Nokia N8 ili?

pterobog

Primećen član
Poruka
720
Planiram da kupim telefon do 300 eura,Nokia N8 mi se ucinila kao odlican izbor.Ne treba mi nesto posebno mozda bih izdvojio kameru (kod N8 je odlicna) ne zanimaju me one silne aplikacije kao sto ima Iphone.E sad vidim da neki pljuju na Symbian kazu da je Android puno bolji,da li neko ima ovu Nokiu N8 pa da kaze kako ga sluzi?...ja trenutno imam Nokiu C5-03 i nekako koci pogotovo kad kucam poruke,ne znam da li je to zbog symbiana pa se bojim da tako ne bude i kod ove Nokie.Zelim da mi ovaj novi telefon odlicno radi i brzo ulazi kada kliknem u sve stavke :)
 
Svaka cast de si zaradio daj link?:lol:ma uzmi zezam se nego mnogo brate odes na letovanje bolje

Hahah to ti je ovo fortumo.com ...kao salju ljudi sms npr. cijena sms-a 1 euro i ti od toga imas oko 30 centi...samo treba tu dobra ideja i malo vise vremena,nije bas lako.U mome slucaju to je bio kladionicarski sajt (tj blog) mozes da otvoris blog besplatno na blogeru (bloger.hr) i tako "radis".Pogledaj imas sad dosta blogera koji ti rade na foru kao kladionicarski blog i daju predloge za kladjenje na sms-servisu (tj ti posaljes sms sadrzine npr TXT TIP i dobijes povratnu poruku sa utakmicama).Imas i one koji prodaju "dojave" za fudbal i grdne pare uzmu na to.Jer danas ima naivnog naroda kolko oces.Sad kad vidim ono na TV oni muzicki programi sto se vrte pjesme i ono dolje sto ide ona traka sa cestitkama i ostalim,sto ljudi isto ovako salju poruke koliko ta Televizija uzme novca,eh tu su pare samo treba imat dobru ideju :)
 
Kucanje poruka na N8 u portret modu je nocna mora. Lanscape je OK, ali mene mrzi da okrecem telefon i drzim ga u jednoj ruci dok drugom kucam.
N8 imam 14 meseci i dosad sam ga u ljutini bacio minimum 10 puta, uz psovke Nokiji i obecanje sebi da mi je ovo zadnja.
Pojavom novog OS Symbian 3 bilo je za ocekivati da ce biti odredjenih manjih ili vecih problema koji ce biti otklonjeni update-ima.
Telefon je umeo povremeno da se ugasi ili restartuje, narocito ako ostane bez recepcije ali je vec update PR1.1 koji je izasao u novembru 2010 problem gotovo resen.
Update je bio mali i nije doneo nikakve kozmeticke ili bilo kakve vidljive promene.
Uglavnom do februara 2011, kada sam instalirao novi update PR1.2 telelefon mi se mozda restartovao dva/tri puta.
Ostalih problema nije bilo.
Nakon PR1.2 problem nestaje u potpunosti i narednih 6 meseci uzivao sam koristeci N8.

Kamera je odlicna, telefon ima pravi blic, Quick Office paket koji podrzava masu dokumenata je free, USB port na koji mozes da spojis USB flash memoriju ili misa, spajanje sa kompjuterom i prebacivanje podataka jednostavnim Copy/Paste, mogucnost gledanja filmova sa prevodom, telo od anodiziranog aluminijuma i gorila staklo, mini HDMI port, velika (16Gb) unutarnja memorija sa mogucnoscu dodavanja kartice (moja je 16Gb) i brdo kojekakvih senzora cine ga dobrim telefonom.
Pljuvan je uglavnom zbog procesora koji radi na 680MHz jer su do pojave N8 uveliko usli u upotrebu brzi procesori (tada 1GHz) s tim sto N8 ima zaseban "graphics accelerator". Brzi procesor na N8 nije potreban, za operativni sistem na kom radi.

Originalno je ugradjena free Ovi navigacija za ciji rad nije potrebna Internet konekcija ali su mape za Balkan lose.
Naravno, moze da se ubaci Garmin. Ja koristim Ovi jer su mape za zemlju u kojoj zivim odlicne.
Rezolucija ekrana je 640 x 360. Boljih ima mnogo. Ja licno piksel na ovom telefonu ne vidim i nemam potrebu za vecom rezolucijom na ekranu 3.5".

Baterija mi je uvek trajala dan do dan i po, vikendom kad ga manje koristim izgura dva dana.

