Sta jesti ?

Za masu ti nije samo pre i posle treninga vec svaki dan i ceo dan
A i trening mora da je za masu u suprotnom hmmmm

Vidis ja sam,kad sam,za masu radio jeo sam normalno(tri puta na dan normalnu hranu)ali sam koristo weider mega mass4000 + sam pio neke secere u vodi litar i po na dan
Ali ja nisam voleo sto sam licio na balon pa sam batalio tu ideju i reko sebi da ja bilder ne zelim da budem a ti ako zelis da budes veliki veliki moras savete da potrazis na proBB forumima da ti ljudi kazu i napisu sta i kako mada znaj da ovaj sport kosta bez ulaganja nemozes biti bilder(da li je hrana ili preparati) :)
 
Pre treninga brate ne jedi nista od solidne hrane vec mozes 1banana(banane pomazu za masu ako imas para da ih kupujes :) ) ili suvo grozdje ili neki secer ili cak i kafa kapucino takve stvari bi mogao pola sata pre treninga ja licno popijem jedan kapucino pun secera :)
Znaci stvari koje ti daju energiju to gutas pre treninga tj ugljeni hidrati

E sad sta jesti :confused: opet su ti seceri glavna stvar za masu dnevno za pocetnika treba uzimati 4,5grama glucida po 1kilogramu telesne tezine pa kasnije 6,5grama i finalno 9grama dnevno :eek:
Znaci koliko si tezak puta ove cifre i znaces koliko ti treba na dan

A za proteine treba ti dnevno od 2,2grama do 3,3g po kilogramu(3,3g to je vec za ozbiljnije bildere)

Ja neznam kako je tamo gde si ti ali ovde bilo sta da kupim od hrane pozadi pise tabelica sa hranjivim vrednostima proteini,ugljeni hidrati,masti,fibre itd
Ako to ima i kod tebe lako ces da izracunas sta treba da jedes da bi postigao tvoje zeljene cifre po kilogramu telesne mase
A ako nema to na hrani kod tebe ti brate trazi na internetu koliko sta ima ja imam jednu tabelicu ali tamo nema sve
http://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Tablica-kalorija.aspx

A ako npr si slucaj kao ja koji ne voli povrce voce itd kupi sebi sumece tablete sa multi vitaminima jer su vitamini veoma bitni za organizam mislim da nije bas skupo to :)

E sad sta ti nije jasno pitaj :mrgreen:
 
Kao što @Zvercina reče ima o ovome da se piše.

Da bi unos hrane zadovoljio nečije potrebe i bio zdrav, mora prvo da se izračuna Bazalni metabolizam BMR (Basal Metabolic Rate).
Odnosno koja je to količina energije potrebna za osnovne funkcije organizma.
Onda vidimo koliko trošimo na razne aktivnosti i to dodamo na BMR, tada dobijamo TDEE (Total Daily Energy Expenditure) Totalni Dnevni Energetski Utrošak.
Npr u mom slučaju je TDEE oko 3.700 - 4.100 kcal. Ako hoćeš da smršaš onda praviš deficit 10%-20% ili da se ugojiš suficit 10-15%.
Odnos Proteina (P), Ugljenih Hidrata (UH) i Masti (M):
P: 25%
UH: 55%
M: 20%
Na moj TDEE 3750 kcal to izgldea ovaku u gramima
Proteina 234 g, Ugljenih hidrata 515 g, Masti 83 g
Pa onda idemo dalje...

Proteine - iz hrane kombinovati 50-60% životinjskog porekla ostatak biljnog. Ne bi trebalo kombinovati dve različite vrste proteina u istom obroku. Npr. Meso i mlečni jer kalcijum iz mleka sprečava ugradnju gvožđa i magnezijuma iz mesa itd.

Ugljeni hidrati – tu postoje najveće zablude. Kao npr. Kako su ugljeni hidrati odgovorni za gojaznost. Kod UH postoji jedna mala caka, mora da se vodi računa o Glikogenskom ili glikeničkom indexu (GI) . A to je ustvari reakcija organizma na određenu vrstu UH da izlučuje INSULIN. Što više insulina u krvi to se više UH pretvara u energiju, tu se javlja problem, ako se ta energija ne potroši pretvara se u masne naslage, dok se višak UH u organizmu razlaže raznim enzimima i hemijskim procesima i skladišti se u jetri i krvi i kao takvi ne predstavljaju opasnost po liniju.. Znači treba konzumirati vlaknaste UH sa manjim GI (postoje i skrobni UH) da bi se energija posetepeno oslobađala. (ovo je toliko skraćeno da se bojim da me nećeš baš puno razumeti, mrzi me da pišem, pa malo proleti po netu u vezi UH biće ti puno jasnije).

