Crnogorac i cast

Nije to nego sto je sebe ubio,jestel svi coravi?

E, 'aj vas dvoje lepo pročitajte nešto više osim naslova, pa onda komentarišite :cool:

Ma, jok,bre...To ti je prava slika i prilika kako se u Srbiji radi: sve površno, samo se pretrči, al bitno da se nešto uradi ili kaže.

Niste u pravu. Pročitao sam ja SVE. Ali poenta je u tome da ne možeš prvo da budeš nečastan do bola a posle da ispadneš častan. Ili si častan ili nisi.

To bi isto bilo ko kad bi ja zapalio školu i pobio 1000 dece a posle se izvinim roditeljima i ubijem se. I sad neko za mene da kaže da sam častan zbog onog izvinjenja i samoubistva. A za ono što sam pobio onoliku decu, nema veze.

Znači sve ima svoj uzrok i posledicu i ne možeš da gledaš samo pola stvari odnosno ovaj drugi događaj koji je posledica nego moraš da gledaš celu priču. A ubiti devojku s leđa je više nego nečasno i kukavički.
 
Niste u pravu. Pročitao sam ja SVE. Ali poenta je u tome da ne možeš prvo da budeš nečastan do bola a posle da ispadneš častan. Ili si častan ili nisi.

To bi isto bilo ko kad bi ja zapalio školu i pobio 1000 dece a posle se izvinim roditeljima i ubijem se. I sad neko za mene da kaže da sam častan zbog onog izvinjenja i samoubistva. A za ono što sam pobio onoliku decu, nema veze.

Znači sve ima svoj uzrok i posledicu i ne možeš da gledaš samo pola stvari odnosno ovaj drugi događaj koji je posledica nego moraš da gledaš celu priču. A ubiti devojku s leđa je više nego nečasno i kukavički.

Ne lupaj,covek je rekao to sto je rekao a vi ste rekli da je nesto drugo rekao,aj sad idi radi nesto ili bar prestani da me zamlacujes,mrzi me da se preganjam :roll:

Ja bih upotrebila izraz kukavički :D
Svaka budala može da se ubije kad napravi sranje, treba biti čovek i suočiti se sa problemom a ne ubiti se kao neki luzer čisto da navodno odbraniš porodici čast a ustvari da spasiš svoje dupe robije.

Pa nije on to uradio zbog casti nego iz paranoje,osecam da je pre nego sto se ubio trckarao po sobi i ko pravi crnogorac u nevolji vikao-"kuku meni majko,kuku meni majko"........i pljas:roll:
 
Ne lupaj,covek je rekao to sto je rekao a vi ste rekli da je nesto drugo rekao,aj sad idi radi nesto ili bar prestani da me zamlacujes,mrzi me da se preganjam :roll:

Pa brate, suoči se sa činjenicama ili se ubij ! :mrgreen:

Bez obzira šta je ko rekao činjenica je da je ubistvo devojke s leđa nečastan i kukavički potez i tu nikakvo samoubistvo ne može da skine nečast i ljagu sa njegovog obraza.
 
Pošto je neko spominjao tradiciju, krvnu osvetu, čast itd...evo mali dio o tome.
Na završetku kad se izmirenje svrši obično mora ubilac pojaviti se na koljenima pred uvrijeđenim, s ubilačkijem oružjem o vratu i zakumiti ga bogom i svetijem Jovanom da mu oprosti. Uvrijeđeni ga podigne, skine mu s vrata oružje (koje ostavi na stranu, i poslije obično zadrži sebi), poljubi ga i kaže da mu prašta.
Dakle nema opcije časno izvršiti samoubistvo.
 
Pa onako kako pises, tako sam te i razumela.

Trudi se drugi put da pises jasnije, ako vec meni prebacujes.

P.S. Otkad smo to sestre?:think:

Evo i javno da kažem, niti sam se tebi lično obratila,niti sam tebi bilo šta prebacivala.
Izraz -sestro slatka, upotrebila sam iz zezanja jer sam skontala da si samo ti do tada razumela šta sam htela reći.
Očigledno sam pogrešno skontala :)

Ma dal si ti normalna?:mrgreen:

Više nemam pojma ni ja..:rumenko:
 
zatucani crnogorac, boli njega uvo sto mu nema sina danas al' je bitno da je postupio "casno"...svaka cast:roll::roll::roll::roll::(

ko je zatucan to je diskutabilno. za mene je i ksendza zatucana, ali da to dzentlmenski preskocimo

cg je mala, takoreci svako svakog zna. na sprovodima se drze govori, to je obicaj. nije tacna tvoja izjava da ga boli uvo, ajde da kazemo da preterujes. tamo se postuju mrtvi i ozale se kao nigde, poneki nose crninu i bradu i ceo zivot. nije otac kriv za tragediju.
 
Filip je, koliko sam uspeo da shvatim iz izjava njihovih bliskih prijatelja sa srpske estrade, bio pomalo ogranicen i da kao takav nije bas mnogo razmisljao o casti. Posebno ne o crnogorskoj casti.

Vise je razmisljao srcem, a takvih je, priznaces malo.

Hrabrost ili kukavicluk, tek da vidim tebe, dali bi zbog besa, ljubavi, mrznje, nemoci, smogao snage da oduzmes sebi zivot?

Hajde, junacino, ucini to!
Pa manje vise svi mi znamo za nekoga ko je digo ruku na sebe zbog neke devojke tako da to i nije neka velika retkost cini mi se. ali ako svako ima pravo da presudi sebi, niko nema pravo da ubije, iz ljubavi, mrznje ili ljubomore. sta reci ne znam, nisam pametan...
 
ovaj mali nije ni stigao da razume reci casnog i postenog crnogorca, a ne verujem i da je imao prilike da razmislja o cojstvu i junastvu, pa tek mu je bilo 22..samo mislim da je i krivica obostrana. Ne razmisljam o srpsko-crnogorskim odnosima u politickom smislu, pa idemo svi u okrivljivanje malog kao jedinu ispravnu osudu. Ima ovde vise elemenata za osudjivanje. Kazu, ljubav! Ma koja ljubav zrele zene od 33 godine i skoro deteta od 22 koji nije imao ni vremena, ni zrelosti da postupi na pravi i castan nacin ostavljenog muskarca, pa jos tome, prema novinskim pisanjima, da je abortirala njegovo dete i da ga nije ni smatrala za pravog muskarca i posle dve godine raskidanja i ponovnog vezivanja. Ovo ce vec psiholozi da formulisu i zapisu u statisticke podatke psihickog rastrojstva kad u afektu, onako nezreo,odluci da je jedino ispravno da oboje nestanu. Mislim, pokoj joj dusi, da se Ksenija malo i previse poigrala sa jednim deckicem, koji je tek pocinjao biti muskarcem." Ko sa decom leze,popisan ustaje..." Kseniji nije uspelo niti da ustane..a, pokusavala je, prekasno...
Tesko njihovim roditeljima koji ce sigurno postavljati sebi pitanja gde je zakazalo vaspitanje, da li su se mogli umesati i spreciti ovu tragediju..ili ce vezivati tragediju za sudbinu..samo, tesko ce biti Ksenijinim roditeljima nositi taj gubitak svog deteta i na takav nacin, a, tek Filipovim, i ljagu i teret, ne daj Boze nikome..
Neka im je oboma laka zemlja, a roditeljima iskreno saucesce.
 

Back
Top