fiksna proteza

milicam88

Početnik
Poruka
1
Imam, veliki problem, pre 3 godine jedan neodgovoran doktor izvadio mi je stalnu trojku, sada nosim fiksnu protezu koja treba da zatvori prostor izmedju dvojke i cetvorke medjutim moj sadasnji zubar tvrdi kako nije moguce u potpunosti zatvoriti taj prostor jer je stalna trojka bila visoko u desnima, izvadjena je hirurskim putem i ostao je oziljak koji ne dozvoljava da se taj zazor izmedju zuba zatvori. Zanima me da li je tacno da oziljak sprecava pomeranje zuba?
 
Imam, veliki problem, pre 3 godine jedan neodgovoran doktor izvadio mi je stalnu trojku, sada nosim fiksnu protezu koja treba da zatvori prostor izmedju dvojke i cetvorke medjutim moj sadasnji zubar tvrdi kako nije moguce u potpunosti zatvoriti taj prostor jer je stalna trojka bila visoko u desnima, izvadjena je hirurskim putem i ostao je oziljak koji ne dozvoljava da se taj zazor izmedju zuba zatvori. Zanima me da li je tacno da oziljak sprecava pomeranje zuba?

Kao prvo-vadjenje stalne trojke???Bez komentara..
Ako je bila impaktirana visoko u kosti,radi se hirurugija,stave se bravice koje je izvlace na dole...ima jos dosta resenja.Retko se vadi....jedino ako je skroz horizontalno postavljena u nepcanoj kosti i nema mogucnosti za izlazak van.
Sto se tice prostora,da to je veliki problem,jer je 2 mala i tesko da ce popuniti prostor...opet to sve zavisi od analize tvog OPTG snimka,da se lepo vidi koliki je prostor,velicina zuba,imas li teskobu i niz dr faktora,tesko je ovako reci.
Sto se tice oziljka- kako je izvadjen zub,da li je radjena hirurgija,savovi,da li je ubacivana kost??Sve zavisi...Sam oziljak od extr. zuba nije problem za zatvaranje prostora,rana je davno zarasla,i desni se lepo formirale oko tog dela.Tesko je ovako reci,dok se lepo ne pogleda u ustima...
Kod malo vecih oziljaka u procesu zarastanja rane stvori se fibrozno tkivo koje je cvrsce,mozda je na to mislio tvoj dr,ali to svakako nije problem jer fixna proteza za to i sluzi,da se dozira sila,prati pacijent i ako je potrebno nosi malo duze vreme da bi se zatvorio prostor.
Preporuka-Klinika za ortodonciju,Stomatoloski Fakul.Bg.da te lepo pogleda specijalista i nastavi terapiju.
Pozdrav
 
Imam, veliki problem, pre 3 godine jedan neodgovoran doktor izvadio mi je stalnu trojku, sada nosim fiksnu protezu koja treba da zatvori prostor izmedju dvojke i cetvorke medjutim moj sadasnji zubar tvrdi kako nije moguce u potpunosti zatvoriti taj prostor jer je stalna trojka bila visoko u desnima, izvadjena je hirurskim putem i ostao je oziljak koji ne dozvoljava da se taj zazor izmedju zuba zatvori. Zanima me da li je tacno da oziljak sprecava pomeranje zuba?

Necu ulaziti u to zasto je ta trojka izvadjena jer je stvar procene specijaliste ortodoncije da li ima slisla izvlaciti visoko postavljeni zub bravicama ili ga treba vaditi. Znaci trojku nemate pa nemate. Da se ne vracamo na sta je bilo, i da se ne prenarazujemo radom kolega ipak nam to ne prilici, ne znamo kakva je bila situacija pa nemozemo ni da sudimo.
Dakle pitanje oziljka. Oziljak moze da oteza pomeranje zuba ali ne i da ga spreci. Postoje tri resenja vaseg problema. Jedno resenje je da se stave bravice i pokusa pomeranje. Drugo resenje je da se uklonioziljno tkivo , zub oslobodi i pokusa njegovo pomeranje. Trece resenje je ugradnja implantata na mesto trojke koja fali kada se ostali zubi sloze adekvatno sto takodje podrazumeva da se izmedju zuba dva i cetri napravi napravi dovoljno mesta za implantat i krunicu trojke.

Puno pozdrava.
 
