Socijalizacija

fabian

Ističe se
Poruka
2.252
Primetio sam je da ogroman broj ljudi ne zna sta neke reci znace, i koriste ih neispravno, a potrebno je nazvati stvari pravim imenom.

Na sta mislim? Kada ljudi nazivaju SSSR ili SFRJ socijalistickim zemljama, a te zemlje (kao i one njima slicne) usptvari nemaju veze sa socijalizmom (a kamoli sa komunizmom).

Sve te zemlje gde su Lenjinisti bili na vlasti su nacionalizovale vlasnistvo, a kada drzavno nacionalizuje sve i postane jedna orgomna firma to nije socijalizam, nego drzavni kapitalizam, tj. drzava postaje kapitalista.

Sta je socijalizam? Socijalizam je kada se nasuprot nacionalizaciji i privatizaciji uradi socijalizacija, tj. kada je vlasnistvo u rukama naroda, a ne drzave ili kapitalista.

Seljaci da budu direktni vlasnici zemlje koju obradjuju, a radnici direktni vlasnici fabrika i firmi gde rade.
 
Isto kao i seljaci zemlje- da se izvrsi socijalizacija.

Kako bi vodili svoju fabriku ili posao? Demokratskim putem- izaberu medju one za koje smatraju da su najbolji za neki posao, a to ukljucuje i posao upravljanja, i demokratski (naravno uzimajuci u obzir koliki su troskovi a kolika zarada) odredjuju plate za svaku poziciju.

Evo na primer Mondragon Korporacija iz Spanije ima 85'000 radnika, vec decenijama uspesno posluju, a nigde kapitaliste- radnici kao kolektiv su vlasnici firme i sve se odlucuje demokratski, funkcionisu po takozvanim Rocdejl principima
 
Лепо. Ко даје новац да се сагради фабрика? Ко врши испитивање тржишта у смислу исплативости изградње фабрике?
 
Лепо. Ко даје новац да се сагради фабрика? Ко врши испитивање тржишта у смислу исплативости изградње фабрике?
Niko nije dao Mondragonu pare za fabriku, nego su poceli kao proizvodjaci i prodavci grejalica i toliko se rasirili da imaju lance supermarketa, fabrike i fakultete. Isto kao sto kapitalista moze da nadje strucnjaka za nesto, mogu i radnici, samo sto radnici nece kao kapitalista da ga zaposle i da zaradjuju na njegovoj grbaci, nego ce da mu ponude mesto u svom radnickom kolektivu da zajedno rade i napreduju u poslu.
 
To kod nas za sad nije izvodljivo. Nikako.
I to iz nekoliko prakticnih i nekoliko subjektivnih razloga. Pre svega, nasi radnici nikad ne bi mogli da se dogovore ni oko cega. A drugo, vidis, proizvodjaci koji jos i mogu da se dogovore nisu radnici. Pre ce biti da niz malih i mikro firmi mogu da se udruze u trustove ili u nekakve klastere, a ssami radnici sipak.
Inace, kod nas tako nesto i ne bi vbilo dobro jer bi odlozilo stvaranje srpske elite ja neogranicen broj godina. Samo da te podsetim da je srpska elita likvidirana bas u vreme vladavine radnika.
U ovom casu, u Srbiji ima oko pola miliona pravnih lica u privatnom vlasnistvu. Oko 20 000 je vezano za politicke strukture i posluje odlicno. Jos okko 5000 je posledica pranja novca, i zaprvo je vlasnistvo mafije, pa isto toj vecini ima onih koji posluju dobro, srednje, lose i prezivljavaju.130 000 firmi se zatvorilo zbog nesolventnosti.
Inace, opet treba uzeti u obzir da je razlika izmedju vlasnika preduzeca iu onih koji primaju plate, ista ona , kao i razlika izmedju domacih i divljih zivotinja. Ne mozes nekome, ko je ulozio sav svoj rad, energiju, svo svoje imanje, zalozio i svoje i ono sto je od rodbine , preuzeo gotovo ludacki rizik, da oduzmes to sto je napravio....nikad.
A inace, , kad nas seljaci i jesu vlasnici zemljista, sem nekih latifundista i hrvata u vojvodini.
 
