EPS misli da je iznad svih nas

Pa sta ako te sije duplo sa srednjom? Imam ja par prijatelja koji sa srednjom imaju preko 1000 evra plate. Kakva firma takva i plata. U principi EPS ,Telekom i sl. bi trebalo da su jake firme. One to delom jesu a delom i nisu a nisu zbog toga sto oni koji su na vlasti kradu pare iz tih preduzeca.

Ako si nezadovoljna svojom platom pa buni se i ti. Sta tebe to briga sto se neko drugi buni i bori za svoja prava i da mu bude bolje. Ako ti nisi za to onda cuti imas Tadica i Dinkica uzivaj u njihovim pricama za laku noc a druge koji tako ne misle pusti da se bore za bolji zivot.

Kad je taj EPS u pitanju i treba radnici koji radec na terenu kao i lektroinzenjeri koji rade na razvoju da imaju velike plate a kobiletine i fukse koje sede po kancelarijama bi trebale da imaju maximum 25000 dinara.

Ta prijateljica je kancelarusa, zar ne rece da bi im dao 25 000 platu.
U odnosu na platu koju sam imala kod Slobe, ovo je banja.
Slazem se da radnici terenci i ti elektroinzenjeri treba da imaju visoke plate.
 
Ta prijateljica je kancelarusa, zar ne rece da bi im dao 25 000 platu.
U odnosu na platu koju sam imala kod Slobe, ovo je banja.
Slazem se da radnici terenci i ti elektroinzenjeri treba da imaju visoke plate.

Pa u tim preduzecima Telekom,EPS,NIS,zeleznice,JAT... imas gomilu radnika koji su preko veze tu upali i koji su visak. I ti uglavnom bleje po kancelarijama. To prvo treba skresati na brojku koja je zaista potrebna a ti koji ostanu da zaista rade posao. E onda njima mozda i dati vece plate.


Takodje gledas na stvari veoma plitko.

Ti zivis u drzavi gde su vlasti rasprodale skoro sve. Tih para od te rasprodaje nema tj pokradene su, fabrike unistene i pogasene.
Prosle godine imala si situaciju da nisu vise imali para ni da pokriju budzet pa su pozajmljivali pare tj uzimali kredite od MMF-a za to. A ti primas platu iz budzeta. Znaci vlast je prosle godine pozajmila pare od MMF-a da bi tebi imala da da platu. E te pare sa debelom kamatom ces ti morati da vratis kao i tvoja deca samo zapitaj se odakle ces to da vratis.
A zamisli tek sta ce ove godine da bude. Da li ce i ove godine MMF biti raspolozen da daje pare ovim nasim expertima da bi ovi mogli da dele plate. I sta ako im ne daju??? Neces ni dobiti platu onda posto nema odakle da ti je daju. E u tom pravcu te vodi ova vlast vec 10 godina.To sto je tebi mozda bilo ok je lepo ali moras da malo gledas sta se generalno dogadja u zemlji posto ce to jednog dana svima da se obije o glavu pa i tebi. A desavaju se iskljucivo lose stvari.
 
Diploma je samo preduslov da sto uspesnije obavljas svoj posao. Ne moze KV radnik da konstruise masinu ili sta ti ja znam sta.
S druge strane, nekad je topli obrok u NIS-u bio veci od moje plate, pa je cistacica imala vecu platu od nekog hirurga.
Smatram da najvece plate treba da imaju visokoobrazovani, ali i radnici koji rade teske fizicke poslove (livnicari, rudari i slicno). Koliko god nam zao kasirke u Maxiju i koliko god ona imala dece, ne moze da ima neku vecu platu. Za takvo radno mesto ne treba ni neko znanje niti snaga.
I platni razredi za drzavne firme moraju postojati, a kod privatnika je situacija drugacija.

