Plastični hirurg

Pa verovatno, mislim ne znam ali prepotavljam, medicinski fakultet zavrsavas pa posle imas neku specijalizaciju garant za hirurga. Ali ne verujem da je specijalizaciju moguce dobiti sa ocenama 7 ili 8 verovatno nju dobijaju bas bas vrh studenti medicine
 
Postoji odmah posle faksa specijalizacija iz plasticne hirurgije,5 godina traje,znaci prvo faks 6 godina,pa onda malo rada u opstoj praksi,pa onda specijalizacija....Naravno,bez jake veze otpisi da ces se bilo gde zaposliti,a tek dobiti BILO KOJU specijalizaciju....
 
ПЛАСТИЧНА И РЕКОНСТРУКТИВНА ХИРУРГИЈА (60 месеци)
Двосеместрална настава настава - 9 месеци
Пластична и реконструктивна хирургија - 33 месеца
Општа хирургија - 10 месеци и то:
• ургентна хирургија - 4 месеца
• абдоминална хирургија - 5 месеци
• васкуларна хирургија - 1 месец
Ортопедија - 1 месец
Трауматологија - 2 месеца
Анестезиологија са реаниматологијом - 15 дана
Трансфузиологија - 15 дана
Микрохирургија - 1 месец
Неурохирургија - 1 месец
Максилофацијална хирургија - 1 месец
7
Физикална медицина и рехабилитација - 1 месец
 
Imas dve varijente, prva je da upises medicinu i ides na plasticnu hirurgiju. Posle toga smes da radis plasticnu hirurgiju celog tela i glave, ali bez nekih suvise radikalih radova na glavi. Druga varijanta je da upises stomatologiju, posle cega ides na maksilofacialnu hirurgiju i sa njom mozes da radis estetsku hirurgiju glave i vrata , kao i sijaset drugih zahvata na glavi i vratu (tumori, povrede, repozicije vilice , rasepe usne itd itd itd).

Obe specijalizacije traju 5 godina.
 
Kako postati plastični hirurg?

Šta ide posle fakulteta?

Koliko godina traje?

Napišite vaša iskustva.

Mislio sam da je specijalizacija za hirurga 5 godina, a za plastičnog da je manje.
U teoriji tako što završiš medicinski fakultet (5.5 godina), odradiš klinički staž od 6 meseci (čujem da nove generacije imaju i diplomski), položiš državni ispit i zvanično postaneš lekar opšte prakse, zatim upišeš specijalizaciju iz plastične i rekonstruktivne hirurgije koja traje 5 godina. Mislim da ti ocene iz anatomije i hirurgije ne smeju biti ispod osam, ali ne znam da li to još uvek važi jer se ovde stalno nešto menja. U svakom slučaju, važilo ne važilo, realnost je mnogo drugačija, pa posle fakulteta i staža moraš neko vreme (2,3 ili više godina) raditi kao klinički lekar na nekom odeljenju gde se radi plastična hirurgija, a matična ustanova te zatim šalje na specijalizaciju u skladu sa svojim potrebama. Naravno, pošto je danas lakše naći posao kao daktilograf nego kao klinički lekar, tih nekoliko godina moraćeš da volontiraš. E, sad, specijalizacija iz plastične i rekonstruktivne je daleko najtraženija zbog toga što je mogućnost za zarađivanje para sa njom nezamislivo velika, gotovo nestvarna, a dobijanje specijalizacije kod nas je lov u mutnom, ima dosta veza, a ni faktor korupcije nije zanemarljiv, tako da će ti, ako nisi iz te priče, trebati jako dobar prosek (bar 9.2) i dosta odricanja i volontiranja da bi je dobio poštenim putem.
ups bas sam se zeznula, iskreno jako me zanima kardiohirurgija pa sve racunam po tome. sorry
Specijalizacije iz opšte, dečje, grudne i plastične hirurgije traju po 5, dok je neurohirurgija najduža od svih i traje 6 godina. Tačno je da se zvanično za kardiohirurga školuješ tako što posle opšte hirurgije završiš subspecijalizaciju iz kardiohirurgije u trajanju od dve godine, ali to je tako samo na papiru, jer ta subspecijalizacija kod nas nije se obavljala godinama. Mnogi hirurzi koji rade kardiohirurgiju nisu za to školovani, tj. nisu završili užu specijalizaciju, već samo imaju iskustvo u operacijama srca.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se onima koji su zainteresovani za ovu temu jer sam se rogobatno izrazio napisavši da studije medicine traju 5.5 godina. Naime, toliko (11 semestara) traju predavanja, dok je 12. semestar rezervisan za vežbe i njime se upotpunjuje 6 godina redovnog školovanja za lekara opšte prakse. Posle idu šestomesečni staž i državni ispit, naravno, ukliko se polože svi ispiti. :)
 

Back
Top