etno zvuk kao osnova u razlicitim muzickim pravcima

gigule:
sve se menja, muzika, običaji, jezik....
šta ti konkretno smeta?

Drago mi je da si se bar malo osvrnuo na moju muku. Ne placem ja zbog toga sto mi prodjose godine u bavljenju ovom muzikom ( da to ne volim ne bi se time ni bavila ) ali kad vidim kako svi nesto love u mutnom, naravno da mi je krivo. Pevati izvornu muziku je danas veoma IN. A i ti sto pevaju biraju sta. Retko koga interesuje na pr. zapadna Srbija, svi se odma kace za ist. Srbiju jer je to veoma blisko bugarskom melosu a to dokazano ima prodju u svetu. Danas sve mlade devojke imitiraju Svetlanu Stevic a ona je izvora i naravno da je nezamenljiva.
 
Čuo sam grupu "Paganke" i zaista mi je drago da postoje grupe poput vas,"Mobe","Grlice"...i ostalih,koji nastoje da očuvaju i neguju srpsku trad.muziku.
Danas mnogi pevači ili grupe obrađuju,aranžiraju,pa čak i skrnave trad. muziku.
Uglavnom se opredeljuju za istočnu ili južnu Srbiju jer je to,da kažem "proverena" roba-sigurno će naći put do slušalaca.
To je bilo,i nažalost tako će i da bude.
Evo, uzmimo primer u klasičnoj muzici:
Petar Konjović "Velika čočečka igra"-narodne igre iz Vranja i južne Srbije.
Takođe i P.I.Čajkovski "4 simfonija"-4 stav.
Tema u 4-om stavu je ustvari narodna ruska pesma "Во поле березинка стояла".
Na zalost,danas uglavnom svi idu na "provereno",u želji da se pročuju-pa čak i prisvajaju neke široj javnosti nepoznate pesme trad.muzike.
To je zaista strašno,ali je to i da tako kažem...biznis.
Mnogi,uslovno rečeno,etno bendovi mi se ne svidjaju, ali smatram da "Paganke" rade pravu stvar.
Samo napred!!!
 

Back
Top