Poslednja izmena:
Naravno da je izvodljivo, pogotovu sto imamo vekovnu istoriju postojanja zadruga.

Pre svega, nasi radnici nikad ne bi mogli da se dogovore ni oko cega.
Kakav defetizam.

Inace, kod nas tako nesto i ne bi vbilo dobro jer bi odlozilo stvaranje srpske elite ja neogranicen broj godina. Samo da te podsetim da je srpska elita likvidirana bas u vreme vladavine radnika.
Kakva elita, treba napraviti besklasno drustvo. Inace, kod nas nikad (radni) narod nije vladao, za vreme drzavnog kapitalizma vladaju partijske biroktrate, a ne (radni) narod.

To sto ti imas romanticarske poglede na gazde ne menja cinjenicu da je kapitalizam zlo koje za zasniva na eksploataciji i kradji.
 
Naravno da je izvodljivo, pogotovu sto imamo vekovnu istoriju postojanja zadruga.


Kakav defetizam.


Kakva elita, treba napraviti besklasno drustvo. Inace, kod nas nikad (radni) narod nije vladao, za vreme drzavnog kapitalizma vladaju partijske biroktrate, a ne (radni) narod.

To sto ti imas romanticarske poglede na gazde ne menja cinjenicu da je kapitalizam zlo koje za zasniva na eksploataciji i kradji.

A komunnizam je zlo koje se zasniva na unistenju naroda u kom se pojavi.
Svet je lep, jer je saren, kad mu uniformu obuces, postane siv i gadan. Taman posla da smo svi isto. Termin , radni narod je katastrofalna demagoska kovanica i ne znaci bas nista. Ovaj ovde narod je srpski. Medju Srbima ima vrednog svetaa, i onih koji to bas i nisu. A svi su narod.
 
A kada fabrika posluje sa gubicima (u srpskom slucaju vise pravilo nego izuzetak), hoce li vlasnici-radnici da smanjuju troskove rada, tj. plate i otpustaju sami sebe, ili nece...?
 
A komunnizam je zlo koje se zasniva na unistenju naroda u kom se pojavi.
Komunizam (ni Boljsevizam ni pravi komunizam) nisu protiv naroda, nego protiv nacionalizma, jer je nacionalizam kapitalisticki alat za zavadjenje radnih ljudi.

Taman posla da smo svi isto.
Nepravedno je da neko bude povlascen a neko ostecen zbog toga sto se rodio u odredjenoj klasi.

Termin , radni narod je katastrofalna demagoska kovanica i ne znaci bas nista.
Radni narod- svi koji rade, samim tim- ljudi koji odrzavaju drustvo kao tako, za razliku od parazita (kriminalaca, prevaranata, lumpen proleterijata, politicara, kapitalista, i slicno).

A kada fabrika posluje sa gubicima (u srpskom slucaju vise pravilo nego izuzetak), hoce li vlasnici-radnici da smanjuju troskove rada, tj. plate i otpustaju sami sebe, ili nece...?
Ili to, ili ce da propadnu, pa sta god odluce da urade.
 
Превише ти је натегнута конструкција, има доста рупа, а и политички је обојена. Много политике, мало економије.
 
Komunizam (ni Boljsevizam ni pravi komunizam) nisu protiv naroda, nego protiv nacionalizma, jer je nacionalizam kapitalisticki alat za zavadjenje radnih ljudi.


Nepravedno je da neko bude povlascen a neko ostecen zbog toga sto se rodio u odredjenoj klasi.


Radni narod- svi koji rade, samim tim- ljudi koji odrzavaju drustvo kao tako, za razliku od parazita (kriminalaca, prevaranata, lumpen proleterijata, politicara, kapitalista, i slicno).


Ili to, ili ce da propadnu, pa sta god odluce da urade.

