Multilevel Marketing, posao buducnosti DA ili NE

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Snoki:
Posle sesnaest godina privatnog biznisa(kafic,diskoteka,pizzeria), poceo sam da "radim" za kompaniju koja posluje na principu MLM. Dali je MLM posao buducnosti? Ja nikada nisam radio bolji posao!
Vredi pokusati.
da mi je neko pre nego sto sam otisla na prvo predstavljanje MLM rekao o cemu se radi ukratko ne bi sigurno nikad usla u taj posao...Radila sam svojevremeno za AMWAY i bila zahvaljujuci predavacima o tome i njihovom zaista velikom trudu da me ubede, optimista da ce to biti posao buducnosti...Cestitam ti ako ti ide dobro i dalje mislim da je odlicno zamisljeno ali da se na zalost u praksi ne pokaze uvek tako...Mada mozda ja nisam iako veoma recita delovala ubedljivo da ljudi to malo vise prihvate...Verujem da se trudis...Zamisljala sam ponekad radeci kako bi stvarno bilo da ljudi masovno prihvate taj posao...svi bi zaradjivali...ovako ne znam...ako imas zivaca samo napred... :wink:
 
ariela:
Snoki:
Posle sesnaest godina privatnog biznisa(kafic,diskoteka,pizzeria), poceo sam da "radim" za kompaniju koja posluje na principu MLM. Dali je MLM posao buducnosti? Ja nikada nisam radio bolji posao!
Vredi pokusati.
da mi je neko pre nego sto sam otisla na prvo predstavljanje MLM rekao o cemu se radi ukratko ne bi sigurno nikad usla u taj posao...Radila sam svojevremeno za AMWAY i bila zahvaljujuci predavacima o tome i njihovom zaista velikom trudu da me ubede, optimista da ce to biti posao buducnosti...Cestitam ti ako ti ide dobro i dalje mislim da je odlicno zamisljeno ali da se na zalost u praksi ne pokaze uvek tako...Mada mozda ja nisam iako veoma recita delovala ubedljivo da ljudi to malo vise prihvate...Verujem da se trudis...Zamisljala sam ponekad radeci kako bi stvarno bilo da ljudi masovno prihvate taj posao...svi bi zaradjivali...ovako ne znam...ako imas zivaca samo napred... :wink:
MLM jeste posao buducnosti. Ljudi u nasoj zemlji ne shvataju da je ustvari cilj "USTEDA", jer nisu prihvatili jos ni definiciju "POTROSACKO DRUSTVO". Kapitalizam se probija sporo, zahvaljujuci zaostavstini u idejama i ekonomiji prethodnih generacija.
I jos nesto.....svako ko nije uspeo u MLM nije pratio nacin rada. Svako je pokusao da pronadje svoj put kroz" minsko polje". Toliko i svako dobro!
 
iivan:
MLM jeste posao buducnosti. Ljudi u nasoj zemlji ne shvataju da je ustvari cilj "USTEDA", jer nisu prihvatili jos ni definiciju "POTROSACKO DRUSTVO". Kapitalizam se probija sporo, zahvaljujuci zaostavstini u idejama i ekonomiji prethodnih generacija.

Da li hoces da kazes da je MLM dominantan oblik poslovanja na zapadu? MLM nema nikakve veze sa sporim probijanjem kaitalizma kod nas.

iivan:
I jos nesto.....svako ko nije uspeo u MLM nije pratio nacin rada. Svako je pokusao da pronadje svoj put kroz" minsko polje". Toliko i svako dobro!

Da li ti uopste znas koji procenat ljudi u MLM stvarno dobro zaradjuje?
 
bombata:
Da li hoces da kazes da je MLM dominantan oblik poslovanja na zapadu? MLM nema nikakve veze sa sporim probijanjem kapitalizma kod nas.

Ne znam da li je MLM dominantan na zapadu, ali znam sa sigurnoscu da u SAD-u donosi drzavi prihode u iznosu od nekoliko destina procenata. A znajuci da SAD imaju ogroman budzet mozes zamisliti koliko novca zaradjuje drzava na racun svojih procenata i koliko zaradjuju ljudi koji se bave MLM-om. Ako budem saznao neke konkretnije cifre o tim sumama, javicu Vam svakako.

