Sveznanje

Slam_Dunker

Primećen član
Poruka
799
Nesto me je malo kopkalo. Palo mi je na pamet da je mozda Bozija osobina sveznanja pogreshno shvacjena i interpretirana. Interesuje me da li je mogucje, da je ona ogranichena ljudskom slobodnom voljom. Ako je tako, onda bi iskushenja bila lako objashnjena na taj nachin (mada vjerovatno na kratko, jer ta tvrdnja sigurno ima rupe koje trenutno ne primjecjujem).

Sta vi mislite?
 
Nesto me je malo kopkalo. Palo mi je na pamet da je mozda Bozija osobina sveznanja pogreshno shvacjena i interpretirana. Interesuje me da li je mogucje, da je ona ogranichena ljudskom slobodnom voljom. Ako je tako, onda bi iskushenja bila lako objashnjena na taj nachin (mada vjerovatno na kratko, jer ta tvrdnja sigurno ima rupe koje trenutno ne primjecjujem).

Sta vi mislite?
Aj malo pojasni sta si mislio :confused:

Bog ne moze biti ogranicen niti njegova bilo koja osobina ljudskom voljom ili bilo cime od strane coveka

Bog ne zavisi od coveka, on egzistira nezavisno i ni od koga ne zavisi.. jer je svemocan...


a sve od njega zavisi... :zimag:

jel ti razumes sta pitas :think:
 
Poslednja izmena:
jos sam pod utiskom konfrontacije induktivno deduktivnog nacela tvog razmisljanja gde aristotelove kosti rave-uju od muqe na taqtilnu mudrost koju si izreqla....
 
Nesto me je malo kopkalo. Palo mi je na pamet da je mozda Bozija osobina sveznanja pogreshno shvacjena i interpretirana. Interesuje me da li je mogucje, da je ona ogranichena ljudskom slobodnom voljom. Ako je tako, onda bi iskushenja bila lako objashnjena na taj nachin (mada vjerovatno na kratko, jer ta tvrdnja sigurno ima rupe koje trenutno ne primjecjujem).

Sta vi mislite?

neki drugi ni kriv navek :neutral:
 
Nesto me je malo kopkalo. Palo mi je na pamet da je mozda Bozija osobina sveznanja pogreshno shvacjena i interpretirana. Interesuje me da li je mogucje, da je ona ogranichena ljudskom slobodnom voljom. Ako je tako, onda bi iskushenja bila lako objashnjena na taj nachin (mada vjerovatno na kratko, jer ta tvrdnja sigurno ima rupe koje trenutno ne primjecjujem).

Sta vi mislite?

Možda se to može protumačiti ovako: Ja sam dugo vremena mislio da sam gospodin čovek, a tako sam se i ponašao (prema supruzi) tj, iako sam mogao da pretražim njenu torbicu i adresar, nisam to činio smatrajući to niskim i podlim i nedostojnim ljudske veličine za kakvu sam smatrao sebe.
Dakle MOGAO sam da je špijuniram ali nisam hteo. (kakav prenaduvan ego sam imao z:hm:)
Tek kad su me neki ćelavci povijali i pokušali u više navrata da mi nanesu teške telesne (jednom čak i kolima na pešačkom) počelo je da mi dolazi iz duppeta u glavu misao da bih ja zbog svoje tobožnje "plemenitosti" mogao i da izgubim tu istu glavu. Jedan lokalni mafijaš inače moj poznanik mi je rekao da je ona (moja supruga) ucenila moju glavu i angažovala te narkomane da me sjebbu.
Onda sam prestao da budem "gospodin" nego sam je ušpijunirao i ustanovio da ona ima 95 adresa ljudi koje ja ne poznajem. Uglavnom sam ja kasnije rešio stvar. z;)
Poenta priče je da Bog MOŽE da zna sve o čoveku, ali NEĆE jer je plemenit, to mu se obija o glavu jer čovek konstantno radi protiv Boga. Onda se Bog osvesti i izbaci čoveka iz raja i od tada MU JE SUPER :super:

p.s. Bog se svesno odrekao sveznanja u odnosu na čoveka da bi tom čoveku ostavio nedirnutu privatnost i slobodu volje :sanke:
 
Aj malo pojasni sta si mislio :confused:

Bog ne moze biti ogranicen niti njegova bilo koja osobina ljudskom voljom ili bilo cime od strane coveka

Bog ne zavisi od coveka, on egzistira nezavisno i ni od koga ne zavisi.. jer je svemocan...


a sve od njega zavisi... :zimag:

jel ti razumes sta pitas :think:
Ja razumijem odlichno shta pitam, besmislenog li pitanja z:lol:.

