Montaža procesora i cooler-a / Primena termalne paste
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Montaža procesora i cooler-a / Primena termalne paste

Iskusan Ordinary Player (avatar)
    Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2370

Podrazumevano Montaža procesora i cooler-a / Primena termalne paste

1.Uvod

Pre svega da zavirimo malo u procesor,on se sastoji iz štampane ploče,konektora-pinova,integrisanog kola, čipa u kome su smešteni tranzistori,IHS-a (Integrated heat spreader) i td. Procesor isijava toplotu i zato ga je potrebno hladiti,jer usled neadekvatnog hladjenja može doći do pada performansi ili njegovog pregorevanja.

U tu svrhu se koriste cooler-i,oni su laički rečeno metalan blok sa ventilatorom,blok kupi toplotu sa procesora a ventilator tu toplotu oslobađa dalje u vazduh. Takođe postoje i tečna hlađenja koja se sastoje od metalnog bloka kroz koji protiče tečnost i kupi toplotu a radijator sa ventilatorom je raspršuje.

Termalna pasta služi kako bi se popunile mikro praznine između baze procesora i baze hladnjaka cooler-a. Kod nje je bitno da ima malu viskoznost kako bi se lakse rasirila po procesoru,naravno i da ima što bolju toplotnu provodnost,kao i da se ne stvrdne usled vremena i zagrevanja i izgubi dejstvo

Kao što vidite ovaj metalni poklopac procesora (IHS) u suštini štiti čip od oštećenja i služi kako bi raširio toplotu sa njega na mnogo veću metalnu površinu. Entizijasti i overklokeri tu površinu kao i bazu cooler-a poliraju dok ne postane kao ogledalo ravno,samim tim se mikro neravnine svedu na minimum tako da prijanjanje izmedju baza bude skoro pa savršeno. Ovaj metod može da dovede do smanjivanja temperature u load-u i do nekoliko stepeni reda 7-10c kod nekog i više ,sve zavisi od procesora,coolera,paste i koliko je dobro odradjenjo poliranje. Neki čak idu i na to da kompletno skinu IHS tako da čip direktno naleže na bazu hladnjaka,taj poduhvat je mnogo riskantniji ali dovedi i do 20c manjih temperatura,opet sve zavisi od raznih faktora.

2. Montaza procesora i cooler-a

Pre svega treba napomenuti nekoliko stvari

-računar mora biti isključen iz napajanja,zbog vaše sigurnosti a i po komponente
    -u radu sa el.komponentama treba koristiti antistatičku narukvicu koja mora biti uzemljena,u slučaju da je nemate procesor držite za krajeve tj. štampanu ploču,a ne za pinove ili odozgo
    mala je verovatnoća da ćete oštetiti procesor držanjem u ruci ali statički elektricitet može veoma lako da bude poguban
    -ne koristiti namagnetisane šrafcigere
    ja ovo pravilo redovno kršim,jednostavno ne mogu bez njih

Montaža procesora je jednostavna,možda ima malih odstupanja od socketa do socketa (podnožja) ali se sve svodi na isto,samo treba povesti računa o tome da je jedan ćošak procesora obeležen strelicom i da ga treba poklopiti sa strelicom na podnožju matične ploče,na matičnoj ploči je obično ta strelica na samoj plastici ili nacrtana pored na ploči. Takodje postoje urezi na procesoru tako da je gotovo nemoguće okrenuti ga pogrešno

Što se tiče montaže cooler-a uz svaki se dobija uputstvo kako se montira ,u zavisnosti na koje podnožje ide. Evo montaže procesora i cooler-a kod Intel-a i AMD-a

Intel 775:

AMD:

Official Intel LGA 1156 Processor Integration
    Official Intel LGA 1366 Processor Integration

3.Primena termalne paste

Ako pastu stavljate na čist procesor onda ovaj deo možete preskočiti,za one koji je menjaju evo kako. Prvo računar treba držati nekoliko minuta uključenim,kako bi se pasta zagrejala jer ume da se desi da se zalepi pa da kada skidate cooler neće da se odlepi od procesora. Kada skinete cooler, procesor možete a i ne morate vaditi iz podnožja,ostatke stare paste je najbolje očistiti izopropil alkoholom ili u prevodu alkoholom od 70% iz apoteke.
    Krpa koju koristite za skidanje treba da bude antistatična,ja koristim vatu jer je 100% pamuk a pamuk je antistatičan.

