Sifrovana imena u JNA

red boy

Zainteresovan član
Poruka
353
Cao svima,

Moj deda je bio staresina, rezervni sastav (nizi cin - da li je bio vodnik , zastavnik, desetar... Verovatno je bio pesadinac). Isao je stalno na vojne vezbe. Bio je mobilisan na granicu sa Bugarskom nekih 5-6 meseci krajem 60-tih ili pocetak 70-tih. Pozive je dobijao na sifrovano ime, ne na svoje..
Pa me zanima nesto vise o tome...
Zasto su oficiri imali sifrovana imena i da li je to bila praksa. Pitao bih njega ali nije vise na ovom svetu 27 godina. Znaci ovo je period pocetak 80-tih i ranije.

Moze neko vise da objasni ko je sluzio JNA i ko se odlicno razume.
 
Poslednja izmena:
Tvoj deda nije bio to sto si naveo,on se jeste zvanicno vodio da je to,ali tvoj deda je radio sasvim drugi posao.To se koristilo za pripadnike KOG-a kada je bilo potrebno da se angazuju neposredno u oruzanim formacijama JNA,toliko o tome,sve ostalo ces morati sam da istrazujes ovo nije mesto za pisanje o tome.
 
Po svemu sudeci, deda ti bio neki bitan faktor, al sto covek kaze, nemojte ljudi sve odavati ovde, pa toliko su se nasi trudili da nauce kako i sta i sad dodju ljudi a najvise sam procitao u temi istine i zablude o bobmbardovanju99. Toliko toga ima sto nije smelo biti napisano, jer obican covek ne moze bash sve da zna. E sad nasa BIA, ovaj informatici sektor (ako postoji a verujem da postoji, to sam gledao u filmovima pa sto ne bih i mi imali) secam se kad su bili ovi zadnji izbori, sve sto bi se reklo negativno o Borisu Tadicu sajt bih bio u kvaru. Do tad sam ga i gotivio, mislio da ovi okolo njega muljaju, al tad shvatih da i on ima neke veze sa prljavim poslovima, rekao je da ce nam Toma doci glave, eto ajd da vidimo, samo da se zna ne simpatisem ni jednog ni drugog, jer oboica su obezbedili svoje sinove unuke a mi mozemo da mastamo a znamo da masta moze svasta:lol:
 
Pa JNA se raspala pre 20 god... Covek nije ziv skoro 30 god... Nemojte mi reci da ovaj forum cita NATO, pa moze nesto korisno da sazna a da vec nije pitao Sutanovca...
Ja sam pitao racunajuci da neko ko je bivsi oficir JNA, vecina je po penzijama ili pred penzijom moze da objasni vise o tome... Deda mi je bio obican zidar, pravio kuce po kraju. Bavio se svojim poslom ali je stalno isao na vezbe sto su tad svi i isli, nista cudno. Znam da je za to dobijao i platu, znaci to mu bilo placeno. Ovo sa Bugraskom to je bila kriza, pa su mnogi mobilisani, bar sam tako shvatio...
Ili ako ima neko da me uputi u kojoj vojnoj sluzbi mogu da se raspitam, da li daju mozda dosije porodici i slicno? Ali samo neko ko je radio u vojsci .

Cudi me da niko nije cuo za ovo ili ovde dolazi samo omladina... Mozda neko od vas ima dedu pa moze da se raspita.
Napraviste od teme Davincijev kod
 
Poslednja izmena:
Moj deda je u vreme infobiroa babi govorio da ide na partijski sastanak, da nikome ne priča, da se ne raspituje, uopšte da ne pokreće tu temu gde on ide i šta radi pošto su mutna vremena i lako se gubi glava. U stvari je išao u susedno selo kod švalerke.
 
