Deca i sport

terapeut

Primećen član
Poruka
988
Deca i sport
Vežbanje je važan deo života svake osobe pa tako i deteta. Vežbe su veoma važne za rast, razvoj i opšte zdravlje dece. Učešće u sportskim aktivnostima predstavlja odličan način vežbanja i postaje sve važnije detetu iz danan u dan.
Najčešći razlog za ne učestvovanje u sportskim aktivnostima je strah od mogućeg povredjivanja. Iako ovaj rizik postoji u izvesnoj meri u svim sportovima on je mnogo manji od potencijalne dobrobiti koju donosi fizička aktivnost. Čak i u sportovima u kojima nema bliskog kontakta izmedju suparnika(kao što je npr tenis) postoji potencijalni rizik od povredjivanja, ali ne učestvovanje u sportu može imati daleko gore posledice po dete.

Najvažnija činjenica koju treba znati o deci, kad je reč o povredama, je da oni NISU samo mali odrasli ljudi. Postoje predeli koštane slabosti i elastičnosti ligamenata u telu koje raste, što znači da se povrede veoma različito javljaju kod dece i da ih ne treba tretirati na isti način kao kod odraslih.
Ako se javi povreda ili dete počne da oseća bol u toku vežbanja veoma je važno da se povreda zbrine adekvatno, kako bi se obezbedio brz povratak u sportske aktivnosti i isključila mogućnost dugoročnih posledica.


Adekvatnim tretmanom fizioterapija može u velikoj meri pomoći zbrinavanju sportskih povreda i bola. Fizoterapeut je adekvatno obučen za procenu i tretman dečijih povreda i može takodje dati savet u vezi prevencije povredjivanja. Fizioterapeuti razumeju efekte vežbanja i povreda na telo koje raste. Oni mogu da vode decu kroz najadekvatniji program vežbanja i nauče ih kojim tehnikama mogu da minimiziraju potencijalni rizik od povredjivanja.

Napomena
Članci “saveti fizioterapeuta” vam pružaju samo opšte informacije, ni u kom slučaju ne treba da zamene savete i informacije koje će vam vaš fizioterapeut dati u vezi vašeg stanja.
I ako je uložen veliki napor u postavljanju adekvatnih informacija, Društvo fizioterapeuta Srbije, autori i izdavači članka u ovom časopisu i na ovom websajtu ne preuzimaju odgovornost i ne mogu garantovati za posledice ukoliko pacijent izabere da ovaj članak bude njegov jedini izvor informacija o svom stanju i njegovoj rehabilitaciji.

http://www.fizio.org.rs/2012/05/deca-i-sport/



Povod za ovaj clanak je slucaj koji se desio pre par dana.Drugarica moje cerke (14 god) je na treningu povredila rame.Trener - zavrsen DIF ,je krenuo da "namesta" rame i grubo da masira okolna tkiva.Epilog: sutradan me je cerka zamolila da pogledam drugaricu jer ima uzasne bolove, ali sam je dalje uputila kod ortopeda.

Ovo nije prvi put da imam iskustva sa ovakvim situacija i na ovaj nacin bih zelela da skrenem paznju svim roditeljima da ljudi bez medicinskog predznanja ne treba da vode brigu o zdravlju vase dece!
 
..moj sin, 11 i po godina, trenira kosharku vec skoro dve godine..
..pre dva dana, na treningu, osetio je bol u preponi na samom pochetku treninga, bez nezgodnog pokreta, doskoka, pada..
..trener ga je uputio na mirovanje..
..bol se u toku noci i sledecih dana proshirio na ceo kuk, pulsirajuci pri mirovanju, a probadajuci pri pokretu..
..danas nas je pedijatar uputio ortopedu (tirshova), gde su nam zakazali pregled za 24.maj.. :confused:
..da li je pregled potreban ukoliko bol nestane do tog datuma..?
..shta u sluchaju da postane veoma jak..?
..da li bi neko sredstvo protiv bolova napravilo vishe shtete nego koristi..?
 
Кажу да је Сокобањска пуна клинаца.
Моји су виши од вршњака, расту као из воде, имају малих проблема са кичмом, па по препоруци иди на пливање....
 
U fazama rasta bolovi su cesti i uglavnom su bezazleni,ali je bol generalno veliki covekov prijatelj jer signalizira da nesto nije u redu.

Mislim da bi vase dete trebalo da pogleda lekar,a to moze biti fizijatar ili ortoped i to pre 24.05.Nazalost u nasim bolnicama

skoro je nemoguce doci do dobrog lekara u kratkom vremenskom roku ali ipak pokusajte.

