Selektivno verovanje

Metla na vestici

Zaslužan član
Poruka
118.275
imam jedno pitanjce za sve

da li verujete u sve ono sto "prepisuje" vasa religija ili ste pak selektivni i nepoverljivi prema nekim stvarima?

na primer da li verujete u bezgresno zacece device marije ali recimo ne u vaskrsenje hristovo? ili obrnuto?...ovo je samo primer cisto da skiciram temu
da li recimo ne verujete u duhove ali verujete u andjele...takodje primer

kako objasnjevate cinjenicu da postoje ljudi koji sebe smatraju vernicima ali ne veruju bas u sve ono sto ide uz taj pojam vernik, jeli pojam vernik potcenjen u danasnje vreme...jer nekada su ljudi verovali u sve i svata, posebno u ono sto im crkva kaze...jesu li oni veci vernici od danasnjih koji u vecini slucajeva selektuju i probiraju sta im se svidja pa ce u to da veruju...ili su ljudi poceli da upotrebljavaju logicko razmisljanje i prosto ih je nemoguce vise ubediti u postojanje necega jer je po njima to nemoguce i nema naucnih dokaza i sl...jeli to doslo do modernizacije vere...da ne kazem njene evolucije z:mrgreen::lol:

sta je sa ljudima koji sebe karakterisu kao ateiste a veruju u postojanje duhova i tvrde da su tako nesto doziveli...primer takodje

jel to znaci da danas svako sebi moze da nalepi etiketu vernika/ateiste... a ni sam nije siguran sta mu se od svega ponudjenog cini istinitim a sta ne

jedan od meni posebno zanimljivih primera su ljudi koji se pridrzavaju posta s ciljem da se priceste u crkvi ali zato upraznjavaju sex...mislim jos jedan primer koji mi je pao na pamet i koji ide u prilog da danas ljudi prosto veru smatraju kao tanjir sa ponudjenim kolacicica raznih vrsta pa ce da probiraju koji ce da jedu a koji ce da zaobilaze jer im se prosto ne svidja ukus....

nije cilj da se striktno drzite primera koje sam nabrojala i o njima caskamo...cilj je nesto mnogo sire z:) ...zapitajte se u sta stvarno verujete i jeste li vi jedan od tih probiraca

ps: ako je bila tema izvinjavam se... vi je onda spojite, brisite... kako vam drago
 
o metlo :cmok2:

ja verujem u sve sto "propisuje" moja religija...

a o ostalom cu prodiskutovati sutra :zpozdrav:

Danas ljudi veruju u sve i svasta a takodje sebe nazivaju vernicima iako zapravo to i nisu ili obratno...
Takodje vecina ljudi je selektivna, prihvata samo ono sto im ODGOVARA iz neke vere...
i time sebe smatra vernikom te vere... sto ne bi tako trebalo... tj sto i ne moze tako...

Vera podrazumeva skup verovanja...
na primer ko veruje da Bog postoji i da je stvorio coveka logicno je da veruju u vaskrsenje... tj ponovno stvaranje coveka itd... vaskrsenje je temeljna nauka hriscanstva kao i vera u vecni zivot...
Biblija o tome govori kao i o andjelima o Sotoni i demonima kao i o Bogu, znaci nemoguce je to selektovati ...
ili se veruje u to sve o cemu Biblija govori ili ne...
ja licno prihvatam sve sto Biblija kaze... na tome se i zasniva moja vera :)

a neki i to selektuju.... delove Biblije tj Biblijske nauke, neke prihvataju neke ne...
 
Poslednja izmena:
pa ne bih se bas slozila s besmrtnom...ne mora uopste da znaci da ili verujes u celu Bibliju ili neverujes uopste.hriscanstvo je cini mi se u najcudnijem polozaju u tom smislu,ogroman je uticaj Crkve,dogmi,svasta se tu tokom vekova uplelo da nekad prosto ne znas sta je istina a sta ne.
ja verujem u Boga ali nemam pojma da li smem uopste da se nazovem hriscankom.
na primer ,verujem u reinkarnaciju,kojoj se pravoslavlje potpuno protivi,a ja bi kao trebalo da sam pravoslavka.i nemam nista protiv astrologije,gledanja u solju i tih zanimacija u svrhu opustanja a hriscanstvo je i protiv toga.ali mislim da ipak postoje neki segmenti u koje moras da verujes da bi mogla da se nazoves pripadnikom neke religije...to je ono sustinsko...u hriscanstvu bi trebalo da bude Sveto trojstvo i vaskrsenje...mozda jos nesto...ajde da ne filozofiram puno...
Osecam da ce ovo biti duga tema.
 