Pre izlaska update-a PR1.2 Nokia je najavila veliki update PR2.0, koji je kasnije prekrsten u Anna a izlazak odlagan mesecima.
Iako sam citao komentare o odredjenim problemima koji su se na Anna u beta fazi pojavljivali, ocekivao sam da ce finalna verzija biti nesta sasvim drugo i da je usavrsavanje razlog konstantnog odlaganja.
Po meni telefonu je bio potreban bolji web browser (originalni bio toliko ocajan da tesko da postoji gori), bolji email klient, full tastatura u portret modu i malo kozmetike (UI).
Krajem avgusta instaliram dugo najavljivanu verziju zvanu Anna...
Telefon pocinje da sizi i iznenadjuje me svakodnevno pojavom novih problema.
Navescu neke:
- navigaciju sam morao da restartujem nekoliko puta da bi pocela da radi
- pre navigacije morao sam da pokrenem program Foreca Weather inace nije dolazilo do konekcije
- isti slucaj je bio i sa pokretanjem Opera browsera - prvo sam morao da uradim update za vreme na Foreca pa tek onda da koristim Internet
- cesto se desavalo da kod poziva ne mogu ni da prihvatim ni da odbijem poziv jer telefon jednostavno zamrzne u momentu kad zvoni
- povremeno nisam mogao da ostvarujem poziv, a poruka koja mi je izlazila na ekran je bila "feature not supported", sto je bilo tragikomicno
- istu poruku dobijao sam cesto i kod pokusaja slanja SMS-a
- gubljenjem recepcije na nekoliko sekundi telefon je zamrzavao pola minuta a hvatanje signala ponovo znalo je da potraje dva do tri minuta
- WiFi se palio sam od sebe onda kad mi nije bio potreban, a kad sam ga trebao cesto sam morao da restartujem i ruter i telefon, mada mi to nije bila garancija da cu isti moci koristiti
- navigacija je bila prestala raditi u potpunosti
- telefon je ponovo poceo da se gasi ili restartuje sam od sebe
- desavalo mi se da se ugasi predvece jer je baterija prazna, a da sledeci dan u isto vreme uz isti rezim koristenja bude puna 70%, sto me navelo na zakljucak da je problem do softvera

Deinstalirao sam sve sumnjive programe, nekoliko puta radio hard reset ali problemi nisu nestajali do zadnjeg hard reseta od pre nekih 20 dana.
Nisam uradio nista drugacije nego pre, cak imam i gresku jer u meniju u aplikacijama imam ikonice trial igara koje sam deinstalirao odavno, a na listi programa nema tema koje imam instalirane, ali telefon iznenada radi dobro.
Radi i navigacija, s tim sto sam morao da deistaliram program "Parking" koji koristi GPS i koji je poravio neke kurcsluse.
Desi mi se povremeno da ne mogu da posaljem poruku ali nista strasno i ako ostane na ovom nivou necu biti nezadovoljan.

Nisam napisao koje vidljive promene je donela Anna; novi brovser koji je bolji od starog ali i dalje najgori koji postoji i prakticno neupotrebljiv, novu full tastaturu u portret modu sa tasterima toliko malim da samo decija rucica moze da ih koristi bez gresaka, novi UI koji je meni licno bezveze jer je doneo jednolicne ikone (na srecu ima da se skine bolje), novi email klient koji je takodje gori od starog jer sam dosad email citao skrolovanjem gore dole, a sada moram i desno levo jer sirinu teksta ne smesta u sirinu ekrana i ako u emailu imas beskonacno dugacku recenicu moras da skrolujes desno do njenog kraja, pa ponovo levo da bi video pocetak sledece. Ubija koliko je lose uradjeno. Mrzim citanje duzih mailova otkako to imam instalirano.
Sta su radili od prve pojave PR2.0 koja je "procurela" na Youtube negde u decembru 2010/januaru 2011 pa do avgusta 2011, ne znam ali sam misljenja da je bilo bolje da nisu dirali nista.

Sta ce doneti Belle za mesec/dva/tri/cetiri videcemo.

Ako ga uzmes i bude ti radio onako kako meni radi trenutno bices zadovoljan.
Da li ce mi tako raditi ubuduce ne znam ali znam da u Nokiu nemam poverenje koje sam imao ranije.

Telefon ne nosim u silikonskoj ili koznoj futroli, foliju sa ekrana sam odlepio treci dan, ispao mi je zaista mnogo puta, bacao sam ga i namerno: polupao sam plastiku oko otvora za zvucnike s tim sto sam uspeo da spojim dva polomljena dela i zalepim superlepkom, pa se ni ne primecuje, a na samom telu telefona je svega nekoliko sitnih tackica od udaraca na mestu gde se ekran spaja sa telom, dok samo telo i ekran deluju gotovo kao iz trgovine.

Uskoro (za mesec dva, mozda tri, mozda pet) izlazi Belle. Kazu da ima dosta promena i da telefon radi stabilno.
 

Back
Top