Ritualni ples zadovoljstva

seducer

Aktivan član
Poruka
1.399
Naslov zvuci cudno, znam, ali videcete smisao jednom kada budete procitali sledece


Svi smo mi ljudi od mesa i kostiju, kako bi rekli, samim tim imamo puno toga zajednickog a jedno od osnovnih potreba svih nas je zadovoljstvo. Zadovoljstvo dozivljavamo na razne nacine i zbog te specificnosti ja sam odlucio da ovo pisem. Svakdnevno mi radimo, ucimo, spavamo ali i trazimo neki vid zadovoljstva ili pak dobijamo neki vid zadovoljstva. Ona nam kao i vazduh pomazu da prodjemo kroz dan.

Postoji mnogo vidova zadovoljstva, ali sva ona kako ja mislim odvajaju u 6grupa. Svako zadovoljstvo sam licno definisao tako da svaki savet i neku promenu dodatak prihvatam.

Daklem, pet nacina zadovoljenja i to: seksualni, adrenalinski, gastronmski, narkoticni, emocionalni i intelektualni.

1. Seksualni - Seksualni nacin zadovoljenja mislim da je svima jasan. Odnosi se na zadovoljstvo seksualnog zadovoljenja u vidu sexa, samozadovoljenja i drugih vidova zadovoljstva.

2. Adrenalinski - ili mogu ga nazvati avanturisticki vid zadovoljenja je uzbudjenje, nesto sto ste uradili a da vas je uzbudilo i pokrenulo adrenalin i "ludo kucanje srca". Nazvao bih to i "thrill ride". Naprimer bavljenje ekstremnim sportovima je adrenalinski nacin zadovoljenja. Takodje i prisustvovanje na zurkama je adrenalinski vid zadovoljenja po meni.

3. Gastronomski - vid zadovoljstva je zadovljenje hranom i picem. Od prostog svakodnevnog obroka do grickalica, raznog pica, sokova, kolaca i svega ostalog sto unosimo u organizam a da nije pod brojem 4.

4. Narkoticni - vid zadovoljstva je unosenjem materija u organizam koje su opijati i imaju jak uticaj na nas organizam. Ovde spadaju cigarete, alkohol, kafa ali i tezi opijati - droge kao sto su marihuana, kokain, heroin, ekstazi itd itd. (Nisam bio siguran u vezi ovog zadovoljstva jer je prilicno neprirodni stimulans, ali mislim da ga ima kod vecine ljudi).

5. Emocionalni - vid zadovoljstva se odnosi prvenstveno na ljubav ali i na bilo koji drugi vid eomcoinalnog zadovoljenja. Znaci ovde se mogu naci druzenje, kontakt sa voljenim osobama ili bilo sta vezano za osecanje "topline u grudima". Naprimer, uspeh nase dece moze biti emocionalna sreca. Nisam bas lingvisticki sposoban da objasnim, ali nadam se da me razumete.

6. Intelektualni - vid zadovoljstva se ogleda u tome da dobijamo zadovoljstvo na osnovu intelektualne radnje. Na primer resili smo neki problem i srecni smo zbog toga. Takodje tu mogu spadati individualni uspesi, nesto sto smo naucili i sto nam daje samopouzdanje, ponos, cast ili bilo sta drugo sto je na intelektualnoj bazi stvoreno. Igranje igrica, izlazak i setnja u prirodi, gledanje filmova, itd itd.


Uzmite u obzir da nisam navodio "izvore" zadovoljstva koji ne zavise od nas. Znaci nije postajala nasa namera i zelja za tim na svakodnevnom nivou. Naprimer dobitak novca od rodjaka za kog i ne znamo :D.

Postoje mnogo mesanih zadovoljstva ali mene zanimaju samo oni osnovni/primarni vidovi.

Da li po vama postoji jos neki izvor zadovoljstva koji je vredan pomena a da nije sadrzan u gornjim grupama?
 
Poslednja izmena:
Meni jedna stvar ovde nije jasna - zasto da pisem(o) kad se te potrebe (zadovoljstva) uglavnom menjaju toko kraceg perioda, a kamoli celog zivota?

Zbog moje licne radoznalosti? :))

Ne znam, eto mozda cisto da podstaknem to pitanje jer mislim da to vodi prilicno veliku ulogu u zivotu.

U sustini, ne znam zasto sam i hteo da znam te podatke, zapravo nemam nikakve koristi od njih ili pak mozda sitne. Mozda da nateram da drugi porazmisle malo o tome pa da donesemo neke zakljucke.

Osnovni cilj mi je da utanacim sve izvore zadovoljstva o kojima tezimo, tako da bih vise voleo da tema ide na tu stranu :). Ovo drugo je opciono. Znam da su pitanja prilicno intimne prirode, tako da nisam ni sigurna koliko je ovo pogodna tema.
 
Poslednja izmena:
Pa ima i "mesanih" zadovoljstava. Npr. film. To nije samo intelektualno, vec i emocionalno zadovostvo. Internet moze to da bude takodje.

Sta je posmatranje i uzivanje u prirodi?

Naravno da postoje mesana zadovoljstva. Najprostije je seksualno i emocioalno, svima poznato, iliti vodjenje ljubavi.

