Misli poznatih mislilaca - II

Image Editing   Imgur.jpg


Мишел Онфре
 
"Pozitivni duplikat anarhiste je anarh. Anarh nije suparnik monarhu, već njegov antipod, nije njegov opozit već njegov pandan. Monarh želi da vlada masom, anarh želi da vlada samo sobom. Ovo njemu daje i skeptičan i objektivni stav spram moći.
Kao anarh, želim da se suprostavim društvu, ne da bih ga poboljšao, već da bih ga držao na odstojanju, bez obzira na sve. Ja sam suspendovao svoja dostignuća, ali i zahteve.
Anarh se uči da čita i piše ako i kada ga to zadovoljava. I mnoga deca su privučena knjizi urodjenom radoznalošću, a ne obaveznošću. Karlo Veliki je nepismen i nakon mnogo godina vladanja Imperijom. Malo je verovatno da je i Homer znao da piše, jer slovo inhibira slobodno pevanje. Kao istoričar, ja zavisim od pisane reči, kao anarh ne.
Obavezno školovanje je u suštini sredstvo obuzdavanja prirodnih snaga i sredstvo eksploatacije ljudi. Isto važi i za vojnu regrutaciju, koja se razvila u istom kontekstu. Anarh odbija oba, baš kao i obaveznu vakcinaciju i osiguranja svih vrsta. Zakletvu polaže sa rezervom. On nije dezerter, već savesni prigovarač." - Ernst Jinger
 
Poslednja izmena:
"Živeti u ledu i na visokim planinama nije za svakoga. Naivni život je rasejan u šarolikom obilju čulno toplog sveta, obuzet mnoštvom i raznolikošću. Filozofija započinje kao pražnjenje, kao totalna apstrakcija i kao okret ka skrivenoj neposrednosti svega neposrednog: ka bivstvu."

Eugen Fink
 
Svaki se čovek rađa sa nekim talentom. Talenat se vremenom ne menja.
Menja se ukus.
I kada je čovek mlad njegovi talenti su koliko-toliko usklađeni sa ukusom, mlad čovek stvara.
Ali kako čovek stari, jača uticaj ukusa koji guši talenat. Zato je starim ljudima teško da stvaraju.
Bregović
 

Back
Top