Poslednja izmena:
imam jedno pitanjce za sve

da li verujete u sve ono sto "prepisuje" vasa religija ili ste pak selektivni i nepoverljivi prema nekim stvarima?

To je sasvim prirodan proces kad ljudi jednom krenu da misle. Odbacivanje očiglednih neistina i manipulacija je kao bacanje balasta sa broda koji tone. Svašta će se baciti da bi brod ostao na površini. Počinje peskom i prtljagom, a završava se putnicima. :mrgreen:
 
imam jedno pitanjce za sve

da li verujete u sve ono sto "prepisuje" vasa religija ili ste pak selektivni i nepoverljivi prema nekim stvarima?

na primer da li verujete u bezgresno zacece device marije ali recimo ne u vaskrsenje hristovo? ili obrnuto?...ovo je samo primer cisto da skiciram temu
da li recimo ne verujete u duhove ali verujete u andjele...takodje primer

kako objasnjevate cinjenicu da postoje ljudi koji sebe smatraju vernicima ali ne veruju bas u sve ono sto ide uz taj pojam vernik, jeli pojam vernik potcenjen u danasnje vreme...jer nekada su ljudi verovali u sve i svata, posebno u ono sto im crkva kaze...jesu li oni veci vernici od danasnjih koji u vecini slucajeva selektuju i probiraju sta im se svidja pa ce u to da veruju...ili su ljudi poceli da upotrebljavaju logicko razmisljanje i prosto ih je nemoguce vise ubediti u postojanje necega jer je po njima to nemoguce i nema naucnih dokaza i sl...jeli to doslo do modernizacije vere...da ne kazem njene evolucije z:mrgreen::lol:

sta je sa ljudima koji sebe karakterisu kao ateiste a veruju u postojanje duhova i tvrde da su tako nesto doziveli...primer takodje

jel to znaci da danas svako sebi moze da nalepi etiketu vernika/ateiste... a ni sam nije siguran sta mu se od svega ponudjenog cini istinitim a sta ne

jedan od meni posebno zanimljivih primera su ljudi koji se pridrzavaju posta s ciljem da se priceste u crkvi ali zato upraznjavaju sex...mislim jos jedan primer koji mi je pao na pamet i koji ide u prilog da danas ljudi prosto veru smatraju kao tanjir sa ponudjenim kolacicica raznih vrsta pa ce da probiraju koji ce da jedu a koji ce da zaobilaze jer im se prosto ne svidja ukus....

nije cilj da se striktno drzite primera koje sam nabrojala i o njima caskamo...cilj je nesto mnogo sire z:) ...zapitajte se u sta stvarno verujete i jeste li vi jedan od tih probiraca

ps: ako je bila tema izvinjavam se... vi je onda spojite, brisite... kako vam drago



Logika pilićara.

Jedan pilićar je "mudro", u skladu sa svojom plitkom a pohlepnom pameću, primetio kako njegove kokoši prednjim delom tela jedu (prave mu trošak) a zadnjim delom tela nose jaja (donose mu dobit). Pa je još "mudrije" zaključio kako bi valjalo srezati trošak, tj odseći glavu kokoši, tako da bi mogao imati samo dobit bez troška.

Al to ne ide, ako je nešto celina onda funkcioniše jedno kao celina i nikako drugačije. Ne može se selektivno iz celine izbacivati ono što nekome u njegovoj neznalačkoj ludosti ne paše, inače je na taj način uništeno sve.

