zene koje ostave decu kod oca

Kada se pomene ova tema odmah mi pada na pamet
Песма о керуши

Јутрос у кошари, где сја, шушка
низ рогоза жућкастих и крутих,
седморо је оштенила кучка,
оштенила седморо је жутих.

До у сумрак грлила их нежно
и лизала низ длаку што руди,
и сливо се млак сок неизбежно
из тих топлих материнских груди.

А увече, кад живина јури
да заузме мотке,ил прут јак,
изишо је тад домаћин тмури
и сву штенад потрпо у џак.

А она је за трагом трчала,
стизала га, као кад уходе...
и дуго је, дуго је дрхтала
незамрзла површина воде.

При повратку вукућ се по тмини
и лижући зној с бедара лених,
месец јој се над избом учини,
као једно од кучића њених.

Зурила је у свод плави,глатки,
завијала болно за својима,
а месец се котрљао танки
и скрио се за хум у пољима.

Немо,ко од милости ил среће,
кад јој баце камичак низ брег,
пале су и њене очи псеће
као златни сјај звезда у снег

Hocu reci...da se takve zene ni kuckom ne mogu nazvati, jer ni one ne ostavljaju svoje stence.I uvek placem nad ovim stihovima:sad2:
 
U pravu si potpuno , sto se kaze da nisam u njihovoj kozi , ali pokusavam da ih ne osudjujem jer ima i muzeva koji prete i sta ti ja znam rade da ona jednostavno priseljena bude na to a ne da je njena volja.Ipak sve zavisi od situacije do situacije , ne mogu osudjivati nikog tek tako.
Ja licno NIKADA to ne bih mogla , ali ono sto ljudi sto cudi isto toliko zivotnih prica ...

Obzirom da postavljač teme nije bio precizan o kakvoj vrsti "ostavljanja" deteta govorimo, ja bih se na ovo osvrnula.

Šta ako je žena živela u paklu od braka, muž alkoholičar i agresivan, bije i maltretira (ali samo nju, decu ne), a onda je ona konačno smogla snage da izađe iz tog braka, a on joj preti proganjanjem, batinama ili čak smrću, ako traži da povede decu sa sobom.
Recimo da je taj muž pored toga uspeo da svoje pravo lice sakrije od javnosti bliže i šire, a situiran je bolje od te nesrećnice.
Da li treba da ostane u takvom braku i ta i dalje trpi psihičko i fizičko nasilje da bi ostala uz sovju decu, samo da u očima sveta ne bi ispala "kučka" koja ih je ostavila?

Bilo je drugih tema, gde su mnogo podržavale žene da se oslobode takvog muža i braka i nazivale one koje u istom ostanu slučajevima za psihijatra.

Tako da je ipak trebalo preciznije da se postavi tema, pa onda da znamo o čemu ovde konkretno diskutujemo.
 
Moja prva komšinica (generacija mojih roditelja) je kada je bila mlada narodski rečano, bežala od muža i ostavljala decu. Sećam se onako kroz maglu da ju je komšiluk osuđivao.... kako je mogla da ostavlja decu....kao je otišla za drugim muškarcem itd.
Stanovi su nam vezani kuhinjskim i trpezariskim zidom, ona j trpela neverovatno zlostavljanje....jauci, udarci glavom o zid...njen plač, molbe, njegove (komšijine) psovke, optužbe, sumnje i da ne nabrajam..imao je u posedu pištolj, kada je jednom prilikom opalio i metak završio između njegove i naše trpezariske kosine (potkrovlje) konačno je prijavljen i oduzeto mu je oružje, biću iskrena..znači trebalo je još neko da bude od tog psihopate ugrožen (naša porodica), pa da mu se nekako stane na put.
Zaista kao mala sam ga mrzela ali tiho, danas sam potpuno svesna da je moja komšinica u strahu i sasvim opravdano bežala od siledžije, jer da nije, možda bi sve u tim trenucima bilo kobno po nju, i danas je sa njim, žive u selu, po potrebi dolazi sinu da čuva unuke (jako je dobra i majka i svekrva i baka), psihopata joj i te posete i čuvanje unuka brani (ostao je čudovište do kraja).
Ne znam koliko je ljaga sa njenog imena vremenom spala, samo znam da je postojala i da je njen muž vešto, kada je god (naravno od vrata do vrata po komšiluku) za to imao prilike, što bi se reklo "fabrikovao" priče o njoj, a ona nikada ni reči o njemu.
Pa posle neka mi neko kaže održati brak po svaku cenu...međutim, ona zaista nije imala izbora, njeni su hteli nju ali ne i njenu decu...inače deca su joj sasvim dobri i porodični ljudi i imaju odličan odnos sa njom.
Moj lični, znači ne moram da sam u pravu, je utisak, da je ona spasilac te porodice, da je ona zaslužna što su joj deca stabilna...ali je prošla blaga je reč "pakao".
Ja ne bih imala toliko hrabrosti i snage, da se pitam dala bih joj medalju.
 