I komuizam i njegov alter ego ( globalizacija su protiv nacionalizma. A nacionalizam je stvorio vecinu evropskih drzava. Nacionalizam je i te kako pozitivna stvar. Moja drzava Srbija upravo i propada, jer je u njoj nestalo srpskog nacionalizma, koji je nekad bio i pokretacka smaga i zdravlje ovog naroda.
Nacionalizam nije isto sto i sovinizam-

Nije nepravedno da ja imam vise od tebe, u koliko sam tri put sposobniji. Imam vise maste i vise hrabrosti, pa i vise licnog digniteta i bolji odnos sa ljudima na tri kontinenta, nego ti i govorim tecno 5 jezika. .... Vidis, u tom slucaju, nepravedno je da ti i ja budemo po svim pitanjima ravnopravni. Inace , odlicno je poznato kako su u velkim srpskim firmama, kafe kuvarice, cistacice i kv radnici smenjivali vrhunske strucnjake, menadzere koji su fantasticno vodili poso. I to samo na mig hrvata tita, koji je za mase i srpski narod bio drug tito, a za sebe je i te kako ostao hrvat. Ova prica ravnopravnom radnom naordu, je viise nego prozaicna. Po tebi, invalidi kioji zaista ne mogu da rade, nisu deo radnog naorda. Oni niti su deo, zajednice po komunistiima, niti su ravnopravni... jer nisu radni, pa samim tim nisu ni narod..
 
I komuizam i njegov alter ego ( globalizacija su protiv nacionalizma. A nacionalizam je stvorio vecinu evropskih drzava. Nacionalizam je i te kako pozitivna stvar.
Nemoj se praviti lud, znas na sta sam mislio. Liberalni nacionalizam, koji se temelji na jeziku i pravu na samoopredeljenje i koji je napravio Evropske nacije je jedna stvar, koju mogu da podrze cak i Lenjinisti, a ja sam pricao o plemenskom, teritorijalnom i etnickom nacionalizmu.

Nije nepravedno da ja imam vise od tebe, u koliko sam tri put sposobniji.
Ja sam za istinski socijalizam- ako si tri puta sposobniji i tri puta bolje/vise radis, treba da zaradjujes tri puta bolje od mene. Ali ne treba da imas vise ili zaradjujes bolje od mene samo zato sto si se rodio u odredjenoj klasi.

to samo na mig hrvata tita, koji je za mase i srpski narod bio drug tito, a za sebe je i te kako ostao hrvat.
Ne znam kakve sad veze ima Tito sa bilo cim, Lenjinisti nemaju veze ni sa socijalizmom ni sa komunizmom, a SFRJ je kao i SSSR bila drzavno kapitalisticki zemlja.

Po tebi, invalidi kioji zaista ne mogu da rade, nisu deo radnog naorda.
Ako jesu sposobni za nesto, onda treba to i da rade. Ako nisu radno sposobni, naravno da nisu deo radnog naroda, a radni narod zbog principa humanosti i solidarnosti treba da ih izdrzava.
 
Nacionalizam je jedna od evropskih vrednosti, usled koje se ljudi operedljuju za i te kako vazne stvari. Ja licno, vrlo malo sam bio zaposlen u pravom smislu te reci,, i za svoj rad primao platu. Jos kao sasvimmlad, odlucio sam se da budem samozaposlen. U tom socijalizmu, ta vrstaslobode je nemoguca. Ja nisam imao tu srecu, o opet, ne vidim nista< lose da neko ima vise, jer je njegov otac bio sposobniji od oca onog drugog. U ljudskoj prirodi nije da radi, u koliko ne moze da ostavi nesto iza sebe. Drzavni kapitalizam je u ovom casu aktivan u svom skandinavskim i u zelmljama Beneluksa.
Ne brkaj nacionalizam i nacizam.
Etnicki nacionalizam je zaista stvorio citave drzave i izgradio nacije. Nemci ,italijani i ostali su od nekoliko naroda stvorili svoje nacije, dok smo mi Srbi on jednog srpskog naroda, usled delovanja komunizma stvorili nekoliko nacija. To je toliko ocigledno, da je ,verujem i komunistima jasno.
 
U tom socijalizmu, ta vrstaslobode je nemoguca.
SFRJ nije bila socijalisticka zemlja, nego drzavno kapitalisticka.

