Ana Karenjina

Kako je krenulo, tema ce se pretvoriti u zbirku eseja o instant kulturi 21. veka. Evo da dodam na sve to da me je jedan prijatelj sa apsolutnim uverenjem ubedjivao da su sa pojavom filma kao kondenzovanijeg medija, knjige postale prevazidjena stvar. I koliko znam, nije usamljen u tom misljenju. A ja sam i dalje biblioman :)
 
Kako je krenulo, tema ce se pretvoriti u zbirku eseja o instant kulturi 21. veka. Evo da dodam na sve to da me je jedan prijatelj sa apsolutnim uverenjem ubedjivao da su sa pojavom filma kao kondenzovanijeg medija, knjige postale prevazidjena stvar. I koliko znam, nije usamljen u tom misljenju. A ja sam i dalje biblioman :)

Nadam se da tema neće odvući u neželjene kulturološke instant pravce.Poznajem i ja ljude koji tvrde isto što i tvoj kolega,ali me raduje što ovih drugih bibliomana:) kako kažeš,još uvijek ima više,zapravo ne više,nego dovoljno.
Tužno je što sve rjeđe imamo priliku u RL pričati o knjigama,razmjenjivati mišljenja,"sukobljavati" se ako treba.
 
Nisam tako nešto čula,ali me rastužuje jer svako od te djece jednoga dana može iskusiti gorčinu jedne Karenjine :(
.. ja nemam ništa protiv toga da je smatraju kurvom ..
.. al samo ako su pročitali .. pa umeju objasniti zašto je smatraju kurvom ..


.. ovako su igrači gluvih telefona .. s nekima .. koji su čuli prepričano od nekog .. ko je čuo prepričano od nekog trećeg .. koji je opet čuo prepričano od nekog četvrtog .. kome je rekao peti .. koji je pročitao do pola ..

.. onaj koji pročita .. i čvrsto stoji na tome da je karenjina ***** .. je neko sa stavom .. neko sa svojim mišljenjem ..
.. i to je dobro ..
 
.. ja nemam ništa protiv toga da je smatraju kurvom ..
.. al samo ako su pročitali .. pa umeju objasniti zašto je smatraju kurvom ..


.. ovako su igrači gluvih telefona .. s nekima .. koji su čuli prepričano od nekog .. ko je čuo prepričano od nekog trećeg .. koji je opet čuo prepričano od nekog četvrtog .. kome je rekao peti .. koji je pročitao do pola ..

.. onaj koji pročita .. i čvrsto stoji na tome da je karenjina ***** .. je neko sa stavom .. neko sa svojim mišljenjem ..
.. i to je dobro ..

Saglasna sam,jer problem i jeste u tome da oni koji nisu čitali ne mogu da imaju svoje mišljenje (ma kakvo da jeste),a "razbacuju "se kao da je njihovo.
Mene ne dotiče ako je neko smatra k**,ali mora da obrazloži zašto je to tako.
 
Saglasna sam,jer problem i jeste u tome da oni koji nisu čitali ne mogu da imaju svoje mišljenje (ma kakvo da jeste),a "razbacuju "se kao da je njihovo.
Mene ne dotiče ako je neko smatra k**,ali mora da obrazloži zašto je to tako.

Da to je najcesce objasnjenje koje mozes cuti od srednjoskolaca... To je i meni smetalo s obzirom da sam bio jedan od dvoje koji su procitali taj roman konkretno mislim na moje odeljenje iz srednje...
 
Poštujem pravo na mišljenje, naravno, onoga koji pročita. U ovom slučaju "Anu Karenjinu", knjigu
koju ljudi ne razmiju. Ne znam zašto točno. Čini mi se bitnim, da je Tolstoj išao ispred vremena sa
svojim romanom i s junakinjom koju je ispisao. Zar je to toliko za osudu? *****? Najveća ***** je
loša i pokvarena osoba, a ne žena koja voli, a niti ona koja prodaje ljubav. Nisam pobornik nikakvi
prevare da bi se'osvježila' veza ili obnovio brak, šteta je ljubavi koja se rodi kad nismo slobodni više,
a Ana Karenjina se i zato ubija na kraju, a Vronski gine na frontu, jer to ne može biti tako ni u
romanu. A što se mišljenja tiče reći ću samo misao velikog čovjeka, Voltairea: "Borit ću se do
posljednje kapi krvi za vaše pravo na mišljenje."
 
Tužno je, čitati o tragičnoj sudbini nesrećne ljubavi u odeljenju gde je polovina dece izgubila kontakt sa roditeljima koji su se zaljubili u godinama i zauvek ih napustili.
Ko onda tu nije čitao lektiru?
I da li su uopšte zaljubljeni roditelji mogli iz nje nešto da nauče?
 
Da bi roditelji išta od djece mogli naučiti, trebali bi najprije biti roditelji. Što je s onime,
da je nekad bolje roditelje ni ne imati? Djeca su naša slika uvijek, a to s Anom
Karenjinom doista nema toliko izravne veze, ali s nekim drugim romanom možda da.
 

Back
Top