skola glume

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ćao!
Imam 2 pitanja.
1.Da li neko ko ima 30 god.a ima talenta za glumu može konkurisati za prijemni glume?
2.Ako neko ima problem velike treme a ima talenta za glumu, da li uopšte da pokušava s studijem glume i kao uopšte prevazići problem treme i stida?
Moje lično mišljenje je da ne treba bit diskriminacije po pitanju godina starosti a kad je u pitanju studiranje.
U savremenon svijetu nikad nije kasno za studiranje i učenje dok u nekim državama ex Yu izmišljaju toplu vodu.
Ja se inače javljam iz B.Luke i ovde prave velike probleme pri upisu kandidata koji imaju više od 25 godina.
Vaša akademija iza sebe ima dosta godina rada i iskustva pa bih zamolila nekog iskrenog i kompetentnog za ovu oblast da mi da odgovore.
Velika hvala i pozdrav od YugoslovenkeBL!
 
Ćao!
Imam 2 pitanja.
1.Da li neko ko ima 30 god.a ima talenta za glumu može konkurisati za prijemni glume?
2.Ako neko ima problem velike treme a ima talenta za glumu, da li uopšte da pokušava s studijem glume i kao uopšte prevazići problem treme i stida?
Moje lično mišljenje je da ne treba bit diskriminacije po pitanju godina starosti a kad je u pitanju studiranje.
U savremenon svijetu nikad nije kasno za studiranje i učenje dok u nekim državama ex Yu izmišljaju toplu vodu.
Ja se inače javljam iz B.Luke i ovde prave velike probleme pri upisu kandidata koji imaju više od 25 godina.
Vaša akademija iza sebe ima dosta godina rada i iskustva pa bih zamolila nekog iskrenog i kompetentnog za ovu oblast da mi da odgovore.
Velika hvala i pozdrav od YugoslovenkeBL!
 
Stvarno kad čitam ovde koliki se trud i nade polažu u FDU i ostale glumačke manje ili više priznate škole, dođe mi
da vrisnem - deco stanite i razmislite, gde i u šta srljate?!
Prvo da vas upoznam sa nekim osnovnim činjenicama, odnosno da vam kažem da u ovoj našoj Srbiji postoje tri državne glumačke akademije, u Beogradu, Novom Sadu i Prištini (ova tzv. u Prištini samo se zove Prištinska, a zapravo je od
1999. god. u Zubinom Potoku), plus BK i još neke "školice" za školovanje glumaca... Po broju škola za glumce i naravno, po broju studenata koji se upisuju na te škole, mi bismo trebali da budemo desetostruko veća država i nacija i da imamo barem 150-200 pozorišta, a da godišnje snimamo 20-30 filmova i isto toliko igranih tv serija...
Međutim, ništa od toga, u Beogradu postoji samo 7 pozorišta koje imaju stalne ansable i nekoliko pozorišta koje su
samo zgrade sa 5-6 zaposlenih službenika, odnosno, nemaju ansamble, već glumce angažuju po potrebi.
U unutrašnjosti je situacija još čemernija, pri tom je ova akademija u Prištini, u prethodnom periodu, popunila kapacitete srpskih pozorišta u unutrašnjosti, tako da oni više nemaju potrebu za mladim glumcima, u dogledno vreme. Novosadska akademija školuje glumce, koji se ukoliko imaju sreće zaposle u SNP, ili nekom pozorištu u Vojvodini, ima ih 5-6...
Kakva je situacija sa domaćim filmom i koliko se filmova snima godišnje i ko ih snima (gotovo uvek
ista ekipa), verovatno i sami znate.
Televizija, opet slično kao i sa filmom, jedni isti ljudi vrte se u par projekata, o kvalitetu da ne govorimo.
O klanovima, rodbinskim i političkim vezama izlišno je pričati, kako kod upisa na famozni FDU, a još više nakon njega...[/QUOT
Lijepo je biti racionalan, ali jednostavno postoje ljudi koji vole umjetnost i koji žive za to. Lijepo je od vas što pokušavate da nam skrenete pažnju na loše osobine ovog posla, ali ja to ne smatram usmjeravanjem na pravi put. Nismo svi rođeni da budemo pravnici i menadžeri. Ili uredu, poslušajmo razum, bavimo se nekom profitabilnijom profesijom! I šta ? Jednog dana ćemo otići u pozorište i gledati druge ljude kako žive životom za koji smo mi smatrali da je naš! Ne znam da li ću imati drugi život u kojem ću se moći baviti onim što volim, ali znam da ovaj jedan treba da iskoristim. Ja vjerujem da još uvijek ima glumaca koji se se ne bave ovim poslom da bi ih neko prepoznao na ulici ili da bi rezali članke o sebi u novinama, nego prosto zbog odnosa glumac-publika i zbog činjenice da su nekom popravili raspoloženje u toku predstave. A ovo što govorite o vezama na fakultetima su čiste predpostavke i smatram da ne treba da ih iznosite kao tvrdnje. Mislite da bi neko radio na akademiji sa totalnim antitalentom zbog njegovog prezimena! Moja parola je " Bolje da se kajem zbog stvari koje sam učinila, nego zbog onih koje nisam učinila. Znam da su ove vaše poruke dobronamjerne ali mislim da je grijeh rušiti mladalačke ideale!
 
