grdnja ili pohvala?

Hektor:
Lexa:
Grdnja i pohvala su pozitivne ako ih upućuje osoba koja misli ono što govori.
Lexa,ovo je tvoja zapoceta misao,molim te da je razvijes!
Nema šta da se razvija. Svaka iskrenost je dobronamerna. Čak i kada nije!!! :shock:
Ako neko nekoga kritikuje samo da bi ga kritikovao, (da bi ispoljio svoju nadmoćnost, ako je dotični kritiku zaslužio), t. j. da bi sam uživao u, recimo, osveti, gde je tu +?
Još gore je kada neko nekoga hvali, a taj ne zaslužuje pohvalu. To je, svima nam poznato, laskanje (šlihtanje, uvlačenje u ..., kako hoćete), koje takođe služi da bi se postigla lična korist našeg laskavca, o tome ne vredi ni govoriti.
Postoji i naročit vid laskanja, koje služi kako bi čovek od drugog čoveka napravio ono što nije, upućuje se samo da bi se dotični UTEŠIO, a kritičar narugao ilii, još gore, osetio kao "divna osoba". Opet licemerje. A takva uteha, ako se pretera, može čoveku isključivo da naudi... :evil:
Dakle, na neki način, da bi kritika ili pohvala dobile smisao, pozitivan za onog kome je upućena, i da bi ta osoba uopšte shvatila komentar ozbiljno neophodno je da on bude oslobođen lične koristi "kritičara".
A, što se grdnje tiče, ona je jedina alternativa kritici kod naročite vrste ljudi, koji su preterano samokritični i slabi. A i ona daje slabe rezultate.
Ima ljudi od kojih moramo dići ruke. Tužno...
:cry:
 
Lexa:
Hektor:
Lexa:
Grdnja i pohvala su pozitivne ako ih upućuje osoba koja misli ono što govori.
Lexa,ovo je tvoja zapoceta misao,molim te da je razvijes!
Nema šta da se razvija. Svaka iskrenost je dobronamerna. Čak i kada nije!!! :shock:
Ako neko nekoga kritikuje samo da bi ga kritikovao, (da bi ispoljio svoju nadmoćnost, ako je dotični kritiku zaslužio), t. j. da bi sam uživao u, recimo, osveti, gde je tu +?
Još gore je kada neko nekoga hvali, a taj ne zaslužuje pohvalu. To je, svima nam poznato, laskanje (šlihtanje, uvlačenje u ..., kako hoćete), koje takođe služi da bi se postigla lična korist našeg laskavca, o tome ne vredi ni govoriti.
Postoji i naročit vid laskanja, koje služi kako bi čovek od drugog čoveka napravio ono što nije, upućuje se samo da bi se dotični UTEŠIO, a kritičar narugao ilii, još gore, osetio kao "divna osoba". Opet licemerje. A takva uteha, ako se pretera, može čoveku isključivo da naudi... :evil:
Dakle, na neki način, da bi kritika ili pohvala dobile smisao, pozitivan za onog kome je upućena, i da bi ta osoba uopšte shvatila komentar ozbiljno neophodno je da on bude oslobođen lične koristi "kritičara".
A, što se grdnje tiče, ona je jedina alternativa kritici kod naročite vrste ljudi, koji su preterano samokritični i slabi. A i ona daje slabe rezultate.
Ima ljudi od kojih moramo dići ruke. Tužno...
:cry:

Ovo što si navela je samo pola posla....
I to lakša polovina.

Nije uvek iskrenost najproduktivnija. Da bi ti to najbrže dokazao nabrojaću šansa, očekivanje, čopor, kontra, primer , očigledna laž kojom pružate mogućnost da onaj kome je potrebna pomoć "pruži vama pomoć". Sve ovo može da pomogne zapelom u lavirintu da stane na noge....
----------------------------------------------
A iskrenost može da udalji, razočara, obeshrabri, postidi, iskompleksira, uvede u depresiju.......
Mnogo lošeg , zar ne......
----------------------------------------------
Ovo obojeno crvenim nisam razumeo....Kod ljudi koji su samokritični i slabi .....jel to ono previše analize dovodi do paralize......ako je to onda nikako kritika......može primer, može čopor , a najbolje očekivanje i rutina.....
 
shx:
Gde se nalazi granica kada grdnja postaje pozitivna a pohvala negativna?

