Hilandar.

Boki

Buduća legenda
Poruka
25.948
Pozdrav,

interesuje me da li je iko bio u posjeti Hilandaru?
Imam to u planu za ovu godinu...Juli, Avgust...nisam siguran kad...ali ce biti tom periodu, ako Bog da.
Interesuje me sva prica oko viza, puta tamo, mogucnosti nocena u samom manastiru...radi se o 5-7 dana...

Svaka informacija bi mi dobro dosla.

Unaprijed zahvalam.
 
Pozdrav,

interesuje me da li je iko bio u posjeti Hilandaru?
Imam to u planu za ovu godinu...Juli, Avgust...nisam siguran kad...ali ce biti tom periodu, ako Bog da.
Interesuje me sva prica oko viza, puta tamo, mogucnosti nocena u samom manastiru...radi se o 5-7 dana...

Svaka informacija bi mi dobro dosla.

Unaprijed zahvalam.


Ne znam tacno koja agencija je imala pricu o Hilandaru, ali ukratko po secanju,
znam samo da me je jako iznenadilo da se poseta zakazuje 6. meseci pre, ali nista ne znam gde, sta, kako..... Jedino da pitas u nekoj agenciji.
U principu ne mozes otici na treci prst u fazonu ''dobar dan, ja dosao da posetim svetu zemlju''
 
Ne znam tacno koja agencija je imala pricu o Hilandaru, ali ukratko po secanju,
znam samo da me je jako iznenadilo da se poseta zakazuje 6. meseci pre, ali nista ne znam gde, sta, kako..... Jedino da pitas u nekoj agenciji.
U principu ne mozes otici na treci prst u fazonu ''dobar dan, ja dosao da posetim svetu zemlju''

Prije god - dve..je bilo jedan dokumentarac na RTS-u...radi obaveza u tom momentu, ga nisam mogao pogledati...ali znam da su reporteri prvo putovali za Solun i da su tamo vadili vize...
...vise se nicega ne sjecam...

Nije moguce da niko nije bio ili da nista o tome nije cuo...
 
Evo ti par slikica coveka koji je tamo bio .
Njegovo hodocasce Svetoj Gori Atonskoj , bogatstvo pripovedanja dozivljenog je samo za mali krug prijatelja .
Ja sam srecna sto sam mogla videti bar slike koje ne idu u nikakve kataloge i zelim ti da uspes u svojoj nakani rezervisanu za mali broj muskaraca .
Kao zena uspela sam doci samo do ulaza u dveri pravoslavlja i obici je sa morske strane , zapahnuta mirom vremena koje je davno stalo ali traje
 

Prilozi

  • loza sv simeona , radja i dalje.jpg
    loza sv simeona , radja i dalje.jpg
    43,7 KB · Pregleda: 60
  • krst cara dusana.jpg
    krst cara dusana.jpg
    59,6 KB · Pregleda: 62
  • esvigmeni , ziloti.jpg
    esvigmeni , ziloti.jpg
    61,8 KB · Pregleda: 60
  • sveta gora.jpg
    sveta gora.jpg
    70,9 KB · Pregleda: 54
  • jovanjica.jpg
    jovanjica.jpg
    70,3 KB · Pregleda: 60
Možda kasno ali evo da ti kažem-ja sam išao i to bez vize.Od Soluna do mjesta Jerisos cini mi se a onda pješke lagano stazicama.
Ne znam kako je sad ali onda dovoljno je bilo da dođeš u Hilandar i kažeš dobar dan i odma ti pitaju namjeravas li da ostanes koji dan ili ako hoces dobijes smjestaj i saopste ti samo kad je dorucak i rucak.
Tamo se cini mi se ustaje oko 2 ujutro :)
 
KO hoće u toku 2013 na Svetu goru odn Hilandar (postoje ture 2 noći u manastiru i 1 noć u manastiru + 1 noć na kopnu sa posetom Soluna) Sa uslugom profesionalnog vodiča...ubedljivo najbolja organizacija i najjeftinija u Srbiji...Vaše je samo da se javite i o svemu ćemo se dogovoriti...Polasci su iz Kruševca i2-3 puta mesečno sve do novembra..Skorašnji polasci 01mart 2013 i 09 mart 2013 ..0637710279 Zoran
 
