Kako pomoci ljudima bez smisla?

dulebass

Domaćin
Poruka
3.337
Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.
 
Ima ljudi kojima je bas to smisao, ta svakodnevna rutina i sl. stvari.

Ali kako znas da oni nisu posveceni svojoj deci n.pr..

Uostalom, razmisljajuci prakticno,
mnogo ljudi danas razmislja o goloj egzisenciji pa nemaju vremena ni za sta drugo.

I prvo i drugo boldovano je tacno. Ali, zasto su takvi? Zasto su izgubili volju za zivotom? U Ustvari, nikad nisu ni imali neku volju koju sam gore pomenuo (nauka, umetnost). Ja mogu da jedva prezivljavam kraj sa krajem, ali uvek cu pre procitati knjigu, saznati nesto novo, nego odgledati seriju na tv-u, a to je jedino sto ti ljudi rade u slobodno vreme.
 
I prvo i drugo boldovano je tacno. Ali, zasto su takvi? Zasto su izgubili volju za zivotom? U Ustvari, nikad nisu ni imali neku volju koju sam gore pomenuo (nauka, umetnost). Ja mogu da jedva prezivljavam kraj sa krajem, ali uvek cu pre procitati knjigu, saznati nesto novo, nego odgledati seriju na tv-u, a to je jedino sto ti ljudi rade u slobodno vreme.

how bout-nema slobodnog vremena ili je malo istog?
zašto misliš da je smisao života u umetnosti i ničemu više?
 
I prvo i drugo boldovano je tacno. Ali, zasto su takvi? Zasto su izgubili volju za zivotom? U Ustvari, nikad nisu ni imali neku volju koju sam gore pomenuo (nauka, umetnost). Ja mogu da jedva prezivljavam kraj sa krajem, ali uvek cu pre procitati knjigu, saznati nesto novo, nego odgledati seriju na tv-u, a to je jedino sto ti ljudi rade u slobodno vreme.

Pa znas kako..moja teorija je da su ljudi danas generalno izgubili smisao..sto je dobrim delom posledica
zivota kojim zivimo.
Takodje, jedan deo ljudi zivi povrsno, bez nekog udubljivanja u smisao, filozofiju i sl, znaci bilo sta sto ne zahteva neki mentalni napor, vec im je lakse da upale TV odgledaju seriju i to je to.

Savremena civilizacija i ne tezi za smislom, koliko za dobrom formom, ako me razumes.
 
Pa znas kako..moja teorija je da su ljudi danas generalno izgubili smisao..sto je dobrim delom posledica
zivota kojim zivimo.
Takodje, jedan deo ljudi zivi povrsno, bez nekog udubljivanja u smisao, filozofiju i sl, znaci bilo sta sto ne zahteva neki mentalni napor, vec im je lakse da upale TV odgledaju seriju i to je to.

Savremena civilizacija i ne tezi za smislom, koliko za dobrom formom, ako me razumes.

To je ono o cemu govorim. Mislim na ovu recenici o mentalnom naporu. Jedno je pitanje zasto je to tako, a ono sto ja smatram je da ce te ljude u 50-im godinama stici ono pitanje: "gde sam bio, sta sam radio".

Sto se tice pitanja oko godina: Apsolvent sam istorije, tako da smatram da sam kompetentan da razgovram o ovakvim temama.
 
Poslednja izmena:
da nam je obrazovanje na boljem nivou, kao i da ne radimo ovoliko koliko se radi samo da bi se preživelo,
svi bi imali vremena i za smisao. ako ti težiš da obezbediš porodicu, da preživiš dan, tebi je to smisao svega.

ne mora da bude neka vrsta umetnosti. mada i održati porodicu ume da bude umetnost ;)
 
To je ono o cemu govorim. Jedno je pitanje zasto je to tako, a ono sto ja smatram je da ce te ljude u 50-im godinama stici ono pitanje: "gde sam bio, sta sam radio".

Sto se tice pitanja oko godina: Apsolvent sam istorije, tako da smatram da sam kompetentan da razgovram o ovakvim temama.

niko ne kaže da nisi kompetentan, naravno da jesi. nisam to mislila nikako uvredljivo. :)
a i inače, zašto život mora u odredjenim godinama da prestane?
možeš i u 50.oj da se posvetiš nečemu. recimo baštovanstvu, meditaciji i očuvanju unutrašnjeg mira.

a ako ti je smisao posvećenost preživljavanju/porodici, neće ti biti nejasno šta si radio do tad.
 
Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.