Masti – pa bez njih se ne može. Masti su nam potrebne zbog esencijalnih masnih kiselina. Masti imaš životinjskih i biljnih. Životinjske su zasićene masti i treba ih izbegavati to su negativci, na sobnoj temperaturi su u čvrstom stanju i pune su holeserola. I nezasićene masti – pozitivci mononezasićene - kao što je maslinovo ulje, polinezasićene - kao što je suncokretovo ulje. Prosečan zdravi unos dobrih masti u ishrani trebalo bi biti približno 30-40 grama dnevno
Ovo nije moglo kraće
E sad uzmi nutritivne tablice pa iskombinuj nešto za početak.
 
ok, hvala vam puno ljudi...nego umrimuski reci mi taj glucid, to se posebno kupuje ili se jednostavno nalazi u nekom proizvodu ??? mozda je glupo pitanje, al *** pocetnik xD i da kakve su one pahuljice za sportiste,znate na sta mislim ? ovsene, konflex...itd i da video sam neke pahuljice i pise sport ? sta je to ? tj kako to deluje ? xD
 
Posto rece neces da dajes pare za vestacke znaci imas ih najvise u pirincu,spagete,banane,suvo grozdje,hleba isto itd
Najlakse je da pogledas sta ti jedes svaki dan normalno i probaj da izracunas koliko grama cega jedes i zatim vidi da nadjes to sto jedes sta sadrzi na 100grama
Ti izracunaj sebi da ti treba 5grama secera po kilogramu tvoje mase(koliko si bee tezak)
Npr imas 70kg puta 5grama ugljenih hidrata znaci 350grama na dan secera ti treba
2,5 g proteina puta 70kg = ..................uzmi digitron
A masti njih brate uvek unosis minimalno samim tim sto ces jesti sve manje prasetine i vestacke kolace,cips,smoki,jafa itd sve to brate ima masti na kilo,ne kazem da nikad ne pojedes ali nikad uvece i nikad ceo paket :mrgreen:
A treba piti mleko jesti piletinu,jaja,ribu,govedinu samo voditi racuna sa mlekom i sirom puno masti ima :( +holesterol haos
 
Poslednja izmena:
Posto rece neces da dajes pare za vestacke znaci imas ih najvise u pirincu,spagete,banane,suvo grozdje,hleba isto itd
Najlakse je da pogledas sta ti jedes svaki dan normalno i probaj da izracunas koliko grama cega jedes i zatim vidi da nadjes to sto jedes sta sadrzi na 100grama
Ti izracunaj sebi da ti treba 5grama secera po kilogramu tvoje mase(koliko si bee tezak)
Npr imas 70kg puta 5grama ugljenih hidrata znaci 350grama na dan secera ti treba
2,5 g proteina puta 70kg = ..................uzmi digitron
A masti njih brate uvek unosis minimalno samim tim sto ces jesti sve manje prasetine i vestacke kolace,cips,smoki,jafa itd sve to brate ima masti na kilo,ne kazem da nikad ne pojedes ali nikad uvece i nikad ceo paket :mrgreen:
A treba piti mleko jesti piletinu,jaja,ribu,govedinu samo voditi racuna sa mlekom i sirom puno masti ima :( +holesterol haos

Da tako se to otprilike računa. Samo 350 grama UH ne znači isto toliko šećera.
Npr cvekla u 100 gr ima 36 kcal, 2gr (P), 7gr (UH), M=0
Znači za 350 gr UH išlo bi ovako
350:7=50 50*0.1kg (100gr)=5kg
Za 350 gr UH iz cvekle bi trebao da pojedeš 5 kg iste, a to bi bilo 1800 kcal i 100 gr biljnog proteina. + oko 400 gr dijetnih vlakana ( cvekla ima oko 8 gr /100gr)
Zključak je sledeći: mora da se kombinuje više namernica u toku dana. Kako biljnog tako i životinjskog porekla
 
Da tako se to otprilike računa. Samo 350 grama UH ne znači isto toliko šećera.
Npr cvekla u 100 gr ima 36 kcal, 2gr (P), 7gr (UH), M=0
Znači za 350 gr UH išlo bi ovako
350:7=50 50*0.1kg (100gr)=5kg
Za 350 gr UH iz cvekle bi trebao da pojedeš 5 kg iste, a to bi bilo 1800 kcal i 100 gr biljnog proteina. + oko 400 gr dijetnih vlakana ( cvekla ima oko 8 gr /100gr)
Zključak je sledeći: mora da se kombinuje više namernica u toku dana. Kako biljnog tako i životinjskog porekla

Ma necemo coveku komplikovati zivot brate sa sitnicama, neka krene a on ce jesti sve tj morace u svakom slucaju
Neka ima neku bazu po cemu moze da pocne a on ce sam sebi povisiti ishranu ili smanjiti u odnosu na rezultate jer ne rastemo svi isto
 
Poslednja izmena:
185 sam visok, a tezak svega 70 kg...i da imam 16 god (Malo) xD

Pa super si znaci sagorevas sve zivo :D
Nista brate vidi prvo sta otprilike jedes svaki dan racunaj malo i onda ces neke stvari dodati obavezno i znaj da ce ipak malo da kosta sta da se radi sport kao svaki sport sve kosta,mene je govedina i piletina kostala 300evra mesecno nekada + drugo i davao bi i dalje da mi nije smetala masa :(
 
Sta jesti pre i posle treninga ako je cilj nabacivanje mase ??? i Koliko pre i posle ?


spaghetti.gif
 

Back
Top