tebi je mozak jos u komunizmu

znas samo u komunizmu ti je plata zavisila od stepena strucne spreme, dok u kapitalizmu plata retko zavisi od broja i kolicine diploma koje imas vec zavisi iskljucivo od tvoje sposobnosti da stvoris novac za kompaniju i funkcije koje u istoj zauzimas , a funkcija je takodje odraz tvoje sposobnosti da donosis korist celom preduzecu.

sto znaci ako si magistar a ne donosis profit firmi ne samo da neces imati nikakvu platu vec ces dobiti otkaz, i ako nemas 3 razreda skole a donosis firmi pare , imaces ne samo veliku platu nego i jaku funkciju u okviru same firme.

tako je to u kapitalizmu, a u komunistickim reliktima budzetskih firmi je jos bitnije koji stepen diplome imas, od toga kako obavljas svoj posao.
 
pa telekom bi privatizovan pa ga DS podrzavi opet...

jer im treba tako neko preduzece za kradju para , preko agencija za marketing i udomljavanje nesposobnih DS kadrovika.

Čišćenje marsowac, od nepodobnih

90226209.gif
 
tebi je mozak jos u komunizmu

znas samo u komunizmu ti je plata zavisila od stepena strucne spreme, dok u kapitalizmu plata retko zavisi od broja i kolicine diploma koje imas vec zavisi iskljucivo od tvoje sposobnosti da stvoris novac za kompaniju i funkcije koje u istoj zauzimas , a funkcija je takodje odraz tvoje sposobnosti da donosis korist celom preduzecu.

sto znaci ako si magistar a ne donosis profit firmi ne samo da neces imati nikakvu platu vec ces dobiti otkaz, i ako nemas 3 razreda skole a donosis firmi pare , imaces ne samo veliku platu nego i jaku funkciju u okviru same firme.

tako je to u kapitalizmu, a u komunistickim reliktima budzetskih firmi je jos bitnije koji stepen diplome imas, od toga kako obavljas svoj posao.

Alo, nije bitna samo diploma, valjda ona podrazumeva neko znanje. Niko se nije naucen rodio. Na Zapadu je znanje najskuplje, inace zasto tamo oni najbogatiji pohadjaju najbolje univerzitete, a ne bilo koje. Podrazumeva se da taj posao dobro radis i da donosis firmi novac. U mom slucaju, to je nemoguce, ali ipak postoji nacin da se rad proveri.
Ne mozes nigde da operises ljude ako nisi zavrsio odgovarajuce skole, nadam se da se slazes. Ti suvise pojednostavljujes stvari.
 
Diploma je samo preduslov da sto uspesnije obavljas svoj posao. Ne moze KV radnik da konstruise masinu ili sta ti ja znam sta.
S druge strane, nekad je topli obrok u NIS-u bio veci od moje plate, pa je cistacica imala vecu platu od nekog hirurga.
Smatram da najvece plate treba da imaju visokoobrazovani, ali i radnici koji rade teske fizicke poslove (livnicari, rudari i slicno). Koliko god nam zao kasirke u Maxiju i koliko god ona imala dece, ne moze da ima neku vecu platu. Za takvo radno mesto ne treba ni neko znanje niti snaga.
I platni razredi za drzavne firme moraju postojati, a kod privatnika je situacija drugacija.

ko kaze da kv radnik ne moze da konstruise nesto...??? ne verujem da ima statistike...ali sam siguran da vise inovacija imaju ljudi sa nizim obrazovanjem...
u vojsci u kojoj sam radio vise inovacija na tehnici su imali tehnicari nego inzinjeri...
ali----svaka plata mora da se zaradi....svaka diploma da se dokaze na delu...
iz licnog primera znam---trebao sam predavati na vojnoj akademiji 1 semestar strucne predmete...na insistiranje studenata ostao sam 3 semestra i predavao vise predmeta za koje nisam imao zvanicne kvalifikacije...mnogi od tih oficira su mi kasnije rekli da vecinu stvari iz elektronike su naucili upravo od mene...
 
