Везе Димитрија Љотића са ђенералом Власовом и његовим покретом

Добровољац

Primećen član
Banovan
Poruka
639
Знајући да ће напад комуниста на Словенију бити врло снажан и да ће Тито све учинити да би скршио то најчвршће гнездо антикомунистичког отпора у Јутославији, а видећи да националан фронт у Словеначкој није тако бројан, Димитрије Љотић је неуморно тражио савезнике у борби за ослобођење Југославије испод комунистичког ропства. Зато се Љотић обратио и ђенералу Андреју Андрејевићу Власову, Команданту Руске Ослободилачке Армије(РОА), који се сопственим снагама борио за ослобођење своје Отаџбине испод бољшевичког јарма.

Као велики хришћанин и Словен Димитрије Љотић је целог свог живота, баш као и краљ АлександарI, саосећао свим својим бићем страшну трагедију руског народа. Отуда је Љотић сматрао као сасвим природно, да се успостави веза и сарадња између српских и руских антикомунистичких снага. И Љотић је то и учинио. Послао је у штаб ђенерала Власова као свога специјалног пуномоћника Божидара-Божу Најдановића, истакнутог предратног антикомунистичког борца на бeоградском Универзитету.

Преко Најдановића Љотић је детаљно упознао ђенерала Власова са својим војно-политичким плановима у Словенији, молећи га да у даном моменту помогне српске националне трупе са његовом Руском антибољшевичком армијом. И ђенерал Власов је пристао. Обећао је Љотићу, да ће у погодном тренутку извршити померање својих снага ка Југу, тојест према Словенији.

Исто тако Љотић је био у вези и са Руским козачким корпусом, који је био у околини Удина, а с којим је, такође, постигао потпуни споразум о заједничкој акцији у саставу југословенских националних снага.

У Љубљани је у то време стационирао један Власовљев пук, који је у потпуности био потчињен Љотићевим намерама и жељама о заједничкој сарадњи.

Крајем априла 1945. године ђенерал Власов издао је наређење својим трупама да крену у Словенију. И антикомунистичке руске трупе већ су биле на маршу према Југославији. Међутим, Немци, који су наслутили да ђенерал Власов прави неке планове са југословенским националним снагама у Словенији, нагло су скренули Власовљеве трупе од Југославије ка Чехословачкој. Тако су се одједном борци Руске Ослободилачке Армије нашли близу Прага између бољшевика и Американаца. И да руска национална трагедија буде још већа, Американци су тенковима гонили Власовљевце у наручје црвеноармејцима. Тако су руске антибољшевичке трупе доживеле једну од највећих трагедија у Другом светском рату. Немилице их је уништавао и комунистички Исток и демократски Запад. Тиме је најбројнија антикомунистичка армија у свету доживела жалостан завршетак, иако је на њеним националним заставама било исписано: "За Бога и Родину!"

Колико је, пак, ђенерал Власов гајио љубави и поштовања према српском народу и његовој праведној борби, најбоље сведоче његове речи из једног телеграма, који је упутио ђенералу Недићу уочи православног Божића1945. године и који у целости гласи:

"Председнику Српске Владе армиском ђенералу Милану Недићу.

Срдачно Вам захваљујем на поздраву и Вашим жељама за коначну победу над нашим заједничким непријатељем- бољшевизмом.

Ја сам дубоко убеђен у то да ће се херојска борба српских добровољаца крунисати успехом и да ће слободољубиви и братски српски народ, збацивши са себе привремени јарам бољшевизма на- нова ступити на свој исконски пут слободе и славе.

Молим Вас, Господине ђенерале, да предате моје најлепше жеље српском народу и Вашим херојима- добровољцима. Срдачно Вас поздравља ђенерал Власов.
"
 
Један историчар стари Београђанин ми је испричао:

" Краљ Петар и Св.Цар Николај...су били постигли договор да једу од кћерки Романових удају за Краља Александра"

А краљ Александар је на дан стварања Југославије рекао селедеће:

" Даје је мој Кум уз мене данас, неби било Југославије.. Са леђа ми дувају западне,а са друге стране Политичари из Србије који желе Југославију"

(кум је Св. Цар Нуиколај Романов император Русије)
 

Back
Top