Obrada slike

reciklaza

Primećen član
Poruka
926
Interesuje me kako bih mogao jednu sliku u rezoluciji...

1920x1200

...da odradim da napravim u nekoj velikoj rezuluciji....recimo da ima 2,3 puta vecu rezoluciju...da mogu od nje da napravim veliki poster,a da ne izgubi kvalitet slike.

Koji mi programi trebaju za to...i da li treba neki odredjen hardware.

Unapred se izvinjavam ako vec postoji slicna tema...
 
cekaj prvo da se dogovorimo oko jedinica mere sirina, visina i rezolucija (dpi) e sad nastaje mali problem jer nije po SI sistemu kao sto je 10mm=1cm :). Ako koristis recimo Photoshop (drugi program je malo bez veze koristiti) u image size paleti imas pored vrednoti "px" i drugi deo za prikaz duenzije slike vrednosti sirine i visine koju trenutno gledas da podesis vrednost ti naravno uzmes "cm" ili "mm" ispod imas rezoluciju sto je jako bitno za tvoj slucaj plakat/poster.
Posto se za pripremu u tvom slucaju plakat/postera doristi rezolucija od 120-150 dpi prilagodi sliku toj vrednosti jer kao sto ces primetiti za normalno stampanje slike u pravoj stamparskoj rezoluciji neces mogu da smimis toliko fajl jer ce ti slika biti cca 30GB verova ti ili ne. Jos mi nesto pada na pamet koju velicinu slike zelis B0=1000x707mm (to vidi tamo gde ces printati koji format mogu da rade), i obavezno prebaci sliku u CMYK skalu posto ti je trenutno RBG naravno predhodno obradi ako je potrebno. Nije tako jednostavno kao sto izgleda
 
Nasao sam sliku u rezoluciji koja mi odgovara...5000x3200 ali ima samo 96 dpi...a na sajtu firme za stampanje pise da treba da bude 300dpi da bi ispao dobar kvalitet stampe...ja sada ako bih u resize opciji promenio samo dpi,a zadrzao dimenzije,da li bih izgubio na kvalitetu slike.
 
Nasao sam sliku u rezoluciji koja mi odgovara...5000x3200 ali ima samo 96 dpi...a na sajtu firme za stampanje pise da treba da bude 300dpi da bi ispao dobar kvalitet stampe...ja sada ako bih u resize opciji promenio samo dpi,a zadrzao dimenzije,da li bih izgubio na kvalitetu slike.

Mislim da ne možeš...;)

Ali možeš ...da smanjiš na pola i povećaš ...dpi...koliko ti treba...:)
----------------------------------------------------------------------------------------
Ali ...PROBAJ....uz to da povećaš i dubinu boje ...sa 24..na 32 bitni kolor....;)
 
Poslednja izmena:
IMA CAKA..;)..PROVERIO SAM .;)...RADI...:ok:.

1. Potrebno je da ...TU SLIKU...SLIKAŠ...nakim snimačem ...u ...jpg...ili...png formatu....( nikako ne koristiti opciju...DUGME Print-Screen )...;)
Kao po nekom pravilu..tako dobijene slike su obično...rezolucije 300dpi...:)
Ja sam koristio... Screenshot Captor....a.inače postavio sam ga i na temi..ALL FREEWARE...:)

http://forum.krstarica.com/showthread.php/85811-All-freeware?p=17250423&viewfull=1#post17250423

2. Za drugu operaciju potreban ti je program...IrfanView....i on je tamo na...ALL FREEWARE...:)

http://forum.krstarica.com/showthread.php/85811-All-freeware?p=18137119#post18137119

Otvorivši sliku sa programom...IrfanView...ideš na opciju...Image...i u padajućem meniu na opciju...Resiza / Resample....( kao na slici ispod .;)..)

irfanwiev01.jpg


U prozoru koji se otvorio...SAMO PODESI VELIČINU...JEDNE STRANICE SLIKE...na...ŽELJENU VELIČINU....( druga stranica će se automatski proporcionalno povećati..;)..)

irfanwiev02.jpg


3. ENTER....i ...SEJVUJ POD NEKIM IMENOM......( ali ne menjaj predhodnu extenziju...ipg..ili...png..;)..)

G O T O V O
 
IMA CAKA..;)..PROVERIO SAM .;)...RADI...:ok:.

1. Potrebno je da ...TU SLIKU...SLIKAŠ...nakim snimačem ...u ...jpg...ili...png formatu....( nikako ne koristiti opciju...DUGME Print-Screen )...;)
Kao po nekom pravilu..tako dobijene slike su obično...rezolucije 300dpi...:)
Ja sam koristio... Screenshot Captor....a.inače postavio sam ga i na temi..ALL FREEWARE...:)

http://forum.krstarica.com/showthread.php/85811-All-freeware?p=17250423&viewfull=1#post17250423

2. Za drugu operaciju potreban ti je program...IrfanView....i on je tamo na...ALL FREEWARE...:)

http://forum.krstarica.com/showthread.php/85811-All-freeware?p=18137119#post18137119

Otvorivši sliku sa programom...IrfanView...ideš na opciju...Image...i u padajućem meniu na opciju...Resiza / Resample....( kao na slici ispod .;)..)

irfanwiev01.jpg


U prozoru koji se otvorio...SAMO PODESI VELIČINU...JEDNE STRANICE SLIKE...na...ŽELJENU VELIČINU....( druga stranica će se automatski proporcionalno povećati..;)..)

irfanwiev02.jpg


3. ENTER....i ...SEJVUJ POD NEKIM IMENOM......( ali ne menjaj predhodnu extenziju...ipg..ili...png..;)..)

G O T O V O

posle skoro 2 meseca je u najgorem slucaju odeo da mu urade kako treba
 
NIKAD NIJE KASNO...DA SE RADI STRASNO..:).

Čak i ako je ...tema....bila trenutna inspiracija postavljača ...a ...ne potreba...korisne informacije će dobiti ...SVAKO KO OVO PROČITA...:ok:

Mene...NIJE MRZELO...;)
 
u PhotoShopu otvori sliku u Image size podesi parametre kako i sta zeli. Zaboravi druge programe za resize i ostale gluposti. Od ovog nema konkretno jedino da crtam.
 

Back
Top