Slazem se sa kolegom,nema svrhe plakati nad prosutim mlekom,a moja reakcija se odnosila na dr koji ocigledno nije spec.ortod.vec''neodgovorni dr'kako je i navela devojka.
Lepo su navedena resenja,realno ugradnja implantata otpada kod vecine pacij.zbog cene istog..ostaje hirurgija,sa uklanjanjem oziljnog tkiva i zatim pomeranje.
 
Koleginice jako je ružno komentarisati rad kolege pred pacijentom. U cetri oka sa kolegom je OK ako imate neke primedbe na njegov rad. Pacijenti cesto pokusavaju da izvuku da cuju od vas kako pljujete njihovog bivseg stomatologa. Pravilan stav je da ste vi tu da njima pomognete a de ne komentarisete druge. Znači vi imate vaš način na koji nešto radite i to je vaš način, pacijent je tu da mu pomognete i to je vaš posao. Dalje od toga nema. To sta je neko radio i kako je radio vas se ne tiče. Ako pacijent krene u tu pricu treba da prekinuti u korenu , i ljubazno mu dati do znanja da se vas ne tice sta je neko drugi radi. Jer vi ne znate kakav je to pacijent bio na prvom mestu. Vi smatrate da treba kako smatrate da treba i to je to, to ne znaci da je tudja metoda losija ili bolja ali vi imate vas nacin. I tu se zavrsava svaka prica. Koji je nacin bolji vas ili nekog tamo kolege odlucice pacijent i verujte manje ili vise uvek dobro odluce.
 
Koleginice jako je ružno komentarisati rad kolege pred pacijentom. U cetri oka sa kolegom je OK ako imate neke primedbe na njegov rad. Pacijenti cesto pokusavaju da izvuku da cuju od vas kako pljujete njihovog bivseg stomatologa. Pravilan stav je da ste vi tu da njima pomognete a de ne komentarisete druge. Znači vi imate vaš način na koji nešto radite i to je vaš način, pacijent je tu da mu pomognete i to je vaš posao. Dalje od toga nema. To sta je neko radio i kako je radio vas se ne tiče. Ako pacijent krene u tu pricu treba da prekinuti u korenu , i ljubazno mu dati do znanja da se vas ne tice sta je neko drugi radi. Jer vi ne znate kakav je to pacijent bio na prvom mestu. Vi smatrate da treba kako smatrate da treba i to je to, to ne znaci da je tudja metoda losija ili bolja ali vi imate vas nacin. I tu se zavrsava svaka prica. Koji je nacin bolji vas ili nekog tamo kolege odlucice pacijent i verujte manje ili vise uvek dobro odluce.

????

Kao prvo ovo nije moj pacijent,i ne poznajem devojku i pitanje ko ovde postavlja teme...
Kao drugo,trebali ste ostati usresredjeni na svoj prvi stav a ne duziti pricu u prazno o etickom kodeksu...
Kao trece,ako zelite pomoci ostavite na private Vas br.tel i pomozite devojci konkretnim delom.....
Slazem se sa svim napisanim,ali ne davite vise molim Vas,ode tema u off topic zbog Vas.
Uz pozd
 
Dakle tema je stara, ali najnovija koju sam nasla...
Treba mi jedan savet, ukoliko ovde ima strucnih osoba...
Nosila bih fiksnu protezu, ali moji zubi nisu krivi nego su malo u stranu, da kazem jedno 3 milimetra idu na desno, sto znaci da mi razmak izmedju dve jedinice nije u simetriji s usnama...E sad to je mozda neprimetno, ali ja to vidim kad se npr slikam, pa na slikama ja to odmah primetim, pa se najcesce slikam sa zatvorenim ustima :)
Mene samo zanima da li je to moguce tako ispraviti,i koliko bi to trajalo? Nadam se ne puno buduci da nije veliki problem...Umnjaci su mi izrasli pravilno tako da sto se toga tice nemam problema!
Hvala unpared na savetima ;)
 
Mislim da znam na sta mislis i to fiksna moze da ti popravi (mada to nije fiksna proteza nego fiksni ortodonski aparat, ali dobro, svi je tako zovemo).