da, baš kao što rekoh na drugoj temi, prvo što će vam neko reći kada mu kažete da želite da se bavite glumom jeste: "Neš se ti leba najest od toga":p Znamo mi da smo mladi- ludi i da oni koji nam to govore govore nam za naše dobro, ali šta bi bilo da svi mi budući potencijalni glumci ( ako Bog da pa nas sa ovog foruma bude dosta budućih profesionalnih glumaca;) ) odlučimo da dignemo ruke od svog sna i odemo u menadžere, doktore, stomatologe, bankare i slično? svi to upisuju zadnjih godina, i šta ćete kad nas bude bilo previše menadžera, doktora i da ne nabrajam ostale? Ljudi, možemo studirati šta god hoćemo, pa i najprofitabilnije zanimanje, ali činjenica je da ćemo se za posao u našoj branši jednog lepog dana grabiti i rukama i nogama i tući sa gomilom konkurencije kako bi ga se dočepali, a vrlo je verovatno da ćemo i propasti, bili mi glumci ili doktori. Onda nas barem pustite da propadnemo radeći ono što volimo, da propadnemo na svoj način.

( upravo ste čuli monolog kojim sam ubedila familiju da me puste da pokušam da upišem glumu:mrgreen:Yup, ja sam još jedan zaluđenik koji će pokušati dogodine:mrgreen:)
 
e ovako s obzirom da sam kod mike aleksica provela otprilike 5 god znam vrlo dobro ko je biljana mashic s obzirom na to da je bila moja profesorka tih pet god. svaki peti dan...sve to shto si nabrojao su fenomenalni glumci sa brdom serija predstava filmova iza sebe ali opet su biljana, vladimir, goca i pele sa brdom ispratjenih generacija...razlika: PRAXA i ISKUSTVO

Biljana u svoju klasu na fdu prima u glavnom ucenike dramske sekcije svoga muza mike aleksica kao sto su Viktor Savic,Borka Tomovic,Nada Macanovic,Kalina Kovacevic....to nije ok prema potencijalnim studentima iz untrasnjosti koji nisu u mogucnosti da idu u Mikinu skolicu.
 
Diskutovaću na svakoj temi, koja me zainteresuje i na koju imam nešto da kažem!
A to što se tebi ne dopada istina i činjenice, o situaciji u ovoj profesiji, nije moj problem, već društva koje omogućava hiperprodukciju kadrova s kojima posle ne zna šta će, niti ih zanima njihova dalja sudbina.
Ako si stvarno 89-o godište, potpuno razumem tvoja nerealna nadanja, ili optimizam i ja sam bila u tvojim godinama.
Sve ono što sam prethodno napisala su činjenice, koje nije teško proveriti, a ti možeš da se ljutiš koliko hoćeš, baš me briga.
Znam da bih bila dočenaka ovacijama da vas ovde lažem i kažem vam deco divno, taj i taj sprema po toj i toj ceni, garantuje uspeh na prijemnom itd...
Btw BK ih primi onoliko koliko se prijavi, prijemni je tu forme radi. Plati pa se klati.

pricas gluposti iako nemam neko misljenje o toj bk,nazovi akademiji znam da oni godisnje prime 10 do 12 studenata na katedri za glumu.
 
