Негде у ово време- Рамски рит!

Komunistkinja

Buduća legenda
Poruka
48.824
У бившој Југославији су кренула прва хапшења политичких противника.

Након резолуције информбироа на Видовдан 1948 године ,први вагон поштених патриота и комуниста је кренуо на острво зла.

Политички логор Голи оток је основан 1948, у најужем руководству партије и државе, а први логораши су стигли на острво јуна исте године.

И ако се званично после наглашавало да је логор основан 1949 године ,сведочанстав преживелих говоре да је основан управо 1948 године!

Као датум отварања Голог отока званично узима се 9. јул 1949. године.

Мада су хапшења кренула од јуна 1948 године!

Пре формирања логора Голи оток, први логораши су били у логору Рамски рит код Пожаревца, у Србији али је тај логор из разлога безбедности (постојала је опасност са СССР брзим упадом ослободи логораше), убрзо (после годину-две?) пребачен на Голи оток који је био скоро најудаљенија тачка у односу на границе Источног блока.

Осуђени затвореници су били изложени тортури и најгорој врсти дискриминације ,били су присиљени да воле и верују у Тита!Многи од њих се никада нису одрекли правог и истинског пута комунизам па су своје животе окончали на Голом Отоку.

Процењује се да је убијено више од 20 000 људи док се око 15 000 води као нестало.

Породице су морале да се одрекну својих мужева,очева и синова .Неки су били приморани и да их прогласе мртвим и живе сахране да би избегли тортуру коју је држава спроводила над породицама-Звучи познато?

И након толико година Стаљинисти ниси рехабилитовани у Србији и даље се воде као грађани другог реда а једино што траже јесте да се признају као жртве капиталистичког система!

Да ли имају право на то?


Да се НИКАДА не понови !
 
monodrama „Češalj“, nastala po priči iz romana „Pristup u kap i seme“ Miroslava Josića Višnjića, koju je adaptirala i režirala glumica Mirjana Vukojčić. Ova uzbudljiva, autentična životna storija žene iz sela Stapara prati glavnu junakinju u periodu od 1948. do 1952, od odlaska u istražni zatvor na Obilićevom vencu i sreski zatvor u Kovačici, do zatvora u Ramskom Ritu, Zabeli i, najzad, na Golom otoku. Stojanka, o čijoj sudbini govori monodrama, bila je među 400 žena i devojaka iz cele nekadašnje Jugoslavije, koje su zbog političkog „disciplinovanja“ dovedene na Goli otok.
O ličnim i profesionalnim razlozima zbog kojih i danas smatra važnim da se na sceni otvori pakao Golog otoka, Mirjana Vukojčić kaže:- Sam naslov romana Miroslava Josića Višnjića „Pristup u kap i seme“ poveo me je do zapisa „Češalj“. Skoro da zvuči detinjasto, ali na tom malom češlju upisani su dani užasa, dani straha i stida. Urezani su tragovi svih teških trenutaka žene koja je nedužna žrtva. Biti mučen, a ne znati zašto, ne učiniti nikakvo zlodelo, a biti zlostavljan, to je i sada vrlo živa i aktuelna priča čiji smo svedoci svakodnevno. Ta naružena, izubijana i ponižena Stojanka još je prisutna i vrlo živa, a to je i dovoljan razlog za predstavu.


Stojanka kaže: „Bila sam samo polomljena igračka od gnoja i izmeta. Od toga se igračka ne može napraviti“.
Ali, ona je i krik za životom i spasavanje života „uprkos svemu“. Zato Stojanka ne plače, jer „niko nije dostojan njene suze“. Tu, na Golom otoku, zajedno sa ostalim obnaženim ženama, pod batinama i poniženjima Marije Zelić, upravnice logora, okrvavljenih stopala ona hoda gola po užarenom kamenu. Jedino što joj je preostalo u tom paklu jeste - nada.


kul-mirjana-vukojcic.jpg


Монодрама се завршава цитатом песме Бранка Миљковића

Treba zapaliti sve što može da gori. Treba srušiti sve srušivo, sve što nije večno. Treba u svemu i posle svega pronaći nadu. Revolucijo, ono što ostane je čovek. Ono što prođe je prošlost ...Prošlost koja ne prođe je budućnost i budnost
 
Poslednja izmena:
Da je izdaja zemlje tesko krivicno delo, i da se zbog toga dobija kramp za kopanje zaklona za stojeci stav na kamenjaru.

Они су земљу створили,то су били велики борци и ратници изузетни комунисти !
Они нису хтели да капитализам уништи Југославију ,они су видели унапред шта ће да се деси ако се настави Титовом политиком.У осталом погледај видео који сам поставила па ће ти бити јасније!
 
Они су земљу створили,то су били велики борци и ратници изузетни комунисти !
Они нису хтели да капитализам уништи Југославију ,они су видели унапред шта ће да се деси ако се настави Титовом политиком.У осталом погледај видео који сам поставила па ће ти бити јасније!

Pa je trebalo da nas hermeticki zatvore kao DDR, SSSR, i ostale Staljinove drzave?