Nisam zubar, ali sam nosila taj aparat (da ne kazem fiksnu, sad kad sam solila :) ) i ono sto sam naucila odlazeci prilicno cesto kod zubara je da to sto ti mislis da nije veliki problem, ne znaci da je to stvatno tako (ne mislim u pogledu "ruznoce" nego same duzine ispravljanja, koja tebe najvise zanima). Hocu da kazem, mora zubar da te pogleda i da svoju procenu.

Drugarica, koja je stavila fiksnu kad i ja, imala je, po nasem misljenju, samo jedan zub problematican, pa smo mislile da joj je dovoljna samo donja "proteza" i vrlo malo vremena, a na kraju nije bilo tako. Ne kazem da ces ti nositi ne znam koliko, samo da nijedan normalan zubar ne moze da ti kaze ovako naslepo, dok ne vidi tvoje zube. Mozda nesto uopste o trajanju nosenja, ali za konkretno, mora ti zaviriti u usta.
 
Mislim da znam na sta mislis i to fiksna moze da ti popravi (mada to nije fiksna proteza nego fiksni ortodonski aparat, ali dobro, svi je tako zovemo).

Nisam zubar, ali sam nosila taj aparat (da ne kazem fiksnu, sad kad sam solila :) ) i ono sto sam naucila odlazeci prilicno cesto kod zubara je da to sto ti mislis da nije veliki problem, ne znaci da je to stvatno tako (ne mislim u pogledu "ruznoce" nego same duzine ispravljanja, koja tebe najvise zanima). Hocu da kazem, mora zubar da te pogleda i da svoju procenu.

Drugarica, koja je stavila fiksnu kad i ja, imala je, po nasem misljenju, samo jedan zub problematican, pa smo mislile da joj je dovoljna samo donja "proteza" i vrlo malo vremena, a na kraju nije bilo tako. Ne kazem da ces ti nositi ne znam koliko, samo da nijedan normalan zubar ne moze da ti kaze ovako naslepo, dok ne vidi tvoje zube. Mozda nesto uopste o trajanju nosenja, ali za konkretno, mora ti zaviriti u usta.

:ok:

Не може напамет. ;)
А колико видим данас фиксну протезу носе и стари и млади, праве се и од провидног да л' порцелана (ово не знам тачно) и од силокона.
Ове силиконске пожуте, али ништа страшно и много су јефтиније.
 
Ja sam nosila ovakvu.. (http://www.ordinacija.hr/repository...4a1e292807f08c1ed_content_medium_noaspect.jpg)

Tada su bile i ove.. (http://www.stomatologbeograd.info/pictures/ortodoncija-2.jpg).
Kao, manje se vide od metalne, ali se meni ne svidja kako stoje. Osim toga, jeste, pozute i nekako kao da posle nekog vremena postanu nagrizene, oronule. Uz to, ako neko jos konzumira malo vece kolicine kafe, ne znam koliko je ova dobar izbor.

Drugarica je nosila tu, ona je inace bila katastrofa po pitanju fiksne, bukvalno je usta jedva otvarala. A da se nasmeje ljudski ni po jada. Nikad nije jela van kuce i uopste je imala zesci kompleks. A devojka slatka, imala fiksnu ili ne. Moji, a i ne samo moji (ovo bih volela da se ne shvati pogresno), momci su je obozavali i bila sam im totalno simpaticna. Sve je to do stava, ja mislim. Ali eto, pisem zbog onih devojaka koje mozda brinu o tome.

Ja volim da vidim lep osmeh i htela sam da sama imam takav, iako ni ja nisam imala bog zna kakav estetski problem (uvek je prica o tom estetskom momentu kada je rec o fiksnoj, dok se onaj zdravstveni zanemaruje). Osim toga, volim kada ljudi brinu o svojim zubima, a to osim da su zdravi, podrazumeva da izgledaju lepo, ako je to moguce.
Nazalost, prosecan covek nema ni za osnovne popravke, a kamoli za ovakao nesto (sto je btw visestruko jeftinije kod nas nego u inostranstvu, konkretno mislim na austriju, nemacku.. sto ne znaci da je jeftino.. verovatno nekoga i to zanima, pa evo - ja sam svoju, i gornju i donju, platila, sa aparaticem koji se nosi posle skidanja fiksne, 1 500e.. to je bilo pre nekoliko godina, ne znam kako je sada) ili za bas protezu (zamena za zube), sto je, po mom misljenju, nedopustivo.
Obrazovanje i zdravstvena zastita bi morali biti besplatni i tu, sto se mene tice, nema dalje.