Da probam da ti objasnim shta zelim da kazem.
Ako Bog vidi buducjnost, i zna shta cje chovjek uchiniti pred nekim iskushenjem, zashto mu to iskushenje shalje? Kada bi profesor znao za koju ocjenu dati uchenik zna gradivo, ne bi mu davao test. Razumijes? Meni je iskushenje logichno samo ako Bog ne moze da "vidi" dalje od ljudske odluke.

Ova tema je tootalno besmislena jer polazi od pogresne pretpostavke da Bog zaista postoji. z:p
Apsolutno z:). Ali meni je ovo zanimljiv problemski zadatak z:p
 
Poslednja izmena:
Ako Bog vidi buducjnost, i zna shta cje chovjek uchiniti pred nekim iskushenjem, zashto mu to iskushenje shalje? Kada bi profesor znao za koju ocjenu dati uchenik zna gradivo, ne bi mu davao test. Razumijes? Meni je iskushenje logichno samo ako Bog ne moze da "vidi" dalje od ljudske odluke.
Човек мора да се покаже на делу. Мада нисам сигуран да Бог шаље искушења. Обично ћаво искушава људе у нади да ће они поклекнути и предати му се. Тако исто ученик ако зна мора и да покаже знање да би оно било вредновано. Може он, на пример, да зна, али да не покаже знање онда када треба. Онда му ништа не вреди што је знао.
 
Човек мора да се покаже на делу.
Zasto mora da se pokaze na djelu ako Bog vec unaprijed zna sta ce covjek uraditi?
Мада нисам сигуран да Бог шаље искушења. Обично ћаво искушава људе у нади да ће они поклекнути и предати му се.
Naravno da nisi u pravu. Zar to shto se Bog ne pokazuje fizichki da ga mi mozemo vidjeti vjernici ne nazivaju iskushenjem vjere? I neshto konkretnije, npr. Avramovo iskushenje...
Тако исто ученик ако зна мора и да покаже знање да би оно било вредновано. Може он, на пример, да зна, али да не покаже знање онда када треба. Онда му ништа не вреди што је знао.
Ne idesh dovoljno duboko. To sa uchenikom je samo klimavi primjer jer uchitelj nije sveznajucj kao Bog.

Ponavljam: Ako je Bog sveznajucj i kao takav unaprijed zna shta cje neko uraditi, zashto mora da ga testira?

Ako je Bog unaprijed znao ko cje od nas biti ateisti a ko vjernici zato shto se On ne pokazuje fizichki, zashto je takav test bio potreban? Nije bio siguran u sebe, pa da provjeri? z:hm: Ne bih rekao..
 
Poslednja izmena:
Ponavljam: Ako je Bog sveznajucj i kao takav unaprijed zna shta cje neko uraditi, zashto mora da ga testira?

Ako je Bog unaprijed znao ko cje od nas biti ateisti a ko vjernici zato shto se On ne pokazuje fizichki, zashto je takav test bio potreban? Nije bio siguran u sebe, pa da provjeri? z:hm: Ne bih rekao..
То што је Бог свезнајући не значи да зна шта ће неко урадити, јер је дао људима слободну вољу да сами стварају своју судбину. Али зна које су могућности и последице људских поступака.

На пример, ти знаш да је грех украсти. Онда дођеш у искушење да украдеш нешто, и ти украдеш. Шта ти онда вреди што си знао да не треба украсти, када ниси применио знање на делу? Бог није знао да ли ћеш ти да украдеш, али је зато знао да постоје две могућности за тебе: или ћеш бити поштен човек, или ћеш бити лопов, и да у оба случаја одговараш за свој поступак.
 
То што је Бог свезнајући не значи да зна шта ће неко урадити, јер је дао људима слободну вољу да сами стварају своју судбину. Али зна које су могућности и последице људских поступака.

На пример, ти знаш да је грех украсти. Онда дођеш у искушење да украдеш нешто, и ти украдеш. Шта ти онда вреди што си знао да не треба украсти, када ниси применио знање на делу? Бог није знао да ли ћеш ти да украдеш, али је зато знао да постоје две могућности за тебе: или ћеш бити поштен човек, или ћеш бити лопов, и да у оба случаја одговараш за свој поступак.
E to je odgovor koji sam trazio! z:) Ako Bog postoji, i po mojoj i po tvojoj logici, njegovo sveznanje MORA biti ogranicheno slobodom volje koju nam je podario. U suprotnom, opet po nekoj mojoj logici, sve gubi smisao.
 