Pazi sad ovu situaciju.

Bracni par se razvodi. Imaju jedno dete starije od 10 godina.
Razvode se zbog stalnih svadja i haosa po kuci. Prema detetu su dobri oboje.

Elem majka odlazi i vodi dete sa sobom. U centru za socijalni rad dete pitaju kod koga ce da zivi posto roditelji imaju iste uslove i primanja (po zakonu se dete pita) i dete kaze ja hocu kod tate jer mi je tamo skola i drugarice sa kojima je iz jaslica.
Centar daje "presudu" da dete dodeljuje ocu. Sud ne pita dalje. Dete pripada ocu, u toku nedelje, dok ide u skolu a vikendom kod mame. Mama daje alimentaciju za dete.

E sad, da li je ta majka ostavila svoje dete? Ili je nemajka i nesto nije u redu sa njom posto je dete izabralo da zivi kod tate?

Ili...da li je majka ostavila dete ako ona mora da ode od kuce, posto je kuca njegova, a ona nema gde da povede svoju decu...Vidja ih vikendom i u toku nedelje kad moze, pomaze finansira i podrzava? Ali je nemajka jer maloletno dete ne zivi sa njom? Napustila je decu? Ostavila?

P.S. Da napomenem...drugi slucaj je moj, ja sam dete razvedenih roditelja, gde je majka otisla iz kuce i nije imala gde nas da vodi. I nikada nisam racunala da me je ostavila, jer za sve sto mi je trebalo (mislim na pomoc, podrsku i savet) sam se obracala njoj. Posle nekoliko godina su se stekli uslovi i ja sam otisla kod mame da zivim.

Ne mora neko da spava na istoj adresi da bi brinuo o tebi :roll: I tad je bilo telefona...

ostavila dete----jeste, koliko god to ružno zvučalo
nemajka možda i nije
:kafa:
 
Decu definitivno ne treba ostaviti onom roditelju koji je doveo do rasturanja porodice,pa ko god to bio od roditelja.Deca kod takvog roditelja nemaju nista pametno i dobro da nauce osim da postanu potencijalni rasturaci svoje još neosnovane porodice.

Slazem se, al pazi sad dilemu.

On maltretira zenu, ona ne moze vise i odlazi.

On smatra da je ona dovela do rasturanja porodice jer je otisla
Ona smatra da je on doveo do rasturanja porodice jer da je nije maltretirao ona ne bi otisla.

ili

Ona vara muza sa njih 10
On sazna za to i resi da se razvede

Ona smatra da je on rasturio porodicu, jer cemu razvod
On smatra da je ona rasturila poordicu jer da nije varala on se ne bi razvodio

ili

kombinacija milion....