da, baš kao što rekoh na drugoj temi, prvo što će vam neko reći kada mu kažete da želite da se bavite glumom jeste: "Neš se ti leba najest od toga":p Znamo mi da smo mladi- ludi i da oni koji nam to govore govore nam za naše dobro, ali šta bi bilo da svi mi budući potencijalni glumci ( ako Bog da pa nas sa ovog foruma bude dosta budućih profesionalnih glumaca;) ) odlučimo da dignemo ruke od svog sna i odemo u menadžere, doktore, stomatologe, bankare i slično? svi to upisuju zadnjih godina, i šta ćete kad nas bude bilo previše menadžera, doktora i da ne nabrajam ostale? Ljudi, možemo studirati šta god hoćemo, pa i najprofitabilnije zanimanje, ali činjenica je da ćemo se za posao u našoj branši jednog lepog dana grabiti i rukama i nogama i tući sa gomilom konkurencije kako bi ga se dočepali, a vrlo je verovatno da ćemo i propasti, bili mi glumci ili doktori. Onda nas barem pustite da propadnemo radeći ono što volimo, da propadnemo na svoj način.

( upravo ste čuli monolog kojim sam ubedila familiju da me puste da pokušam da upišem glumu:mrgreen:Yup, ja sam još jedan zaluđenik koji će pokušati dogodine:mrgreen:)


Upravo tako. S' tim što sam ja upisala ekonomiju baš da bih jednog dana imala od čega da živim ako sa glumom zeznem stvar. Trebalo bi da iduće godine diplomiram, tad ću lepo da upisem glumu i usput taj master i ja sam se obezbedila. :manikir:
 
Ćao!
Imam 2 pitanja.
1.Da li neko ko ima 30 god.a ima talenta za glumu može konkurisati za prijemni glume?
2.Ako neko ima problem velike treme a ima talenta za glumu, da li uopšte da pokušava s studijem glume i kao uopšte prevazići problem treme i stida?
Moje lično mišljenje je da ne treba bit diskriminacije po pitanju godina starosti a kad je u pitanju studiranje.
U savremenon svijetu nikad nije kasno za studiranje i učenje dok u nekim državama ex Yu izmišljaju toplu vodu.
Ja se inače javljam iz B.Luke i ovde prave velike probleme pri upisu kandidata koji imaju više od 25 godina.
Vaša akademija iza sebe ima dosta godina rada i iskustva pa bih zamolila nekog iskrenog i kompetentnog za ovu oblast da mi da odgovore.
Velika hvala i pozdrav od YugoslovenkeBL!

Prijatelj mi je nedavno rekao da je za režiju u Beogradu gornja granica 27 godina. Predpostavljam da je sa glumom isti slučaj ali nisam sigurna.
 
Nisam sigurna ali mislim da mozda jeste:)

Ако је он, а највероватније јесте он, онда је ствар у томе што је он већ направио сјајну балетску каријеру, а као
неко ко је играо у мјузиклима у ПНТ-у, одлично познаје овај жанр и у том случају је направљен изузетак и човек
је примљен, мислим с пуним правом. ;)
 
Ma nemam pojma ali secam se da mi je taj poznanik pricao kako taj covek vec ima karijeru i kako je fantastican.Ja sam protiv granica za godine.Gluma je za tebe kad ti to osetis.Ne treba se baviti umetnoscu zato sto zelis da budes nesto drugaciji jer ces tek onda biti masa,treba biti ono sto jesi i tada ce sve doci tamo gde treba:)
 
Mogla bih 24h dnevno da pricam o glumi....a pogotovu da slusam one koji su uspeli da je upisu...
Nedavno sam pricala sa deckom koji je upisao glumu i posle toga nisam mogla da spavam 3 noci....
Ma nisam ja normalna....:D
 
Ma nemam pojma ali secam se da mi je taj poznanik pricao kako taj covek vec ima karijeru i kako je fantastican.Ja sam protiv granica za godine.Gluma je za tebe kad ti to osetis.Ne treba se baviti umetnoscu zato sto zelis da budes nesto drugaciji jer ces tek onda biti masa,treba biti ono sto jesi i tada ce sve doci tamo gde treba:)

A ти рецимо осетиш да би ти одговарала глума у 38. години?! :hahaha:
 
Па?Не значи да мораш да завршиш факултет,тј. не би те примили,али можеш да се пријавиш на неку аудицију или одеш у неко аматерско позориште,чисто ради рекреативности,пошто претпостављам да у 38. години особа има већ неки посао.
Ах.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top