Ta logika pilićara je široko prisutna danas. Što će reći ima puno pilićara.. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
kako objasnjevate cinjenicu da postoje ljudi koji sebe smatraju vernicima ali ne veruju bas u sve ono sto ide uz taj pojam vernik, jeli pojam vernik potcenjen u danasnje vreme...jer nekada su ljudi verovali u sve i svata, posebno u ono sto im crkva kaze...jesu li oni veci vernici od danasnjih koji u vecini slucajeva selektuju i probiraju sta im se svidja pa ce u to da veruju...ili su ljudi poceli da upotrebljavaju logicko razmisljanje i prosto ih je nemoguce vise ubediti u postojanje necega jer je po njima to nemoguce i nema naucnih dokaza i sl...jeli to doslo do modernizacije vere...da ne kazem njene evolucije z:mrgreen::lol:
Da se vernici pridrzavaju doslovno svakog slova, imala bi sliku i priliku bronzanog doba kao shto su kamenovanja i robovlasnichko drushtvo. Poshto je to danas necivilizovano(i kaznjivo zakonom), oni nalaze neku racionalizaciju kako da izbegnu obavezu, recimo, kamenovanja neposlushne dece.
sta je sa ljudima koji sebe karakterisu kao ateiste a veruju u postojanje duhova i tvrde da su tako nesto doziveli...primer takodje
Biti ateista ne znachi automatski biti skeptik. Mada, to obichno ide jedno sa drugim, al' imash svakakvih ljudi...
jel to znaci da danas svako sebi moze da nalepi etiketu vernika/ateiste... a ni sam nije siguran sta mu se od svega ponudjenog cini istinitim a sta ne
Svako ima svoj razlog zashto veruje i zashto iskljuchuje kritichko razmishljanje kada je u pitanju odredjena oblast verovanja(ovde mislim na Boga, pojavljivanja vanzemaljaca, Big Foot, duhovi, itd.).
Ateista je neko ko nema veru u Boga... Ateista si ako nisi chula za boga, ako si tako odrasla ili si prouchla koji su argumenti za postojanje Boga, te zakljuchila da nemaju tezinu.

Primer kreacije: imash vernike koji zude za sigurnoshcu, te prihvataju objashnjenje kako je Bog stvorio univerzum, ali odbacuju da je Bog stvorio ljude i ovde koriste objashnjenje Teorije Evolucije.
 
Logika pilićara.

Jedan pilićar je "mudro", u skladu sa svojom plitkom a pohlepnom pameću, primetio kako njegove kokoši prednjim delom tela jedu (prave mu trošak) a zadnjim delom tela nose jaja (donose mu dobit). Pa je još "mudrije" zaključio kako bi valjalo srezati trošak, tj odseći glavu kokoši, tako da bi mogao imati samo dobit bez troška.

Al to ne ide, ako je nešto celina onda funkcioniše jedno kao celina i nikako drugačije. Ne može se selektivno iz celine izbacivati ono što nekome u njegovoj neznalačkoj ludosti ne paše, inače je na taj način uništeno sve.

Ta logika pilićara je široko prisutna danas. Što će reći ima puno pilićara.. :mrgreen:
Sa zekama je daleko lakše. Od njih nikaka korist dok im ne odsečeš glavu. z:lol:
Samo drobe unaokolo...z:D



Ja ne verujem. z:)
 
Verske knjige su pune kontradikcija, tako da je nemoguće biti dosledan "jednoj knjizi".
Svi tvrde da su u pravu, a niko nije (niti može biti) u pravu.

(A ta višeznačnost i nepreciznost i jeste glavni razlog za ogroman broj frakcija svake od velikih religija)
 
Cesto kad navedem neke nebuloze vernicima iz Hriscanstva, oni mi uglavnom odgovore da ne mora to tako da bude, jeste mozda je glupo, oni ni ne veruju u to tako bukvalno, nije to "pisac" hteo da kaze, pogresno sam razumela i preterujem.

Pa se ja cesto zapitam koliko je zaista deklarisanih hriscana procitalo Bibliju od pocetka do kraja? I kad bi je stvarno bas svi procitali, koji procenat bi, posle toga, i dalje tvrdio da veruje u Jehovu, Isusa, Devicu i kompaniju. Zmije i zbunove koji govore da ne pominjem.