Alo, nije bitna samo diploma, valjda ona podrazumeva neko znanje. Niko se nije naucen rodio. Na Zapadu je znanje najskuplje, inace zasto tamo oni najbogatiji pohadjaju najbolje univerzitete, a ne bilo koje. Podrazumeva se da taj posao dobro radis i da donosis firmi novac. U mom slucaju, to je nemoguce, ali ipak postoji nacin da se rad proveri.
Ne mozes nigde da operises ljude ako nisi zavrsio odgovarajuce skole, nadam se da se slazes. Ti suvise pojednostavljujes stvari.

a zar ti se ne cini da je u tom inostranstvu skolstvo podredjeno osposobljavanju radne snage za trziste rada za razliku od nas...koja to srednja skola ili fakultet daje kadar koji posle zavrsetka moze samostalno da pocne sa radom..??
 
Alo, nije bitna samo diploma, valjda ona podrazumeva neko znanje. Niko se nije naucen rodio. Na Zapadu je znanje najskuplje, inace zasto tamo oni najbogatiji pohadjaju najbolje univerzitete, a ne bilo koje. Podrazumeva se da taj posao dobro radis i da donosis firmi novac. U mom slucaju, to je nemoguce, ali ipak postoji nacin da se rad proveri.
Ne mozes nigde da operises ljude ako nisi zavrsio odgovarajuce skole, nadam se da se slazes. Ti suvise pojednostavljujes stvari.

u srbiji je taj hirug postao hirurg isto kroz praksu i specijalizaciju , a nije dosao kao hirurg sa fakulteta da operise.

ta srpska diploma u vecini slucajeva ne podrazumeva nikakvo znanje na zalost, ono sto podrazumeva znanje jeste samo analiziranje tvoje sposobnosti kao i sposobnosti drugih u praksi, kao i tvoja sposobnost da obavljas uspesno zadati posao u okviru te firme.

primera radi svrseni pravnik ne zna da popuni jednu molbu ili kupoprodajni ugovor da sastavi kako treba a kamoli da obavlja neke slozenije zadatke - a sve to zato sto ih tome nisu ucili na fakultetima vec su bubali raznorazne stvari i bavili se 99% teorijom a 1% praksom.

sretao sam se u zivotu sa dosta tih svrsenih fakultetlija koji misle da im samim tim sleduje nekakva odredjena pozicija u drustvu i poslovima , a ne kapiraju da to sto oni imaju diplomu ne znaci nista, jer oni sa tog fakulteta osim te diplome nisu doneli uglavnom nikakvo prakticno znanje koje ti kao poslodavac mozes da iskoristis u svom poslovanju i praksi - vec svakog tog fakultetliju sa diplomom moras prvo da edukujes, da ga naucis ono sto treba da radi i sto su trebali da ga nauce njegovi profesori n a fakultetima i u srednjim skolama.


zato ja vas prosvetare smatram za prevarante. uzimate debele pare iz budzeta a dajete za uzvrat u vecini slucajeva - maglu. nekakvo teoretsko neupotrebljivo znanje sa kojim taj vas djak/student u vecini slucajeva moze samo da se zakiti i ne moze sa njim nista da uradi u praksi.
 
Poslednja izmena:
Postignut dogovor Vlade i EPS-a
8. januar 2010. | 11:11 -> 15:23 | Izvor: Beta
Beograd -- Sindikat EPS-a i predstavnici Vlade postigli saglasnost o sindikalnim zahtevima. Dogovoreno je da neće biti štrajka zaposlenih u EPS-u.
Sindikat EPS-a, predstavnici Vlade Srbije i poslovodstva tog javnog preduzeća saopštili su da su postigli "obostrano prihvatljiv dogovor" i da neće biti najavljenog štrajka tog javnog preduzeća. U saopštenju se navodi da su predstavnici Vlade zahteve Sindikata EPS-a "u najvećoj meri ocenili kao opravdane", kad se uzmu u obzir veoma dobri poslovni rezultati u prošloj godini.

