Ima se ili se nema para u Srbiji?

jomini®

Elita
Poruka
16.801
Od Dana štednje građani Srbije su za desetak dana oročili 112,7 miliona evra i 1,15 milijardi dinara, odnosno 15,9 evra po glavi stanovnika. Ukupna štednja trenutno iznosi 7,6 milijardi evra. Pred bankama je izazov jer su procene da građani u slamaricama čuvaju između 2,5 i tri milijarde evra.

Oročavaju se pare, a na štednji milijarde...
Samo fali za 'lebac...

Ko tu koga laže? :lol:

Otišao ja da platim porez baš kad je bila ta nedelja štednje, sad pre desetak dana...
Kad ono gužva. Pitam tamo šta se dešava, kažu, raja donela pune kese keša i hoće da oroče. Pa kud su se navadili kad ja dođem da plaćam porez... I čujem da su to isti oni koji kad plaćaju račune kukaju da nemaju ni za hleb i mleko, a računi veliki.


Licimuri nijedni...
 
Od Dana štednje građani Srbije su za desetak dana oročili 112,7 miliona evra i 1,15 milijardi dinara, odnosno 15,9 evra po glavi stanovnika. Ukupna štednja trenutno iznosi 7,6 milijardi evra. Pred bankama je izazov jer su procene da građani u slamaricama čuvaju između 2,5 i tri milijarde evra.

Oročavaju se pare, a na štednji milijarde...
Samo fali za 'lebac...

Ko tu koga laže? :lol:

Otišao ja da platim porez baš kad je bila ta nedelja štednje, sad pre desetak dana...
Kad ono gužva. Pitam tamo šta se dešava, kažu, raja donela pune kese keša i hoće da oroče. Pa kud su se navadili kad ja dođem da plaćam porez... I čujem da su to isti oni koji kad plaćaju račune kukaju da nemaju ni za hleb i mleko, a računi veliki.


Licimuri nijedni...

A sve ovo ima veze sa politikom u kom delu?
 
Od Dana štednje građani Srbije su za desetak dana oročili 112,7 miliona evra i 1,15 milijardi dinara, odnosno 15,9 evra po glavi stanovnika. Ukupna štednja trenutno iznosi 7,6 milijardi evra. Pred bankama je izazov jer su procene da građani u slamaricama čuvaju između 2,5 i tri milijarde evra.

Oročavaju se pare, a na štednji milijarde...
Samo fali za 'lebac...

Ko tu koga laže? :lol:

Otišao ja da platim porez baš kad je bila ta nedelja štednje, sad pre desetak dana...
Kad ono gužva. Pitam tamo šta se dešava, kažu, raja donela pune kese keša i hoće da oroče. Pa kud su se navadili kad ja dođem da plaćam porez... I čujem da su to isti oni koji kad plaćaju račune kukaju da nemaju ni za hleb i mleko, a računi veliki.


Licimuri nijedni...

moj otac je stavio na oročenu štednju 1000 evra, da ne bi potrošio
penzioner
uvek prvo plati račune
vozi bicikl i nema posebnih prohteva osim za higijenu i hranu

a gledam jednog bivšeg direktora, sadašnjeg bizmismena kako samo u automobilima ima preko pola miliona evra
pa nekretnine par miliona evra
pa po bankama par miliona evra
pa uloženo u poslove par miliona evra
pa u "kombinacijama" još par miliona evra

i ti si našao da pišeš koliko je "narod" uložio...
 
Pa Srbi su poznati po tome da lazu da nemaju pare. (sada kada krenu da postavljaju konkretne primere siromastva).

To je u stvari konkretan primer jedne sire kulturoloske pojave u srpskom drustvu- Srbi mnogo kukaju i kmece. Obozavaju kada se prica o zrtvama, sve neke depresivne teme su im najvaznije. Mentalitet.
 
Poslednja izmena:
U neku ruku da. Ali ne mora da znači, naravno...

Vidi Jom. O stvarima o kojima nemaš iskustva glupo je da pričaš. Il je poenta da pišeš samo eto onako.
Igrom slučaja, imao sam prilike da lično ( ono iz prve ruke) vidim kako funkcioniše to "oročovanje".
Pazi sad, jedan "ugledni biznismen" je doveo 27 rođaka, prijatelja i poznanika u jednu "stranu" banku. E sad, pošto po zakonu svaka banka je obavezna da sve transakcije preko 15 mil din ( 15.000 eur) prijavi upravi za sprečavanje pranja novca, on je svakom od njih dao po 14.500 koje su oni uredno oročili na 12 meseci na svoje ime, a on je zakonski zastupnik za sve njih.
Lepo, zar ne?
Treba li da napominjem da je isti uredno presedeo u kancelariji direktora filijale dok svi nisu završili "oročavanje"? I da je naravno jedan njegov delija ispred vrata skupljao ugovore o oročavanju?
E sad zamisli jedno 100 takvih biznismena. i pomnoži. i eto ti para.
Nekažem, ima ljudi koji imaju neke pare a štednji,al u odnosu na ove lažne, pravih štediša je mnogo manje nego što misliš.
 