Drzavni kapitalizam je u ovom casu aktivan u svom skandinavskim i u zelmljama Beneluksa.
To je "dobrotvorni" ili socijalni (welfare) kapitalizam, drzavni kapitalizam je kada drzava sve nacionalizuje, kao sto se desilu u SSSR, SFRJ i slicnim drzavama.

Etnicki nacionalizam je zaista stvorio citave drzave i izgradio nacije.
Ne, nego liberalni nacionalizam, koji definise naciju prvenstveno kao jezik i sekundarno kao zelju za pripadnoscu. Ujedinjenje Nemacke i Italije je liberalni nacionalizam, a raspad Cehoslovacke je etnicki nacionalizam.

dok smo mi Srbi on jednog srpskog naroda, usled delovanja komunizma stvorili nekoliko nacija.
Prva stvar, kod nas nije bilo ni komunizma ni komunista. A druga stvar, mi smo svi (Jugo)Sloveni, i trebalo je svi koji se razumemo da se ujedinimo u jednu naciju, o tome je pricao Ljotic dosta lepo.
 
SFRJ nije bila socijalisticka zemlja, nego drzavno kapitalisticka.


To je "dobrotvorni" ili socijalni (welfare) kapitalizam, drzavni kapitalizam je kada drzava sve nacionalizuje, kao sto se desilu u SSSR, SFRJ i slicnim drzavama.


Ne, nego liberalni nacionalizam, koji definise naciju prvenstveno kao jezik i sekundarno kao zelju za pripadnoscu. Ujedinjenje Nemacke i Italije je liberalni nacionalizam, a raspad Cehoslovacke je etnicki nacionalizam.


Prva stvar, kod nas nije bilo ni komunizma ni komunista. A druga stvar, mi smo svi (Jugo)Sloveni, i trebalo je svi koji se razumemo da se ujedinimo u jednu naciju, o tome je pricao Ljotic dosta lepo.

Naravno da je ljotic bio jugolsoven. To mu Srbi izameraju. jedino to. Dakle, mi Srbi nismo juzglosveni, nego Srbi. Mozemo samo da se ujedinimo u srpsku naciju.
Mi Srbi. Dakle jedna jedinstven srpski narod. Razlika izmedju Italijana, Nemaca i Srba upravo i jeste taa , sto su oni od nekoliko naroda stvorili svoju italijanski inemacku naciju, a mi Srbi smo od jednog naroda stvorili nekoliko nacija.l Al to sam ti vec reko .. A trebaloi bi da uzmes u obzir i to da je bilo kakvo jedninstvo izmedju Srba i hrvata nemoguce ni sad ni u buducnosti. U koliko do toga dodje, hrvati ce sasvim sigurno opet zaklati milion Srba jer je to u njihovij prirodi i jer jhe to njihova nacionalna osobenost. A i zato sto to Srbi njima sasvim sigurno nikad nece uraditi.
U koliko postoji vise nacionalizama, a ne samo jedan. odna svakako postoji i vise kapitalizama. nama Srbima, svaki, bilo kakvo naccionalizam, moze da donese samo dobro. Pre svega, omogicio bi opstanak srpskpog naroda na ovim prostorima, i opstanak srpske drzave. Inac,e ce mo mi Srbi nestati, za razliku od svih naroda koji nas okruzuju, jer kod njih nacionalizam cveta punom parom... naravno zdrav i postojan nacionalizam ... sem tamo gde niju moguc. Na primer u Makedoniji.
S druge strane, nacionalizaam bi svakako sprecio sirenje levih stetocinskih ideja na duger staqze, ko sto sprecava u nekim drzavama koje nas okruzuju. Pri tom, kod nas u Srbiji ne mora da se formira i sprovodi drzavni šovinizam, ko sto je to na primer u hrvatskoj. Obziom da mni Srbi ipak u odnosu na njih imamo tradiciju drzavnosti, ne treba nam da idemo bas toliko daleko, a i nije nasš srpski manir. Ipak s nama od uvek zive raznii narodi svoom voljom od uvek. Samo sto ce u buduce morati da budu lojalni. Nece moci da idu u rat protiv drzave Srbije, pa da posle toga opet uzivaju gostoprimstvo drzave Srbije.
takodje, dosta je vazno znati da Srbija ne sme sebi da dozvoli da uvodi bilokakva sistem koji ne daje rezultate u nekoj drugoj drzavi dugi niz godina. Ne mkoze mo mi da budemo kunići za takve oglede.
I jos nest. radnicima ne verujem nista. Pogotovo ne posle streljanja srpskih inteteltualaca i industrijalaca.
 