Sredstvo protiv bola ne moze napraviti stetu osim ako nastavi da trenira pod lekovima i na taj nacin pogorsa stanje.


Razvigor@Sokobanjska je prepuna malih tenisera sa ozbiljnim povredama kicme,fudbalera od 14-15 godina koji od bolova u kolenima ne mogu da hodaju i dece koja su u

procesu inkluzije ukljucena u casove fizickog vaspitanja,gde su profesori fizickog bez dodatne obuke o patoloskim stanjima

davali vezbe koje su potpuno kontraindikovane za njihova stanja.

Sto se vase dece tice mali problemi sa kicmom kod naglog rasta ne mogu da se savladaju plivanjem jer deca prvo moraju da savladaju i pravilno percipiraju svoje telo,a

onda da pocnu pravilno da ga koriste u prostoru i u svakodnevnom zivotu.Ne zaboravite da njihov mozak ne dozivljava nepravilan

polozaj kao "pogresan" i oni se u svom telu udobno osecaju.

Kada ih korigujete ,tesko im je da odrze taj polozaj jer nemaju dovoljnu misicnu snagu ,ali primarno je da mozak ne vidi razlog da menja navike!

Prvo ih odvedite kod dobrog fizioterapeuta da im pokaze posturalnu korekciju ,pa onda na plivanje :) Pozdrav
 
Poslednja izmena:
U fazama rasta bolovi su cesti i uglavnom su bezazleni,ali je bol generalno veliki covekov prijatelj jer signalizira da nesto nije u redu.

Mislim da bi vase dete trebalo da pogleda lekar,a to moze biti fizijatar ili ortoped i to pre 24.05.Nazalost u nasim bolnicama

skoro je nemoguce doci do dobrog lekara u kratkom vremenskom roku ali ipak pokusajte.

Sredstvo protiv bola ne moze napraviti stetu osim ako nastavi da trenira pod lekovima i na taj nacin pogorsa stanje.


..hvala, terapeut :) ..odluchili smo da odemo kod privatnika ukoliko se bolovi nastave,
ali od jutros je stanje dosta bolje..
..nadam se da je u pitanju samo nagli rast i da necemo pogreshiti ako zaboravimo na ovu epizodu chim potpuno nestanu.. :sad2:
 
Moj sin ima tri godine i par meseci. Htela bih da ga upisem na neki sport, ali me zanima da li je rano. Cula sam za "Pokret za okret" ili tako nesto, pa me zanima od kog uzrasta je moguce upisati dete.
 
Moj sin ima tri godine i par meseci. Htela bih da ga upisem na neki sport, ali me zanima da li je rano. Cula sam za "Pokret za okret" ili tako nesto, pa me zanima od kog uzrasta je moguce upisati dete.

ja znam za jednu skolicu sporta koja vrsi upis dece od 3-10 godina.
ti najmladji verovatno uce osnove pokreta i kordinaciju kroz igru,to je jos rano za neki ozbiljniji rad
 
Razvigor@Sokobanjska je prepuna malih tenisera sa ozbiljnim povredama kicme,fudbalera od 14-15 godina koji od bolova u kolenima ne mogu da hodaju i dece koja su u

procesu inkluzije ukljucena u casove fizickog vaspitanja,gde su profesori fizickog bez dodatne obuke o patoloskim stanjima

davali vezbe koje su potpuno kontraindikovane za njihova stanja.

Sto se vase dece tice mali problemi sa kicmom kod naglog rasta ne mogu da se savladaju plivanjem jer deca prvo moraju da savladaju i pravilno percipiraju svoje telo,a

onda da pocnu pravilno da ga koriste u prostoru i u svakodnevnom zivotu.Ne zaboravite da njihov mozak ne dozivljava nepravilan

polozaj kao "pogresan" i oni se u svom telu udobno osecaju.

Kada ih korigujete ,tesko im je da odrze taj polozaj jer nemaju dovoljnu misicnu snagu ,ali primarno je da mozak ne vidi razlog da menja navike!

Prvo ih odvedite kod dobrog fizioterapeuta da im pokaze posturalnu korekciju ,pa onda na plivanje :) Pozdrav

Одличан и стручан савет, хвала најлепше. На препоруку физиотерапеута, додуше, не могу да кажем да се ради о особи са много искуства, кренули су на пливање. Али не мислим да је то једино на шта треба да се обрати пажња, али све у складу са узрастом. Нису неспретни, само немају мишићну масу која би испратила физички раст. Али, морам да приметим да, откад су зимус прошли приватну школу скијања, задовољан сам оним што сам приметио, верујте да је значило учење координације, премештања тежине, равнотежа..


