Саветодавни кутак

Sto se tice slike ..onaj branin krop mi se svideo...lepo je to uradjueno
kao i gola zena..:) ali ja nikako ne volim i ne mogu sebe da nateram u fotosop
Па не мораш баш одмах у ФШ, почни са FastStone Image Viewer-ом . Писала сам овде негде раније већ о њему Он је пре свега за преглед и сортирање фотки, одличан, али има и основне опције за кроповање, подешавање светлине, контраста, оштрине, боја, итд. А и врло је "љубазан", лак за коришћење, на пример, даје добар преглед и поређење како је фотка изгледала и како ће да ће да изгледа после измена, а и све команде су на дохват миша - кад га помериш по ивицама екрана појаве се менији... Уосталом, пробај, па ћеш видети. :) Он и неки други из из "породице" су бесплатни. А сви јако корисни: http://www.faststone.org/.
Наравно, он нема многе важне могућности као ФШ и слични, али за почетак ће итекако да послужи.
 
Copy-of-DSCF6039s-1.jpg
Ja mogu samo da pišem o nekom svom doživljaju fotografije,za ostalo nemam znanja.
Ova pčela može dugo da se gleda,prosto mami da se vratim i pogledam je opet.

I bila bi mi još lepša da je svetlo zeleno bilje u pozadini.
 
Pa dakle , kad znas, onda lepo daj ljudima prave savete, vezane bas za fotografiju. Stok nije vrhunac fotografije, ko sto i sam znas. Inace, ona tamo gore, gde je pcela prekrivena polenom prodata je i usla je u enciklopediju pcelarstva u GB . Nije im smetao kadar, kolko im se dopalo sto je pcela sva umazana u polen , ko kad dete doruckuje.

Ne mogu da dam jer sam 100 % amater što se tiče fotografije, zato sam i morao malo da te isprovociram što se tiče tvojih fotki. Pogotovu što si ti fotograf čije fotografije se prodaju.
Zato je dobro da vi što znate, pomognete nama što ne znamo.
 
Poslednja izmena:
Па не мораш баш одмах у ФШ, почни са FastStone Image Viewer-ом . Писала сам овде негде раније већ о њему Он је пре свега за преглед и сортирање фотки, одличан, али има и основне опције за кроповање, подешавање светлине, контраста, оштрине, боја, итд. А и врло је "љубазан", лак за коришћење, на пример, даје добар преглед и поређење како је фотка изгледала и како ће да ће да изгледа после измена, а и све команде су на дохват миша - кад га помериш по ивицама екрана појаве се менији... Уосталом, пробај, па ћеш видети. :) Он и неки други из из "породице" су бесплатни. А сви јако корисни: http://www.faststone.org/.
Наравно, он нема многе важне могућности као ФШ и слични, али за почетак ће итекако да послужи.

Postoji još bolji program koji ne služi za obradu fotografija ali fotke presvučene kroz njega mogu biti fantastične : Adobe After Effects
 
Ne mogu da dam jer sam 100 % amater što se tiče fotografije, zato sam i morao malo da te isprovociram što se tiče tvojih fotki. Pogotovu što si ti fotograf čije fotografije se prodaju.
Zato je dobro da vi što znate, pomognete nama što ne znamo.

Brajane.... ovu fotografiju sa pcelom , koju si ti okacio, nije napravio neko ko nezna. Odlična je. Zapravo, ja verujem da ti odlično poznaješ ovu tematiku, al da iz nekih razloga ne želiš da daješ korisne savete drugarima ovde. A STOCK je jedna od formi... nije i jedina. Veruj mi. One koje ja prodajem su print na fotopapiru, rayzicitih dimenzija, smotan u tubu.
 
Poslednja izmena:
ja koristim adobi lajtrum ( a redje i sam fotoshop) i mislim da je odlican za obradu fotografije. probao sam razne programe ali mi je ovaj nekako najbolje seo shto se kaze. malo je zahtevniji, tj. potrebna je malo ozbiljnija masina da bi radio kako treba, a nije ni komplikovan kad se savladaju osnove.
fotoshop koristim kada treba da recimo od vise fotografija napravim jednu ili sl., montaze neke recimo. e sad vremenom ce valjda doci i trenutak kada necu koristiti skoro nista osim aparata.
 