A MLM ima veze sa probijanjem kapitalizma kod nas zato sto je "on" nastao u kapitalistickom sistemu, tacnije u SAD-u 50-ih godina sada vec proslog veka.



bombata:
Da li ti uopste znas koji procenat ljudi u MLM stvarno dobro zaradjuje?

Zaista ne znam koji procenat ljudi zaradjuje u MLM-u, ali je sigurno nizak iz razloga sto nisu svi ukljuceni u MLM da bi zaradili, vec da bi imali proizvode/usluge po nizim cenama i ustedeli ponesto. Bio bih Vam zahvalan ako imate taj podatak (procenat ljudi koji zaradjuje u MLM-u)
 
Moze li neko znati koliko procenata ljudi zaradjuje na ovaj ili onaj nacin?! Najvaznije je da u MLM svako moze da zaradi i da ,teoretski , zarada nije limitirana. Umesto da se placa prevoz, veleprodajna i maloprodajna marza, radnici u veleprodaji i maloprodaji, porez ili zakup magacina, prodavnica..,
rekleme u medijima.., u ML kompanijama se sve deli distributerima. Npr. kompanija za koju radim 73% od krajnje cene proizvoda deli distributerima !!!!!!
 
iivan:
Ne znam da li je MLM dominantan na zapadu, ali znam sa sigurnoscu da u SAD-u donosi drzavi prihode u iznosu od nekoliko destina procenata.

Koliko desetina procenata? Budite precizniji.
Dobro ste rekli donosi drzavi prihode da li je to slucaj i kod nas (pre svega mislim na koju cenu se obracunava porez: onu za distributera ili za krajnjeg kupca).

iivan:
A MLM ima veze sa probijanjem kapitalizma kod nas zato sto je "on" nastao u kapitalistickom sistemu, tacnije u SAD-u 50-ih godina sada vec proslog veka.

Mogu se navesti mnoge druge stvari koje su nastale u kapitalistickom sistemu koje nemoraju da pomognu probijanju kapitalizma kod nas.

Cak mislim da MLM kod nas proizvodi negativne efekte u probijanjem kapitalizma kod nas (npr. placanje poreza na manju osnovicu, izbegavanje placanja socijalnih i zdravstvenih prinadleznosti saradnicima, pospesivanje prometa na crno...)

Zamislite hipoteticki kad bi takvo poslovanje bilo dominantno. Kako bi drzava finansirala skole, bolnice, i sve druge socijalne i zdravstvene usluge...
 
Snoki:
Umesto da se placa prevoz, veleprodajna i maloprodajna marza, radnici u veleprodaji i maloprodaji, porez ili zakup magacina, prodavnica..,rekleme u medijima..,

Zbog ovog navedenog smatram da MLM ima los uticaj (ako uopste ima uticaj) na probijanje kapitalizma kod nas, jer se dobar deo poslovanja (a koji je ovde naveden) odvija u sivoj (sumljivoj) zoni.

Snoki:
u ML kompanijama se sve deli distributerima. Npr. kompanija za koju radim 73% od krajnje cene proizvoda deli distributerima !!!!!!

Ovo je prosto neverovatno!!! Da li ste Vi saradnik sistema ili radite kod njih za platu?
To znaci da ako proizvod kosta 100 dinara, 73 ide saradnicima-distributerima, a sa 27 se pokrivaju svi troskovi i zarada osnivaca i vlasnika MLM-a.
Mislim da ste u zabludi.
Poenta MLM-a i jeste u tome da vlasnici kupe kajmak i imaju najvecu zaradu. Uglavnom nekih 20 do 30% bace kao kost pred saradnike da se kolju oko provizija.
 
Koliko desetina procenata? Budite precizniji.
Dobro ste rekli donosi drzavi prihode da li je to slucaj i kod nas (pre svega mislim na koju cenu se obracunava porez: onu za distributera ili za krajnjeg kupca).