Sanovnik:
Naravno da je ljotic bio jugolsoven. To mu Srbi izameraju. jedino to.
Одбацио је југословенску идеју почетком рата.
Dakle, mi Srbi nismo juzglosveni, nego Srbi. Mozemo samo da se ujedinimo u srpsku naciju.
Итекако смо ми Југословени, али како други Југословени према нама тако и ми према њима.
Дакле идеју југословенства заборавити на неко време.
Mi Srbi. Dakle jedna jedinstven srpski narod. Razlika izmedju Italijana, Nemaca i Srba upravo i jeste taa , sto su oni od nekoliko naroda stvorili svoju italijanski inemacku naciju, a mi Srbi smo od jednog naroda stvorili nekoliko nacija.l
Па Германи се дела на Немце и Аустријанце.
Al to sam ti vec reko .. A trebaloi bi da uzmes u obzir i to da je bilo kakvo jedninstvo izmedju Srba i hrvata nemoguce ni sad ni u buducnosti. U koliko do toga dodje, hrvati ce sasvim sigurno opet zaklati milion Srba jer je to u njihovij prirodi i jer jhe to njihova nacionalna osobenost. A i zato sto to Srbi njima sasvim sigurno nikad nece uraditi.
Док је Ватикана свакако да јединства неће бити.
U koliko postoji vise nacionalizama, a ne samo jedan. odna svakako postoji i vise kapitalizama. nama Srbima, svaki, bilo kakvo naccionalizam, moze da donese samo dobro.
У мултиетничкој и мултиконфесионалној средини као што је Србија сигурно да никаквог добра национализам не би донео.
Pre svega, omogicio bi opstanak srpskpog naroda na ovim prostorima, i opstanak srpske drzave. Inac,e ce mo mi Srbi nestati,
Поштовање традиције и језика ће омогућити опстанак српског народа. Национализам је сувишан.
za razliku od svih naroda koji nas okruzuju, jer kod njih nacionalizam cveta punom parom... naravno zdrav i postojan nacionalizam ... sem tamo gde niju moguc. Na primer u Makedoniji.
Шта је у Македонији?
S druge strane, nacionalizaam bi svakako sprecio sirenje levih stetocinskih ideja na duger staqze, ko sto sprecava u nekim drzavama koje nas okruzuju.
По чему су то леве идеје штеточинске и у којим то земљама? У Хрватској, рецимо, је десница кажњена вољом бирача.
Pri tom, kod nas u Srbiji ne mora da se formira i sprovodi drzavni šovinizam, ko sto je to na primer u hrvatskoj. Obziom da mni Srbi ipak u odnosu na njih imamo tradiciju drzavnosti, ne treba nam da idemo bas toliko daleko, a i nije nasš srpski manir.
Како то мисли „не мора“? Ваљда си хтео да кажеш да се против сваког облика шовинизма треба борити свим снагама?
Ipak s nama od uvek zive raznii narodi svoom voljom od uvek. Samo sto ce u buduce morati da budu lojalni. Nece moci da idu u rat protiv drzave Srbije, pa da posle toga opet uzivaju gostoprimstvo drzave Srbije.
Па неће их српски национализам начинити лојалним Србији. Како мислиш да ће занимаривање њихових интереса њих начинити лојалним Србији?
Само пријатељским приступом и доказивањем да је Србија земља у којој свако без обзира на етничко порекло може да се избори за своје место у друштву ће од њих начинити лојалне српске држављане.
Али наравно да се треба борити против опструкције разних представника мањина.
Само онај ко воли Србију и ко сматра да је његов витални национални интерес очување српске државности може бити равноправан грађанин Р.Србије.
takodje, dosta je vazno znati da Srbija ne sme sebi da dozvoli da uvodi bilokakva sistem koji ne daje rezultate u nekoj drugoj drzavi dugi niz godina. Ne mkoze mo mi da budemo kunići za takve oglede.
Постоје интервенције државе на тржишту је основа.
I jos nest. radnicima ne verujem nista. Pogotovo ne posle streljanja srpskih inteteltualaca i industrijalaca.
Не бојиш се да ће те отровати?

