Srbija ce uputiti pomoc Haitiju

dragosh

Veoma poznat
Poruka
11.827
BEOGRAD 14. 01. 2010

TANJUG

Tadić uputio telegram saučešća predsedniku Haitija

MgSo89ZkygoJ


Predsednik Republike Srbije Boris Tadić uputio je telegram saučešća predsedniku Haitija Rene Prevalu povodom pogibije velikog broja ljudi u razornom zemljotresu koji je pogodio tu zemlju
„Građane Srbije i mene lično duboko je potresla vest o gubitku velikog broja ljudskih života. Molim Vas da primite izraze mog najdubljeg saučešća i da porodicama poginulih i narodu Haitija prenesete da saosećamo sa njima u ovom teškom trenutku", navodi se u telegramu saučešća predsednika Srbije.
Predsednik Tadić razgovarao je sa nadležnim državnim organima da država Srbija, u skladu sa svojim mogućnostima, uputi pomoć Haitiju, navedeno je u saopštenju pres službe Predsednika Srbije.


http://www.pressonline.rs/sr/vesti/...io+telegram+saučešća+predsedniku+Haitija.html



Jako lepo....humanost na delu z:hm:
 
80% te drzave je u konstantnom siromastvu, cesto ih tresu zemljotresi a prosle godine su imali i cetiri razorna uragana, inace uopste nemaju nikakve spasilacke sluzbe, mrtvi ljudi leze po ulicama i ispod rusevina i niko ih ne sakuplja...jednostavno haos i rasulo od drzave.
tamo su i 5 nasih vojnika u mirovnoj misiji UN-a.
 
Poslednja izmena:
UTORAK, tačno u 16.53 po haićanskom vremenu, kapetan Goran Panović , jedan od pripadnika petočlane srpske ekipe koja je deo mirovnih snaga UN, u bazi u Port-o-Prensu završio je časove popodnevne obuke pripadnika tamošnje specijalne policije. Sa kolegom iz Kine Ši Vej Hongom, ušao u zajednički apartman. Baš u tom trenutku, počeo je pakao koji je siromašnu zemlju koja se prostire na polovini atlantskog ostrva Hispanola zavio u crno i žrtve još broje.

Ništa, baš ni najmanji znak, nije najavilo zemljotres, samo je, odjednom, sve počelo užasno da se trese, stolovi lete po apartmanu, padaju ormari, kompjuteri, aparati za vodu... Pošto imam dosta iskustva iz sličnih situacija, skočio sam, zgrabio Honga za ruku i, kroz hodnik dug desetak metara, krenuo ka izlazu.
Da li su se zidovi između kojih smo prolazili zaista uvijali ili je to samo moj doživljaj nadrealne situacije u kojoj sam se našao, nisam siguran. Tek, nekoliko minuta, koliko je meni i Hongu trebalo da bismo prešli pomenutih desetak metara, izgledalo je kao - cela večnost.
Od siline udara zemljotresa tri puta smo padali i ponovo se dizali, tražeći put ka izlazu. Na kraju smo, puzeći, uspeli da izađemo. Tlo se, na trenutak, smirilo, da bi onda krenula serija manjih zemljotresa koji se ponavljaju i danas
Iako je moj službeni “nisan patrol”, parkiran ispred apartmana, od siline udara iz utrobe zemlje, bukvalno poskakivao, odmah sam seo u vozilo i pohitao u obližnju Glavnu logističku bazu haićanske policije i javio se Paulu Aghađanijanu, šefu dela mirovnih snaga UN koji je tu smešten. Odmah sam dobio zadatak da organizujem kompletnu bezbednost baze, odnosno “Argentinske bolnice” koja se nalazi preko puta.
Tek tu sam počeo da shvatam razmere nesreće koja se dogodila. Iako je bolnica namenjena samo pripadnicima UN, tu je već bilo više od 200 civila. Bolnica je bila prepuna ljudi, ni u njeno dvorište se više nije moglo ući, a stizali su novi, bez ruku i nogu, deca su na ulici umirala u naručju svojih roditelja...
Argentinski lekari su činili zaista nadljudske napore da svakom pomognu, a meni i nekolicini policajaca UN iz Jordana kojima sam komandovao, trebao je čitav sat da povređenim pripadnicima UN obezbedimo prolaz do bolnice. Neke od njihovih povreda su izgledale stravično, svi su bili umazani krvlju i prašinom od ruševina.
Tek u sredu ujutru, negde oko tri po haićanskom vremenu vratio sam se u bazu. “Nisan” sam parkirao u dvorištu i odspavao nekoliko sati. U međuvremenu sam saznao je da su moje kolege Biljana Lazarević, šef naše ekipe, i Miloš Rajović, u trenutku zemljotresa nalazili u svojim stanovima, a Božidar Janjić i Slobodan Obrenović u Sant Marku, gradiću udaljenom od Port-o-Prensa osamdesetak kilometara. I da su, na sreću, svi nepovređeni.
Tada mi je zaista laknulo. U sredu ujutru svi smo raspoređeni u mobilne timove za pretragu i spasavanje nestalih. Grad se nije mogao prepoznati. Hoteli “Sent Luis”, “Montana” i “Karibi” su porušeni, zgrada mobilne telefonije sravnjena sa zemljom... I svuda očajni ljudi, u potrazi za najbližima.
Najstrašnije je, ipak, bilo u sirotinjskim delovima haićanske prestonice, gde su kuće uglavnom sklepane od betonskih blokova.
Te slabe konstrukcije su bukvalno sravnjene i taj deo grada sada više liči na slike sa površine Meseca. Ostaci dvospratne zgrade policijske uprave u ulici Delmas 33, u kojoj sam, inače, radio neposredno po dolasku na Haiti, sada su jedva viši od jednog metra. A oko nje su redovi leševa umotanih u čaršave i bezbroj očajnika koji traže one koje su izgubili.
S obzirom na to da su u zemljotresu sve veze pokidane, nemoguće je proceniti broj žrtava, ali ih je, samo u delovima grada koje sam obišao, bilo stravično mnogo. U Port-o-Prensu, nema struje, hrane i vode i situacija je više nego dramatična.
Niko se ne vraća u svoje stanove, parkovi su prepuni improvizovanih šatora, hiljade nesrećnika sedi na ulicama...
Ipak, ljude su, koliko-toliko, ohrabrile reakcije iz celog sveta i svi se nadaju da će obećana pomoć stići na vreme koje, u ovakvim situacijama, prolazi veoma brzo i kojeg i nema baš mnogo. Toj nadi se i mi pridružujemo.