Brajane.... ovu fotografiju sa pcelom , koju si ti okacio, nije napravio neko ko nezna. Odlična je. Zapravo, ja verujem da ti odlično poznaješ ovu tematiku, al da iz nekih razloga ne želiš da daješ korisne savete drugarima ovde. A STOCK je jedna od formi... nije i jedina. Veruj mi. One koje ja prodajem su print na fotopapiru, rayzicitih dimenzija, smotan u tubu.

Praktica DVC 5.5 HDMI je ono čime pravim fotke, nisam profesionalac ali volim umetnost, a tu spada i fotografija. Od micro stocka, probao sam illustrator jer nemam fotoaparat koji će mi omogućiti da uradim tehnički kvalitetnu fotografiju ( recimo kao na temi Voda, slike br 1 i slika br 18 ) . Ideja koju prezentujem i neki lep detalj koji zabeležim trenutnim aparatom je neka puka slučajnost u tom datom trenutku ako sam imao pri ruci kameru i zabeležio nešto što mi se učinilo interesantnim.
Ne znam kakve bih savete davao što se tiče fotografije jer sam u toj oblasti diletant amater ali ako ovo neko čita, a želi da se bavi fotografijom, kroz niz uradjenih fotografija i fotografisanja ali bukvalno svega što vidimo, ako ima oko za svetlost, senke, detalje, momente, dogadjaje, prirodu, ljude ili samu ideju o tome šta želi da fotografiše i šta time želi da prezentuje, možda postane dobar fotograf.

Da bi sve to bilo jasnije, bilo bi dobro da neko ko je profesionalac i kome je posao fotografija na jednostavnim primerima pokaže kako se pravi dobra fotografija samim fotoaparatom.
npr. da se postavi deset fotografija koja se prodaju dobro ( iz različitih oblasti da bi orijentir bio jasniji ) i da se objasni zašto su to dobre fotke, zašto su baš tako fotografisane, zašto taj kadar, zašto taj fokus, zašto pod tim svetlom i slično
A da bi bilo još jasnije, ujedno se postave i 10 fotki koje se nisu prodale i da se za svaku od njih objasni gde su greške.
Sve ovo pišem za neke buduće fotografe kojima će fotografija biti posao, a od posla treba da se živi, pogotovu od onog što voliš da radiš.
Još jednom napominjem da sam diletant amater što se tiče fotografije, ni jednu do sad nisam prodao ali verujem da je masu njih neko skinuo s neta u svoj kompjuter.
 
  • Podržavam
Reactions: Tol
naravno, treba prvo savladati analogno pa onda preci sa lakocom na digitalno. ja jednostavno nisam to uradio, ne znam razlog, mozda lenjost, mozda zelja da sto pre dodjem do cilja, a mozda realno nisam ni imao uslova za to.

uslov je dobar fotoaparat i sočiva, oko za detalje, želja i istrajnost ako se želi baviti ovim poslom
Milunka je negde napomenula da i lošijim fotoaparatom neko ko ima dara u sebi, može napraviti bolju fotku nego neko ko je dao 2000 eu za fotoaparat
 
Mislim da je za pocetak dovoljno postavljati detalje, to jest parametre slikanja. Ja licno ne mogu da se obazirem na prodaju, jer me licno to ne zanima, obzirom da me novac od toga odavno ne zanima i da zivim od sasvim drugih stvari. Dakle, uzimacu druge kriterijume. A postavljacu neke fotke uz objasnjenja i parametre. Dobre, al sa nedostatcima.


Evo ovako.
Slika , bez obzira na greske dobro prosla svuda.

125/1
f11
iso 200
iz ruke, cuceci.
Objektiv 10-20 f 4 Sigma.
Aparat Nikon d 200
Merenje svetla spot
wb cloud
Obrada nista osim ostrenja i minimalnog pomeranja levesa. Al prakticno neprimetno

_DRB8299-1.jpg


Ono sto je dobro je sam prizor, atmosfera, kao i to sto se ne vidi nebo, koje je u tom trenutku bilo nezanimljivo i sivo. A ni ove divlje ljubicaste orhideje u vrhu fotosa nisu loše

Lose je to sto ima previse ove trave u prednjem planu, pa je prednji plan dosadan i van dinamike cele fotografije.Dakle to je graska i mana ove fografije, a tice se kadra. i kompozicije. I nije mala . Samo sto je ono sto je dobro na njoj , monogo vise dobro, nego sto je vazno ono sto je lose.

Sliku sam napravio na Kopaoniku, pre jedno tri godine.
 
