Umreziti dva kompjutera,kablovski internet

Mirjanadz

Aktivan član
Poruka
1.514
Spojila sam dva kompjutera,koristim XP Professional...Da ne bih sad objasnjavala sta sam sve radila i podesavala,pa ipak nije uspelo da radi,molila bih Vas da mi pomognete posto sam sve vratila na pocetno stanje.Isla sam i na Wizard i na help i citala sve moguce,ipak mi je potrebna pomoc.U pitanju je kablovski internet koji je na glavnom kompjuteru,a sporedni i glavni su spojeni kablom,ne znam kako se zove,ali naravno,oni koji bi to trebalo da znaju znaju:)
Molim za pomoc posto nije bas tako jednostavno kako nesto i nekad moze da bude... :oops: :oops: :cry: :wink: :oops:
 
Ako si mrezila preko LAN-a onda su verovatno uzela UTP kabal i dva konektora RJ-45. Samo da znas, kabal mora da bude delimicno ukrsten, tj. sa pina 1 na pin 3 i sa pina 2 na pin 6 (znaci sa jednog na drugi konektor). Sto se tice kablovskog interneta nemam iskustva, ali umrezavanje je prosto, jer radi i u varijanti kada nisu racunari sa istim OS-om. Jedino moras jos da sherujes diskove (ili direktorijume), da bi se videli na drugoj masini.
 
zlajat:
Ako si mrezila preko LAN-a onda su verovatno uzela UTP kabal i dva konektora RJ-45. Samo da znas, kabal mora da bude delimicno ukrsten, tj. sa pina 1 na pin 3 i sa pina 2 na pin 6 (znaci sa jednog na drugi konektor). Sto se tice kablovskog interneta nemam iskustva, ali umrezavanje je prosto, jer radi i u varijanti kada nisu racunari sa istim OS-om. Jedino moras jos da sherujes diskove (ili direktorijume), da bi se videli na drugoj masini.

Upravo tako.Preko LAN-a.E sad,ovo sto si rekao za ukrstanje...tu sam neuka.Znam samo da sam kabl ukacila u kuciste gde je mrezna karta.Ipak cu morati nekoga da zamolim da dodje to da mi podesi posto nemam blage veze ni sa sherovanjem diskova...
Ipak hvala...da Vas ne bih zamarala:)
 
Kao prvo, zavisi koji kablovski modem imas. Ja imam Thomson TCM390 i 2 kompa, jedan na XP, jedan na 98. Inacem, zsto je modeem vazan, zato sto ovaj moze da istovremeno koristi i USB i Ethernet port, tako da ti pored svega toga treba samo jos jedna mrezna karta i kabl. Procedura povezivanja je sledeca....
1. Instaliras na jednom recimo XP kompu modem da radi.
2. Instaliras mreznu na drugom kompu
3. povezes kablom tu mreznu sa modemom i gotovo...
sve radi...
e sad, ako modem ne da se istovremeno koriste oba porta, onda ti treba sve ukupno 3 mrezne karte, a procedura je sledeca :))
1. Instliras na jednom 'glavnom' 2 mrezne, u jednu utaknes kabl od modema, a u drugu kabl od drugog kompjutera
2. start>setting>control panel>network connections>konekcija>desni klik properties :) > advanced>chekiraj share internet connection
3. ukljuci drugi komp i to je to...
e sad, ne znam da li ova varijanta radi da umesto mrezne koristis USB port, to nisam probao...
nadam se da ne izgleda mnogo komplikovano, posto nije :)
 
Kao prvo onaj lik sto pominje ukrshten kabal ili cross over, ne znam cemu sve to ko da je to bitno samo zbunjujesh devojku ili samo pokazujesh znanje UTP kabla.hihih...
Kao drugo lik koji pominje 3 mrezne karte je josh smeshnije. Predpostavljam da koristish usluge SBB-a ili KDS-a. Modeme koje koristish su ili WebStar ili Motorola, sto na kraju nema isto nikakve veze:))(smeshan onaj lik gore). Modem ima dva ulaza, jedan za USB drugi za mrezu(mreznu karticu), NIJE moguce povezati i jedan i drugi kabal (jedan za jedan komp drugi za drugi).
Sta ti trebash da uradish je sledece.
1.Povezi modem sa glavnim kompom preko USB-a(instaliraj drivere).
2. Povezi NIC(mrezne kartice) glavnog i tog drugog kompa.
3. na drugom kompu podesi iste parametre kao i na prvom stim sto cesh morati da kod ip adrese povecash jedan broj(recimo ako je na prvom 192.168.1.1 neka na drugom bude 192.168.1.2).
4.XP ima veoma prost networking gde podesish sharovanje i sve ostalo, to bi trebalo da znash , ako ne idi u control panel/network connections/set up a home or small ofice network...
I nastavi da pratish uputstva , veoma je prosto..
Postoji josh jedna stvar. ako bi zelela da koristish drugi racunar a da ne morash da palish prvi kupi Switch najmanji neki od 6 porta cena ima je oko 20E, na njegove portove nakacish i modem i te UTP kablove iz drugih kompova , podesish parametre kao sto sam ti reko i to je to, ne zavisan rad racunara..
Nadam se da sam pomogo ,
Pozdrav
 
Kolku sam ja razumela tvoj problem, IMALA SAM ISTI!! Pokusala sam sve sto su ti rekli, nervirala se jedno dve-tri nedelje i na kraju uspela to da uradim na jako jednostavan nacin: Prvo i osnovno, ako ides na direktnu konekciju treba ti cross over kabel. I onda...
Izbrises sve medjusebne konekcije, uzmes CD Windows XP professional i odes na onaj komp sa kog ces ici na Net, stavis CD i ides na Perform Additional tasks, onda na Set up a home or small ofice network i onda sledis uputstva odande. Zatim sve isto uradis na drugom komp i tvoje muke su resene... ili je to bar meni uspelo i otad nemam problema. Sa jednom konekcijom izlazim na net sa oba, prosto kao pasulj, al sada..:)))
 

Back
Top