E to je odgovor koji sam trazio! z:) Ako Bog postoji, i po mojoj i po tvojoj logici, njegovo sveznanje MORA biti ogranicheno slobodom volje koju nam je podario. U suprotnom, opet po nekoj mojoj logici, sve gubi smisao.
Па наравно.

Међутим, ти сам погрешно интерпретираш Божју особину свезнања. Нормално да онај ко је створио свет зна све о том свету којег је створио. Бог је човеку подарио слободну вољу, и зато не зна шта ће човек урадити, али зна све могућности и последице човекових дела. А пре свега зна човекове мисли и осећања и намере.

Ово је као са оним питањем да ли Бог може да направи камен који не може да подигне. Мислим, да ли Бог, ако је свемогућ, може да направи троугао са четири угла? Постоје ствари које су могуће, и ствари које нису могуће.
 
Da.. To zadnje je paradox omnipotentnosti... Druga tema, nebitno :)

Ne interpretiram ja pogreshno. Evo vidish da i besmrtna kaze da nijedna Bozija osobina nije ogranichena nichim. Iako je to apsolutno nemogucje..
 
Nesto me je malo kopkalo. Palo mi je na pamet da je mozda Bozija osobina sveznanja pogreshno shvacjena i interpretirana. Interesuje me da li je mogucje, da je ona ogranichena ljudskom slobodnom voljom. Ako je tako, onda bi iskushenja bila lako objashnjena na taj nachin (mada vjerovatno na kratko, jer ta tvrdnja sigurno ima rupe koje trenutno ne primjecjujem).

Sta vi mislite?

Sveznanje??
Ti se šališ??
Biblijski bog sveznanje???
 
Ja razumijem odlichno shta pitam, besmislenog li pitanja z:lol:.

Da probam da ti objasnim shta zelim da kazem.
Ako Bog vidi buducjnost, i zna shta cje chovjek uchiniti pred nekim iskushenjem, zashto mu to iskushenje shalje? Kada bi profesor znao za koju ocjenu dati uchenik zna gradivo, ne bi mu davao test. Razumijes? Meni je iskushenje logichno samo ako Bog ne moze da "vidi" dalje od ljudske odluke.

Bog moze da predvidi sta ce neko uraditi na osnovu tog sto dobro zna coveka
Ali on ne moze u potpunosti znati sta ce neko uraditi jer ta osoba ima slobodnu volju....
Bog nas je tako stvorio saslobodnom voljom, da sami mozemo odlucivati...

kao sto ja mogu imati poverenje u mog prijatelja da ce mi pomoci, al ne mogu tacno znati kako ce on to uraditi.... a opet mogu se razocarati u njega jer na kraju mi ni nece pomoci...

shvatas? :zpozdrav:

tako da su iskusenja logicna... tacno, Bog ne moze videti unapred ljudsku odluku...
moze videti sta nameravam, al ja kao covek mogu i promeniti odluku...
 
Poslednja izmena:
Nesto me je malo kopkalo. Palo mi je na pamet da je mozda Bozija osobina sveznanja pogreshno shvacjena i interpretirana. Interesuje me da li je mogucje, da je ona ogranichena ljudskom slobodnom voljom. Ako je tako, onda bi iskushenja bila lako objashnjena na taj nachin (mada vjerovatno na kratko, jer ta tvrdnja sigurno ima rupe koje trenutno ne primjecjujem).

Sta vi mislite?

Mislim da se ne radi o pogrešnom tumačenju... to da je bog sveznajuć, svemoguć i sve je po njegovoj volji... daje prostora verniku da veruje bez da ulazi u suštinu, da se potčini bez pogovora... nešto slično strahopoštovanju.
Ako kojim slučajem pođeš od toga da on ne zna baš sve, nije ni svemoguć... a opet, sa druge strane, ako je svemoguć, zašto dozvoljava loše stvari... i tu se javlja za potreba za objašnjenjem koje je prihvatljivo za vernike... bez da razmišljaju, kao iz topa će odgovoriti: to je njegova volja i on zna zašto to čini i zašto je to dobro.
Postoji "razumno" objašnjenje i za iskušenja... tu su da nam ojačaju duh... ovo u slučaju da im se odupremo.... možeš da objasniš, ali ne i da opravdaš pred bogom pad u iskušenje... za prvu pomoć: izretuješ par očenaša i po potrebi sebe kazniš kajanjem.
Klasično ispiranje mozga. z:lol:
 
Bog ničim ne može biti ograničen, jer u tom slučaju suštinski ne bi bio Bog! Slobodna volja postoji, ali čovek ni u tom slučaju ne stvara sam nove situacije, već pravi izbor između onoga što je Bog već odredio
 

Back
Top