OSTAJU DA POMAŽU
PETORO srpskih policajaca ostaće na Haitiju, jer je njihova misija da u svakom trenutku pruže pomoć stanovništvu, a posebno u ovako teškoj situaciji.
To je u četvrtak ministru policije Ivici Dačiću rekla Biljana Lazarević, šef srpskog mirovnog kontingenta. Prema njenim rečima, Božidar Janjić i Slobodan Obrenović u noći između utorka i srede radili su na prihvatu povređenih u lokalnoj bolnici u Sent Marku, a u četvrtak su se pridružili ostalim članovima ekipe.
Ministar Dačić zatražio je da ga članovi kontingenta redovno obaveštavaju o aktivnostima, navodi se u saopštenju MUP.
 
Obama je vec to uputio
Ma hajt sta kash.
Oni ne pomazu svojima pa ce pomagati nekom drugom.
Vidi kakav rsum su napravili korporativni lobisti u Luizijani posle Katrine,sa sve obrazlozenjem "ono sto van granica postizemo silom oruzja,na domacem terenu smo postigli silom prirode".
Treba bilo kome pomoci taman toliko da se izvuce neka korist od toga.Pa nismo bre mi zaostala nacija .Imajuci to u vidu valjda se podrazumeva da trebamo pratiti moderne tekovine neoliberalnog progresivnog civilizovanog sveta.
Zar da se vracamo u mracne devedeste?pu pu
 
Najbanalniji razlog zbog koga je toliko mnogo zrtava je taj sto Haiti nema standarde za gradnju objekata. Ako bolje pogledate kako je sve to gradjeno i laiku ce biti jasno.



Odlicno znam sto znaci drmati se 20 sekundi zemljotresom jacine 7 Rihtera. Tako da tim nesrecnim ljudima treba pomoci u svakom slucaju.
 
Petoro pripadnika srpske Žandarmerije, koji se u sklopu mirovne misije Ujedinjenih nacija nalaze na Haitiju, celu noć između srede i četvrtka pomagalo je građanima u otkopavanju povređenih i mrtvih ispod ruševina. Oni su bez povreda preživeli katastrofalan zemljotres koji je odneo više od 100.000 života, ali su juče bili iscrpljeni i umorni od 24-časovnog traganja. Uprkos tome što im je ponuđeno da se vrate u Srbiju, oni su to odbili jer žele da pomognu unesrećenim građanima Haitija.


Nadaju se skorom susretu... Slobodan Obrenović i njegova devojka Ana Mišić

U timu srpskih mirovnjaka na Haitiju su Slobodan Obrenović (29), koji sa Božidarom Janjićem radi kao instruktor u odeljenju za obuku specijalnih jedinica policije Haitija, zatim Biljana Lazarević, šef kontingenta u misiji, Miloš Rajović, koji obavlja posao šefa obezbeđenja i Goran Panović iz interventne jedinice.

Iako su komunikacije sa Haitijem u prekidu, Slobodan, rodom iz Čačka, uspeo je preko interneta da stupi u kontakt sa svojom devojkom Anom Mišić.

- Slobodan mi se javio iz prestonice Haitija Port o Prensa, koji je najviše stradao u katastrofalnom zemljotresu. Poslao mi je poruku preko društvene mreže „Fejsbuk". Internet je zapravo jedino sredstvo komunikacije jer su druge veze veoma loše. Rekao mi je da je dobro i da se ne brinem - priča Ana za Press.

