Pušenje ili ekologija - izaberite sami

Thalasoma

Zainteresovan član
Poruka
241
Ovo sam "skinuo" sa jednog hrvatskog sajta. Naravno, neću ni da spominjem opuške kojima je potrebno više stotina godina da bi se razgradili u prirodi. Šta kažete na to (pušači)?

Cigarete zagađuju zrak više od dizelskih motora
Dim iz cigareta zagađuje zrak desetak puta više od dizelskog motora, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu British Medical Journal. Eksperiment je proveden u talijanskom gradiću Chiavenni, u kojem je zrak relativno čist i ima nisku razinu PM čestica. PM čestice su najopasniji element zagađenja zraka i dolaze iz raznih izvora, uključujući cigarete i ispušne plinove iz automobilskih motora. Visoka razina tih čestica u zraku povećava rizik od bronhitisa, astme i raka pluća. Tijekom eksperimenta, u zatvorenoj je garaži pola sata bio upaljen dizelski motor Forda Mondea, a nakon toga su pola sata gorjele tri cigarete. Svake dvije minute očitavane su razine čestica u zraku, a znanstvenici su došli do neočekivanih rezultata. Autori istraživanja tvrde da je, kad su cigarete bile upaljene, razina PM čestica u garaži bila 15 puta veća nego na otvorenome, a dok je bio upaljen motor, samo dva puta.
 
Verovatno si u pravu ali jednom sam ja otisao u jedno "ekolosko" udruzenje u nameri da se uclanim i jedva sam uspeo da vidim obrise prostorija od dima cigareta.
Naravno, odmah sam im rekao da mislim da to nije u redu za jedno takvo udruzenje (a i uopste govoreci) i naravno, nisu me primili.
Moram reci da mi nikada nije bilo krivo zbog toga jer su se i onako brzo raspali.
Bolje nisu ni zasluzili jer je to bila samo fasada za uzimanje stranih donacija koje su trosili na svoje licne potrebe.
 

Back
Top