A postoji i ova varijanta (http://www.lingvalnaortodoncija.com/_/rsrc/1247872150213/sta-je-lingvalna-/lingvalna2.jpg) , mislim da sada moze i kod nas da se uradi, ako je nekome bas stalo da se ne vidi (meni to uopste nije bilo problem, kao sto sam napisala gore, stavise volela sam je). Jedino sto se malo suska pri govoru.

A ovo je aparatic koji se nosi nakon skidanja fiksne.. http://www.stomatolozi.org/Administrator/files/image/zanimljivi clanci/orthodontics mob2.jpg
Na zubima se uopste ne primecuje, jedini problem je odredjena doza suskanja, a ponekad i pistanja (:mrgreen:) prilikom izgovora glasa sh. Ali nista strasno, zaista. Ja barem to ne dozivljavam tako. A ni ljudi oko mene. Uostalom, ne mora se nositi 24h dnevno.

Ne mogu da se setim od kog se tacno materijala prave te providne, pa sam malo guglala i evo sta kaze..
Bravice se prave od metala, keramike, plastike ili kombinacije ovih materijala. Neki bravice su providne ili su boje zuba. Za one koji žele da pokažu svoje bravice postoje i oblika srca ili fudbalske lopte, a i elastične gumice su dostupne u različitim bojama kao što su bele, crvene ili žute. Postoje i pozlaćene proteze kao i retineri koji svetle u mraku.
Mogu samo da dodam da su gumice u barem 20 boja, i to po nekoliko nijansi plave, zelene, roze.. zatim, uz ove gore pomenute, postoje i sive, narandzaste itd..

Malo sam oduzila, ali da dodam jos par stvari (znam koliko je mene zanimalo da iscitam sto vise informacija od "korisnika" fiksne) i idem. :)
Nisam imala problema sa zaglavljivanjem hrane, zvake etc.. Barem ne ista vecis od onih koje imamo i bez fiksne kad npr. jedemo meso ili tako nesto.
Sto se tice pranja, nista komplikovano, nema nikakvih posebnih visesatnih rituala tu.
Takodje, nijednoj aktivnosti ne smeta (ovde mislim na ljubljenje & co).
I da.. jedino se mora paziti da se ne odlepi bravica (znaci npr. jabuka se ne grize nego se secka, pa onda rucka).
To bi bilo sve, otprilike.

p.s. Tako je, Sofija, nema ogranicenja po pitanju godina. Upoznala sam, prilikom neke od kontrola, zenu od 50ak godina koja je ima, tj. tada je imala.
 
ja imam 24 godine i problem sa rasporedom zuba u donjoj vilici.Krupni zubi a mala vilica.Zato mi je pre 4 godine zubar izvadio zdrave 5ice kako bi obicnom protezom pokusali da rasporedimo zube, (dvojka mi je uvucena i to me jako nervira sve vise i vise), nikad nisam volela protezu i to je moja najveca greska sto nisam bila odgovorna , tad kad sam dobila tu protezu dr je rekao da je nosim sto vise najbolje po celi dan i noc al posto je znao da necu da izlazim iz kuce sa njom onda mi je rekao kuci obavezno i nocu, a ja sam je nosila samo nocu a nekih dana ni tad jer sam imala osecaj da cu da se ugusim budila sam se nocu jer mi je jako smetala :/
Sad se pitam sta bi bilo da sam je nosila intezivno u kuci,
Da li neko moze da mi kaze da li vredi da pokusam da aktiviram tu protezu da je zubar podesi za sadasnje stanje i da je nosim kuci i dok spavam, ili mi pak preporucujete fiksnu?
dakle imam razmak izmedju obe donje 4. i 6. a leva dvojka je uvucena jednim delom iza 3.
Hvala unapred !!
 