Ona dodaje da joj je Slobodan rekao da je i ostalo četvoro njegovih kolega iz Srbije dobro.

- Ceo dan i noć su učestvovali u izvlačenju povređenih i mrtvih iz ruševina. Rekao mi je da su u nekoj bolnici u Port o Prensu i da će se verovatno preko „Fejsbuka" javiti i danas. Sa nestrpljenjem očekujem njegovu poruku - navela je Slobodanova devojka.

Ana kaže da joj Slobodan nedostaje i da jedva čeka da ga vidi.

- Trebalo je dođe u Čačak u martu, na odmor od mesec dana. Sada je, međutim, o tome teško razmišljati - navela je pomalo razočarano Mišićeva, i dodala da je Slobodan na Haitiju trebalo da ostane godinu dana, a da je otišao u julu 2009. godine.

Sa strepnjom je i Slobodanov mlađi brat Dejan Obrenović iz Kule, inače pripadnik srpske Žandarmerije odreda u Novom Sadu, dočekao poruku sa Haitija preko interneta.

- Kratko mi je samo rekao da je tamo haos, ali da su i on i njegove kolege dobro. Kaže da je iscrpljen jer su celu noć i dan izvlačili povređene i mrtve ispod ruševina. Rekao mi je da je mnogo ljudi povređeno, da su deca povređena - ispričao je Dejan za Press.

Ministar srpske policije Ivica Dačić juče se lično čuo sa komandantom kontingenta MUP-a Srbije pri mirovnoj misiji UN na Haitiju Biljanom Lazarević.

- Čuli smo se oko 12 sati, razgovor je trajao samo 25 sekundi, pozvala nas je sa telefona UN. Prvo što sam je pitao bilo je kako je ona, kako su naši ljudi, treba li im nešto... Po glasu sam video da je vrlo umorna, ali nije bilo straha. Rekla je da je tamo haotično, da su kuće sravnjene sa zemljom jer su građene od materijala koji ne može da izdrži jake udare. Rekla je da ima puno mrtvih i povređenih - rekao je Dačić za Press.

Srpska delegacija ide na Haiti?
Ministar policije Ivica Dačić ne isključuje mogućnost da jedna srpska delegacija uskoro ode u posetu članovima naše misije na Haiti.
- Još pre ove tragedije bilo je predloga da delegacija MUP-a Srbije ode na Haiti, ali zbog ekonomske situacije i daljine to nije realizovano. Međutim, sada posle svega što se desilo, videćemo. U ovom trenutku najbitnije je da su svi naši ljudi dobro - rekao je Dačić.

On je dodao da mu je Biljana rekla da su svi vrlo umorni i da ne spavaju jer pomažu u raščišćavanju ruševina.

- Ponudili smo da im pošaljemo pomoć. Pitao sam je da li hoće da se vrate, a da umesto njih ode druga ekipa, međutim, ona mi je odgovorila da nema potrebe, da su svi oni dobro, da ne brinemo i da hoće da ostanu do kraja - navodi Dačić.

Ministar policije je istakao da je ponosan na srpske pripadnike Žandarmerije na Haitiju.

- Zaslužili su sve pohvale. Radi se o vrlo hrabrim ljudima, vrhunskim profesionalcima - izjavio je Dačić, i dodao da je ponudio svaku vrstu pomoći njihovim porodicama u Srbiji.

Bred Pit i Anđelina Džoli dali milion dolara za pomoć

Zemljotres na Haitiju digao je na noge mnoge svetske poznate ličnosti. Među onima koji su rešili da na neki način pomognu stradalom stanovništvu su glumački par Bred Pit i Anđelina Džoli, američka voditeljka Opra Vinfri, glumac Ben Stiler, kao i hip-hop pevač Vajklif Džin.
Lekari bez granica saopštili su da je glumački par Džoli-Pit poklonio milion dolara toj organizaciji koja pruža hitnu medicinsku pomoć ugroženima.
- Shvatili smo da je brzo reagovanje ključno kako bi se odmah pomoglo ogromnom broju ljudi koji su ostali bez domova. Oni se suočavaju sa traumama i potrebna im je hitna nega - naveo je Bred Pit u saopštenju.
Glumac Ben Stiler je na društvenom sajtu „Tviter" napisao: „Narodu Haitija je hitno potrebna naša pomoć".
Slične poruke na „Tviteru" ostavile su bogata naslednica Paris Hilton i glumica Lindzi Lohan.
Hip-hop izvođač Vajklif Džin doputovao je na Haiti, svoju rodnu zemlju, dan posle zemljotresa.
- Ne mogu dovoljno snažno da naglasim kolika je nesreća koja je pogodila ljude, a ako im ne pružimo pomoć, sve će biti još gore. Više od dva miliona ljudi u prestonici Port-o-Prensu suočava se sa katastrofom. Moramo odmah da reagujemo - naveo je Vajklif.
Opra Vinfri je svoju TV emisiju počela molbom gledaocima da daju novac Crvenom krstu.


(E. P.)
 

Back
Top