Tesko je odrediti granicu, poterbna je mudrost za to...
Ali se zna da nije dobro hvaliti one koji to ne zasluzuju ili im laskati, pohvala je dobra, utice podsticajno na coveka......ali samo kad ima osnova za to...ili kada uvidimo da je nekome potrebno.
Grdnja, kao oblik discipline je dobra takodje ako uvidimo da neko gresi, ako mu mozemo tako pomoci, ako odmerimo da bi to dalo dobre rezultate ...
Ali ne mozemo tako postupati ako to nekoga jos vise obeshrabri ili ako se moze i lepim postici, nepotrebna je...moze se i na blazi nacin pomoci,
grdja samo ako ne pomaze nista drugo....

to me podseti na citat :
"Odgovori bezumniku po bezumlju njegovom da ne misli da je mudar; I ne odgovori bezumniku po bezumlju njegovom da ne bi bio kao on."

U tome je mudrost znati kada kako postupiti.....

Tanja 8)
 
Tuzni_patak:
Lexa:
Hektor:
Lexa:
Grdnja i pohvala su pozitivne ako ih upućuje osoba koja misli ono što govori.
Lexa,ovo je tvoja zapoceta misao,molim te da je razvijes!
Nema šta da se razvija. Svaka iskrenost je dobronamerna. Čak i kada nije!!! :shock:
Ako neko nekoga kritikuje samo da bi ga kritikovao, (da bi ispoljio svoju nadmoćnost, ako je dotični kritiku zaslužio), t. j. da bi sam uživao u, recimo, osveti, gde je tu +?
Još gore je kada neko nekoga hvali, a taj ne zaslužuje pohvalu. To je, svima nam poznato, laskanje (šlihtanje, uvlačenje u ..., kako hoćete), koje takođe služi da bi se postigla lična korist našeg laskavca, o tome ne vredi ni govoriti.
Postoji i naročit vid laskanja, koje služi kako bi čovek od drugog čoveka napravio ono što nije, upućuje se samo da bi se dotični UTEŠIO, a kritičar narugao ilii, još gore, osetio kao "divna osoba". Opet licemerje. A takva uteha, ako se pretera, može čoveku isključivo da naudi... :evil:
Dakle, na neki način, da bi kritika ili pohvala dobile smisao, pozitivan za onog kome je upućena, i da bi ta osoba uopšte shvatila komentar ozbiljno neophodno je da on bude oslobođen lične koristi "kritičara".
A, što se grdnje tiče, ona je jedina alternativa kritici kod naročite vrste ljudi, koji su preterano samokritični i slabi. A i ona daje slabe rezultate.
Ima ljudi od kojih moramo dići ruke. Tužno...
:cry:

Ovo što si navela je samo pola posla....
I to lakša polovina.

Nije uvek iskrenost najproduktivnija. Da bi ti to najbrže dokazao nabrojaću šansa, očekivanje, čopor, kontra, primer , očigledna laž kojom pružate mogućnost da onaj kome je potrebna pomoć "pruži vama pomoć". Sve ovo može da pomogne zapelom u lavirintu da stane na noge....
----------------------------------------------
A iskrenost može da udalji, razočara, obeshrabri, postidi, iskompleksira, uvede u depresiju.......
Mnogo lošeg , zar ne......
----------------------------------------------
Ovo obojeno crvenim nisam razumeo....Kod ljudi koji su samokritični i slabi .....jel to ono previše analize dovodi do paralize......ako je to onda nikako kritika......može primer, može čopor , a najbolje očekivanje i rutina.....