Kada ste skinuli pastu sledi deo nanošenja paste koji je pun kontroverzi,ima 100 nekih načina koji su kao ispravni i najbolji. Ja koristim tehniku linije ,poenta je da i ne treba preterivati sa pastom,ona je tu da bi popunila praznine a ne da bi stvorila debeo sloj između procesora i coolera .
    Čudno je to da se uz neke paste dobijaju i spatule za razmazivanje po celom procesoru tj. filovanje a lepo se vidi da taj sistem stvara vazdušne džepove koji samo degradiraju prijanjanje procesora na hladnjak i smanjuju dejstvo paste.

Kako se pasta širi možete videti na snimcima:

I za kraj ostaje pitanje koju pastu kupiti,kao što sam gore naveo,pasta ne sme da bude gusta i da se teško razmazuje,da ima dobru toplotnu provodnost da ne bi bila izolator, i da se posle kratkog vremena ne stvrdne i ne izgubi svojstva. Kažu da cena diktira kvalitet ali i tu ima dosta polemike,a ona se svodi na to je nepotrebno baciti po nekoliko stotina ili hiljada na pastu od 5g kad za tri te može da se uzme 0,5kg silikonske paste koja se koristi u elektro industriji za npr. tranzistore koji se mnogo više greju. Kome te nisu dostupne ili želi firmirane odluka je jasna.

-Paste na bazi silikona uglavnom oksidiraju bakar, stoga takve ne treba koristiti ako se koristi bakarni hladnjak.
    - Paste na bazi metala (npr aluminija, srebra) su uglavnom električki-provodljive pa se one ne smeju koristiti na čipovima koji nemaju zaštitu (heatspreader) (primer čipa bez zaštite je upravo grafički čip ili stariji procesori kao AMD Athlon XP) kako ne bi došlo do neželjenog kratkog spoja.
    - Paste na bazi keramike/porculana ne provode dobro dok se nekoliko dana ne akomodiraju (do 7 dana nakon nanošenja), električki su izolator i dobre su za uporabu na čipovima koji su zaderani, okrznuti ili blago sastrugani.

Svakako je da postoji razlike u temperaturama u zavisnosti koja se pasta primeni,ova tabela je dokaz tome. Na pitanje na koji vremenski period bi trebalo menjati termalnu pastu,pre svega svaki put kada se hladnjak skida sa procesora,a u slučaju da se ne dira,recimo na dve godine sve zavisi od paste do paste,čak i na pakovanjima piše na koliko bi je trebalo zameniti.
    Termalna pasta se takođe može primeniti i na grafički procesor kao i na čipset matične (south and north bridge)

Ovo sam skinuo sa drugog izvora tako da nisu moje misljenje,spisak ide ovako:
    Neke dobre termalne paste:
    Arctic: Ceramique, Silver 2, Silver 5, Silver Matrix
    Arctic Cooling: MX-2, MX-3, MX-4
    Prolimatech: PK-1 Nano
    Zalman, Zalman ZM-STG2
    OCZ
    ...

Lošije termalne paste:
    Spire Silver
    Spire BlueFrost
    Manhattan
    Na kraju se sve svodi da li toga ima na našem tržištu
    http://www.pcberza.rs/komponente/hladjenje-paste/409-0-0-0/

I evo nekih programa kojima možete proveriti temperaturu svog procesora ,ostalih komponenti kao i mnoge druge parametre
    CoreTemp
    HW Monitor
    Aida64
    Real Temp

Poslednji put ažurirao/la Ordinary Player : 10.06.2012. u 01:10 Razlog: dopuna
    connect, respect, protect

Aktivan član
    Učlanjen
    08.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Montaža procesora i cooler-a / Primena termalne paste

Svaka cast za trud, lepo i detaljno opisano, a i vrlo korisno!

Zainteresovan član RasoRaso haker (avatar)
    Učlanjen
    11.05.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    26

Svaka čast.Moraću i ja napisati TuT o klokovanju procesora . . .

Zainteresovan član marx.alter (avatar)
    Učlanjen
    06.11.2011.
    Pol
    muški
    Na lepom plavom Dunavu, ali sad malo više na Savi
    Reputaciona moć
    28

Lepo napisano...
    Nauka zna za mnoštvo stvari koje postaju očigledne kada se objasne