Ali kakav film gledas verovatno i zavisi kakvo zadovoljstvo trazis. Ako gledas ljubavni film sigurno je vise emocionalno, ako gledas dokumentarac onda je intelektualno.

Uzivanje u prirodi. Hmm, pa to je vise relakasacija, naprimer kao masaza. Opustanje misli ili pak misica. Takvo zadovoljstvo je vise pasivne prirode i cak sta vise mislim da nije zadovoljstvo.

Ova zadovoljstva koja sam ja navodio imaju i svoju hormonsku osnovu osim poslednjeg intelektualnog, za koje nisam siguran, jer mislim da ljudsko telo jos uvek nije dovoljno prouceno.

Tako da uzivanje u prirodi, ako bas moram da stavim, stavio bih pod intelektualnim osim ako ne postoji afekcija prema prirodi, onda je emocionalno. Ne voli svako prirodu, ali prija odmor u njoj.
 
Poslednja izmena:
Pade mi na pamet još jedan vid - ozdravljenje nakon neke bolesti
A i dobitak u igrama na sreću ...mada tu ima i adrenalinskog dodatka ....

Ozdravljenje nakon neke bolesti je isto relaksacija i mislim da to zadovoljstvo se ne moze posebno okategorisati . Problem kod ovih vrsti zadovoljstva je sto nesto kod nas nastane "nevoljno". Ja vise pricam o onim zadovoljstvima koje se kod nas u umu stvaraju kao potreba nekog zadovoljenja a da nismo u prethodno uznemerienom stanju. Naprimer kao sto je umor, bolest, povreda itd.

Dobitak na lutriji to bih spadalo u intelektualno zadovoljstvo. Mnoge stvari mislim da spadaju pod intelektualno zadovoljstvo, naprimer igranje igara bilo kompjuterskih ili drustvenih.
 
Poslednja izmena:
Ozdravljenje nakon neke bolesti je isto relaksacija i mislim da to zadovoljstvo se ne moze posebno okategorisati . Problem kod ovih vrsti zadovoljstva je sto nesto kod nas nastane "nevoljno". Ja vise pricam o onim zadovoljstvima koje se kod nas u umu stvaraju kao potreba nekog zadovoljenja a da nismo u prethodno uznemerienom stanju. Naprimer kao sto je umor, bolest, povreda itd.

Dobitak na lutriji to bih spadalo u intelektualno zadovoljstvo. Mnoge stvari mislim da spadaju pod intelektualno zadovoljstvo, naprimer igranje igara bilo kompjuterskih ili drustvenih.

Pa naveo si 6 grupa zadovoljstva
Ja mislim da je ozdravljenje od neke bolesti koja je onemogućivala određenu aktivnost ili hirurška intervencija koja je spasila nekom život zadovoljstvo, a ne relaksacija
Jedna žena se dugo borila sa karcinomom dojke i uspjela je na kraju da ''pobjedi'' tu bolest.Tokom hemoterapije viđala sam ju omršavjelu, vezane marame zbog gubitka kose. Nakon nekog vremena nisam prepoznala ženu kad mi je došla u ordinaciju. Zračila je zadovoljstvom, smijala se, udebljala i jednom riječju bila sretna.
Trebalo bi i to staviti pod zadovoljstva.
A, ako znaš da ti se nešto dogodilo zbog ''sreće''a ne intelekta ..našao 10 evra na ulici..i to je zadovoljstvo ..još posebno znam osobe koje su se vraćale na to mjesto, ne bi li ponovo našle koji evro..valjda pogodno mjesto za gubljenje para (plaža, more i sl.)
 
Pa naveo si 6 grupa zadovoljstva
Ja mislim da je ozdravljenje od neke bolesti koja je onemogućivala određenu aktivnost ili hirurška intervencija koja je spasila nekom život zadovoljstvo, a ne relaksacija
Jedna žena se dugo borila sa karcinomom dojke i uspjela je na kraju da ''pobjedi'' tu bolest.Tokom hemoterapije viđala sam ju omršavjelu, vezane marame zbog gubitka kose. Nakon nekog vremena nisam prepoznala ženu kad mi je došla u ordinaciju. Zračila je zadovoljstvom, smijala se, udebljala i jednom riječju bila sretna.
Trebalo bi i to staviti pod zadovoljstva.
A, ako znaš da ti se nešto dogodilo zbog ''sreće''a ne intelekta ..našao 10 evra na ulici..i to je zadovoljstvo ..još posebno znam osobe koje su se vraćale na to mjesto, ne bi li ponovo našle koji evro..valjda pogodno mjesto za gubljenje para (plaža, more i sl.)

To je resenje problema i samim tim je intelektualno, zar ne?

Sto se tice tog "dobitka na srecu" to je isto intelektualno zadovoljstvo. Jer, mi uvek treamo novca ili tog neceg sto nadjemo pa nas cini srecnim. Samim tim smo resili problem ali ne mozda na nacin koji smo ocekivali. Naprimer, da smo nasli novac a da smo sa druge planete i ne znamo sta je to sigurno ne bih bili srecni, zar ne.
 

Back
Top