Valentinovo?

Glenn Frey

Iskusan
Poruka
5.382
Jos jedan u nizu :komrcijalizovanih praznika,ili nesto vise?
Interesuje me vase misljenje o istom prazniku,pre samo 10-tak godina,kod nas slabo praznovan praznik..a sada,ne moze proci uilicom,a da neke ne isusti:A gde cete i sta ste planirali za Valeniovo?:roll: pozeri i djilkosi..do juce nisi ni znali za taj praznik,a malo i ko zna da je kod nas bio ranije pre komunizma taj praznik pominjan kao praznik sv.Trifuna..:ok:
 
Poslednja izmena:
Prošle godine analize u pokazale da su Srbi najveći potrošači i euforičari povodom ovog nazovi praznika!
Ne vidim logiku, osim ukoliko nisam zaglupljeni tinejdžer - ako mi je stalo do nekog to ću pokazati svaki dan, a ne samo tog famoznog 14. februara! Ne vidim čemu tolika euforija oko tg dana. Idealna prilika da se masa navede na potrošnju i ništa više. Sutra slavim Svetog Trifuna, uz vino i starogradsku uživo
 
Prošle godine analize u pokazale da su Srbi najveći potrošači i euforičari povodom ovog nazovi praznika!
Ne vidim logiku, osim ukoliko nisam zaglupljeni tinejdžer - ako mi je stalo do nekog to ću pokazati svaki dan, a ne samo tog famoznog 14. februara! Ne vidim čemu tolika euforija oko tg dana. Idealna prilika da se masa navede na potrošnju i ništa više. Sutra slavim Svetog Trifuna, uz vino i starogradsku uživo

bravo druze..:ok;:svaka ti cast,tako i treba,ne daj se potrosko-kapitalistickoj masini pokoriti..mamu im hebem,mislim,slazem se sa tobom da treba i pored tog fmoznog datuma poklanjati paznju toj posebnoj osobi sa kojom si..a ne samo tad posebno..mislim WTF?!:besan2:SAMO DA IZVUKU JOS KOJU KINTU IZ VEC PRAZNOG DZEPA..Ali razmisli druze,eto zene imaju 8 mart,dan majki.ne znam pa cak i to valnetinovo je vise zenski praznik nego za parove,a mi nemamo niti jedan..:( mislim skandalozno..:roll:
 
bravo druze..:ok;:svaka ti cast,tako i treba,ne daj se potrosko-kapitalistickoj masini pokoriti..mamu im hebem,mislim,slazem se sa tobom da treba i pored tog fmoznog datuma poklanjati paznju toj posebnoj osobi sa kojom si..a ne samo tad posebno..mislim WTF?!:besan2:SAMO DA IZVUKU JOS KOJU KINTU IZ VEC PRAZNOG DZEPA..Ali razmisli druze,eto zene imaju 8 mart,dan majki.ne znam pa cak i to valnetinovo je vise zenski praznik nego za parove,a mi nemamo niti jedan..:( mislim skandalozno..:roll:

Veruj mi znam gomilu devojaka koje se lome oko toga da usreće dragog 14. 2. svake godine :mrgreen:
Bogu hvala nisam nikada do sada bio sa devojkom koja insistira da se sutrašnji datum proslavi
 
Veruj mi znam gomilu devojaka koje se lome oko toga da usreće dragog 14. 2. svake godine :mrgreen:
Bogu hvala nisam nikada do sada bio sa devojkom koja insistira da se sutrašnji datum proslavi

hehehehehe...blago njima,mislim tim frajerima,to se zove treniranje..patnera po tvom oblicju..:mrgreen:
eto poklon za taj dan,mislim dok sam imao duzu vezu,bio je sex,ali takav da ona moze da mi radi sta zeli,i da joj udovolji mislim sto se tice njenog nekog fetisa i sl,i to je to..nikada se nisam cimao za taj praznik,nadam se da necu ni u buducnosti to ciniti...:ok:
a da je prava mislim riba,ona bi gledala da te usrecuje svakog dana a ne samo tog..:ok:barem na neki nacin..:ok:
 
Sv. Valentin
valentin2.jpg


Valentin je stvoren da bi se likvidirale Luperkalije, najveci praznik plodnosti u antickom Rimu. Na prelasku zime u prolece, a u slavu plodnosti, ceremonijalne povorke su skorpile polja i njive krvvlju zrtvenih zisotinja. Mladici su trcali ulicama i obrednim kozama udarali devojke da postanu plodne. A nerotkinje bi same istrcavale pred inicijante da bi ih dotakle " svete " koze.
Sv. Valentin se predstavlja kao kardinal s macem ili suncem u ruci. Kraj njegovih nogu ponekad kleci epilepticno dete ili devojka s povezom preko ociju. Navodno je iscelio slepu tamnicarevu kcer.
" Katolicka enciklopedija" pominje trojicu svetitelja pod imenom Valentin. Dvojica su mucenicki umrla krajem 3. veka , a treci je ( mozda ) stradao u Africi. Nijednog od njih, a shodno njihovim poznatim delima za zivota i posthumnim cudima, nije moguce dovesti u bilo kakvu vezu sa zaljubljenima.
God. 496. papa Gelasisu proglasio je 14. fevruar danom Sv. Valentina, svetitelja zastitnika ljubavnika i vernih parova. Stvoren je crkveni kult o svesteniku nepoznatom istoriji. Legenda kaze da je imperator Klaudije II branio vojnicima da se zene, a da ih je Valentin tajno vencavao.
Dan Sv. Valentina prvi je opevao engleski pesnik Dzeri coser u svom " Parlamentu budala " iz 1382. Spev slavi godisnjicu veridbe Ricarda II odEngleske i Ane od Bohemije.

