Jos jedno dosadno pocetnicko pitanje...

hansII

Početnik
Poruka
21
Ovo je jedno hipoteticko pitanje i ako neko nema vremena, slobodno moze da ga preskoci.

Zamislite da recimo napravite program koji treba da bude neka vrsta podsetnika. Dakle za odredjeni datum napisemo sebi neku poruku i na taj isti datum program nas o tome obavesti. Taj program po svojoj prirodi treba da cuva podatke vezane za datum i poruku... cak vise njih a da se sa njima moze manipulisati (brisati, menjati...).

Ili za potrebe neke igrice treba obezbediti nacin za cuvanje i koriscenje podataka o svakom igracu (podesavanja GUI-a, dostignuti nivoi, highscores, lozinke i ko zna sta jos...).

Neko mozda zeli da vodi detaljnu evidenciju o svojim finansijama tokom godine, da uporedjuje prihode i rashode po mesecima, po kategorijama rashoda...

Ono sto me interesuje je na koji nacin sacuvati podatke kada, kao u ovim i slicnim slucajevima, nema potrebe za bazom podataka?

Pretpostavljam da ima razlicitih nacina da se ovo uradi, bar ja imam neke ideje, povremeno nadjem vremena da malo ucim Javu ali kako programiranje nije samo sintaxa, interesuje me kakve prakticne tehnike programeri danas koriste u ovakvim situacijama.

PS. Ako neko misli da je ovo pitanje previse glupo neka procita prvu recenicu...
 
OK. Ini fajlovi su dobri za neke stvari. Ali zamislimo prvi primer - danas cu da postavim dva podsetnika neki drugi dan jos tri, a posle cu da promenim neku stavku prvog podsetnika... ono sto hocu da pitam, da li da pravim jedan fajl (nije bitno dali je .txt ili .ini ili .dat za neke stvari je dovoljan i properties - bar u javi), i da onda na taj fajl dodajem nove stavke ili je za neke situacije bolje praviti posebne fajlove?
Pretrazujuci razne igrice na kompu primetio sam fajlove slicne namene cuvane u "binarnom" formatu (mislim nisu stringovi pa ih npr. Notepad cita kao ko zna kakve znakove), a taj nacin cuvanja podataka ima neke svoje prednosti...
Zatim u prvom primeru imamo recimo datum i neki text, dva razlicita tipa podataka, dali je bolje resenje cuvati ih u .txt kao String a posle pretvarati string datuma u tip Date zbog uporedjivanja sa trenutnim datumom ili se mogu sacuvati u svom izvornom tipu?
 
Dzhabe lupash glavu.
To shto ti trazhish je optimizacija koja nema svrhu. A takve "optimizacije" su najvece zlo.
Za tvoj "podsetnik" je potrebna baza podataka. Shto manja to bolja, npr. Firebird.
Tekstualni fajlovi nemaju shta tu da trazhe. Utvrdicesh to i sam ako samo pomislish kako cesh iz tekstualnog fajla da izvuchesh informaciju tipa "svi eventi za ovu nedelju". Iz tekstualnog fajla nikako, iz baze veoma lako.

Pretrazujuci razne igrice na kompu primetio sam fajlove slicne namene cuvane u "binarnom" formatu
Igre su drugi svet, shto se programiranja tiche. Dovoljno je da znash da je sve u binarnom formatu radi shto brzheg i laksheg uchitavanja (odn. vecina informacija je tako kodirana da mozhe da se uchita direktno u memoriju bez dodatnog dekodiranja).
 
A sada jos jedno pitanje opet vezano za javu. Trenutno pravim male experimente(programcice) u cilju ucenja, tek da vidim kako to funkcionise. I onaj dosadni prozor java interpretera me strasno nervira. Postoji li mogucnost da se on zaobidje, tj. da se ne vidi na ekranu...
Pregledajuci Forum ranije naleteo sam na topic gde je, ja mislim Incognito, naveo da je JBuilder radjen u javi a onaj ko ga ima zna da se prozor java interpretera ne pojavljuje na ekranu. Dakle da li je moguce i kako?

PS. Ovo pitanje sam prebacio na novu temu: Java Interpreter...
 

Back
Top