Jugoslovenski nuklearni program

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Kao i mnoge stvari koje su vezane za vojnu i naučnu moć Jugoslavije i ova lebdi negdje između stvarnosti i legende. Čuo sam svakojake priče o stvaranju jugoslovenske nuklearne bombe, ali nikad u dovoljnoj mjeri ili dovoljno opširno da bih mogao o tome da donesem bilo kakvu vrstu suda.

Pretpostavljajući da je Jugoslavija imala potreban kadar, što je razumna pretpostavka, i da je raspolagala sa resursima, što je diskutabilno, ja mogu da uočim političke razloge zbog kojih bi Jugoslavija htjela da ima nuklearke, ali i zbog kojih ne bi.

Pošto je sve ostalo u sferi nagađanja, volio bih da mi neko proširi znanje o ovoj materiji. Volio bih jednu argumentovanu diskusiju, par validnih linkova i eventualno, ako mi se posreći, imena par autora koji su o tome istraživali i pisali.
 
I jos sam cuo da je nas reaktor u svetskim razmerama bio nesto poput atomskog kuvala za kafu, u poredjenju sa necim sto bi ozbiljno moglo da razvija nuklearne nauke, a kamoli oruzje
Sad.... da li je to samo licno misljenje jednog fizicara ili stvarna istina, ne znam
Licno mislim da je blisko stvarnoj istini, a da je sve ostalo mit koji se smisljeno sirio i koji smo mi sami, skloni megalomaniji, dodatno potpirivali
 

Back
Top