Sv. Trifun
mozaikfa4.gif


Da nam sa zapada nije stigao zastitnik zaljubljenih, 14. feb. bi slavili samo vinogradari i vinari. Ali posto je svaka vera postala i opstala na zenama, nastala je prava utakmica izmedju muskih ljubitelja kapljice i zenskih ljubitelja romantike, izmedju Baha i Venere, pravoslavlja i katolicanstva, neba i zemlje . . . A u sredini dva nevina svetitelja, od kojih je jedan izmisljen, a mozda i drugi.

Sv. Trifun pouzdano nikada nije imao veze sa zaljubljenima,
ali zato nema ni najmanje sumnje u njegov istorijski identitet.
Veruje se da na dan Sv. Trifuna snegovi pocinju da se tope.
Sa budjenjem prirode bude se i strasti. Otuda obicaj u pojedinim delovima Srbije da se 14.feb. praktikuju ljubavna vracanja i gatanja :zper:

Svima od srca zelim , SRECAN DAN ZALJUBLJENIH ,
a koji je svetac u pitanju i da li je , to je najmanje vazno. :roll:
Ljudi volite se i verujte samo u jednog Boga, koji je LJUBAV
Volite se bez obzira na rasu , veru i boju koze, jer smo i zato stvoreni da pruzamo ljubav jedni drugima :heart:
 
Poslednja izmena:
bravo druze..:ok;:svaka ti cast,tako i treba,ne daj se potrosko-kapitalistickoj masini pokoriti..mamu im hebem,mislim,slazem se sa tobom da treba i pored tog fmoznog datuma poklanjati paznju toj posebnoj osobi sa kojom si..a ne samo tad posebno..mislim WTF?!:besan2:SAMO DA IZVUKU JOS KOJU KINTU IZ VEC PRAZNOG DZEPA..Ali razmisli druze,eto zene imaju 8 mart,dan majki.ne znam pa cak i to valnetinovo je vise zenski praznik nego za parove,a mi nemamo niti jedan..:( mislim skandalozno..:roll:

Даклем:

19.децембар - Свети Никола(детињци),

26.децембар - Материце,

2.јануар - Свети Игњатије Богоносац -Оци

Е, тај Свети Валентин не постоји у православном календару.

Свети Трифун је данас и Беле покладе, а сутра почиње ВЕЛИКИ ПРАВОСЛАВНИ УСКРШЊИ ПОСТ.

Тако, да мушкарци, тај 8.март, бар мени лично ништа не значи.

Зар нису сви остали дани ваши, а ?!

Ах, да, на материце и очеве, деца везују своје родитеље, а онда им они дају по неку пару да се откупе, те их онда деца одвежу...

Вечерас се по селима, на раскрсници окупе људи, донесу што већу ракљасту грану, напуњену сламом, гумом... (да би што дуже горело) и запале то.Кад

то изгори, оно што падне доле, прескаче се, да би се било румено и здраво.Ту најчешће буду момци и девојке, који су се загледали једно у друго...
 
Poslednja izmena:
Даклем:

19.децембар - Свети Никола(детињци),

26.децембар - Материце,

2.јануар - Свети Игњатије Богоносац -Оци

Е, тај Свети Валентин не постоји у православном календару.

Свети Трифун је данас и Беле покладе, а сутра почиње ВЕЛИКИ ПРАВОСЛАВНИ УСКРШЊИ ПОСТ.

Тако, да мушкарци, тај 8.март, бар мени лично ништа не значи.

Зар нису сви остали дани ваши, а ?!

Ах, да, на материце и очеве, деца везују своје родитеље, а онда им они дају по неку пару да се откупе, те их онда деца одвежу...

Вечерас се по селима, на раскрсници окупе људи, донесу што већу ракљасту грану, напуњену сламом, гумом... (да би што дуже горело) и запале то.Кад

то изгори, оно што падне доле, прескаче се, да би се било румено и здраво.Ту најчешће буду момци и девојке, који су се загледали једно у друго...
Cветог Валентина, Православна црква такође слави, али 12. августа.Теолог Горан Раденковић каже да се непотребно намеће вештачка аверзија према празновању Дана заљубљених, јер православни не живе под стакленим звоном и требало би да буду толерантнији према онима који на такав начин изражавају своја осећања. „У прослављању тог празника крије се велика потреба човека да воли и буде вољен, што је у суштини религије и зато ми који славимо Светог Трифуна не треба да осуђујемо оне којима Дан заљубљених нешто значи”, сматра професор богословије „Свети Сава” Раденковић и подсећајући да је човек психосоматско биће цитира познатог теолога Јоаниса Сикутриса који каже: „Ерос није замка која нас вуче ка паклу, већ уже којим нас Бог вуче к себи”.
 