Pokusao sam da nadjem podatak o kom procentu je rec, ali na zalost nisam uspeo. A sto se tice prihoda drzave znajte da drzava kao svaki “dobar domacin” regulise MLM i tako ubira prihod. Evo jednog primera gde cete razumeti: postoje dve strane u MLM-u.
S jedne je MLM firma koja je u stvari preduzece tipa “d o.o.” ili nekog slicnog tipa ali nikad “A.D.” (preporucujem knjigu Osnovi ekonomije Miroljuba Labusa za pravni fakultet). Ova firma nudi svojim registrovanim korisnicima proizvode/usluge po nizim cenama zbog toga sto su registrovani kod firme i zbog toga sto su stalni, verni, zadovoljni korisnici proizvoda/usluga. Znaci firma naplacuje proizvode/usluge. Na osnovu tog prihoda koji ostvaruje, firma ce biti oporezovana prema zakonu (oduzece joj se jedan deo od prihoda koji ce uci u drzavnu kasu). Nadam se da je do ovde bilo jasno!?
Drugu stranu cine registrovani potrosaci-distributeri. Kada ti distributeri ispune uslove predvidjene od strane MLM firme, oni pocinju da dobijaju platu. Ta plata se obracunava od strane firme i ista se uplacuje na ziro-racun registrovanog potrosaca-distributera, Vas racun. I kako je to legalno? Pa, drzava oporezuje i Vasu zaradu procentom od 16%, u slucaju MLM firmi. Znaci cim novac bude uplacen na vas racun, drzava ce Vam oduzeti deo Vase zarade. Sad je legalno!? (Izracunao sam na osnovu platne liste da je procenat poreza na prihod radnika 14.0001% i to je zaista tako ispalo). Onih aproksimativnih 2% izmedju koji se oduzimaju od Vas kao registrovanog potrosaca-distributera moze se shvatiti kao “uplata u penzioni fond, socijalni fond, zdravstveni fond, sindikalni fond itd.”. MLM je vid biznisa nastao u kapitalistickim sistemima kao pokusaj de se na legalan nacin uz pomoc poznavanja drzave i njenih funkcija izbegne preveliko oporezivanje i predstavlja samo jednu od takvih mogucnosti (procitajte knjigu Tok gotovog novca Roberta Kiyosaki-ja).
I ako Vas zaista preokupira MLM postoji izuzetna literatura. Samo treba otici do biblioteke.
A ZA POCETAK DA BISTE RAZUMELI RAZLIKU IZMEDJU MLM-A I NEKIH DRUGIH SISTEMA KOJI IMAJU ELEMENTE MLM-A ILI SE LAZNO PREDSTAVLJAJU KAO MLM PROCITAJTE VODIC KROZ MULTI-LEVEL MARKETING RADISE DOBRODOLCA U IZDANJU FINESE.
Posle svega procitanog necete imati vise pitanja o MLM-u kao i PREDRASUDA poput “Poenta MLM-a i jeste u tome da vlasnici kupe kajmak i imaju najvecu zaradu.”

Prijatno izucavanje MLM-a!
 
Snoki:
Na stranu svi procenti, ali u ovom Multilevelu moja mesecna zarada je chetvorocifrena u Eurima, a u poslu sam samo 6 meseci i ne ubijam se bas od posla i napora. Naprotiv. Imam mnogo vise vramana za porodicu i sebe, nego dok sam bio samo privatnik(dao sam najstarijem radniku da vodi posao, a ja samo svratim na pice).

E ovo Vam ne verujem, pokusali ste vesto da izbegnete moje pitanje o procentima. Za takve sume u MLM je potrebno znatno duze vreme - to ce Vam svako reci ko se iole malo razume u MLM. Hajde recite koji je MLM u pitanju ako vec ne znate procente.
 
Kratko cu se osvrnuti na neke delove:
>A sto se tice prihoda drzave znajte da drzava kao
>svaki “dobar domacin” regulise MLM i tako ubira prihod.

A da li je nasa drzava dobar domacin? Kod nas ovakav vid poslovanja (MLM) nije precizno definisan zakonima, kao sto je na primer u Velikoj Britaniji.

>Na osnovu tog prihoda koji ostvaruje, firma ce biti
>oporezovana prema zakonu (oduzece joj se jedan deo
>od prihoda koji ce uci u drzavnu kasu). Nadam se da
>je do ovde bilo jasno!?

A sta je sa placanjem poreza na ostali promet (vec sam naveo: prevoz, radnici u veleprodaji i maloprodaji, porez ili zakup magacina, prodavnica). Evo na primer prevoz (transport). Da li se tu placa porez? Da li MLM angazuje privatnog prevoznika i plati mu uslugu i drzava dobije porez na tu uslugu? Ili sami saradnici to salju po vozacu autobusa ili sl. Da li se ovde promet obavlja po zakonu? da li drzava dobija svoj deo?