Kako sad bilo ko ...racunajuci i sud... da presudi ko je rasturio porodicu?:think:
 
evo na primer

Zena (skot) je ostavila decu bivsem muzu i njegovoj zeni (maceha) i otisla na operaciju noge, zavrsila sa bolnicom, i otisla kod prijateljice koja je isto kao i ona Jehovin svedok i bavi se izucavanjem JS i nema nameru da se vrati kuci pa ce ici na oporavak, pa ce raditi mesec dana i tek tada ce doci kuci; pritom ne daje alimentaciju, ne daje deci dzeparac, zove ih samo kad joj je dosadno i kada ona ima vremena, posto je kraj skole deca popravljaju ocene i uce a ona pravi scene kako nemaju vremena za nju, opsednuta je sa bivsim muzem i njegovom zenom i kaze da ce im zagorcavati zivot dok je ziva, upada u stan kad su oni na poslu i pretura po stvarima; govori kako nema para a tek sad nema jer kada si na bolovanju nema nista od primanja, ona je jadna i ugrozena, a na racunu 15.000,00 eur .....non stop laze da su je deca uhvatila u nekim lazima, sebi uplacuje terapije za mrsavljenje i neke preparate koji kostaju boga oca...
Zaboravila sam da kazem da stan u kome zive zena i deca je stan njenog bivseg muza iz koga je on izasao kad su se razveli da se oni ne bi potucali po supama vec je on otisao u podstanare.
Muz i zena (maceha) se polomise oko dece i ziva sa njima vec 4 meseca jer ovaj skot ne dolazi kuci a njihova kuca je prazna ; deca obozavaju macehu ali je majka majka ; pogotovo sto su pod stalnim pritiskom majke protiv njih dvoje.
Majka ih cesto ostavlja, stalno putuje kod svoje majke i decka u HR, non stop je u Jehovinim svedocima izucava Bibliju sa prijateljima... samo se pokupi i ode.

Gde to ima!? Kakva je to majka!? Sta raditi u ovakvoj situaciji?

Jadna deca.
 
Volela bih da cujem kako su zene koje su to uradile uspele da prezive.
Narocito osudu okoline kada su decu ,,ostavile,,.... posto oni nikada ne ostavljaju, ali kada to urede zene!!!!!!!

p.s ne znam ni kako bi neki novi muskarac reagovao na zenu koja je ostavila svoju decu.

ako im je bolje kod oca, treba da su kod oca
ako ih majka ne zeli, treba da su kod oca

koliko je samo slucajeva u kojima je zeni zabranjeno da obortira, a ona ne zeli dijete... i sta onda, prisiliti je da odgaja dijete koje ne zeli... u toj situaciji je resenje da dijete bude kod oca, ipak je on to dijete vise zelio...

iz tog razloga je meni zanimljiva tema zabrane abortusa.
jeste ubistvo, sve to stoji, ali, zanima me kakav bi bio stav po pitanju te teme medju muskarcima, ukoliko bi se uporedo sa donosenjem zakona o zabrani abortusa, donio zakon da djeca rodjena od strane 'prisiljenih' majki budu pod obavezno pripala na odgoj ponosnom ocu.

Koliko bi tada buduci ocevi i drustvo ista silili. Ili bi se prale ruke od buduceg djeteta.

A kako bi reagovao novi muskarac? Pa vjerujem isto kao i bilo koja zena koja ulazi u ozbiljnu pricu sa muskarcem koji je napustio porodicu.
nema tu razlike.
 
ako im je bolje kod oca, treba da su kod oca
ako ih majka ne zeli, treba da su kod oca

koliko je samo slucajeva u kojima je zeni zabranjeno da obortira, a ona ne zeli dijete... i sta onda, prisiliti je da odgaja dijete koje ne zeli... u toj situaciji je resenje da dijete bude kod oca, ipak je on to dijete vise zelio...

iz tog razloga je meni zanimljiva tema zabrane abortusa.
jeste ubistvo, sve to stoji, ali, zanima me kakav bi bio stav po pitanju te teme medju muskarcima, ukoliko bi se uporedo sa donosenjem zakona o zabrani abortusa, donio zakon da djeca rodjena od strane 'prisiljenih' majki budu pod obavezno pripala na odgoj ponosnom ocu.

Koliko bi tada buduci ocevi i drustvo ista silili. Ili bi se prale ruke od buduceg djeteta.

A kako bi reagovao novi muskarac? Pa vjerujem isto kao i bilo koja zena koja ulazi u ozbiljnu pricu sa muskarcem koji je napustio porodicu.
nema tu razlike.