Ko hoce na Svetu Goru...neka se javi na 0637710279 Zoran..Najbolje je ako imate neki projektovani period a mi cemo vam reci kada su tacni termini polaska,koliko se ostaje itd
 
Na sajtu RTS-a postoje svi snimci SAT patrole. U patroli kojom su isli na Halkidiki 2014. god. postoji prica o odlasku na Hilandar, govori predstavnik neke agencije koja organizuje odlazak ili vam odradi te dozvole za individualni odlazak na Svetu Goru. Mislim da se dozvola čeka 2-3 dana, a ne kao ranije nekoliko meseci.
 
Ako bi isao sam... Moras da se najavis u sve manastire gde bi nocio... Da im javis datum nocenja... oni ti potvrde... Moze e-mailom u vecini...
Kad stignes, odes u Uranopolis, tamo se uzima ulaznica/viza 25e. onda ides na Brod u istom mestu i usao si...
Prvi put odi s nekim ko vodi te ture pri crkvi... Posle kad vidis sta i kako mozes i sam da odes ponovo... Samo nemoj s dobrocinstvom... oni ce da te oderu... nekom tipu su uzeli za 3-4 dana negde oko 400e. Ja sam isao na kombinaciju preko nekog Mije Andjica koji radi pri crkvi u zemunu. 130e prevoz do Uranopolisa i nazad 1 nocenje u Uranopolisu + viza... Jedino sto moras sam da placas one brdove i kombije po sv Gori...

Inace putevi su im u zaista losem stanju...
 
Poslednja izmena:
Nažalost...ostaće mi neostvarena želja 🙁
Nikad ne znaš šta je sudbina. Nije to to, ali...
Ja sam sa mužem i ćerkom pre 4 godine letovala u blizini Svete gore. Agencije su organizovale obilazak vodenim putem brodićima, ali su za nas bili preskupi, nekih 30 evra po osobi. Toliko nismo bili spremni da platimo za približavanje Svetoj gori na 500m, koliko je dozvoljeno.
Onda nam je neki Grk rekao da odemo na bilo koji brodić i kažemo da smo iz Srbije i da tražimo popust.
U luci je bilo 4 broda...nešto nas je vuklo ka jednom prosečnom, možda i lošijem od svih, i nadajući se da ćemo proći jeftinije, otišli smo na ulaz da pitamo, da li je to moguće. Odmah je kapetan rekao da za dete ne treba da platimo, a uz malo reči, došli smo do toga da smo za nas troje platili ukupno 30 evra.
Bilo je loše vreme, oblačno i vetrovito, i počinjala je kišica. Na brodu je bilo malo turista, ali je bilo mnogo žena Grkinja što je delovalo čudno. Brod je plovio, a nasnimljen tekst na 5 jezika je , preko lošeg razglasa , davao informacije pored kojih manastira prolazimo, šturo i nezanimljivo. Ono što smo videli je bilo u daljini i nejasno jer je padala kiša, bilo je hladno i pitali smo se šta nam je to sve trebalo. Zamotavala sam petogodišnje dete u peškir za plažu jer joj je bilo hladno.
Grkinje su sedele za stolovima, vikale, pile neka pića i pušile cigare. Sve je delovalo kao u lošem scenariju.
Jedva smo čekali da se brod okrene i krene nazad.
A onda...na kraju Svete gore, brod je stao, bačeno je sidro. Grkinje su se smirile, pogasile cigare, obukle duge rukave. Nebo se, za par minuta razvedrilo (neverovatno) i sinulo je sunce a vetar je stao. Par minuta posle toga smo videli čamac u daljini. Dva monaha su sa malim, drvenim čamcem polako dolazila do našeg broda. Doneli su mošti nekih svetaca, nisam shvatila kojih...
Blagosiljali su nas, Grkinje su donele neka dečija odela na osveštanje, kupile su brojanice i krsteve od njih, a jedna je objasnila da napišemo imena onih za koje će se sveštenici na Svetoj gori moliti i ubacimo u kutiju.
I tako su Svetinje došle do nas a deo nas (na tom papiru) je otišao tamo.
U povratku smo od Grkinja saznali da im muževi rade i žive već neko vreme tamo a da se ovako organizuju svaka tri meseca i da je vrlo mala mogućnost da stranci uđu baš na ovu turu.
 