Dodaje se da su pregovarači prilikom postizanja dogovora "imali u vidu opšte makrekonomske prilike" i uslove u kojima rade zaposleni u tom javnom preduzeću, ali se ne navode detalji tog sporazuma.

Učesnici pregovora nakon završetka danasnjeg sastanka u Ministarstvu energetike Srbije nisu želeli da daju izjave medijima, niti da navedu koji od zahteva Sindikata su prihvaćeni.

Pregovori Sindikata EPS-a i predstavnika Vlade Srbije počeli su u utorak, 5. januara, a zahtevi 30 000 radnika bili su povećanje zarada za 20 odsto, isplata regresa do 5 000 dinara mesečno za topli obrok i da ne bude otpuštanja u reorganizaciji kompanije.

Sindikat je zahtevao i analizu opravdanosti izdvajanja iz EPS-a delatnosti koje nisu vezane za osnovno poslovanje, razgovore o statusu hotela i odmarališta pravljenih novcem radnika, kao i potpisivanje kolektivnih ugovora na osnovu predloga sindikata.


--------

Tadic popustio. EPSovci dobijaju povecanje od 20%
 
Lose mislis.

Verovatno tamo ima dzabalebarosa stranackih a ti sede po kancelarijama i ne rade nista dok ostali radnici u EPS-u rade.Razni majstori,elektricari itd..
A ostatak naroda bi trebao da se ugleda malo na te iz EPS-a a ne da ko ovce samo cute i trpe ove kriminalce sa vlasti koji ih pljackaju vec godinama.
Ovima iz EPS-a svaka cast posto ljudi se bore za sebe za razliku od vecine stanovnika ove drzave koji cute dok ih ova DOS banda pljacka i baca u bedu.

A to da ce ih prodati to je 100% posto ovi "demokratski experti" jedino to i znaju. Da sve rasprodaju a pare da ispare.

pa lako je da trazis pare kad premijeru obecas 2 posto od to povecanje.
a radnici glupi pa nikako da se sete da zive u kapitalizmu.
 
a zar ti se ne cini da je u tom inostranstvu skolstvo podredjeno osposobljavanju radne snage za trziste rada za razliku od nas...koja to srednja skola ili fakultet daje kadar koji posle zavrsetka moze samostalno da pocne sa radom..??

u srbiji je taj hirug postao hirurg isto kroz praksu i specijalizaciju , a nije dosao kao hirurg sa fakulteta da operise.

ta srpska diploma u vecini slucajeva ne podrazumeva nikakvo znanje na zalost, ono sto podrazumeva znanje jeste samo analiziranje tvoje sposobnosti kao i sposobnosti drugih u praksi, kao i tvoja sposobnost da obavljas uspesno zadati posao u okviru te firme.

primera radi svrseni pravnik ne zna da popuni jednu molbu ili kupoprodajni ugovor da sastavi kako treba a kamoli da obavlja neke slozenije zadatke - a sve to zato sto ih tome nisu ucili na fakultetima vec su bubali raznorazne stvari i bavili se 99% teorijom a 1% praksom.

sretao sam se u zivotu sa dosta tih svrsenih fakultetlija koji misle da im samim tim sleduje nekakva odredjena pozicija u drustvu i poslovima , a ne kapiraju da to sto oni imaju diplomu ne znaci nista, jer oni sa tog fakulteta osim te diplome nisu doneli uglavnom nikakvo prakticno znanje koje ti kao poslodavac mozes da iskoristis u svom poslovanju i praksi - vec svakog tog fakultetliju sa diplomom moras prvo da edukujes, da ga naucis ono sto treba da radi i sto su trebali da ga nauce njegovi profesori n a fakultetima i u srednjim skolama.


zato ja vas prosvetare smatram za prevarante. uzimate debele pare iz budzeta a dajete za uzvrat u vecini slucajeva - maglu. nekakvo teoretsko neupotrebljivo znanje sa kojim taj vas djak/student u vecini slucajeva moze samo da se zakiti i ne moze sa njim nista da uradi u praksi.