Žena ne želi dete i odlazi ne abortus (nemam prava da osuđujem).
Žena ne želi dete, ali želi muškarca (njenih snova, ne postoji drugi način da ga privoli na brak, on ne želi dete), da li je to za osudu i kakve su moguće posledice?
 
Poslednja izmena:
Ne razumem...kako ga je ostavila, kad ga je povela sa sobom a sud odredio da zivi sa tatom?

Ostavila ga je samim tim sto je resila da se razvede?

Pa nije ni cudo sto zene trpe sva maltretiranja, ako budu osudjivane na ovaj nacin :eek::dontunderstand:

koje osuđivanje ne razumem?
tamo gde muž maltretira ni sud neće da dodeli decu ocu

koji bi ti drugi izraz upotrebila za nevedenu situaciju a da nema osuđivanja

misim...nije isto ostaviti ocu jer je sud tako odredio
i napustiti dete
a ako se majka i dalje bori za dete, trudiće se dastvori uslove koji su nedostajali i naknadno traži starateljstvo
 
Poslednja izmena:
koje osuđivanje ne razumem?
tamo gde muž maltretira ni sud neće da dodeli decu ocu

koji bi ti drugi izraz upotrebila za nevedenu situaciju a da nema osuđivanja

misim...nije isto ostaviti ocu jer je sud tako odredio
i napustiti dete
a ako se majka i dalje bori za dete, trudiće se dastvori uslove koji su nedostajali i naknadno traži starateljstvo

Za boldovano, da ako ima dokaza, onda nece, ali u vecini slucajeva nema dokaza. Zakon je u vecini slucajeva prazno slovo na papiru.
Ako dete nije maltretirano, nikom nista.
U fazonu, mrzi zenu, voli dete.

I da bas to ja govorim, , deca oko kojih se majka brine bez obzira sto ne zive sa njom, nisu ostavljena/napustena (ta dva termina su po meni sinonimi).
Dete se ne moze podeliti na pola, samim tim ne moze se racunati da je uvek ostavljeno/napusteno od strane jednog roditelja.
Ono samo zivi sa jednim
Moze se reci"zivi sa tatom", a ne "ostavila ga majka"

MI smo zene, imamo mozda cerke, ..Nikad ne znamo sta ce sutra da se desi. Nije ni cudo sto nas muskarci pljuju, kad ni jedna za drugu nemamo razumevanja, ni saosecanja
 
Kad dete živi sa majkom nakon razvoda, nigde se ne čuje "ostavio ga otac" nego "razveli su se, živi sa majkom".

Ali ako dete živi sa ocem onda ga je ostavila majka? Pa kako bre?

Ne mora to da bude ni slučaj nasilja u porodici ili na neki drugi način "prevarene" majke po pitanju starateljstva, koliko razvoda ima gde dete odlučuje sa kim će da živi? I šta, dete izabere da živi sa ocem i njega je opet ostavila majka jer se ne bori za starateljstvo? A ako ima dvoje, pa jedno izabere majku, drugo oca, ili se sami roditelji tako dogovore, onda je jednog ostavila majka, ali drugog nije ostavio otac? Eh, kako ti o žiotu odlučuje komad kože i mesa....
 
Decu definitivno ne treba ostaviti onom roditelju koji je doveo do rasturanja porodice,pa ko god to bio od roditelja.Deca kod takvog roditelja nemaju nista pametno i dobro da nauce osim da postanu potencijalni rasturaci svoje još neosnovane porodice.

A ко и како утврђује ко је тај који је ''растурио породицу''?

Мислиш ли на онога ко је покренуо тужбу за развод брака, или шта? :roll:
 
Ne,ne mislim na onog ko je pokrenuo tuzbu za razvod vec na onog ko je kriv za razvod. .

Aха, а ко је компетентан да утврди кривицу за развод брака? :confused:
....И зашто мислиш да увек неко мора бити крив што се, на пример, љубав истопила, што је дошло до засићења, што се однос двоје људи истрошио? :confused:
 

Back
Top