Prilozi

  • viber_image_2020-05-31_19-42-00.jpg
    viber_image_2020-05-31_19-42-00.jpg
    120,6 KB · Pregleda: 19
  • viber_image_2020-05-31_19-41-47.jpg
    viber_image_2020-05-31_19-41-47.jpg
    90,2 KB · Pregleda: 20
Nikad ne znaš šta je sudbina. Nije to to, ali...
Ja sam sa mužem i ćerkom pre 4 godine letovala u blizini Svete gore. Agencije su organizovale obilazak vodenim putem brodićima, ali su za nas bili preskupi, nekih 30 evra po osobi. Toliko nismo bili spremni da platimo za približavanje Svetoj gori na 500m, koliko je dozvoljeno.
Onda nam je neki Grk rekao da odemo na bilo koji brodić i kažemo da smo iz Srbije i da tražimo popust.
U luci je bilo 4 broda...nešto nas je vuklo ka jednom prosečnom, možda i lošijem od svih, i nadajući se da ćemo proći jeftinije, otišli smo na ulaz da pitamo, da li je to moguće. Odmah je kapetan rekao da za dete ne treba da platimo, a uz malo reči, došli smo do toga da smo za nas troje platili ukupno 30 evra.
Bilo je loše vreme, oblačno i vetrovito, i počinjala je kišica. Na brodu je bilo malo turista, ali je bilo mnogo žena Grkinja što je delovalo čudno. Brod je plovio, a nasnimljen tekst na 5 jezika je , preko lošeg razglasa , davao informacije pored kojih manastira prolazimo, šturo i nezanimljivo. Ono što smo videli je bilo u daljini i nejasno jer je padala kiša, bilo je hladno i pitali smo se šta nam je to sve trebalo. Zamotavala sam petogodišnje dete u peškir za plažu jer joj je bilo hladno.
Grkinje su sedele za stolovima, vikale, pile neka pića i pušile cigare. Sve je delovalo kao u lošem scenariju.
Jedva smo čekali da se brod okrene i krene nazad.
A onda...na kraju Svete gore, brod je stao, bačeno je sidro. Grkinje su se smirile, pogasile cigare, obukle duge rukave. Nebo se, za par minuta razvedrilo (neverovatno) i sinulo je sunce a vetar je stao. Par minuta posle toga smo videli čamac u daljini. Dva monaha su sa malim, drvenim čamcem polako dolazila do našeg broda. Doneli su mošti nekih svetaca, nisam shvatila kojih...
Blagosiljali su nas, Grkinje su donele neka dečija odela na osveštanje, kupile su brojanice i krsteve od njih, a jedna je objasnila da napišemo imena onih za koje će se sveštenici na Svetoj gori moliti i ubacimo u kutiju.
I tako su Svetinje došle do nas a deo nas (na tom papiru) je otišao tamo.
U povratku smo od Grkinja saznali da im muževi rade i žive već neko vreme tamo a da se ovako organizuju svaka tri meseca i da je vrlo mala mogućnost da stranci uđu baš na ovu turu.
Divno...ja inače samo iz tog jedinog razloga žalim što sam žena.Da sam muškarac, već bih svakako išla u Hilandar.
 
Kad je mogla carica Jelena, mogu i ja. Jeste da zlata nemam ali sam vernik. Bog ne pravi razliku izmedju bogataša i siromaha, muškaraca i žena, pa mislim da je to izmišljeno samo da bi se ponizile žene. Nekada je bilo tako, nažalost i danas. Bože oprosti im jer ne znaju šta čine...
 

Back
Top