Pogledaj S. Koreju, tamo ljudima rekli da su pobedili Brazil 1:0 i svi veruju, nemaju pojma sta se vani desava

Tako bi mi ziveli da je bilo po Staljinu, a ljudi bi umesto TAS-ovih Golfova vozili plasticne Trabante sa upustvom "ne parkirati na jakom suncu!"
 
Pa je trebalo da nas hermeticki zatvore kao DDR, SSSR, i ostale Staljinove drzave?

Pogledaj S. Koreju, tamo ljudima rekli da su pobedili Brazil 1:0 i svi veruju, nemaju pojma sta se vani desava

Tako bi mi ziveli da je bilo po Staljinu, a ljudi bi umesto TAS-ovih Golfova vozili plasticne Trabante sa upustvom "ne parkirati na jakom suncu!"

Ништа им не фали ,супер живе!
Имам другове који тамо редовно иду и кажу да је предивно ,нема кримниала,ништа лоше ,ни дроге ,проституције,педофилији итд..

А СССР ће поново да се створи јачи и бољи него пре ,то је наш сан који има да претворимо у јаву!
 
Nekima ni danas ne bi lose pao Goli otok.

А када се оданде онако мршав вратио,
Нико га у кући нашој није препознао,
И каже да га тамо није ништа изменило,
Јер Стаљин никад није, није грешио.

Слободно поново можете данас пошаљете,ништа се неће изменити!
 
Било је две резолуције које никада нису објављене прва је била 1945/46 године о крађи и селидби у туђе куђе и пљачки имовине,исто тако и друга !

Последња је пресудна

Информациони биро је оценио да КПЈ спроводи непријатељску политику према Совјетском Савезу, да се линије КПЈ кидају са марксистичког гледишта, да се КПЈ расплињава у беспартијској маси, да се партија разводнила у Народном фронту, да нема критике и самокритике, да Партијом руководе шпијуни и страни плаћеници, да се у Партији не слушају савети осталих комунистичких партија, да се Партија креће ка буржоаским циљевима. На крају Информбиро позива све здраве елементе верне марксизму и лењинизму да смене дотадашње руководство КПЈ и поставе оне људе који ће прихватити овакве предлоге Информбироа и који ће поставити ствари на своје место.

Овом резолуцијом је Стаљин оптужио Тита да је страни плаћеник и шпијун!

Они који су резолуцију подржали нашли су се на Голом Отоку!
 
Слободно поново можете данас пошаљете,ништа се неће изменити!

Ti si ko pokojni deda Vlasta koji je bio imforbirovac, sedam godina na Golom otoku...

Jednom sam se nesto sa njim politicki dokacio, pa sam mu rekao: "Cuti deda i ti si bio clan Saveza komunista!"

A on mi prosikta: "Ja jesam bio clan Partije, al clan Saveza komunista nikad nisam bio!"

Tada sam shvatio da ga goli Otok ipak nije promenuo.
 
Ti si ko pokojni deda Vlasta koji je bio imforbirovac, sedam godina na Golom otoku...

Jednom sam se nesto sa njim politicki dokacio, pa sam mu rekao: "Cuti deda i ti si bio clan Saveza komunista!"

A on mi prosikta: "Ja jesam bio clan Partije, al clan Saveza komunista nikad nisam bio!"

Tada sam shvatio da ga goli Otok ipak nije promenuo.

Твој деда?

Можеш да напишеш мало опширније његово сведочанство о Голом Отоку ?
 
Ништа им не фали ,супер живе!Имам другове који тамо редовно иду и кажу да је предивно ,нема кримниала,ништа лоше ,ни дроге ,проституције,педофилији итд..

Pricamo o Rusiji, ne o Svedskoj, iako je moguce to za *****, preplavile su zap. Evropu droce iz Rusije.

А СССР ће поново да се створи јачи и бољи него пре ,то је наш сан који има да претворимо у јаву!

Tamo vise niko ne zeli komunizam osim onih par hiljada veterana 2 svetskog rata

U Rusiji ima 1000 puta vise neonacista nego komunista.
 
Pa je trebalo da nas hermeticki zatvore kao DDR, SSSR, i ostale Staljinove drzave?

Pogledaj S. Koreju, tamo ljudima rekli da su pobedili Brazil 1:0 i svi veruju, nemaju pojma sta se vani desava

Tako bi mi ziveli da je bilo po Staljinu, a ljudi bi umesto TAS-ovih Golfova vozili plasticne Trabante sa upustvom "ne parkirati na jakom suncu!"

E ovo je tipican primer kako neko naseda na laznu propagandu i ne libi se dalje da je prenosi.Da si citao portal na engleskom KCNA (korejski portal koji prenosi info iz zemlje) uocio bi da su preneli rezultat kakav je bio.
Ove Titoiste i jugonostalgicare koji pamte JUGU po prvomajskom zdranju na livadama,treba pod hitno edukovati marksisticki,jer oni komunizam vide iskljucivo kao konformizam.
 

Back
Top