Poslednja izmena:
uslov je dobar fotoaparat i sočiva, oko za detalje, želja i istrajnost ako se želi baviti ovim poslom
Milunka je negde napomenula da i lošijim fotoaparatom neko ko ima dara u sebi, može napraviti bolju fotku nego neko ko je dao 2000 eu za fotoaparat
Ма, може и мобилним, најважнија је идеја и композиција. Но ипак, кад су лошији светлосни услови, истина је да добре резултате дају само ДСЛР апарати. Исто тако, и за неке прилике, опет боље је имати и што бољу технику. Не знам где то већ такође написах, али рекла бих и да се, с друге стране, можда мало превише гледа на технички квалитет фотографије, па се више цени и идејно лошија, али ако је технички одлична, онда сви "падају на теме".
 
Bravo majstore.

Hvala. Mada je fotka za prvo mesto razvalila koliko je dobra.

A moja slikana Nikonom.z:mrgreen: Šalu na stranu, prodao sam Nikon sistem koji sam imao, i sad čekam da mi stigne 5D Mark II+24-105L, a dotle se "igram" sa Canonom G12...Canonov kolorit, a posebno L kolorit, ne može ništa da zameni. To sam saznao kad sam uzeo u ruke petardu i 16-35 L...
 
Evo ja da se pohvalim, dobio sam drugu nagradu na fotokonkursu Canon Srbija, na temu "Početak", po mišljenju stručnog žirija, sa ovom fotografijom:

423412_172253766211512_138788322891390_178894_705752955_n.jpg
Честитам! Заслужено. А ја сам управо за њу тамо гласала, највише ми се од свих допала. Нисам после гледала сајт, која је победила?
 
Pozdrav svima! Naisla sam na ovaj podforum pre par dana i mnogomi se svideo. Narocito sto imam hrpu nekih fotografija koje bih eventualno mogla da iskoristim i na korisnije nacine...
Potpuni amater sam sto se tice fotografije...pa sam htela da postavim par pitanja...
Sta podrzumeva dobra profesionalno odradjena fotografija? Da li obavezno podrazumeva obradjivanje u photoshopu,i u kojoj meri? Ja sam postovala neke svoje fotografije na forum, potpuno neobradjene. Npr. ako bih htela da postavim fotografiju na istockphoto koja bi mi bila ogranicenja.
Postavicu fotografiju koja mi se (subjektivno) mnogo svidja i sa kojom bi pokusala da uradim nesto, pa ako mozete da mi kazete na tom primeru da li je ona objektivno dobra.

img1473q.jpg


Slikana je na Kritu, u velikom morskom akvarijumu, tako sto sam iskljucila blic.
 
Aјмо даље.
Композиција и кадрирање
приликом компоновања фотографије, важно је знати нека правила. Та правила , наравно треба крсити. Ал је немогуце крсити правила , ако их незнате.

Постоји правило златног пресека, ал ја не би овде он њему, обзиром да га је пунб интернет. нема потребе да преписујем , а свако ко хоће да зна, може лако да наже и прочита о чему се ту ради.
Ова правила , такоже уче се у уметничким школама па ни то није никаква тајна.
У ѕаиста много ситуација, централни кадар је оку досадан. Зато се објекат интересовања измешта иш центра кадра. Такође треба имати у виду и радњу фотке. Вертикадна радња, тражи вертикални кадар и обратно. Постављање хоризонта тако што ће он сећи фотографију на две једнаке целине, такође је најчешже досаддно.
Но постоје ситуације, где је централни кадар незамењљив. Препознаће те их искуствено, после неког времена и гледајући друге фотографије.. Радња на фотографији, такође одређује кадар и композицију. У колико субјекат ради неку радњу и поглед, или радња су му на лево, онда је он у десном углу и тако даље. Треба иѕбећи превише објеката на фотографији, јер то прави непотребну буку, какафонију, која ће да угуши радњу фотке, а оно шт је лепо , неће доћи до изражаја. Најбоље је кад се кадар и композиција смисле унапред, Пре фотографисања. Но то захтева нешто праксе. Један од важних елемената је ракурс. то јест из које позиције се посматра оно што се фотографише. То , по мом мишљењу треба да буде из оног угла, из ког се та иста ситуација ретко или никад не посматра. Не треба да вас мрзи да чучнете или да се попнете на неко узвишење. Фотографија је најкомплетнија, кад има три плана. Предњи, средњи и задњи. Наравно и ово правило треба рушити, ко и свако. Ал такође мора да се зна, да би се знало шта се руши.

Ево неких примера.

DSCF71021-1.jpg
 

Back
Top