Domaćin Evergreen86 (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

ja cu ovo morati da radim sledece nedelje
    posto ovi iz amda nisu normalni sa ovim stock cooklerima ,sto se prave po nekim podrumima po kosovu ,pa mi temp procesora ode preko 90 stepeni u overloadu
    nego,nije problem ni da dam 500 dinara za pastu ,ni da dam 2 soma za neki dobar coolermasterov cpu cooler ,nego se plasim da necu moci da uradim sve to kako treba
    plasi me da ne ostetim procesor prilikom skidanja starog coolera zbog zapekle termalne paste ,a isto tako me plasi da necu znati da nanesem novu ako uspem da odradim sve korake pre toga kako treba
    Nisam bas potpuni laik ,ali nisam ni mnogo daleko od toga
    msm,mogu da sastavim kompjuter ako mi date komponente ,ali ne verujem da bih znao da smotam kablove kako treba :/
    tako da sta mi preporucujete ,da probam za zamenim cooler ili da gledam da nosim u neki servis da mi se to uradi ?
    i jos jedno pitanje .....Kako da smotam i gde da sklonim kablove od napajanja koji su 15 metara dugi i debeli kao drvo ?
    Djavoli umiru placuci

Aktivan član Wizzzz (avatar)
    Učlanjen
    16.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

Svaka cast kralju na temi

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2370

@Evergreen86nema sta da se osteti,nista na silu i samo vidi kako se cooler koji budes uzimao montira,sto se zapekle paste tice vec sam napisao,pusti ga da radi malo pa ga iskljuci i skini cooler
    sto se tice kablova,ako je kuciste prostrano mogu da se sakriju i sloze ljudski
    https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ERhxmzQR6xA#!

Učlanjen
    03.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

Citat Original postavio Ordinary Player Pogledaj poruku
    @Evergreen86nema sta da se osteti,nista na silu i samo vidi kako se cooler koji budes uzimao montira,sto se zapekle paste tice vec sam napisao,pusti ga da radi malo pa ga iskljuci i skini cooler
    sto se tice kablova,ako je kuciste prostrano mogu da se sakriju i sloze ljudski
    https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ERhxmzQR6xA#!
    probacu ako ne do petka onda bar do pocetka jula da zamenim cooler ,pa cu da se javim i zahvalim ako uspem
    tada cu da se pozabavim sa pipcima od napajanja i da okacim slike ,da mi kazete da li u ovom mom malom cooler master kucistu kablovi uopste mogu da se ususkaju kako treba
    msm, dao sam skoro sto evra za kuciste pre par godina ,a ispalo je malo nezgodno :/
    inace ,koju radnju preporucujete za kupovinu coolera i termalne paste ? ja sam mislio da odem do winwina ili gigatrona da kupim najskuplji cooler master cooler za cpu i neku pastu po njihovoj preporuci ,sta mislite ?
    Djavoli umiru placuci

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2370

oni ce ti uvek preporuciti najskuplji tu nemas da se brines,prvo za koji procesor uzimas i koliko para bi izdvojio,al to vec na temi http://forum.krstarica.com/showthread.php/558236-%C5%A0ta-odabrati-Gde-kupiti-Procena-vrednosti-hardvera

Učlanjen
    03.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

Post Re: Montaža procesora i cooler-a / Primena termalne paste

oni ce ti uvek preporuciti najskuplji tu nemas da se brines,prvo za koji procesor uzimas i koliko para bi izdvojio,al to vec na temi http://forum.krstarica.com/showthread.php/558236-%C5%A0ta-odabrati-Gde-kupiti-Procena-vrednosti-hardvera
    uzimam za Amd phenom ii x2 555 black edition
    znaci soket AM3
    pa,ne znam , ja sam cuo da se dobri cooleri krecu od soma do 2
    Djavoli umiru placuci

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2370

zavisi koliko je tezak som i gde si ga upecao,salu na stranu za te pare se dobija solidan cooler,bolji od fabrickog ali ne od onih koji su 60e

ako je toliki budzet onda je best buy CoolerMaster TX3 Evo,dobijas i pastu uz njega
    http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6740
    http://www.itsvet.com/proizvod/cooler-master-hyper-tx3-evo-rr-tx3e-22pk-r1/comp_comp_cooler/54/1350

Učlanjen
    03.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

ok
    kupio sam cooler po preporuci
    zameni ga
    sve ok dzabu
    ali,ne primecujem poboljsanje u hladjenju o.O
    ne razumem
    u idlu mi je oko 37-44 ,u overloadu opet ide preko 60
    ZASTO ?
    Poslednji put ažurirao/la Evergreen86 : 26.06.2012. u 16:26
    Djavoli umiru placuci

Veoma poznat
    Učlanjen
    10.08.2008.
    Pol
    muški
    43°52′S 18°25′I na 518 met nadmorske visine
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Evergreen86 Pogledaj poruku
    ok
    kupio sam cooler po preporuci
    zameni ga
    sve ok dzabu
    ali,ne primecujem poboljsanje u hladjenju o.O
    ne razumem
    u idlu mi je oko 37-44 ,u overloadu opet ide preko 60
    ZASTO ?
    Njegova max temperatura je 70%....http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/pii_555/
    Kakva je vanjska temperatura kod tebe...ovih dana se kod svih malo više griju procesori...Kod mene je Intelov procesor E 8400 pa sam ipak otvorio kućište da mu malo pomognem a ovaj cooler koristim ..