Stavila sam fiksu na donju vilicu. Uglavnom sam na Razno-raznim temama vezanim za fiksne aparate videla da su ljudi nezadovoljni sa svojim ortodentima.(tipa da nakon nošenja fiksne od god i nešto, primorani su da ga opet stave kod drugog ortodentajer su nezadovoljni rezultatom).
Iskreno ja sam sa svojim prezadovoljna, žena ima jako mnogo iskustva, radi taj posao preko 20 godina, i uspela je da ispravi bukvalno nemoguće.(pokazivala mi je slike). Učestvovala je na mnogim kongresima u inostranstvu.
Ja sam lično htela da mi stavi ice providne bravice. Jako sam zadovoljna rezultatima koji se vide već nakon jako kratkog vremena. Bravice mi jako lepo stoje :) i srećna sam što ih nosim. takodje velika prednost je što mogu da joj plaćam na rate, bez problema. (što nije mala stvar).
Moj problem je to što sam skoro izbila donju trojku, tako da moram zubom koji mi je iza dvojke da popunim mesto. (malo komplikovana situacija). Pored svega toga imam potpuno asimetričnu donju vilicu i dubok zagrižaj.
Ako iko traži ortodenta mogu ga uputiti na ovu ženu, pošaljite mi pp, pa ću vam dati kontakt telefon.
 
@nina789

Nema na cemu. Sta god da te zanima, slobodno mi posalji pp.

Sto se tice mobilnog aparata, kasno je za njega, ja mislim.. barem nisam jos cula da ga neko u tvojim godinama nosi.. :)

Ne znam tacnu cenu te "unutrasnje" sto ti se najvise svidja.
 
Treba mi par informacija o fiksnoj protezi. Imam 16 godina i treba da je stavim za nekih 20tak dana, inače, jako se plašim bola pa me interesuje, od vas koji ste imali iskustva sa tim, da li mnogo boli i postoji li neki lek koji bi mogao da smanji bol? I takođe, interesuju me vaša iskustva sa fiksnom protezom, pa se raspišite. Hvala unapred. :)
 
Treba mi par informacija o fiksnoj protezi. Imam 16 godina i treba da je stavim za nekih 20tak dana, inače, jako se plašim bola pa me interesuje, od vas koji ste imali iskustva sa tim, da li mnogo boli i postoji li neki lek koji bi mogao da smanji bol? I takođe, interesuju me vaša iskustva sa fiksnom protezom, pa se raspišite. Hvala unapred. :)

Cao, ja sam stavila fixnu sa 28 jer su mi zubi bili dosta nagurani u donjoj i a kecevi preklopljeni u gornjoj.
Savrseno sam zadovoljna rezultatom- da sam imala novaca ranije bih stavila.
Kad zavrsis sa fiksnom, uputno je da nositi retenziju (plasticnu) dogod ti zubar ne kaze da mozes da prestanes kako se zubi nebi vratili.

Najpre su mi stavljali gornju i drzala sam je godinu i kusur. Samo postavljanje briketa nije neprijatno.
Moras malo duze da zevas. Mogu se postaviti sa unutrasnje ili spoljasnje strane u zavisnosti od zagrizaja.
Kada ti poveze sve i zategne prvih par sati osecas blag pritisak. Sutra ujutru vec boli.
Ne strasno ali boli. Ja sam uzimala panadol. Takodje ne mozes da pregrizes prsut ili res pecenu sniclu, karamel. Zatezanje se radi na tri nedelje.
U mom slucaju gornja vilica je bila probleaticnija, zatezanja donje skoro da nisam osetila.

Jako je vazno da pazis na higijenu jer dok imas brikete obicno nece da popravljaju zube.Imas specijalan konac. Nije na kalemu vec u
paketu/kesici. Ima cvrst vrh, a zatim deblje vlakno.
 
Ćao Silvie :-)
Tvoje iskustvo ohrabruje.
Ja sam rešen da postavim fiksnu bio sam na dva pregleda i rekli mi razlicito po pitanju vadjenja :-(. Molio bi te ako imas neku preporuku dobrog ortodonta da mi das na pp. Ima vise ortodonata nego frizera i tesko je opredeliti se a i cena nije mala...
Kada budem stavio podelicu i ja svoje iskustvo ovde.
Pozz
 
Imam 31 i problem teskoba u donjoj vilici i izbačene trojke na gornjoj.
Bio sam na dva pregleda kod ortodonta:
1. Kaze da se izvade umnjaci dole i sve ce biti OK.
2. Kaze ne treba da se vade umnjaci i može tako da se isprave
Da li neko može molim Vas da mi preporuči nekog dobrog ortodonta u BG ili NS na pp?
Jel imao neko iskustva sa samoligirajućom Damon?
Mnogo bi mi pomogla nečija preporuka.
pozz
 

Back
Top