Ипак једеш продукте њиховог рада.
 
Ajd Vlajko, bre, msili malo sta pricas. Nemacka nacija je sastavljena od nekoliko desetina germanskih naroda i etnickih gupa.
Isto ti je i sa Italijanima. Za razliku od njih mi Srbi smo , od samo jednog srpskog naroda, stvorili nekoliko nacija. jedan broj njih davno, a drugi deo pod vlascu hrvatskh komunsita. kojima su komunisti srpskog porekla bili na korist. dakle, dobro si primetio... oni su hrvatski komunisti. To jest hrvati, a komunisti u bili samo po potrebi ili zadatku, dok su neprekidno bili hrvati, za razliku od ovih nasih.

kako sta je u makedniji. Pa oni ne mogu da razviju zdrav nacionalizam jer su isuvise mladi kao nacija da bi ga imali. Mogu da ga razviju na kratko, al ssamo kroz mrznju prema nekome. A najjeftinije im je da mrze nas Srbe. Od Siptara se plase.

Ne bojim se u opste radnika. vidis, nema rqazloga za to. radnici u Sbiji ne odlucuju o standardima u ishrani. ne odlucuju ni kako se sta proizvodi. Ne odlucuju ni to od kog matterijala ce biti masine. Pekarski radnici ne odlucuju dal ce u Srbiji biti nuklearnih centrala ili nece. U mom preduzecu, radnici ne mogu da glasaju za smenu glavnog tehnologa , niti direktora izvoza na partijskom sastanku obicnim glasanjem. He bi ga. ne mogu. A opet su srecni i ako nemaju moc da upropaste nesto. Srecni su zato sto imaju odlicne uslove prada. Zato sto su plate na vreme, a i zato sto su pozamasne. I rade, da vidis. I to rade isto ko sto rade radnici u Neemackoj ili u u Engleskoj. rade i slusaju komandu predpostavljenih.

Druge narode, koji zive u nama uz sva prava, ravnopravnost i slobodu koju mozemo da im pruzimo, a vertujem da smo tu medju prvim narodima u Evropi, bice i te kako lojalni u koliko postoje jasni zakoni koji propisuju sve, ap i nelojalnost

Vlajko... pa nemoj bre da me zasmejavas.
Kakva bre levicca u hrvateskoj i kakbva desnica tamo medju njima.
Pa ono sto bi kod bila krajnja desnica, kod njih je umerena levica. Onosto je kod njih centar, to je kod nas fasizam. Ono sto je kod njih desnica, to kod nas nikad postojalo nije. Ono sto je kod njih radikalna ddessnica, to nikad nigde u svetu nije postojalo i hiljadu puta je uzasnije od SS jedinica i svih kaznenih eksedicija zajedno.
 
Poslednja izmena:
Za razliku od njih mi Srbi smo , od samo jednog srpskog naroda, stvorili nekoliko nacija.
Od Srba su nastali Bosljaci, Crnogorci i Makedonci. Hrvati, Slovenci, i Bugari su, kao i Srbi nastali iz (juznih) Slovena. Idealno bi bilo da se svi udruzimo u Jugoslovensku naciju i napravimo Jugoslovenski jezik.
 
Od Srba su nastali Bosljaci, Crnogorci i Makedonci. Hrvati, Slovenci, i Bugari su, kao i Srbi nastali iz (juznih) Slovena. Idealno bi bilo da se svi udruzimo u Jugoslovensku naciju i napravimo Jugoslovenski jezik.