Evo i temperature

CPU 36%C
    1.CPU /1 JEZGRA 41%C
    2.CPU /2 JEZGRA 41%C

Kada ga preko AIDA 64 optereti 100% temperatura mu ide na 55%C
    Poslednji put ažurirao/la Qurajber : 26.06.2012. u 17:21

Učlanjen
    03.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

Citat Original postavio Qurajber Pogledaj poruku
    Njegova max temperatura je 70%....http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/pii_555/
    Kakva je vanjska temperatura kod tebe...ovih dana se kod svih malo više griju procesori...Kod mene je Intelov procesor E 8400 pa sam ipak otvorio kućište da mu malo pomognem a ovaj cooler koristim ..

Evo i temperature

CPU 36%C
    1.CPU /1 JEZGRA 41%C
    2.CPU /2 JEZGRA 41%C

Kada ga preko AIDA 64 optereti 100% temperatura mu ide na 55%C
    Pa danas sam po preporuci ovde
    ugradio taj isti cooler
    i trenurno igram lol
    znaci ,minimum minimuma od preopterecenja i temeperatura cpua je 59 stepeni :///
    Djavoli umiru placuci

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2370

nesto ti to nisi lepo montirao,uslikaj hw monitor kada je procesor rasterecen,da se vidi sve,pogotovo obrtaji ventilatora
    tvoj procesor isijava 80W a tx3 je namenjen za procesore do 130w ,nema sanse da ovo ne hladi
    Poslednji put ažurirao/la Ordinary Player : 26.06.2012. u 22:48

Učlanjen
    03.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

nesto ti to nisi lepo montirao,uslikaj hw monitor kada je procesor rasterecen,da se vidi sve,pogotovo obrtaji ventilatora
    tvoj procesor isijava 80W a tx3 je namenjen za procesore do 130w ,nema sanse da ovo ne hladi

imam otkljucan phenom ii x2 555 ,pa zato ume na nekim sensor programima da zeza za temperature i sve pokazuje nule na nekim jezgrima
    Poslednji put ažurirao/la Evergreen86 : 27.06.2012. u 11:20
    Djavoli umiru placuci

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2370

ako je za verovati programu cpu je na 44c u stanju mirovanja,reci mi kolika je bila pre sa stock coolerom na ovim podesavanjima,otkljucanim jezgrom i ako si klokovao mozda
    i sta si tacno uzeo tx3 ili tx3 Evo?

kakv je sistem hladjenja u kucistu,imas li neki ventilator za usis i izduv vazduha,i kada si montirao cooler jesi li lepo skinuo staru pastu,stavio kap ove,jel bilo nekih problema prilikom montaze,jel lepo nalegao

Učlanjen
    03.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

ako je za verovati programu cpu je na 44c u stanju mirovanja,reci mi kolika je bila pre sa stock coolerom na ovim podesavanjima,otkljucanim jezgrom i ako si klokovao mozda
    i sta si tacno uzeo tx3 ili tx3 Evo?

kakv je sistem hladjenja u kucistu,imas li neki ventilator za usis i izduv vazduha,i kada si montirao cooler jesi li lepo skinuo staru pastu,stavio kap ove,jel bilo nekih problema prilikom montaze,jel lepo nalegao
    uzeo sam tx3 evo
    nikad nisam klokovao ,posto mi nije neophodno ,a posto sam laik nikad se u to nisam ni upustao
    temperatura je za 5,6 stepeni niza u odnosu na stock cooler u idleu ,a na overloadu ,kad sam radio testove juce u 3D marku06 je isla temperatura do 70 sa novim coolerom
    sve sam lepo zamenio kao sto ste mi rekli i trebalo mi je dobrih 2 sata cimanja i ovog onog ,najduze mi je trebalo da skinem stari cooler zbog zapekle paste ,ali sam sve lepo zamenio i sve je legleo i sve ok
    Imam Cooler Masterov Gladiator600(http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6564)
    tako da imam i 2 ventilatora koji usisavaju i izbacuju
    i jos sam u procesu zamene coolera, pincetama izvadio iz ventilatora kucista i graficke kilograme prasine koji su licili na tepih ,ali ni to nije pomoglo izgleda -.-
    Djavoli umiru placuci