Pa JNA se raspala pre 20 god... Covek nije ziv skoro 30 god... Nemojte mi reci da ovaj forum cita NATO, pa moze nesto korisno da sazna a da vec nije pitao Sutanovca...
Ja sam pitao racunajuci da neko ko je bivsi oficir JNA, vecina je po penzijama ili pred penzijom moze da objasni vise o tome... Deda mi je bio obican zidar, pravio kuce po kraju. Bavio se svojim poslom ali je stalno isao na vezbe sto su tad svi i isli, nista cudno. Znam da je za to dobijao i platu, znaci to mu bilo placeno. Ovo sa Bugraskom to je bila kriza, pa su mnogi mobilisani, bar sam tako shvatio...
Ili ako ima neko da me uputi u kojoj vojnoj sluzbi mogu da se raspitam, da li daju mozda dosije porodici i slicno? Ali samo neko ko je radio u vojsci .

Cudi me da niko nije cuo za ovo ili ovde dolazi samo omladina... Mozda neko od vas ima dedu pa moze da se raspita.
Napraviste od teme Davincijev kod

Могу да ти кажем једино оно што знам као војник који је имао једно време задужење да позива један број официра (активних и резервних) у случају "ситуације". Први пут чујем да су војне старешине, барем оне нижег нивоа, имале шифрована имена. Међутим, постоји више врста узбуне (нпр. борбена, противдесантна, мобилизацијска...) и свака од њих има шифру или, како се то тада звало, сигнал. За сваку је различит поступак што значи да се за неку једни официри позивају, а други не. Можда је реч о томе да сигнал, нпр. "Космај" означава мобилизацијску узбуну и обухвата и твог деду, а рецимо, обична борбена узбуна (шифра нпр. "Огањ") не обухвата и твој деда не би ни знао да се то догодило. У том случају, твој деда би једноставно примио поруку која само гласи "Космај" и он би знао шта му је чинити.

Шифре постоје због претпоставке да непријатељ има увид у комуникације. Теоретски, када чује шифру или "сигнал", то му није ни од какве користи ако не зна шта означава.
 
Pozivi su dolazili ovako:

Recimo da mi se deda zvao Petar Petrovic, a da mu se deda zvao Mika Petrovic , poziv dolazi na primer na ime Pera Mikic, znaci prezime se pravilo od imena dede (dedinog dede) i malo izmenjeno pravo ime.
Jednom je stigao poziv i moja majka koja se tek udala nije znala pa je odbila, kao taj covek ne zivi ovde. Posle joj je bila skrenuta paznja da te pozive uzima koji se vode pod tim imenom.
 
Могу да ти кажем једино оно што знам као војник који је имао једно време задужење да позива један број официра (активних и резервних) у случају "ситуације". Први пут чујем да су војне старешине, барем оне нижег нивоа, имале шифрована имена. Међутим, постоји више врста узбуне (нпр. борбена, противдесантна, мобилизацијска...) и свака од њих има шифру или, како се то тада звало, сигнал. За сваку је различит поступак што значи да се за неку једни официри позивају, а други не. Можда је реч о томе да сигнал, нпр. "Космај" означава мобилизацијску узбуну и обухвата и твог деду, а рецимо, обична борбена узбуна (шифра нпр. "Огањ") не обухвата и твој деда не би ни знао да се то догодило. У том случају, твој деда би једноставно примио поруку која само гласи "Космај" и он би знао шта му је чинити.

Шифре постоје због претпоставке да непријатељ има увид у комуникације. Теоретски, када чује шифру или "сигнал", то му није ни од какве користи ако не зна шта означава.

Boze boze, tek sad kontam zasto se moj ujak zahebavao sa pokojnim caletom u ta "sretna vremena" kad sam imao 5 ili 6 god. tipa pitanjem, zete kakva je situacija:lol: tu zahebanciju su samo njih dvojica kontali, sad dzaba, drzave nema kao ni mog Oca, ovaj se vise ne zahebava na taj nacin vise jer je rat uradio svoje. Do tad su i mogli nekako, sad nikako a i sifra je cini mi se provaljena a situacija zesce zalosna...
 

Back
Top