Svadba- obicaji...

Urokljive oči su oči koje te ureknu da ne budeš srećan, plodan i dr. ... po nekim starim verovanjima ....

A današnje mlade nose veo uglavnom preko frizure i služi im ne znam ni ja čemu, tako da se izljube svojski sa svih 250 gosiju i same su krive za to ......)
 
Urokljive oči su oči koje te ureknu da ne budeš srećan, plodan i dr. ... po nekim starim verovanjima ....

A današnje mlade nose veo uglavnom preko frizure i služi im ne znam ni ja čemu, tako da se izljube svojski sa svih 250 gosiju i same su krive za to ......)

Maaa, nisi me razumela. Ja mislim da su običaji nastali iz nekih izuzetno praktičnih razloga a kasnije im je dodat taj mistični element.
 
Maaa, nisi me razumela. Ja mislim da su običaji nastali iz nekih izuzetno praktičnih razloga a kasnije im je dodat taj mistični element.

Pa nisu se ranije pravile svadbe od 250 300 ljudi .... ali su ljudi svemu nekako davali značaj .... urokljivost je posebno bila na ceni .... naročito kad se beba rodi, pa nosi crveni končić oko ruke - di je tu praktičnost, pitam ja tebe :)

Ljudi su zaista verovali da zaista mogu da naude jedni drugima crnom magijom i urocima ... pa i sada veruju u nekim zadrtim sredinama ... naročito na jugu Srbije.
 
Pa nisu se ranije pravile svadbe od 250 300 ljudi .... ali su ljudi svemu nekako davali značaj .... urokljivost je posebno bila na ceni .... naročito kad se beba rodi, pa nosi crveni končić oko ruke - di je tu praktičnost, pitam ja tebe :)

Ljudi su zaista verovali da zaista mogu da naude jedni drugima crnom magijom i urocima ... pa i sada veruju u nekim zadrtim sredinama ... naročito na jugu Srbije.

Ma šalila sam se bre ženo! :lol: Ali, kad bolje razmisliš ima tu milion i jedan razlog... da ja tebe pitam - što BAŠ crveni i što baš končić... to htedoh da ti kažem....

A kako se ranije nisu pravile velike svadbe, pa pozvano celo selo...
 
Ma znam da si se šalila ... ali moja neka teorija je upravo to da su ljudi stvarali običaje i verovanja upravo iz razloga što neke stvari nisu mogli da objasne ..... Jednu mladu je nekad mrko pogledala zaova, ova nije mogla da posle ima dece - i smatrala je da je ova urekla .... glasine se širile širile ... žene se plašile ... pa ko vele, daj da nabacim nešto na glavu da me ne dodirnu urokljive oči :)
 
Dakle, najseljackiji obicaj, na koji ne znam zasto pristaju danasnje mlade, jeste simbolicna kupovina mlade. Koja ima jasne korene u istoriji omalovazavanja zene.
Danas, kad je drugacije, ja to ne bih sebi dozvolila.
 

Back
Top