Žan Melije - deda modernog ateizma

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.446
Samo bih želeo da podsetim kolege ateiste da je sutra (15-ti jun) - 348-mi rođendan jednog kod nas veoma malo znanog (a po mom mišljenju veoma značajnog) ateiste: francuskog sveštenika Žana Melijea. Njegova je životna priča veoma interesantna, ceo život je proveo kao sveštenik, da bi se tek posle smrti otkrilo da je za života napisao značajna dela koja promovišu ateizam. Imajući u vidu da je u to vreme promocija ateizma bila zaista opasna po život, ostaje nam barem da ga se setimo... već godinama znam za njega, i uvek sam prema njemu gajio neko posebno poštovanje, ali tek danas shvatih da o njemu nema ništa napisano na srpskom (ili bar ja nisam našao)

Ne bi bilo loše da neko od nas prevede ovaj članak o njemu sa Wikipedije na srpski, ili barem osnovne podatke, mislim da je zaslužio....

http://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Meslier

Svi komentari su dobrodošli...

250px-Meslier.jpg
 
Samo bih želeo da podsetim kolege ateiste da je sutra (15-ti jun) - 348-mi rođendan jednog kod nas veoma malo znanog (a po mom mišljenju veoma značajnog) ateiste: francuskog sveštenika Žana Melijea. Njegova je životna priča veoma interesantna, ceo život je proveo kao sveštenik, da bi se tek posle smrti otkrilo da je za života napisao značajna dela koja promovišu ateizam. Imajući u vidu da je u to vreme promocija ateizma bila zaista opasna po život, ostaje nam barem da ga se setimo... već godinama znam za njega, i uvek sam prema njemu gajio neko posebno poštovanje, ali tek danas shvatih da o njemu nema ništa napisano na srpskom (ili bar ja nisam našao)

Ne bi bilo loše da neko od nas prevede ovaj članak o njemu sa Wikipedije na srpski, ili barem osnovne podatke, mislim da je zaslužio....

http://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Meslier

Svi komentari su dobrodošli...

250px-Meslier.jpg
U svom delu "Testament", Melije je poricao postojanje ne samo boga konvencionalnog hriscanstva, vec i genericnog boga prirodne religija - deista. Za M. postojanje zla je inkompatiblino sa idejom dobrog i mudrog boga. Poricao je bilo kakvu spiritualnu vrednost koja bi mogla biti postignuta patnjom vernika i, pri tome, on koristi deisticki, tj. teoloski argument kreacije da bi iskazao zla koje On, Sveznajuci dozvoljava na ovom svetu. Za njega je religija bila fabrikacija podrzavana i negovana od strane vladajuce elitne klase, uprkos saznanju da je rano hriscanstvo bilo primer zajednistva i u deljenju svih dobara. Od tada, po njemu, hriscanstvo se degenerisalo u odobravanju i ohrabrivanju ljudske patnje i pokornosti tiraninu, kao sto je to praktikovano od strane francuskih kraljeva. Neopravdano je bilo objasnjavanje da je tlacenje coveka od strane vladajucih elita volja svemocnog i sveznajuceg boga . Naravno, ni jedan od njegovih argumenata protiv postojanaja boga nije orginalan, u stvari njegovi argumenti imaju izvoriste iz knjiga ortodoksnih autora iznetih u debatama o dokazima bozjeg postojanja vodjenih izmedju Jezuita, Kartesiana i Jansenista; njihovu nespostobnost da dokazuju bozije postojanje je koristio M. kao dobar razlog da opravda njegovo neverovanje u postojanje boga.

Ovo je slobodna interpretacija iz njegove biografije o njegovom stavu prema religiji.

Gotovo uvek, kada mi se pruzi pirlika, u svojim istupima tvrdim da su popovi veci ateisti i agnostici od jednog broja samoproglasenih ateista i agnostika. Oni imaju prilike da, kroz svoje skolovanje u bogoslovskim skolama, racionalno i logicki sagledaju svu apsurdnost hriscanske dogme. Njihova "privrzenost" bogu je uslovnjena dobijanjem stalnog zaposljenja, hedonistickim zivotom i mogucnoscu da sticu bogatstvo i u izobilju obezbede egzistenciju svoje porodice, kao i da deci obezbede dobro, kvalitetno obrazovanje. Uz to, pored "radnog mesta", pop ima obezbedjeno zdravstveno i penziono osiguranje koje u glavnom pokriva drzava, a i reseno stambeno pitanje. Sve u svemu, popovi imaju dovoljno razloga da se, i pored svog intimnog ubedjenja da bog ne postoji, zestoko zalazu za sirenje i jacanje svoje religozne organizacije i lazno predstavljanje svoje ideologije.
 
super sad i vi mozete da krkate svinjetinu na svoj racun:D
Dakle, tek jedan od bezbroj popova koji ne veruju u boga, je to priznao posthumno, tj. objavom njegovog dela posle smrti. Popovi, zna se, ne veruju u ono sto propovedaju, ali nemaju druge bolje i lakse sluzbe od tzv. bozje sluzbe. Pazi, molim te, bogu su potrebne sluzbe. Svasta od popova i zadrtih vernika.
 
Ae kad si tako pametan danas, odgovori mi: da li ti veruješ da ne postoji Zevs, ili ne veruješ da postoji Zevs?

ево, објаснићу. ко не успе да схвати... шта ћу...

многобоштво има хијерархију засновану на сили. човек је безначајан, силе су изван.
монобоштво има хијерхију засновану на развоју човека. човек, у складу са свим, се развија до обожења.

доктор наука све зна ал му ништа није јасно, светац ништа незна ал је део свега.
 
Boze sacuvaj,sustina je da ste i vi vernici :mrgreen: a ja znam u koga verujem

Jesmo li malo jeli bunike od jutros..:D. ateizam je po definiciji neverovanje u bogove (otud "a-theos")... upravo si rekao da ne veruješ u Zevsa, Zevs je bog, ergo ti si ateista.

Jedina razlika između tebe i mene je što sam ja apsolutni, a ti si selektivni (ja ne verujem ni u jednog boga, a ti ne veruješ u većinu bogova)

Nije to toliko komplikovano koliko se čini.
 

Back
Top