Propoved?

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
ili kako prepoznati..propovednika ili propoved?
mozda najjednostavnije resenje problema lezi u sledecem...propoved je kad ti neko prica nesto sto si oduvek znao samo nisi umeo da to formulises
 
Ja to ne mogu da prihvatim...
Jer danas kad kazes skoro svakom klincu ili klincezi nesto sto treba da znaju , cuces "znam to"....
Jer dug je put od uocenog preko oformljenog pa povezanog pa tek onda formulisanog i na kraju nedvosmisleno formulisanog...
 
Jesi li kad drzao casove?
Jel tvoje "znam to" to "znam to" a u stvari ne zna, nesto kao zna, ali ne zna sve , nije ni sebi jasan do kraja, samo zna da prepozna...

Zato i postoje ocene
2 prepoznaje gradivo
3 reprodukuje gradivo
4 integrise i barata sa gradivom kreirajuci i resavajuci probleme
5 integracija i razumevanje gradiva do nivoa da se moze sam generisati nove probleme i primere,poigravanje sa gradivom, kreativno koriscenje gradiva...

Po ovome sto si pokusao da kazes, ja bih rekao da je rec o dvojkasima koji ne zele vise od dvojke.
Tako oni ne traze nista novo u svojoj glavi, a onaj koji je peticar vidi manjkavosti takvog pristupa i zalaze se za svoj kvalitetniji zivot, ali na zalost to u realnosti biva samo preko zajednicki kvalitetnijeg zivota...
Tada imas putanju moj kvalitetniji zivot>opste kvalitetniji zivot>problematicni ne razumeju>edukacija ,lobiranje, popovanje problematicnim>od mirnog postaje propovednik...

Naravno tu je i demagoska putanja moj kvalitetniji zivot>paznja i novac>upravljanje nekim tokovima i interesovanjima okoline>lobiranje,edukacija,popovanje masama>govornik manipulator, uspesan kvalitetan licni zivot
 
Propoved je određeno slanje poruke (informacije), nekome.
Da bi propoved imala suštinsku vrednost zavisi od recipijenta.

Ukoliko recipijent to već zna, proučava i sl., propoved nema neku vrednost, sem uživanja u slaganju sa izrečenim na nečiji drugi način.
Ukoliko recipijent ne razume, nema nikakav značaj, a ni vrednost.
Ukoliko neko sluša nešto poučno za njega, razume i prima to sa zadovoljstvom, onda je to prava propoved.
 
patak slozicu se sa tobom u vezi tvog posta..dodacu samo ..da je vecina ljudi ipak u 2 (slaba dvojka bolje receno) rangu..malo je odlikasa.. medju njima najmanje je onih koji gledaju opsta korist - moja korist..
uostalom negde moras napraviti pocetnu tacku..ili podvuci crtu..pa eto neka 2 bude crta..1 ispod crte..ili beznadezni slucajevi..
s druge strane odlikasi ..ma u kojoj kategoriji bili mogu da misle za sebe (sto je velika nesreca svakog drustva..mislim kad odlikasi pocnu da misle SAMO za sebe i o sebi)..njima propoved ni ne treba..osim kao sredstvo koje i sami upotrebljavaju i pretvore ga od sredstva za iniciranje potencijala drugih u sredstvo za manipulaciju/demagogiju..
u potpunosti se slazem sa izrekom da nema loseg ili dobrog sredstva vec samo nacina na koji se upotrebljava..iz cega proizilazi i krajnji cilj..ne mozes postici dobar cilj losim sredstvima..cilj opravdava sredstvo..je tipicno opravdanje za koriscenje demagogije..
 
Propoved je određeno slanje poruke (informacije), nekome.
ako zamenis rec propoved sa marketing dobijes upravo ono sto si objasnila kasnije u svom postu..

mislim da to ne bih mogao nazavati informacijom..mislim propoved..pre pozivom..ako ima metu ciljnu grupu ili sta vec onda nije propoved vec demagogija marketing..

propoved je seme..ideja..
ili kako je to isus navodno govorio "ko ima usi neka cuje"
 
ako zamenis rec propoved sa marketing dobijes upravo ono sto si objasnila kasnije u svom postu..

mislim da to ne bih mogao nazavati informacijom..mislim propoved..pre pozivom..ako ima metu ciljnu grupu ili sta vec onda nije propoved vec demagogija marketing..

propoved je seme..ideja..
ili kako je to isus navodno govorio "ko ima usi neka cuje"

Ja sam rekla da je to poruka, u zagradi informacija, koja je jako širok pojam i ima "širok" cilj. I dalje tvrdim da je to propoved, ali ne sporim i šire objašnjenje.
 
