Prva pomoc

Enter-2-2

Zainteresovan član
Poruka
166
Ja se sorryvam ako je ovakva ili sl tema vac negde naceta, ali stvarno ne mogu da prelistavam svih 100 stranica foruma!
Daklem, ajmo svi u glas, da se cuju znanja i iskustva iz ove oblasti! :super: Da li ste nekada bili u prilici da ukazujete PP i ako niste, da li mislite da biste umeli?
LEKARI, DOBRODOSLI STE!:)
 
Da jesam i umeo bi. Cak znam i da intubiram valjda bar sam tri puta u zivotu intubirao lutku na vezbama :)

Inace ovo je na zalost jako slabo poznata i razradjena tema kod nas, dok se na zapadu ne moze zamisliti zavrsetak bilo koje srednje skole bez da se uci izmedju ostalog i prva pomoc.Dokazano je da pruzanje prve pomoci od strane lajka (ne lekara) koji znaju da je pruze povecava enormno sanse za prezivljavanjem kod srcanog udara. Dakle dokazano na svetskom nivou obuceni lajci definitivno treba da pruze prvu pomoc. I prvu pomoc treba definitivno uvesti u skole.

Neke zemlje cak na ulicama imaju automatske defibrilatore a isti se nalaze i u skolama, u salama za fizicko , u teretanama i sluze za upotrebu od strane lajka znaci ljudi koji su se tu nasli.

Ljudi se plase da pruze prvu pomoc jer misle da ce nekome da odgovaraju ako se zavrsi lose. Sto je apsolutno netacno.
 
Ljudi se plase da pruze prvu pomoc jer misle da ce nekome da odgovaraju ako se zavrsi lose. Sto je apsolutno netacno.
E, a pazi ovo; ja sam poslao jedan mail nekima na sajtu BG hitne pomoci, pitao sam ih da li moze neko nestrucan krivicno da odgovara ako "ubije" nekog ko je vec mrtav, na primer nestrucno mu izvede KPR i recimo slomi mu rebro i zabije u pluca ili bilo sta drugo...nadam se njihovom brzom odgovoru!
Nisam siguran da li se ljudi samo plase, ili je tu i oni "a zasto bas ja, jel ne moze neko drugi?" I onda se desi da covek pred gomilom slucajnih prolaznika dozivi infarkt i da se niko ne usudi da mu pomogne, a ja verujem da bi se od njih 20 nasao bar jedan koji bi umeo da pravilno izvede reanimaciju! Cak se desi da niko ne sme da pozove hitnu, stajaznam zasto, valjda se plase da ce ih dispecer pojesti :roll:
 
Jedna od retkoh tema koja mi se dopada :)

Pruzila sam prvu pomoc nebrojeno puta.
Cak sam i predavala prvu pomoc ucenicima srednje medicinske skole.

Mozda nije lose da ovde postavim i neke sajtove kako se pravilno pruza prva pomoc gde bi ljudi mogli da vide koliko je malo potrebno da bi se coveku spasao zivot.
 
Da jesam i umeo bi. Cak znam i da intubiram valjda bar sam tri puta u zivotu intubirao lutku na vezbama :)

Inace ovo je na zalost jako slabo poznata i razradjena tema kod nas, dok se na zapadu ne moze zamisliti zavrsetak bilo koje srednje skole bez da se uci izmedju ostalog i prva pomoc.Dokazano je da pruzanje prve pomoci od strane lajka (ne lekara) koji znaju da je pruze povecava enormno sanse za prezivljavanjem kod srcanog udara. Dakle dokazano na svetskom nivou obuceni lajci definitivno treba da pruze prvu pomoc. I prvu pomoc treba definitivno uvesti u skole.

Neke zemlje cak na ulicama imaju automatske defibrilatore a isti se nalaze i u skolama, u salama za fizicko , u teretanama i sluze za upotrebu od strane lajka znaci ljudi koji su se tu nasli.

Ljudi se plase da pruze prvu pomoc jer misle da ce nekome da odgovaraju ako se zavrsi lose. Sto je apsolutno netacno.