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2370

nesto tu nije kako treba,kako ti je okrenuti cooler kad ga gledas sa leve strane kucista,treba da bude sa desne strane i duva kroz rebra ka zadnjem delu kucista na onu rupu,ili u tvom slucaju posto imas ovo kuciste moze da cooler bude dole pa gura na gornju stranu jer imas izduv na vrhu kucista . Jesi li siguran da ventilator slucajno ne vuce vazduh kroz rebra umesto da duva u njih

Probaj sa povecanjem brzine obrtaja ventilatora,mislim da to mozes preko speedfan

Učlanjen
    03.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

Pre dve nedelje na stock cooleru mi je temp procesora redovno isla preko 90 stepeni prilikom igranja Need For Speed THe Run ,jednom mi se cak racunar ugasio na 100 stepni posle sat vremena igranja
    ali,sad sam presao igru i cak posle sat i po igranja temperatura cpua nije presla 60 stepeni
    to svakako jeste neki uspeh
    msm , ja sam uradio apsolutno sve sto sam mogao da uradim valjalo ili nevaljalo ,inace ventilator na cooleru sam okrenuo ka gore(ka gornjem ventilatoru kucista ),nema logike da ga okrecem ka dole da mi duva vreo vazduh iz procesora u graficku i napajanje
    http://imageshack.us/f/341/ghgjhgj.jpg/
    Djavoli umiru placuci

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2370

ma radi cooler posao nego ti nas zajeba**s malo,vidis da ti drzi temperature na nuli
    salu na stranu,mozda u idle rezimu se ne pokazuje kao da je bolji od stocka ali ako u loadu ima 30c manju temperaturu tu nema govora,to je to,best buy

Učlanjen
    03.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

danke shun za sve ovo <3333
    hteo sam jos da pitam da li postoji neki nacin da malo ekonomicnije cistim ventilatore procesora ,kucista i graficke pored vadjenja delova tepiha prasine pincetom ?
    Djavoli umiru placuci

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2370

Veoma poznat
    Učlanjen
    10.08.2008.
    Pol
    muški
    43°52′S 18°25′I na 518 met nadmorske visine
    Reputaciona moć
    0

ha,ha,ha mislim da vulkanizer bolje duva...

Primećen član laks (avatar)
    Učlanjen
    20.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio Evergreen86 Pogledaj poruku
    ja cu ovo morati da radim sledece nedelje
    posto ovi iz amda nisu normalni sa ovim stock cooklerima ,sto se prave po nekim podrumima po kosovu ,pa mi temp procesora ode preko 90 stepeni u overloadu
    nego,nije problem ni da dam 500 dinara za pastu ,ni da dam 2 soma za neki dobar coolermasterov cpu cooler ,nego se plasim da necu moci da uradim sve to kako treba
    plasi me da ne ostetim procesor prilikom skidanja starog coolera zbog zapekle termalne paste ,a isto tako me plasi da necu znati da nanesem novu ako uspem da odradim sve korake pre toga kako treba
    Nisam bas potpuni laik ,ali nisam ni mnogo daleko od toga
    msm,mogu da sastavim kompjuter ako mi date komponente ,ali ne verujem da bih znao da smotam kablove kako treba :/
    tako da sta mi preporucujete ,da probam za zamenim cooler ili da gledam da nosim u neki servis da mi se to uradi ?
    i jos jedno pitanje .....Kako da smotam i gde da sklonim kablove od napajanja koji su 15 metara dugi i debeli kao drvo ?
    Prvo i osnovno, ako planirate da skidate stari procesor tj. hladnjak/cooler iz ko zna kojeg razloga, to uvek uradite brzo posto ugasite kompijuter, jer je tad pasta izmedju cooler`a i procesora u meksem ajmo rech tecnijem stanju, tako da se izbegava svaka sansa da pokidate cooler u jednom zajednickom telu cooler/procesor sa maticne ploce. To je neko moje iskustvo, odnosi se i na graficku, isti princip skidanja cooler`a je u pitanju.
    Acer Aspire One D270 Netbook

Slične teme

1. zamena termalne paste..
    Autor neledr u forumu Hardver
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 01.10.2010., 07:55
  2. Poliranje Box Cooler-a i procesora,performanse,i utisci
    Autor Ordinary Player u forumu Hardver
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.07.2010., 21:03
  3. Cooler za graficku
    Autor Jahrastafarraj u forumu Hardver