>Ta plata se obracunava od strane firme i ista se
>uplacuje na ziro-racun registrovanog potrosaca->distributera, Vas racun. I kako je to legalno?
>Pa, drzava oporezuje i Vasu zaradu procentom od
>16%, u slucaju MLM firmi. Znaci cim novac bude
>uplacen na vas racun, drzava ce Vam oduzeti deo
>Vase zarade. Sad je legalno!? (Izracunao sam na
>osnovu platne liste da je procenat poreza na prihod
>radnika 14.0001% i to je zaista tako ispalo).

Cekajte da li govorite o MLM-u u zemlji Srbiji. Pobrkali ste stvari.
Ako ste distributer robe MLM firme morate imati ugovor sa istom. Da li je u pitanju Ugovor o radu ili ugovor o delu (honorarni posao). Sigurno je ugovor o delu, a ovi procenti koje ste naveli se odnose na porez koji se placa na kraju godine, ako premasite zaradu od ~820 000 dinara? Sta je sa doprinosima (penzijskog i invalidskog osiguranja, zdravstvenog osiguranja, osiguranja za slucaj nezaposlenosti) koji se placaju svakog meseca? Njih ste yaboravili da platite?

>I ako Vas zaista preokupira MLM postoji izuzetna
>literatura. Samo treba otici do biblioteke.
Tom literaturom se dosta dugo bavim i vec sam je
odavno procitao, a pored toga pratim desavanja u
praksi i sa strane distributera i sa strane MLM firme tako da sam naveo sustini svega, a ne puku teoriju.

A sustina je: “Poenta MLM-a i jeste u tome da vlasnici kupe kajmak i imaju najvecu zaradu.”
 
iivan:
Ljudi u nasoj zemlji ne shvataju da je ustvari cilj "USTEDA", jer nisu prihvatili jos ni definiciju "POTROSACKO DRUSTVO". Kapitalizam se probija sporo, zahvaljujuci zaostavstini u idejama i ekonomiji prethodnih generacija.

hvala bogu sto je tako...da lupamo recke na moru na flasi za pivo.. neka hvala.

Da li neko moze da objasni sta se u stvari podrazumeva pod MLM? Da li je recimo Amway MLM?
Vi ste rekli da ste zaradili time, ali sta konkretno radite i kako? Zasto su svi MLM-ovci jako misteriozni kada je u pitanju sam posao?
To je ipak trgovina.
 
Vec sam rekao da u MLM, kompanija ne trosi novac na reklame, vec se sva "trgovina" obavlja neposredno. U ovom MLM, kojim se ja bavim, uglavnom kontaktiram sa prijateljima , poznanicima ili ljudima koje su preporucili ti prijatelji ili piznanici. Pored toga, kompanija zabranjuje pominjanje imena kompanije u propagandne svrhe. Koga interesuje vise i konkretnije - odyssey@infosky.net
Amway jeste MLM kompanija, ali se bitno razlikuje po nacinu rada od ove "moje". Svaka kompanija ima nekih svojih specificnosti. A penziono i socijalno? Toga nema, a kome i treba kada za 5-10 godina moze(ako radi) imati petocifrenu ili cak shestocifrenu mesecnu zaradu!!!! Normalno u Eurima ili Dolarima.
 
Snoki:
Pored toga, kompanija zabranjuje pominjanje imena kompanije u propagandne svrhe. Koga interesuje vise i konkretnije - odyssey@infosky.net

Vrlo perfidan nacin da se privuku nove zrtve :>>>

Snoki:
Amway jeste MLM kompanija, ali se bitno razlikuje po nacinu rada od ove "moje". Svaka kompanija ima nekih svojih specificnosti.

Amway je jedna od prvih kompanija koja je pokrenula ovakav nacin poslovanja, Ali ni jedna od MLM kompanija nema "prava" na eksklizivitet da je njihov MLM jedini pravi. MLM kao oblik poslovanja je ziv i menja se i prilagodjava novonastalim situacijama na trzistu. Njegove glavne karakteristike su vec navedene na ovoj temi.


Snoki:
A penziono i socijalno? Toga nema, a kome i treba kada za 5-10 godina moze(ako radi) imati petocifrenu ili cak shestocifrenu mesecnu zaradu!!!! Normalno u Eurima ili Dolarima.

