah Maro Maro :) Daleko sam ti ja i od te pijace na Nbg-u i od Matijevica, i to mnogo daleko :) nekih 250ikusur km odatle pa juzno :) ja sam Nislijka sa trenutnim prebivalistem u Nisu, ali za literaturu mogu da te uputim kako je najlakse da je se dokopas (ovo i figurativno i bukvalno shvati, jer da je kupujes je paprena).
Najpre da ti kazem sta ti je od dokumentacije potrebno za podnesak prilikom inicijalnog prijavljivanja:
1. overena fotokopija diplome
2. overena fotokopija uverenja o polozenim ispitima
3. original uverenje iz MUP-a da nisi osudjivana niti da se vodi bilo kakav postupak protiv tebe
4. original uverenje o radnom iskustvu na poslovima racunovodstva gde se eksplicitno navodi da si radila na poslovima sefa racunovodstva ili interne revizije (ovo bas mora da se naglasi, jer te u protivnom vracaju)
5. zahtev za oslobadjanje polaganja ispita prvog nivoa u slobodnoj formi (ja sam pisala kao neku svoju mini biografiju, forma mi je bila propratnog pisma ali sam posebno naglasila da "molim da se uvaze polozeni ispiti sa fakulteta) i uz taj zahtev prilozila svoju biografiju sa sve slikom :)
Postupak je sledeci: to pribavis i posaljes im, nakon toga oni te pismeno obavestavaju i ti pristupas uplati (vec sam iznose navela negde gore) i to je to, onda kreces da spremas ispite. Bilo bi lepo da se povezemo nas nekoliko pa zajedno da razmenjujemo materijale, jer ja sam krenula da pravim neke skripte, pa bi bilo i vise nego pozeljno da svako od nas uzme i napravi po 2 pa da cirkulisu, time bismo ustedeli dosta i vremena, i zivaca a i novaca u pogledu pribavljanja literature a svi bismo bili opskrbljeni materijalom za ispit (TO JE UPRAVO ONO ZASTO SAM I KRENULA OVU TEMU, KAKO BIH NASLA SAPATNIKE I SABORCE ZA SPREMANJE ISPITA!). Ako si za ovaj vid saradnje, obavesti me
 
Kako bih ustedela vreme i sebi a i ostalima koji su zainteresovani za ovu temu a odnosi se na pribavljanje literature: literaturu sam nabavljala na razlicite nacine, osnovni izvor su biblioteke ekonomskog i pravnog fakulteta i univerzitetska biblioteka. Na ovom sajtu mozete da se informisete u kom mestu i koje biblioteke raspolazu knjigama koje su vam potrebne http://www.vbs.rs/scripts/cobiss?ukaz=GETID Svakako je jeftinije kopirati literaturu nego li kupovati polovnu ili ne-daj-boze novu :roll:
Ovo ne treba da vas obeshrabri jer ste zavrsili studije ili prestali da imate bilo kakve veze sa fakultetima i univerzitetom jer kao revers u bilo kojoj biblioteci ovog tipa se moze ostaviti bilo koji licni dokument sa fotografijom (sto ne mislim da je lose, jer na bazi licne karte mozete da podignete literaturu, iskopirate je i vratite u par sati), ili ako vam je lakse platite 600 RSD i postanete clan univerzitetske biblioteke, ukoliko su kandidati iz univerzitetskih gradova (mada napominjem, uopste nije nuzan ni taj izdatak). Na ovoj adresi sam postavila kompletan materijal za spremanje ispita "racunovodstvo i izvestavanje" (jer je bio prevelik dodati ga kao prilog temi na forumu) pa ko voli nek izvoli :zper: http://www.*************/?m6tzdg9dybe1lg6
 
Poslednja izmena:
Izašli rezultati za
- Poslovno pravo (70% prolaznost)
- Analiza poslovanja i IT (<33% prolaznost), i
- Izvođenje interne revizije (70% prolaznost)

Ova analiza poslovanja me bas nesto i ne interesuje, ali me ohrabruju ove preostale dve cinjenice :super: ali vidis ti ovo, 60% za prolaz ccc Sad mi preostaje da lovim nekog ko je polagao poslovno da vidim jesu li to ona ispitna pitanja ili izmisljaju nova pa je zato ovakva prolaznost

P.S. Svaka im cast na azurnosti, eeeeej imali ispite u julu i odmah rezultati okaceni, a u SRRS ispiti se odrzavali sredinom i krajem juna a rezultate tek da ocekujemo sredinom avgusta (ako je za verovati onoj ljubaznoj teti sa kojom se cuh malopre i koja mi rece da jos profesori nisu dostavili pregledane radove nakon kojih se saziva komisija, pa uskladjivanje procedura pa neka silna odobrenja pa trt-mrt pa tek postom da nam salju, a svi su zaboga na odmoru) MA UZAS:dash:
 
Poslednja izmena:
Ova analiza poslovanja me bas nesto i ne interesuje, ali me ohrabruju ove preostale dve cinjenice :super: ali vidis ti ovo, 60% za prolaz ccc Sad mi preostaje da lovim nekog ko je polagao poslovno da vidim jesu li to ona ispitna pitanja ili izmisljaju nova pa je zato ovakva prolaznost

P.S. Svaka im cast na azurnosti, eeeeej imali ispite u julu i odmah rezultati okaceni, a u SRRS ispiti se odrzavali sredinom i krajem juna a rezultate tek da ocekujemo sredinom avgusta (ako je za verovati onoj ljubaznoj teti sa kojom se cuh malopre i koja mi rece da jos profesori nisu dostavili pregledane radove nakon kojih se saziva komisija, pa uskladjivanje procedura pa neka silna odobrenja pa trt-mrt pa tek postom da nam salju, a svi su zaboga na odmoru) MA UZAS:dash:

NEmoj se brinuti, nisu uvek baš toliko ažurni. Dva ispita u vreme kad sam ih ja polagao, bila pregledana 2 meseca tj. rezultati su stigli sredinom septembra. :)

Za Poslovno pravo, slobodno se osloni na pitanja sa sajta. Ispitna pitanja biraju se upravo iz njih. Na ispitu imaš 10 pitanja na koja esejski odgovaraš.
 
Šta znači uvoditi u red? :)
Dogovorićemo se popodne za kopiranje knjgie i njeno slanje.
Inače, ne mogu baš brzinski pripremati skriptu za poresko. Radni dan + porodica + malo dnevnog odmora, nemoj očekivati tempo od 10 pitanja po danu... :)

Nemam nove informacije za Finansijski menadžment.
 
Zaista korisne informacije ste napisali, s obzirom da sam takođe u toj nekoj priči, ali skoro na samom početku. Elem, imam 25 godina i završio sam Ekonomski fakultet u Subotici, trenutno sam na 5. godini (master) i obavio sam stručnu praksu od godinu dana u preduzeću za reviziju u Beogradu (jedna od Big 4). Pošto trenutno na radim u struci (računovodstvo i revizija), a planiram da nakon završetka studija tražim posao u reviziji (ali ne u Big 4 pošto zaista imam negativno iskustvo), zanima me koje je najbolje vreme i okolnosti kada bi se trebalo prijaviti i krenuti sa polaganjem ispita u KOR? Da li odmah ili nakon određenog broja godina u reviziji?

Pozdrav
 

Back
Top