Ne razumem kako to iskrenost moze da bude losa??? :? :(

Zar nije bitno biti iskren......i
iskrenost uvek dovodi do mnogo dobroga....

Ono sto dovodi do loseg je nesto drugo.....

ja se slazem sa Lexom :D


Tanja 8)
 
Tuzni_patak:
Pa ne komuniciraš samo sa bogom i nekim jakim i savršenim bićima već i sa krhkim , ranjivim i bolnim stvrenjima.....

Pa bas zbog toga i mislim da je bitno biti iskren prema ljudima, da ih ne bi smo povredili ; kao sto i volim da drugi budu iskreni prema meni, da znam na cemu sam…….

Zar iskrenost nije VRLINA?

Zar volis da te ljudi lazu……da pricaju ono sto zelis da cujes?
Verujem da ne volis da lazez druge…..


Tanja 8)
 
shx:
Gde se nalazi granica kada grdnja postaje pozitivna a pohvala negativna?

Zavisi od mnogo faktora.Bas je ovaj zivot komplikovan, zar ne? :lol: :wink: Evo sad si me inspirisala da ispricam jednu pricu.

Jednom je izveden experiment u nekoj skoli.
Tokom jednog polugodja u tri razlicita odeljenja je nalozeno uciteljicama da se razlicito ponasaju prema deci.A mozda su i psiholozi radili sa njima, ne secam se, whatever, nebitno...
Jednoj je nalozeno da deci sta god i kako god da urade (domaci ili slicicu na casu likovnog) uputi kritiku.Da obrati paznju i na najmanju gresku osobe koja je dobila 5 na kontrolnom, elem, da uvek kritikuje i kudi.
Drugoj je nalozeno da bude potpuno nezainteresovana i indiferentna prema svemu sto su deca radila.
Trecoj, da svemu sto deca urade prizna veci znacaj i vrednost od onog koji njihovo delo poseduje.Da ih pohvali kad god moze.
Zeleli su da utvrde da sta to stimulativno deluje na decu.
Kod druge grupe zabelezen je osetno manji uspeh kod gotovo svih ucenika.Kod prve i trece je trecina ucenika imala nepromenjen uspeh, trecina mnogo losiji, trecina mnogo bolji.
Zakljucak je da je bilo kakva reakcija bolja od indiferentnosti sto je i logicno.
Zakljuci u druge dve grupe su bili zbunjujuci sve dok deci nije izmeren iq.Naime, deca koja su imala visok iq belezila popravila su svoje rezultate u odeljenju u kome je uciteljka kritikovala a popustila u onima u kojima je uciteljica hvalila.I obrnuto-ovi manje inteligentni su belezili uspeh tamo gde su bili podrzani i pohvaljeni.

Ja se bas raspisah, meni je prica bila zanimljiva, nadam se da ce biti jos nekome.Dakle-manje inteligentne motivise pohvala, inteligentne kritika.
U svakom slucaju, moje misljenje je da osim ovog i drugi faktori koji se vezuju za individuu daju odgovor na ovo pitanje.Svi smo mi drugacijeg temperamenta(drugacije dozivljavamo i reagujemo na pohvalu i kritiku), samopouzdanja, zavisi i od toga na sta se kritika odnosi(kontam da ljude treba kritikovati samo kad postoji jak razlog za to, al' mi ne ide u praxi da to sprovedem, suprotnom mi praznimo svoju negativnu E na njima), pa i od nacina na koji je kritika upucena. :idea:
U svakom slucaju, kada su krupne stvari u pitanju misljenja sam da gorka ili slatka, istina je lekovita mada je ponekad mnogo zajebano pronaci pravi nacin da budes iskren prema nekome.Ja uvek pokusam kad je krupna stvar u pitanju da ga/je polako otvorim i da ubacujem iskrenost izmedju redova. :idea:
 

Back
Top