OGTT test

U pitanju je oralni glikoza tolerans test.Osnova testa je da pokaze kakva je regulacija glukoze kod pacijente, radi se u cilju otkrivanja diabetesa.
 
Ujutro odete u laboratoriju, poslednji obrok vam mora biti u razmaku od 10-a6h pre testa, a prethodna 3 dana morate biti na normalnoj ishrani(nikako posle dijete).
Dobijete da popijete 250 ml zasladjene vode na prazan stomak, s tim da vam se pre toga izvadi krv, i ponovno uzimanje krvi na analizu vam je sat, odnosno 2 sata nakon uzimanja zasladjene tecnosti.
na osnovu rezultata se utvrdjuje da li imate ili ste u opasnosti da razvijete diabetes ili ste potpuno zdravi.
 
Ako cemo tako, zar ne mislite da i comp. pored koga sedite jako puno zraci i steti, a vi ipak provodite tooooliko vremena pored njega!
Prema tome, zivot je suvise kratak da bi razmisljali na svaku istnicu, jer gledano tako, sve oko nas steti jednom recju! Cak mozda i necije prisustvo utice na psihu, na kidanje zivaca, zbog cega isto tako moze doci do oboljenja, ali to ne znaci da moramo unistiti sve oko sebe!
NAdam se da necu biti pogresno shvacena!
 
Kao sto je dr rekla, to je test tolerancije na glukozu. Prvo ti izvade krv u kojoj odrede koncentraciju secera, a zatim popijes vodu sa tacno odredjenom kolicinom secera u njoj (to ti sve oni spreme i razmute), pa posle pola sata(ili 15 min., zaboravila sam tacno) opet vadis krv. Tada je glukoza u krvi prilicno visoka (s obzirom da si popio onaj secer), ali vremenom treba da opada. Onda ti uzimaju krv na svakih pola sata (ovako se radi pravilno, odnosno skolski, a sad kako rade u nasim bolnicama ne bih mogla tacno da kazem) i prate kako opada koncentracija secera u krvi. U roku od dva sata ona treba da se vrati na normalu. Na osnovu dobijenih vrednosti moze da se utvrdi da li imas dijabetes ili da li postoji mogucnost da ga jednog dana razvijes. Mislim da na ovom testu moze da se primeti i hipoglikemija.
 
Mnogo nas je:
Ako cemo tako, zar ne mislite da i comp. pored koga sedite jako puno zraci i steti, a vi ipak provodite tooooliko vremena pored njega!
Prema tome, zivot je suvise kratak da bi razmisljali na svaku istnicu, jer gledano tako, sve oko nas steti jednom recju! Cak mozda i necije prisustvo utice na psihu, na kidanje zivaca, zbog cega isto tako moze doci do oboljenja, ali to ne znaci da moramo unistiti sve oko sebe!
NAdam se da necu biti pogresno shvacena!

Što se mene tiče, nisi shvaćena uopšte.

Pozdrav za sve, a naročito za dr.
 
Samo me jos zanima da li se krv vadi iz vene ili iz prsta. (Ovih dana su mi toliko vadili iz vene, da stvarno ne bih volela da mi se to dodgadja jos tri puta za redom u istom danu.) Inace, na papiru koji sam dobila pise 0' pa 30' pa 120'. To je, pretpostavljam, vreme posle kog treba da mi vade krv.
I da li ono sto ste napisali - normalna ishrana- znaci da se hranim kao do sada ili znaci nesto drugo. Jedino sto sam uspela da izvucem iz med. sestara koje vade krv jeste da ne bi trebalo da jedem uvece (dan pre) i ujutru i da ne pijem vodu ujutru.
 
Iz vene se vadi krv, ali stavice vam braunilu, tako da ce vas samo jednom ubosti a onda posle kroz nju vam uzimati krv koliko je potrebno puta.
Sto se tice ishrane, pa normalno, onako kako se inace hranite ... nemojte da gladujete.
 
Mnogo nas je:
Ako cemo tako, zar ne mislite da i comp. pored koga sedite jako puno zraci i steti, a vi ipak provodite tooooliko vremena pored njega!
Prema tome, zivot je suvise kratak da bi razmisljali na svaku istnicu, jer gledano tako, sve oko nas steti jednom recju! Cak mozda i necije prisustvo utice na psihu, na kidanje zivaca, zbog cega isto tako moze doci do oboljenja, ali to ne znaci da moramo unistiti sve oko sebe!
NAdam se da necu biti pogresno shvacena!

"Zivot je suvise kratak" da bi se samo NAdala... :roll: - ZATO BUDI SIGURNA :wink:
 
Zamolila bih vas da mi prokomentarisete ove rezultate:
0'-4,3
30'-9,8
120'-6,4. (U pitanju je OGTT test.) Procitala sam da je nivo secera posle 30' najveci, i da kod ljudi koji nemaju dijabetes ne prelazi 8,8. Knjiga je stara i po njoj se uzima 75 grama secera, tako da ne znam da li da to uzimam u obzir.
 
kokonat:
Zamolila bih vas da mi prokomentarisete ove rezultate:
0'-4,3
30'-9,8
120'-6,4. (U pitanju je OGTT test.) Procitala sam da je nivo secera posle 30' najveci, i da kod ljudi koji nemaju dijabetes ne prelazi 8,8. Knjiga je stara i po njoj se uzima 75 grama secera, tako da ne znam da li da to uzimam u obzir.
Zaboraviste najvazniju stvar...koliko imate godina i lekar koje specijalnosti vas je uputio na OGTT?
 