Sa hrvatima Srbi ne mogu da se udruzuju nikako. Svako udruzicanje sa hrvatima, dovelo bi ili o novog jasneovca ili do totpalnog nestanka srpskog naroda.
da sam neki faktor, svako propagiranje hrvatske juglosavije , kao stoje bila druga, titova jugoslavija, kaznjavao bi ozbiljnom robijom.
 
Ajd Vlajko, bre, msili malo sta pricas. Nemacka nacija je sastavljena od nekoliko desetina germanskih naroda i etnickih gupa.
Isto ti je i sa Italijanima. Za razliku od njih mi Srbi smo , od samo jednog srpskog naroda, stvorili nekoliko nacija. jedan broj njih davno, a drugi deo pod vlascu hrvatskh komunsita. kojima su komunisti srpskog porekla bili na korist. dakle, dobro si primetio... oni su hrvatski komunisti. To jest hrvati, a komunisti u bili samo po potrebi ili zadatku, dok su neprekidno bili hrvati, za razliku od ovih nasih.
Је л’ теби толико важно да се Црногорци (од 32 слова) и Бошњаци изјашњавају као Срби?
Је л’ то нама потребно?

Нек се изјашњава ко како хоће, боли ме уво.
kako sta je u makedniji. Pa oni ne mogu da razviju zdrav nacionalizam jer su isuvise mladi kao nacija da bi ga imali. Mogu da ga razviju na kratko, al ssamo kroz mrznju prema nekome. A najjeftinije im je da mrze nas Srbe. Od Siptara se plase.
Национално буђење Македонаца је почело у 19. веку, кад је и код већине осталих нација.
Ne bojim se u opste radnika. vidis, nema rqazloga za to. radnici u Sbiji ne odlucuju o standardima u ishrani. ne odlucuju ni kako se sta proizvodi. Ne odlucuju ni to od kog matterijala ce biti masine. Pekarski radnici ne odlucuju dal ce u Srbiji biti nuklearnih centrala ili nece. U mom preduzecu, radnici ne mogu da glasaju za smenu glavnog tehnologa , niti direktora izvoza na partijskom sastanku obicnim glasanjem. He bi ga. ne mogu. A opet su srecni i ako nemaju moc da upropaste nesto. Srecni su zato sto imaju odlicne uslove prada. Zato sto su plate na vreme, a i zato sto su pozamasne. I rade, da vidis. I to rade isto ko sto rade radnici u Neemackoj ili u u Engleskoj. rade i slusaju komandu predpostavljenih.
Они су задовољни кад погледају како живи већина у Србији, али кад би сваки дан показивао колико су веће плате радника на западу, сигурно да не би били толико срећни.
Па и на Тајланду су радници срећни са својих 40 долара месечно. :roll:
Vlajko... pa nemoj bre da me zasmejavas.
Kakva bre levicca u hrvateskoj i kakbva desnica tamo medju njima.
Pa ono sto bi kod bila krajnja desnica, kod njih je umerena levica. Onosto je kod njih centar, to je kod nas fasizam. Ono sto je kod njih desnica, to kod nas nikad postojalo nije. Ono sto je kod njih radikalna ddessnica, to nikad nigde u svetu nije postojalo i hiljadu puta je uzasnije od SS jedinica i svih kaznenih eksedicija zajedno.
Ти исувише дајеш Хрватима на важности.
 
Је л’ теби толико важно да се Црногорци (од 32 слова) и Бошњаци изјашњавају као Срби?
Је л’ то нама потребно?

Нек се изјашњава ко како хоће, боли ме уво.

Национално буђење Македонаца је почело у 19. веку, кад је и код већине осталих нација.

Они су задовољни кад погледају како живи већина у Србији, али кад би сваки дан показивао колико су веће плате радника на западу, сигурно да не би били толико срећни.
Па и на Тајланду су радници срећни са својих 40 долара месечно. :roll:

Ти исувише дајеш Хрватима на важности.