Naravno, to mi je posao...
Tacno tako, kako ste napisali. U Austriji recimo, deca u 4. razredu osnovne skole imaju vec u sklopu predmeta "prirpda i drustvo", 1 cas prve pomoci i to im predaje lekar.
Takodje ima na nekim javnim mestima i automatskih defibrilatora, koje je veoma lako koristiti...
Sto se tice odgovornosti, to sada zavisi. Postoje recimo hitni slucajevi gde je nemoguce intubirati, tako da je jedini spas i zadnji izbor koniotomija. Bilo je slucajeva gde su pacijenti tuzili lekare, zbog oziljaka koji ostaju...
 
Naravno, to mi je posao...
Tacno tako, kako ste napisali. U Austriji recimo, deca u 4. razredu osnovne skole imaju vec u sklopu predmeta "prirpda i drustvo", 1 cas prve pomoci i to im predaje lekar.
Takodje ima na nekim javnim mestima i automatskih defibrilatora, koje je veoma lako koristiti...
Sto se tice odgovornosti, to sada zavisi. Postoje recimo hitni slucajevi gde je nemoguce intubirati, tako da je jedini spas i zadnji izbor koniotomija. Bilo je slucajeva gde su pacijenti tuzili lekare, zbog oziljaka koji ostaju...

Sta je to kaniotomija? Valjda mislite na traheotomiju ili krikotomiju?
Moze svako da tuzi svakog za sta hoce na sudu je da resi oce li te optuznice prihvatiti ili ne. Ne verujem da je i jedna od tih optuznica prosla a kamoli dobila na sudu.
 
Sta je to kaniotomija? Valjda mislite na traheotomiju ili krikotomiju?
Moze svako da tuzi svakog za sta hoce na sudu je da resi oce li te optuznice prihvatiti ili ne. Ne verujem da je i jedna od tih optuznica prosla a kamoli dobila na sudu.

Bio je slucaj ovde u Austriji, pre mnogo godina i zena je dobila novac.
Koniotomija je isto sto i Konikotomija ili Krikothyreotomija i Traheotomija, samo se ovde koristi naziv Koniotomija.
 
Poslednja izmena:
Da ne poverujes dokle doseze ljudska glupost! Pa takvi bi tuzili i vatrogasce kad iseku auto da bi ih izvukli, za materijalnu stetu! :evil:

Pa na zapadu i u USA dobijaju ljudi za sve i svasta novac.Postoji i primer Amerikanke koja je recimo stavila macku u ves masinu i oprala je. Onda je tuzila proizvodjaca, jer u upustvu za koriscenje ne stoji da ne smeju da se peru macke u njoj i dobila je novac...
 
Pa na zapadu i u USA dobijaju ljudi za sve i svasta novac.Postoji i primer Amerikanke koja je recimo stavila macku u ves masinu i oprala je. Onda je tuzila proizvodjaca, jer u upustvu za koriscenje ne stoji da ne smeju da se peru macke u njoj i dobila je novac...
Svemir i ljudska glupost su beskonacni...samo sto za ovo prvo nisam siguran :D
Citao sam neke primere takvih stvari; stvarno deluje neverovatno sta sve nekom moze da padne na pamet i posle neko drugi kriv...
"ne peglajte odecu na telu", onda "izvadite bebu iz kolica, pre nego sto ih sklopite" na kolicima, itd itd....:hahaha:
E odo' ja malo u off, aj sad da se vratimo na temu, pliz :mrgreen:
 
Jedna od retkoh tema koja mi se dopada :)

Pruzila sam prvu pomoc nebrojeno puta.
Cak sam i predavala prvu pomoc ucenicima srednje medicinske skole.

Mozda nije lose da ovde postavim i neke sajtove kako se pravilno pruza prva pomoc gde bi ljudi mogli da vide koliko je malo potrebno da bi se coveku spasao zivot.

Ideja za sajtove kako se pravilno pruža prva pomoć je super. Mnogi će vam biti zahvalni, samo uradite to što prije. Hvala
 

Back
Top