Ja pričam o onima koji viču da nemaju ni za hleb. Po ovome on to nije. A tema je o tim drugima.

Taj što nema za hleb sigurno ne ide u banku da ulaže pare ili nešto drugo da mulja, niti ide da plati porez jer nema na šta. Taj što nema za hleb traži najjeftiniju vrstu hleba u prodavnici ili baulja izmedju rafova tražeći što jeftinije proizvode kako bi mogao da se najjeftinije prehrani.

Idi ispred SOS marketa i siguran sam da ćeš u bilo koje vreme videti mnogo veću gužvu nego tu u banci koju si uzeo za poredjenje
 
Neki dan sam pricao najmanje sat telefonom sa jednim starim prijateljem iz Srbije...

On je poljoprivrednik, radi zemlju..

Prvih deset minuta mi je pricao kako su siroti, kako je u Srbiji strasna beda, neimastina, potop....Kako poloprivredni proizvodi nemaju cenu, kako ih pljacka drzava, kako strasno pate...

Onda, malo kasnije, kada se malo zaboravio, mi kaze da mu zena u januaru putuje da postei cerku u Austaliju i da in je kupila svima poklone, a cerki nosi neko zlato sto joj je kupila...I jos mi, izmedju ostalog, kaze: "Ne moze baba da ide u svet samo sa hiljadu eura..!"

Malo posle, opet u razgovoru o tome kako je u Srbiji stanje strasno, mi kaze da su kupili novi traktor Dzon Dir sa svim prikljuc nim masinama...Pitam ga da li je to na neki poljoprivredni kredit, a on kaze: "Ne kupili smo ZA GOTOVO!"

E onda meni pukne film, pa ga pitam ljutito: "Da li ti to mene zahebavas!? Pricas o nekakvoj bedi, saljes zenu u Australiju sa poklonima u zlatu, kupujes novi (skupi!) traktor sa svim prikljucnim masinama za kes I JOS MI CELO VREME PRICAS KAKO ZIVIS U BEDI!?
Znas li ti uopste sta je to BEDA?"

On se malo zbunio, pa kaze da oni puno rade, da bi trebalo da imaju vise, da to nije ono STO ON OCEKUJE....I sve tako...

Ja ne znam STA to Srbi ocekuju ?

Amerika ima 40 miliona GLADNIH, a u Srbiji kukaju gde uistinu niko nije bas OZBILJNO gladan...

Ali zato kukaju - svaka cast!
 
Neki dan sam pricao najmanje sat telefonom sa jednim starim prijateljem iz Srbije...

On je poljoprivrednik, radi zemlju..

Prvih deset minuta mi je pricao kako su siroti, kako je u Srbiji strasna beda, neimastina, potop....Kako poloprivredni proizvodi nemaju cenu, kako ih pljacka drzava, kako strasno pate...

Onda, malo kasnije, kada se malo zaboravio, mi kaze da mu zena u januaru putuje da postei cerku u Austaliju i da in je kupila svima poklone, a cerki nosi neko zlato sto joj je kupila...I jos mi, izmedju ostalog, kaze: "Ne moze baba da ide u svet samo sa hiljadu eura..!"

Malo posle, opet u razgovoru o tome kako je u Srbiji stanje strasno, mi kaze da su kupili novi traktor Dzon Dir sa svim prikljuc nim masinama...Pitam ga da li je to na neki poljoprivredni kredit, a on kaze: "Ne kupili smo ZA GOTOVO!"

E onda meni pukne film, pa ga pitam ljutito: "Da li ti to mene zahebavas!? Pricas o nekakvoj bedi, saljes zenu u Australiju sa poklonima u zlatu, kupujes novi (skupi!) traktor sa svim prikljucnim masinama za kes I JOS MI CELO VREME PRICAS KAKO ZIVIS U BEDI!?
Znas li ti uopste sta je to BEDA?"

On se malo zbunio, pa kaze da oni puno rade, da bi trebalo da imaju vise, da to nije ono STO ON OCEKUJE....I sve tako...

Ja ne znam STA to Srbi ocekuju ?

Amerika ima 40 miliona GLADNIH, a u Srbiji kukaju gde uistinu niko nije bas OZBILJNO gladan...

Ali zato kukaju - svaka cast!

To je to.
 
Taj što nema za hleb sigurno ne ide u banku da ulaže pare ili nešto drugo da mulja, niti ide da plati porez jer nema na šta. Taj što nema za hleb traži najjeftiniju vrstu hleba u prodavnici ili baulja izmedju rafova tražeći što jeftinije proizvode kako bi mogao da se najjeftinije prehrani.

Idi ispred SOS marketa i siguran sam da ćeš u bilo koje vreme videti mnogo veću gužvu nego tu u banci koju si uzeo za poredjenje

Taj sto nema za hleb, podigne kes kredit da bi kupio poklon komsijskom sinu za svadbu (da se ne obruka). Zato smo mi i propalo malogradjansko drustvo.
 

Back
Top