[/quote]
Zaboraviste najvazniju stvar...koliko imate godina i lekar koje specijalnosti vas je uputio na OGTT?[/quote]

Imam 23 godine i endokrinolog me je uputio. Imam PCOS (koji jos treba da se potvrdi) i nivo secera mi je na ranijim vadjenjima krvi (pre 2 i pre 8 meseci) bio 5,8.
 
Ne bih rekla da se radi o dijabetesu.
Kakva vam je svakodnevna ishrana, da li imate obicaj da jedete slatkise?
Ovo nisu vrednosti za postavljanje dijagnoze dijabetesa, jedino sto vam mogu reci to je da povedete racuna o ishrani ,ako unosite slatkise, smanjite ih...unosenje velike kolicine secera u organizam iscrpljuje vremenom pankreas i onda imamo slabiju regulaciju nivoa secera, te samim tim i te vrednosti koji nam stvaraju sumnju po pitanju postojanja dijabetesa.
Ovo sve je naravno hipoteticki jer ne znam sve podatke o vama, zato da ne bi trcali pred rudu sacekajmo misljenje endokrinologa.
Kao sto sam vise puta vec ponovila dijagnoza se postavlja samo na osnovu cifara na papiru iz laboratorije.
Pozdrav!
 
Postovana dr, ja imam par pitanja i nadam se da cete mi pomoci savetima.
U 7. sam mesecu trudnoce i na UZ pregledu je utvrdjeno da je beba jako krupna. Poslali su me na OGTT i od 5 rezultata treci je imao granicnu vrednost, a cetvrti je bio 8.9. Ginekolog je rekao da to treba da regulisem ishranom (od sada sam na dijeti koja podrazumeva izbegavanje secera) i da na kontrolni UZ dodjem za 2 nedelje. Do sada se stvarno nisam susretala sa ovakvim dijetalnim nacinom ishrane, nikad nisam ni morala, pa sam htela da vas zamolim da malo prokomentarisete sta bi od voca i povrca bilo zgodno da se jede. Rekli su mi da izbegavam lubenice, dinje i kajsije, a da su najbolje jabuke i breskve. A sta je sa ostalim vockama i povrcem?
Da ne bih sad trazila drugu ili otvarala novu temu nadam se da se necete ljutiti ako vam sledece pitanje postavim ovde.
Na vaginalnom i cervikalnom brisu su mi nadjene Enterococcus i Staphilococcus albus u oskudnom porastu. Ginekolog je rekao da obavezno moram da ih saniram i da mi u apoteci naprave vaginalete od Palitrexa (pominjao je i jos jedan antibiotik, ali nisam zapamtila koji). Kada sam to rekla ovde kod mene u apotekama gledali su me onako belo :shock:, valjda se time ne bave. Mozete li mi reci u kojoj apoteci u BG to mogu da naprave i da li bih mogla da koristim neke od vec postojecih vaginaleta?
 
Fabricki uradjene vaginalete koje bi Vama trebale ne postoje, znaci sa nalazom brisa otidjite u bilo koju vecu drzavnu apoteku u BG koja ima magistralnu laboratoriju(ne znam u kom delu grada stanujete ali pri dz uvek imate velike apoteke pa sve informacije mozete dobiti od njih), oni ce Vam na osnovu nalaza brisa uraditi vaginalete.Taj problem morate da sanirate pre porodjaja obavezno.
Sto se tice ishrane evo par linkova

http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/03_ishrana.asp
http://www.mameibebe.net/trudnoca/put.htm
Veliki pozdrav! :)
 
Pozdrav, nova sam ovdje i u ocajnoj sam potrazi za savjetom i misljenjem :)

Naime prosli mjesec sam radili OGTT, IRI i C-peptid test, dobila sam nalaze ali termin kod endokrinologa mi je 18.7. a mene neizvjesnost ubija.

Rezultati su sljedeci:

vrijeme glukoza inzulin C-peptid

0 3,7 70 831

30 7,2 576 3002

60 5,4 173 2882

90 3,2 216 2548

120 4,8 185 2166

180 3,0 68 1309

(3,33-6,10) (16-164) (160-1100)

(Izvinite ako nije pregledno :rumenko:)
Radila sam i hormone stitne zlijedze, T3 i T4 su u granicama normale, a TSH je na gornjoj granici (4,3).

Imam 24 godine. Endokrinologu sam se na svoj zahtjev javila jer imam problema sa viskom kg. U jednoj godini sam nabacila nesto vise od 35 kg, ukljucujuci trudnocu. 3 mjeseca prije trudnoce sam dobila 12kg, a ostalo tokom nje. Od poroda je proslo 2,5 godine, a ja sam uspjela izgubiti samo 10kg.

U porodici nemam nikoga ko je imao problema sa secerom, niti sam imala ikada probleme sa hormonima (osim 2007, kad mi je isto bio malo povisen hormon stitne, ali se ubrzo vratio na svoje. Tad sam bila pod nekim neznatnim stresom pa se ispostavilo da se to odrazilo na stitnu).

Jesam li prema ovim rezultatima na putu ka dijabetesu ili imam jos nade da se izvucem?
Unaprijed hvala :heart:
 
Dobro dijabetes, nisam na to mislila jer nemam konkretnih simptoma dijabetesa, nego sam mislila na inzulinsku rezistenciju i da li trebam raditi neku kontrolu gusterace? Jetra mislim da mi nije masna, jer su mi trigliceridi i holesterol ok.
 

Back
Top