Elektro motor kao generator...?

Skiljk

Zainteresovan član
Poruka
435
Da li se moze obican elektromotor iskoristiti kao generator...?
U pitanju je motor od 14.4V od akuodvijaca (slicnog kao na ovoj slici http://www.limundo.com/originalslika-1289049.jpg)...
Od njega bih zeleo da napravim malu turbinu koju bi pokretao vetar ili voda... Da li mi treba neki dodatni elektronski uredjaj za peglanje napona ili to mogu da uradim uz pomoc obicnog alumulatora...? Ako imate neki sajt gde su ljudi pravili tako nesto, vi predlozite...
Hvala...
 
Da li se moze obican elektromotor iskoristiti kao generator...?
U pitanju je motor od 14.4V od akuodvijaca (slicnog kao na ovoj slici http://www.limundo.com/originalslika-1289049.jpg)...
Od njega bih zeleo da napravim malu turbinu koju bi pokretao vetar ili voda... Da li mi treba neki dodatni elektronski uredjaj za peglanje napona ili to mogu da uradim uz pomoc obicnog alumulatora...? Ako imate neki sajt gde su ljudi pravili tako nesto, vi predlozite...
Hvala...
Ovaj elektromotor nije bas zgodan.Imas jeftine motore od ventilatora za Yugo ali treba stator vezati paralellno rotoru da bude pobuda. Mozda ce raditi i sa samopobudom ali napon nece biti regulisan. Ako pravis pobudu od spoljnjeg akumulatora od npr.7Ah treba ti elektronski regulator napona. Plus prenos koji ce dati vecu brzinu motoru- generatoru. Ali onda mozes nabaviti alternator od 24V na buvljaku i napraviti da bude regulisan na 12V.On ce "brze" davati 12V pri manjem broju okretaja nego neki od 12V.Prodavali se nekad zgodni rumunski alternatori od 24V sa lako pristupacnim cetkicama i diodama koji se lako i menjaju kad se istrose ili pregore.Pobudu mozes pokrenuti preko male sijalice od 5W 12V koja nece trositi mnogo struje kada nema vetra a pobudice alternator kada ga bude bilo i posle regler prihvata regulisanje preko njega.Ako te zanimaju pojedinosti ti pitaj.
 
Da li se moze obican elektromotor iskoristiti kao generator...?
U pitanju je motor od 14.4V od akuodvijaca (slicnog kao na ovoj slici http://www.limundo.com/originalslika-1289049.jpg)...
Od njega bih zeleo da napravim malu turbinu koju bi pokretao vetar ili voda... Da li mi treba neki dodatni elektronski uredjaj za peglanje napona ili to mogu da uradim uz pomoc obicnog alumulatora...? Ako imate neki sajt gde su ljudi pravili tako nesto, vi predlozite...
Hvala...

Hteo bih da napravim ispravku!Bas sada sam otvorio elektromotor od hladnjaka za Yigo i on ima stalni magnet i moze da radi kao generator ali bez regulacije napona ali mu treba veliki broj obrtaja.Ipak je najbolje koristiti neku dinamu od 24V jer najmanje treba dodatne tehnike osim obicnog reglera jer je dinama samopobudna i daje napon kod manjeg broja obrtaja nego sto bi to bio slucaj kod nekog brzog elektromotora.Drugo, ipak je dinama pravljena kao generator pa ima u svakom slucaju bolje osobine.Od manjih generatora pada mi na pamet generator iz poljskog telefona koji pri sporom okretanju daje i do 150V napona a ako zelis 12V onda joj treba i manji broj obrtaja ili sporija redukcija.Moze se koristiti i pumpa za izbacivanje vode Gorenje koja ima stalne magnete u rotoru i (probao sam) daje pri okretanju rukom vec neki napon.Treba samo nekako povezati osovinu na pogon posle skidanja elise.
 

Back
Top