Oni su srecni , sto ima neko ko zna da odredxi politiku kompanije, sto postoji tim koji firmu vodi sigurnom rukom,a sto oinikjako ne bimeli. sto taj neko brine o njima, kako oni ne bi umeli da brinu o sebi, i sto posotoji neko ko je sve sto ima stavio na kocku da stvori tu firmu i fabriku gde su oni dobili poso, a svesni su da oni ne bi smeli tolki rizik da preduzmu. Takodje, svesni su da strane kompanije koje kupuju te proizvde , nika ne bi vdile pregovore s nekim ko ne poznaje taj deo posla. Dakle, nije generalni direktor, šef prodaje, ilijoš i najbolje sam vlasnik preduzeca.
Dakle, radnici sa proizvodnih traka, mogu da se pitaju kad su u pitanju njihovi ruckovi ili unifirme, al ne o strategiji preduzeca.
Ne mora sistem da se promeni, da bi se napravilo to sto se ovde zagovara. Samotreba ti radnici da se uruze i da krenu s udruzenim radom. Da se okupe oko ideje i da se sloze oko svega, pa da zaloze sve sto imaju svi zajedno, da podignu firmu kakvu su zamislili, pa nek posluju. To je kod nas dozvoljeno,pa cak i pozeljno. No da vidim, sta kazete, zast se to ne deseava u Srbiji ni u jednom mogucem slucaju.

Hrvati su ubili najvise Srba od svih drugih naroda. Uvek ih treba drzati na oku.U ostalom ti si ih pomenuo zar ne.
 
Sa hrvatima Srbi ne mogu da se udruzuju nikako.
To je taj plemenski mentalitet. Ne shvatanje da smo svi Juzni Sloveni (Jugosloveni) i da treba ukinuti i Hrvate, i Srbe, i Slovence, i Bosljake i Makedonce, i Bugare, i Crnogorce i da lepo uspostavimo Jugoslovensku naciju i jugoslovenski jezik, i jedinstvenu Jugoslaviju od Austrije do Crnog Mora.
 
To je taj plemenski mentalitet. Ne shvatanje da smo svi Juzni Sloveni (Jugosloveni) i da treba ukinuti i Hrvate, i Srbe, i Slovence, i Bosljake i Makedonce, i Bugare, i Crnogorce i da lepo uspostavimo Jugoslovensku naciju i jugoslovenski jezik, i jedinstvenu Jugoslaviju od Austrije do Crnog Mora.

Pa upravo je srpski Kralj to hteo. Pa su ga upravo hrvati ubili. Kakv plemenski mentalitet. O cemu govoris, ti. Srbi mogu da se udružuju sa rumunima, sa rusima, belorusima, ukraincima, al sa hrvatima ne mogu, Bilo je pokusaja, to sasvim sikrenih, od strane nas Srba. Pa je to rezultiralo klanjem oko miloin Srba.
Nemozes ni jednog srbina da optuzis za plemenski mentalitet, u koliko zivis u realnosti. Pa mi Srbi smo izmislili jugoslalaviju. Hrvati su je non stop rusili. Kralj je cak uveo da ne dokumentima stoji samo juglsoven. Nista drugo , sto bi bilo vzan za nacionalniost. I sad dodjes ti, pa uprkos uzasima iz hrvatske, cinizmu iz slovenije, neprekidnim provokacijama od strane sptara, pljuvanjuu od strane makedonaca, da smo mi nekakavi okputori, i ako smo im mi Srbi drzavu poklonili ko na dlanu, optuzujes za plemenski mentailtet. To je zaista svinjarija dostojna jednog ordinarnog anti-srbina i komuniste.
 
Poslednja izmena:
Srbi mogu da se udružuju sa rumunima, sa rusima, belorusima, ukraincima
Nidje veze, sa hrvatima mozemo da se razumemo kada pricamo, sa ovima ne.

Nemozes ni jednog srbina da optuzis za plemenski mentalitet, u koliko zivis u realnosti. Pa mi Srbi smo izmislili jugoslalaviju. Hrvati su je non stop rusili.
Hrvati su krenuli sa plemenskim mentalitetom, a Srbi onda uzeli da ih kopiraju.
 

Back
Top