Mozda te ne cuje,ali srcu nije potreban glas,da bi te culo...

Mislim da bi onda bas i trebalo da probas....:) Sto ti se to ne dopada? Ja mislim da su otvoreniji ljudi,koji vise gestikuliraju,uopsteno.Ja se tako uvek razmasem u govoru,pa zato smatram da ce mi i ovo dobro doci,oko ovog jezika,koji nameravam da savladam.:)

realno, da li ti je potrebno da znaš, mislim jel poznaješ nekog gluvenemog? ili čisto radi opšte kulture?
 
Odavno razmišljam o tome, to me baš privlači i stvarno bih volela da naučim jezik gluvonemih.Ne znam gde bih mogla da ga naučim, mislim da ne postoji neki kurs za to, a ne verujem da bih mogla sama da naučim.Nemam nikog u okolini ko je gluvonem, davno sam imala druga iz ulice čiji su roditelji bili gluvonemi, ali tada smo bili klinci, nisam obraćala pažnju na to, a eto sad me to zanima.
 
У основној школи наставница ликовног нас је научила азбуку глувонемих. :) не знам одакле је она знала. Користило ми је јер сам на једном летовању много пута имала прилике да разговарам са једним глувонемим момком и да преводим другима његове речи.

Сваку своју генерацију ђака научила сам тој азбуци. Мислим да је ствар опште кулутре, као што је ствар опте културе знати да кажеш по пар основних речи на разним језицима...:)

У одељењу у којем сам сада разредна имам ученика чији је брат глувонем, и молила сам га да нас научи бар неке основне ствари (не спеловањем, него показивањем појмова), тако да сви знамо да (по)кажемо:''Волим те'', ''Он је леп дечак'', ''Она је лепа девојчица'', ''Хвала'', ''Како си?''...и тако још неке основне ствари...
 
У основној школи наставница ликовног нас је научила азбуку глувонемих. :) не знам одакле је она знала. Користило ми је јер сам на једном летовању много пута имала прилике да разговарам са једним глувонемим момком и да преводим другима његове речи.

Сваку своју генерацију ђака научила сам тој азбуци. Мислим да је ствар опште кулутре, као што је ствар опте културе знати да кажеш по пар основних речи на разним језицима...:)

У одељењу у којем сам сада разредна имам ученика чији је брат глувонем, и молила сам га да нас научи бар неке основне ствари (не спеловањем, него показивањем појмова), тако да сви знамо да (по)кажемо:''Волим те'', ''Он је леп дечак'', ''Она је лепа девојчица'', ''Хвала'', ''Како си?''...и тако још неке основне ствари...

Ovo je bas lepo procitati... :heart:

Moja mama, zbog posla kojim se bavi, zna jezik gluvonemih. Ja sam naucila azbuku i par pojmova...
 
ali interesantno je da je taj jezik univerzalan.....

Nije bash univerzalan, samo nema toliko puno raznih varijanti kao jezici koji se govore. Davno sam chitala, pa nisam sigurna da bash tachno pamtim, ali u secanju mi je da se razlikuju jezici simbola u Evropi, Americi Japanu i mozzda josh negde.
Inache, prichala sam josh kao klinka sa gluvonemim ljudima iako sam znala svega nekoliko simbola - oni koje sam ja upoznala puno mogu da prochitaju sa usana, a kako sam ja njih razumela, ne secam se, ali znam da smo se fino razumeli...
 
Мене је својевремено Хелен научила језику глувонемих, али сам заборавила, мораће ме подсетити.
Једно време сам била у групи оних који су на фолклору помагали глувонемима да науче да играју и тада ми је познавање знакова које сам знала помагало.
 
Nije bash univerzalan, samo nema toliko puno raznih varijanti kao jezici koji se govore. Davno sam chitala, pa nisam sigurna da bash tachno pamtim, ali u secanju mi je da se razlikuju jezici simbola u Evropi, Americi Japanu i mozzda josh negde.
Inache, prichala sam josh kao klinka sa gluvonemim ljudima iako sam znala svega nekoliko simbola - oni koje sam ja upoznala puno mogu da prochitaju sa usana, a kako sam ja njih razumela, ne secam se, ali znam da smo se fino razumeli...

Ovo je tacno, nije univerzalan. Cak ima razlike na govornom podrucju Hrvatske i Srbije ako se ne varam, a na razlicita objasnjenja slova sam naisla i kod nas, sve u zavisnosti od toga da li se za pojmove koriste jedna ili obe ruke. Ovo je zaista dobro i zbog takvih ljudi korisno znati.
 
Dragi moji ,danas je dan maternjeg jezika...I to me je onako,bas nateralo da se zamislim,nad nekim stvarima,koliko brinemo o ljudima ciji je maternji jezik:jezik gluvonemih....
I u to ime,evo jedne teme o tome...
Da li mozda znate jezik gluvonemih i ako ne znate,da li bi voleli da naucite?
Ja sam nabavila neku osnovnu literaturu,i zelim da naucim...:)

Znala sam... nekad davno... sad nažalost ništa...:neutral:
 
Dragi moji ,danas je dan maternjeg jezika...I to me je onako,bas nateralo da se zamislim,nad nekim stvarima,koliko brinemo o ljudima ciji je maternji jezik:jezik gluvonemih....
I u to ime,evo jedne teme o tome...
Da li mozda znate jezik gluvonemih i ako ne znate,da li bi voleli da naucite?
Ja sam nabavila neku osnovnu literaturu,i zelim da naucim...:)

To je ok, nekada sam znao tj ucio sam....ali sad sam sve zaboravio.....(ja znam da govorim hehe ali me je interesovalo da naucim nesto neobicno...:mrgreen:)

ps dobro je da me je ova tema podsetila na to, potrazicu literaturu cisto da se prisetim malo....:)
 

Back
Top