Opet los pokusaj navlacenja potencijalnih zrtvi :>
Medjutim ljudi koji ulaze u MLM ce vec posle par meseci sami uvideti koliko je potrebno napora, ulaganja i odricanja da se bude uspesan (i naravno da se zarade pare).
 
Amway jeste prvi krenuo sa MLM, ali ne znaci da je najbolji. Ruku na srce, ne znam ni kako tacno radi, sem sto sam povrsno cuo od par ljudi koji su ga radili. Ovaj u kome ja radim se izucava na Harvardu( najprestizniji univerzitet u oblasti Ekonomskih nauka prim, aut.), kao najbolji, najeticniji i najposteniji. Sta sve to znaci i nije na meni da razmisljam. Multilevel, kao i bilo koji drugi posao, nije "navlaka", vec stvar stava i licnog izbora.MENI JE SUPER!!!!!
 
Hackers:
U MLM sistemima ti se isplati samo ukoliko si u prvih par linija a ako si dole uzimas samo mrvice.

mislis zbog proizvoda? ako je star proizvod teze je naci musterije?
sta znam, to je ipak trgovina, pa kome to lezi super. moram priznati da je mene amway predavanje nekako oraspolozilo i privuklo. ali shvatam da tu treba ulagati u te seminare..da bi se u tebe ugradio taj trgovacko-mlmovski ;) nacin razmisljanja, inace tesko. jedino da postoji neki BAS odlican proizvod, koji mene iskreno odusevi i onda ga preporucujem bez toga da navlacim da bih zaradila...to je onda OK. ali to ne moze da donese brzu zaradu
 
Bravo "jagodice"!!! Ocigledno je da si radila MLM, pa nemas predrasudai nisi neobavestena kao "gigule" koji mesa Jezdu i Dafinu sa MLM. Gigule prijatelju : MLM nije piramida !!! MLM ili MREZNI Marketing. Mreza!!! Nema gornjih i donjih, u smislu mogucnosti i "mrvica". Ja sam nekome prva, nekome peta, a nekome i sto pedeset treca linija. S druge strane i ja imam ljude koji su, po tim linijama, ispod mene, ali i oni nekoga ispod sebe. Sve zavisi kada se ko ukljucio. Medjutim, bar u ML kojim se ja bavim, svako svakoga moze da pretekne( u napredovanju) i niko nizakoga ne radi. Svako radi za sebe, stvara svoju organizaciju, a KOMPANIJA placa. Cija organizacija bolje radi, taj bolje i zaradi. Svi imaju svoju organizaciju i svi su u organizaciji mnogih. MREZA !!! Pored toga, a pre toga, postoji i zarada od "maloprodaje" i to je cisto tvoje. Kupis za 10, prodas za 20 - 10 stavis u dzep :D :D :D !!!
 
Snoki:
Bravo "jagodice"!!! Ocigledno je da si radila MLM, pa nemas predrasudai nisi neobavestena kao "gigule" koji mesa Jezdu i Dafinu sa MLM. Gigule prijatelju : MLM nije piramida !!! MLM ili MREZNI Marketing. Mreza!!! Nema gornjih i donjih, u smislu mogucnosti i "mrvica". Ja sam nekome prva, nekome peta, a nekome i sto pedeset treca linija. S druge strane i ja imam ljude koji su, po tim linijama, ispod mene, ali i oni nekoga ispod sebe. Sve zavisi kada se ko ukljucio. Medjutim, bar u ML kojim se ja bavim, svako svakoga moze da pretekne( u napredovanju) i niko nizakoga ne radi. Svako radi za sebe, stvara svoju organizaciju, a KOMPANIJA placa. Cija organizacija bolje radi, taj bolje i zaradi. Svi imaju svoju organizaciju i svi su u organizaciji mnogih. MREZA !!! Pored toga, a pre toga, postoji i zarada od "maloprodaje" i to je cisto tvoje. Kupis za 10, prodas za 20 - 10 stavis u dzep :D :D :D !!!

Pa za ovo kupis za 10 aprodas za 20 malo sutra. To jedino ako uvalis nekom papanu.Obicno zarada ide plafon do 30%. Ja sam radio MLM-e i stizao do menadzera ali se nesto ne obogatih iako sam imao mrezu od skoro 200 ljudi. Mreza je napravljena da zaradi samo proivodjac i eventualno par prvih menadzera, e oni se obogate, a ako mislis na to da ces i ti da se obogatis onda samo napred.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top