Tako da mislim da vecina vernika selektivno veruje. Tj. uzmu ono sto im se dopada, odbace ono sto im je neshvatljivo. Ne zele da se rastanu od izmisljenog drugara u glavi,potreban im je, kao uteha, nada, a opet vide da tu nesto smrdi.
 
Мене занима како ли се код Бога третирају ти селективци?Јел може да им опрости што на пример верују Дарвину више него оном библијском или куранском стварању?
 
Poslednja izmena:
Мене занима како ли се код Бога третирају ти селективци?Јел може да им опрости што на пример верују Дарвину више него оном библијском или куранском стварању?

Уз исповјед и покајање и новчану донацију самопроглашени представник Бога на земљи све прашта.

То је религија,цјели живот можеш палити и убијати не крају се покајеш и одеш у Рај.
 
e sad cu vi nesto reknem...elem...kade sam konkuriso jednom damno za poso...radiJo psiho test...i sad...sedeo pored mene jedan decko iz moe selo...poznanik da kazem...lokalni dziber bolje reci...i prepisivo od mene taj test...i pao :neutral:
 
hmmmm...onda nista...nikad ne dajem donacije....i ne ispovedam se ....
nego mene vise od svega interesuje gde ce da zavrse oni koji su ateisti a bas su super ljudi...isto pakao?

Да,мада не брини се,ако ћемо по библијским критеријумима већином су сви у Паклу.
Мада је Данте у својој Комедији у Чистлиште смјестио старогрчке филозофе,тако да ни тамо није лоше.
 
Да,мада не брини се,ако ћемо по библијским критеријумима већином су сви у Паклу.
Мада је Данте у својој Комедији у Чистлиште смјестио старогрчке филозофе,тако да ни тамо није лоше.

pa cemu onda tolika filozofija?sto se ljudi lepo ne opuste i zive onako kako vole?z:(
 
sledjenje religije je znaci neki oblik mazohizma?zanimljiva teorija.

Да,на неки начин.Али то је моје субјективно мишљење.
Како иначе објаснити то да ти религија говори да си грешан,зао и да треба да молиш за опрост?
А то што живиш моралније од многих вјерника ти ништа не помаже.
 
pa,to govori Crkva, a ja njih odavno ne konstatujem sta pricaju :)
gresi su posebna prica, kazu nam da smo gresni vec od rodjenja....ali ko ozbiljan to prima k srcu?
no,da ne skrecemo sa teme.
mozes li se nazvati sledbenikom neke religije ako ne verujes sto postotno u sve sto ona propoveda?
 
pa,to govori Crkva, a ja njih odavno ne konstatujem sta pricaju :)
gresi su posebna prica, kazu nam da smo gresni vec od rodjenja....ali ko ozbiljan to prima k srcu?
no,da ne skrecemo sa teme.
mozes li se nazvati sledbenikom neke religije ako ne verujes sto postotno u sve sto ona propoveda?

Мислим да то зависи од религије до религије.Зависи која је у питању.
У неким стриктно мораш слиједити правила и кодексе,доку у другим,већином источним,мало либералности и слободе мишљења није никакав проблем.
У Будизму и Таоизму нпр.,иако су више филозифије,је све сведено на отприлике да живиш у хармонији са природом и околином не чинећи ником зло,а то шта ћеш да једеш,коме да се молиш,с ким ћеш да се дружиш или какве храмове да посјећујеш ти је остављено на слободну вољу.
 
pa,to govori Crkva, a ja njih odavno ne konstatujem sta pricaju :)
gresi su posebna prica, kazu nam da smo gresni vec od rodjenja....ali ko ozbiljan to prima k srcu?
no,da ne skrecemo sa teme.
mozes li se nazvati sledbenikom neke religije ako ne verujes sto postotno u sve sto ona propoveda?

Pa ako ne konstatujes Crkvu, ne primas k srcu osnovne dogme i doktrine odredjene religije kojoj tvrdis da pripadas, tesko da se mozes smatrati istinskim pripadnikom te religije.
Vise si neki slobodnjak, selektivac. z:lol:
Sto nije lose. Bolje imati svoj stav nego slepo prihvatiti nametnuti stav vecine, bez prethodne analize istih.
 

Back
Top