oboljenej kicmene mozdine/syringomyelia/

zole66

Početnik
Poruka
2
Postovani neurolozi,molim vas da mi odgovorite na pitanje vezano za moju dijagnozu.Imam 45 godina /1966/ ,zivim u Bijeljini,Republika Srpska.Jos 1994 godine sam osjetio podrhtavanje misica u nogama.Nisam tada tome pridavao neki veci znacaj,a i u to vrijeme sam se nalazio u VRS /vojska R.Srpske/.Jednom sam se obracao brigadnom doktoru,koji mi nije mogao nista reci o tome osim da kad stane rat obavim detaljnije preglede.Kad je rat u Bosni zavrsen,ja i dalje nisam tom podrhtavanju misica posvetio neku paznju,sve dok nisam poceo gubiti osjecaj u desnoj nozi,npr.hodajuci u papucama desavalo mi se da mi sa desne noge papuca spadne a da ja to ne osjetim,i tako predjem stotinak metara sa jednom papucom/hehe/.Tada sam otisao ne rendgen da obavim snimke,medjutim ti snimci nisu mogli nista pokazati,pa sam upucen na magnetnu rezonancu,u Beograd,tacnije na Bezanijsku Kosu.Tamo mi je ustanovljena dijagnoza,,SYRINGOMYELIA-SYRINGOBULBIA,,.Te cisticne promjene u kicmenoj mozdini se prostiru od C-1 do L-2.Dijagnoza mi je postavljena 2004 godine.Posle toga sam jos 2 puta obavljao snimke,poslednji 2006,i nije bilo bitnih promjena u odnosu na prvi snimak.Sobzirom da sam se onako povrsno informisao o toj dijagnozi,ipak bi zelio vase strucno misljenje.Pre svega me interesuje da li je rat i zivotni uslovi,bolje reci neuslovi u ratu u kom sam proveo 4 godine mogli uticati na nastanak bolesti,ili na ubrzanje napretka bolesti.Unaprijed se zahvaljujem.
 
Postovani neurolozi,molim vas da mi odgovorite na pitanje vezano za moju dijagnozu.Pre svega me interesuje da li je rat i zivotni uslovi,bolje reci neuslovi u ratu u kom sam proveo 4 godine mogli uticati na nastanak bolesti,ili na ubrzanje napretka bolesti.Unaprijed se zahvaljujem.
Pozdrav, nisam neurolog , ali sam lekar. Bolest nastaje pre svega kao komplikacija neke traume, zapaljenja ili tumora kada govorimo o stečenoj, ne o urođenoj siringomijeliji. Uslovi u kojima si nažalost živeo ne mogu uticati na sam nastanak ili progresiju, ali su mogli vremenski uticati u smislu postavljanja dijagnoze .
Drugo, nemoj biti površno informisan o svojoj bolesti, obrati se neurolozima koji te leče i pitaj sve što te zanima.Na to imaš pravo i trebalo bi, motiv.
 
Zahvaljujem se na vasem odgovoru na moje pitanje.Sto se tice neurologa,svi su odprilike rekli isto kao i vi,medjutim nikad nisam saznao da li se radi o urodjenoj ili stecenoj bolesti.Receno mi je da se bolest ne moze izlijeciti,cak nemam nikakvu terapiju,osim sto su mi preporucene fizikalne terapije i vitamini/beviplex/.Da li vi kao ljekar mozete da mi odgovorite,sobzirom da rat i ratni uslovi nisu mogli uticati ni na nastanak ni na progresiju bolesti,ipak imam nekog osnova kako bih svoju bolest povezao sa ratom,jer bi u tom slucaju mogao ostvariti mnogo veca prava kao vojni invalid,a koja trenutno nemam kao civilni invalid.Nisam napomenuo da sam penzionisan kao civilni invalid rada.Iskreno receno,veoma mi je krivo sto sam borac 1 kategorije,a danas nemam nista od toga,za razliku od nekih koji su stekli razna prava na sumnjive nacine.Ako postoji po vama ikakav osnov da odem na komisiju i trazim da me priznaju kao mirnodopskog vojnog invalida/postoji kod nas taj zakon/,ako ne da ne razmisljam o tome vec da guram kroz zivot dalje.Unaprijed se zahvaljujem...
 
Postovani neurolozi,molim vas da mi odgovorite na pitanje vezano za moju dijagnozu.Imam 45 godina /1966/ ,zivim u Bijeljini,Republika Srpska.Jos 1994 godine sam osjetio podrhtavanje misica u nogama.Nisam tada tome pridavao neki veci znacaj,a i u to vrijeme sam se nalazio u VRS /vojska R.Srpske/.Jednom sam se obracao brigadnom doktoru,koji mi nije mogao nista reci o tome osim da kad stane rat obavim detaljnije preglede.Kad je rat u Bosni zavrsen,ja i dalje nisam tom podrhtavanju misica posvetio neku paznju,sve dok nisam poceo gubiti osjecaj u desnoj nozi,npr.hodajuci u papucama desavalo mi se da mi sa desne noge papuca spadne a da ja to ne osjetim,i tako predjem stotinak metara sa jednom papucom/hehe/.Tada sam otisao ne rendgen da obavim snimke,medjutim ti snimci nisu mogli nista pokazati,pa sam upucen na magnetnu rezonancu,u Beograd,tacnije na Bezanijsku Kosu.Tamo mi je ustanovljena dijagnoza,,SYRINGOMYELIA-SYRINGOBULBIA,,.Te cisticne promjene u kicmenoj mozdini se prostiru od C-1 do L-2.Dijagnoza mi je postavljena 2004 godine.Posle toga sam jos 2 puta obavljao snimke,poslednji 2006,i nije bilo bitnih promjena u odnosu na prvi snimak.Sobzirom da sam se onako povrsno informisao o toj dijagnozi,ipak bi zelio vase strucno misljenje.Pre svega me interesuje da li je rat i zivotni uslovi,bolje reci neuslovi u ratu u kom sam proveo 4 godine mogli uticati na nastanak bolesti,ili na ubrzanje napretka bolesti.Unaprijed se zahvaljujem.

Сирингомијелија и сирингобулбија најчешће и настају као последица траума. Постоји и облик који је последица поремећаја у ембриогенези.
Засигурно неуслови могу утицати на сам развој али оно што је добро јесте да сама болест има веома спор ток и да могу године проћи, а да се не појави ни један нови симптом. :)
 

Back
Top