ПС. Приватне спортске школе за најмлађе. Проверите ко то држи и колико је стручан и шта се све ради. Упознао сам лика који има одгајивачницу паса, а успут и школицу је отворио спорта са неки ДИНФ-овцем,мислим ја биих ту баш тражио папире. По опису шта се тамо ради, играње лоптом и трчање на пољанчету је за те школице, олимпијска активност.
 
Poslednja izmena:
:D E,o tome pricam,bravo!Skijanje,balans,ravnoteza,osecaj tela u prostoru!

Predlog da se privatne sportske skole pre upisa provere je odlican.Stvarno se svasta desava.cak se neke sportske akademije reklamiraju kao centri u kojima se leci skolioza,kifoza,cerebralna paraliza!!!???

O deci treba jako voditi racuna jer svaka povreda u detinjstvu u zoni rasta moze da izazove velike probleme kako fizicke tako i psihicke!

cena-profesionalizma1 (1).jpg
 
Istegnuće skočnog zgloba

Istegnuće skočnog zgloba se javlja kad se ligamenti koji okružuju skočni zglob istegnu preko mere, izazivajući kidanje malih krvnih sudova. Bol, krvarenje u tkiva i otok se javljaju kao posledica ovih dogadjaja.

Šta treba da radim ukoliko imam istegnuće skočnog zgloba?

Odmah nakon povrede kao i 72 h nakon povredjivanja primenite RICE protokol:

Mirovanje (Rest)
Mirujte i pokrećite segment samo do granica bola.

Led (Ice)
Odmah nakon povrede primenite led ili pakovanja smrznutog gela obmotanih peškirom po 20 min na svaka 2 h. Ovo će pomoći u kontroli krvarenja, smanjenju bola, kao i smanjenju mogućnosti nastanka daljeg oštećenja tkiva.

Kompresija (Compression)
Čvrsto bandažirajte čitav skočni zglob i potkolenicu. Ovo će pomoći da otok držite pod kontrolom.

Elevacija (Elevation)
Podignite nogu iznad nivoa srca kako bi se smanjio otok.
Istegnuća skočnog zgloba, naročito istegnuća lateralinih ligamenata, su jedna od najčešće tretiranih povreda. Vaš skočni zglob može da bude otečen i modar kao posledica incidenta u sportskim aktivnostima, na poslu, ili u svakodnevnim aktivnostima. Može biti istegnuće koje se javlja prvi put ili rekurentna povreda.
Kako fizioterapeut može da pomogne?
Iako se većina istegnuća oporavi spontano, fizioterapeut može značajno da ubrza oporavak. Istraživanja pokazuju da rana mobilizacija i funkcionalna rehabilitacija istegnuća skočnog zgloba ima za rezultat brži i bolji oporavak od skočnih zglobova koji su bili u imobilizaciji ili nisu imali nikakvu rehabilitaciju. Fizioterapijski tretman rezultira manjim brojem rezidualnih simptoma, povećanjem obiima pokreta i brzinom hoda, ranijem povratku na posao i uopšte većem komforu sa smenjenim rizikom od rekurence. Fizioterapijski tretman akutnog istegnuća skočnog zgloba podrazumeva smanjenje bola i otoka, očuvanje obima pokreta, mišićne snage i vežbe koje dozvoljavaju brz i uspešan povratak na posao u sportske ili aktivnosti svakodnevnog života. Rani tretman je ključ dobrog rezultata. Trebalo bi da posetite fizioterapeuta odmah nakon povredjivanja kako biste izbegli prolongiranje simptoma i oštećenja, i smanjili šansu za isključivanje iz procesa rehabilitacije. Rehabilitacija može da započne odmah. Svi pacijenti imaju koristi od fizioterapije ne samo oni koji nisu uspeli da se oporave bez terapije.

Napomena
Članci „saveti fizioterapeut“ vam pružaju samo opšte informacije, ni u kom slučaju ne treba da zamene savete i informacije koje će vam vaš fizioterapeut dati u vezi vašeg stanja.
I ako je uložen veliki napor u postavljanju adekvatnih informacija, Društvo fizioterapeuta Srbije, autori i izdavači članka u ovom časopisu i na ovom websajtu ne preuzimaju odgovornost i ne mogu garantovati za posledice ukoliko pacijent izabere da ovaj članak bude njegov jedini izvor informacija o svom stanju i njegovoj rehabilitaciji.

www.fizio.org.rs
 

Back
Top