Nazalost, uglavnom se slazem sa ovim, ali tu nismo mi krivi, nego oni koji kreiraju nastavni plan i program. Zato postoji pripravnicki status i polaganje strucnog i drzavnog ispita.
Ipak, ako neko na konkursu trazi inzenjera, lekara, arhitektu, te poznavanje rada na kompjuteru, aktivno znanje engleskog jezika... onda treba i posteno da plati tog radnika.
Za razliku od Tihog, ja se ne bih usudila da radim posao stomatologa, hirurga, farmaceuta, ma ni da predajem fiziku i hemiju jer se ne razumem u to.
Tihi verovatno polazi od toga da posao trgovca ili slicno moze da radi bilo ko, bez obzira na diplomu.
Uglavnom, problem skolstva je sto mesto ministra prosvete sluzi za potkusurivanje, niko se za njega bas ne otima, a ako mu i dopadne, ne mesa se u svoj posao.
Udzbenici su poseban problem, a za to je kriv DSS koji je bio postavio Radosa Ljusica za direktora ZUNS-a, a ovaj je isti toliko urnisao, da su se skoro svi preorjentisali na privatne izdavace.
 
Moguće smanjenje proizvodnje struje u TENT-u
Beta, 11.01.2010 04:14:53

BEOGRAD - Štrajkački odbor Termoelektrane "Nikola Tesla" u Obrenovcu najavio je da će smanjiti proizvodnju struje, ukoliko do sutra u podne ne budu ispunjeni
zahtevi za povećanje plata, isplatu regresa i toplog obroka.
Predsednik Štrajkačkog odbora TENT-a Milovan Despotović kazao je agenciji Beta da to smanjenje proizvodnje struje za oko 10 odsto neće ugroziti snabdevanje građana i privrede u Srbiji.
Despotović je kazao i da je u 14.00 na dva i po sata obustavljen prevoz uglja do termoelektrane, pošto nije postignut dogovor na današnjem sastanku sa ministrom energetike Petrom Škundrićem i generalnim direktorom Elektroprivrede Srbije Dragomirom Markovićem.
"Štrajk će trajati do ispunjenja zahteva", kazao je predsednik Štrajkačkog odbora termoelektrane koja proizvodi polovinu struje u Srbiji.
Despotović je podsetio da oko 2.600 zaposlenih u TENT-u zahteva povećanje plata za 8,5 odsto, isplatu regresa i toplog obroka, plaćanje smenskog rada u skladu sa zakonom i novu zaštitnu opremu.
Zaposleni u Termoelektrani "Nikola Tesla", koja posluje u okviru EPS-a, nisu bili zadovoljni sporazumom koji su 8. januara postigli sindikat tog javnog preduzeća i Vlada Srbije, kojim su se stekli uslovi za odustajanje od štrajka u Elektroprivredi.
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=167688&title_add=Moguće smanjenje proizvodnje struje u TENT-u&kword_add=

Štrajkači iz TENT-a nisu zadovoljni pa prete nestašicom struje.
To što traže povećanje plate i u redu,ali problemi u (ne)plaćanju smenskog rada i zaštitna oprema,pa to oni sami moraju da rešavaju sa svojim poslovodstvom u termoelektrani,neko ih je nahuškao da štrajkuju zbog gluposti i da prave probleme.
 
Годинама слушамо жалопојке из ЕПС-а ... како им становништво и привреда дугују огромне цифре, како нема средстава за редовне ремонте, како је мрежа на граници издржљивости, како цена струје мора да се повећа да би се дошло до неопходних средстава за сервис мреже, како ...
А сада, одједном, траже повећање плата од 20%, топли оброк од 5.000, регрес у висини плате, да нема отпуштања радника .... јер је прошла година била изузетно успешна !? Па како то успешна а годинама слушамо исте приче? Да ли је то потврда да се струја дебело извози и то сваке године, а о томе се ћути.
 

Back
Top