Ovo je stvarno jadno i kakve veze ima sa filozofijom?

Propoved je određeno slanje poruke (informacije), nekome.
Da bi propoved imala suštinsku vrednost zavisi od recipijenta.

Tačno, zato što - propovednik ne otkriva nego upućuje.
Kako da neko prepozna propovednika kad ga sretne :rotf: :rotf:

Propovednik-Do-kraja-sveta-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Jesi li kad drzao casove?
Jel tvoje "znam to" to "znam to" a u stvari ne zna, nesto kao zna, ali ne zna sve , nije ni sebi jasan do kraja, samo zna da prepozna...

Zato i postoje ocene
2 prepoznaje gradivo
3 reprodukuje gradivo
4 integrise i barata sa gradivom kreirajuci i resavajuci probleme
5 integracija i razumevanje gradiva do nivoa da se moze sam generisati nove probleme i primere,poigravanje sa gradivom, kreativno koriscenje gradiva...

Po ovome sto si pokusao da kazes, ja bih rekao da je rec o dvojkasima koji ne zele vise od dvojke.
Tako oni ne traze nista novo u svojoj glavi, a onaj koji je peticar vidi manjkavosti takvog pristupa i zalaze se za svoj kvalitetniji zivot, ali na zalost to u realnosti biva samo preko zajednicki kvalitetnijeg zivota...
Tada imas putanju moj kvalitetniji zivot>opste kvalitetniji zivot>problematicni ne razumeju>edukacija ,lobiranje, popovanje problematicnim>od mirnog postaje propovednik...

Naravno tu je i demagoska putanja moj kvalitetniji zivot>paznja i novac>upravljanje nekim tokovima i interesovanjima okoline>lobiranje,edukacija,popovanje masama>govornik manipulator, uspesan kvalitetan licni zivot

Od mirnog neće postati propovednik koji popuje...imat će sreće ako u okolini ima još onih koji ga razumiju....
 
Evo ja uvidjam vezu na ovaj nacin....

Jadno je to sto je svaki filozof propovednik....ili se meni cini svaki...

U kom smislu...?
U smislu da iskaze neke vanvremenske recenice, ali ne prepozna vrednost koju imaju, i posle stvara neku svoju odrzivu sliku sveta, koja je vise uskladjena sa njegovim trenutnim tackama paznje , ili stanjem dushe , nego sto su vanvremenska slika sveta, istine, cak i njega samog....

To ja zovem propovednik, jer da bi prodao svoju celinu , on je lokalizuje, ne siri je, jer siroku ne moze da je proda, vec je siri oko tog nekog svog orginalnog pristupa ili neke recenice, koja je zanimljiva drugima...ili koja je trenutno u trendu.kod drugih...

Tako laz ili poluistina postaje njemu istina, ili iz tog ugla istina, a svi znamo da se uvek moze naci ugao da je nesto istina, jer ugao ustvari ignorise i brise one detalje koji su njemu nasuprot...u senci svetla sa kojim gledamo na stvar....

Obicno veliki i neambiciozni filozofi su imali tu prednost po meni da se koncentrisu na ono sto je novo njihovo, a da ne vrse deformaciju svega ostalog, ako to ostalo nema nikakve veze sa njihovim novim...
Hegel je jedan koji je imao tu mogucnost, jer mu je teza istorija filozofije omogucila da ne mora da deformise filozofiju, a da li je imao potencijal da sve shvati i integrise , to ne znam...treba ga prestici da bi se to moglo reci....

To ne znaci da kant nije nista znacajno dao, vec znaci da je ono sto je dao, vrlo lako moglo da ga ucini propovednikom svoje teze i njene sire okoline, pa zatim i sveg shvatanja....
Potencirano oslanjanje na sopstvenu tezu....ne donosi dobro jer smanjuje mogucnost korekcije ili ponistavanja teze ili ogranicenje opsega vaznosti, a to ogranicenje je prvi korak ka nekoj novoj , tacnijoj i opstijoj tezi....


Primer je npr, sta je moc.......u hijararhijskom drustvu, spojiti te dve reci, pa smisao, pa onda preslikati to na zivot i dalje...
upravljivost neke oblasti i drustva i ideje, to je moc, a sve ostalo je postapalica......i necija tudja moc,
Pojasnjeno u temi , zasto srbija nema velike filozofe....
 

Back
Top