Svako je slobodan da odabere zivot koji mu odgovara. Ne znaci da su ti ljudi manje vredni, prosto, toliko im je dovoljno. Obicno su to veci heroji u svakodnevnici koja nimalo nije laka. Uostalom, nikad nije kasno da se covek zainteresuje za nesto posebno,pa makar i u starosti ili penziji. :idea:
 
Zivot je besmislen, tako da ni nauka ili umetnost ili filozofija nisu smiso zivota, nisu uopste.:lol: Svako sebi osmisli smisao, a to da li je ta smisao prizemna ili uzvisena, sa tacke gledista onih koji su sebi osmislili tzv. uzvisenu smisao, je stvar pojedinca. Bitno je jedino da je covek srecan, dokle god njegova sreca ne ugrozava druge previse, makar mu smisao bila u neprekidnoj zabavi.
Samo je smrt izvesna, zato zivi i pusti druge da zive - ukratko. Posle smrti ne ostaje nista, ostaju secanja na nas, ali i ta secanja vremenom blede, ljudi koji se secaju takodje umiru, gubimo se iz generacije u generaciju...seca li se neko svog belog orla? Secanja ostaju samo na one najvece i najpoznatije, a realno sta oni imaju od tih secanja kada su.....mrtvi. :mrgreen:
 
Ljudi koje ovde žalite uglavnom pripadaju kategoriji Manuelnih.Dakle oni sve prave rukama,malo pričaju i stavovi su im često površni u teoriji ali duboki u praxi...Kod ''jezičara'':mrgreen:...Dakle ljudi koji žive od svoje verbalne domišljatosti,pa samim tim i puno čitaju i razmišljaju,situacija je često obrnuta,duboki su u teoriji a površni u praxi.
 
Ljudi koje ovde žalite uglavnom pripadaju kategoriji Manuelnih.Dakle oni sve prave rukama,malo pričaju i stavovi su im često površni u teoriji ali duboki u praxi...Kod ''jezičara'':mrgreen:...Dakle ljudi koji žive od svoje verbalne domišljatosti,pa samim tim i puno čitaju i razmišljaju,situacija je često obrnuta,duboki su u teoriji a površni u praxi.

:eek:

ima i onih koji nit citaju i razmisljaju a nit ista praktikuju al' su zato jaki na misicima :mrgreen:

salu na stranu ima dosta istine u ovom sto goxy rece, samo bi bilo zanimljivo da nam obajsni o kakvoj je praksi rec :think:
 
Pozdrav svima. Prvi put sam na ovom podforumu.
U mojoj okolini imam dosta dragih ljudi koji zive po principu posao-deca-jelo-spavanje. Ne razmisljaju ni ocemu. Nisu procitali nista u zivotu. Ne bave se nikakvom umetnoscu, naukom.

Svi mi kazu da su ti ljudi srecni. Imaju decu, posao i to je to. Ja se vodim mislju da je to prvi stadijum. Da bi covek bio zadovoljan, mora doci do drugog stadijuma: da se posveti necemu. Bilo to neka nauka, umetnost... Tako nesto je govorio danski filozof Kjerkegor.

Covek mora da izadje iz monotonije. Lupam, da na primer slika, da se bavi fotografijom, da cita o bilo cemu, da secira zabe :)

Poznajem dosta ljudi koji ne znaju ko je Tesla, vek zivota cara Dusana bi promasili za 10... ne znaju, i sto je jos bitnije, ne zanima ih nista.

Kako pomoci tim ljudima? Moj drugar je pokusao nekom pricom, ali cim je spomenuo nesto u fazonu "Hegel kaze...", rekli su mu da je cudak (da ne kazem ludak), da ih pusti da oni zive kako znaju, da on u stvari nema pojma u zivotu, da nista ne radi samo cita itd.

Sta mislite o svemu ovome? Ili sam mozda ja lud, i cilj je da ti svaki dan bude isti, i da te nista u zivotu ne interesuje.[/QUOT
zivimo u drzavi gde je prava umetnost preziveti sa dve prosecne plate,jednim srednjoskolskim detetom i jednim studentom.
Nije da nas ne zanima nista borimo se da prezivimo,a to je prava umetnost.
 
Slažem se sa sanjom iznad...:)
A što se tiče praxe i teorije.
Recimo postoje ljudi koji u ''javnim nastupima'',u crkvi, u školi,na internetu(mada je to polujavno ali svakako vrlo važan segment da bi neko bio primećen) pišu tirade o Moralu,Bogu,Ljubavi,Nesebičnosti,ali u RL to pogaze kad god mogu.I za mnogo što šta se i ne sazna.
A ima i ljudi koji su ''jednostavni'',neupućeni u ''tajne'' univerzuma ali koji imaju Kod u sebi.I iako ne znaju ''fensi'' da pričaju oni će se više pridržavati morala recimo nego ovi iz prve skupine,kojoj '''učenost'' koristi samo kao plašt za nečasnost.:)
 
...pozvan sam da pisem nesto o ovome jer u procjepu sam izmedju smisla i besmisla a, to je ona raskrnica koja ne da povratak i ispravku...necu ici sve dok ne vidim da li je moj dalji put ,- besmisao...a, ako zelim osmisliti se znaci ugledati onaj zracak -vodilju i opet hvali onaj zenski elemenat u svakoj masini ili Putu...

Vidjecu,
faraonn
 

Back
Top