Опрости, али у мом календару 12. августа је Преподобна мати Ангелина Српска(Госпојинске покладе).Немам ништа против оних који славе Св.Валентина.За мене је сваки дан празник, јер ме љубав хришћанска учи да увек волим.И ја се трудим да сваког дана све више волим.
Само, не волим да ми се нешто намеће, свако одлучује сам о својој љубави.
Ништа лично.Мах мах маја..
 
Опрости, али у мом календару 12. августа је Преподобна мати Ангелина Српска(Госпојинске покладе).Немам ништа против оних који славе Св.Валентина.За мене је сваки дан празник, јер ме љубав хришћанска учи да увек волим.И ја се трудим да сваког дана све више волим.
Само, не волим да ми се нешто намеће, свако одлучује сам о својој љубави.
Ништа лично.Мах мах маја..
Naravno, u pravu si, ni ja ne volim nametanje, ali ni zabrane.
Meni je dan za Ljubav SVAKI DAN s mojim dragim :heart:,
pa mi ne smeta da to bude i danas :D
Sto se tice praznovanja sv Valentina ,
u crkvenom kalendaru pise uglavnom jedno do dva imena svetitelja koji se taj dan praznuju,
a svi ostali mogu se naci u Prologu sv Vladike Nikolaja,
ili u Zitijama svetih :D
Srdacan pozdrav :heart: slucajna slucajna prolaznice :p
 
Poslednja izmena:
Dodatak iz Vikipedije :
Pravoslavna crkva svetog Valentina proslavlja 30. jula po starom, odnosno 13. avgusta po novom kalendaru s još jednom razlikom da se ovaj svetitelj u pravoslavnoj crkvi ne proslavlja kao zaštitnik zaljubljenih.

Iz Ohridskog prologa vladike Nikolaja Velimirovića:

Sveštenomučenik Valentin. Bio episkop u Italijanskom gradu Interamni.
Iscelio od bolesti brata tribuna rimskog Frontana. Kad se razboli sin poznatog filosofa Kratona, Herimon, to po savetovanju Frontonovom pozva Kraton episkopa Valentina u Rim.
Herimon beše sav zgrčen, tako da mu glava beše savijena među kolena.
Valentin se zatvori u sobu sa bolesnikom, i svu noć provede u molitvi.
Sutradan izvede Herimona potpuno zdrava i predade ocu. T
ada se krsti Kraton sa celim domom svojim i sa tri učenika svoja.
Herimon ostavi dom očev i ode sa Valentinom.
U tom se krsti i sin eparha rimskog, Avundije.
Razjaren zbog ovoga eparh uhvati Valentina, i posle mučenja poseče mačem.
Posečeni behu tada i ona tri učenika Kratonova: Prokul, Eviv i Apolonije.
Njihova tela uze Avundije i česno sahrani.
Svi postradaše 273. godine i postaše građani carstva nebeskog
 
Nemam ništa protiv.Što se tiče potrošačke groznice ona je svakodevna u svemu,tako da ovo samo ulazi na pokretnu traku...Sve počev od Boga,svetaca,Crkve je tolko iskomercijalizovano da sama činjenica da postoji praznik koji je posvećen nečem tako lepom i nežnom,što bi ljubav trebala biti, je lepo saznanje za čovečanstvo,pa makar bio praćen i stampedom na tržne centre.Oni koji su iskreni i koji shvataju ljubav kao jednu potrebu a ne oruđe za dobijanje nečeg sasvim drugog,koji imaju duhovnu potrebu za nečijom blizinom će biti zadovoljni i ''malim'',odnosno poklonom koji njima puno znači a možda je za okolinu simboličan i ''jeftin'' i uživati u držanju za ruke i gledanju u oči.:heart:
 
Nemam ništa protiv.Što se tiče potrošačke groznice ona je svakodevna u svemu,tako da ovo samo ulazi na pokretnu traku...Sve počev od Boga,svetaca,Crkve je tolko iskomercijalizovano da sama činjenica da postoji praznik koji je posvećen nečem tako lepom i nežnom,što bi ljubav trebala biti, je lepo saznanje za čovečanstvo,pa makar bio praćen i stampedom na tržne centre.Oni koji su iskreni i koji shvataju ljubav kao jednu potrebu a ne oruđe za dobijanje nečeg sasvim drugog,koji imaju duhovnu potrebu za nečijom blizinom će biti zadovoljni i ''malim'',odnosno poklonom koji njima puno znači a možda je za okolinu simboličan i ''jeftin'' i uživati u držanju za ruke i gledanju u oči.:heart:

:roll: goxy, a sto Ti i ja nismo prijatelji :dontunderstand:, odavno citam sve sto pises,
i svaka Ti je ka Njegoseva :D :heart:
 

Back
Top