Matematika - upomoć !!!

Stefan Tvrtko

Obećava
Poruka
54
Eh, da, ovako ....

Prije nego što vam obrazložim prirodu mog problema, bibo bi red (mislim), prvo da vas uvedem u materiju koja me muči... Eh, da, ovako:

Prije mnogo, mnogo vremena, možda tamo negde od petog razreda osnovne prestao sam da učim matematiku... Polako, polako nemojte da me pogrešno shvatite, nisam je svjesno prestao učit (vježbat - kako neki kažu 'matematika se vježba ,a ne uči') ... Znate kako to ide na seoskim školoma npr. za dvicu donosite jaja, za tricu istovarate ugalj, za četvorku idete u varoš da platite račun za struju, vodu, telefon .... itd ....

Eh, sad je problem, četvrti sam razred elektro-tehničke škole, odličan sam učenik (ovo je uslovno) , tačnije od trinaest predmeta imam dvanaest zaključeni petica i jednog zaključenog keca (sad vjerovatno pogađate iz čega je ta jedinica, pa naravno, iz mate) ... Znate to nekad može jako da nerivra i frustrira da bi uzeo i sve razbijao po kući...............

Evo sutra imam test iz matematike (zamislite) , većina učenika se obezbjedila pa im ovo stutra ništa ne predstavlja ,a za mene je to 'život' ili 'smrt' ... Trenutno iz mate u dnevniku imam 1,2,1 ,e ako sutra dobijem barem 2 imam šanse za prolaz ,a ako dobijem 1 padam i imam zaključnu jedinicu ,a u suprotnom slučaju imam zaključnu 5 ..............

Odlučio sam da sa tim sranjem od nauke (matematikom) raščistim jednom za svagda, pa vas molim za jedan konstruktivan i parlamentaran savjet... Pošto ste već iz gornjeg izlaganja shvatili da sam propustio veliki dio gradiva iz matematike; odlučio sam da se preko raspusta koji prethodi obračunam sa tim ******** , pa bi vas zamolio da mi napišete u tezama šta bi trebao da naučim ... Znate , ovi izvodi i integrali su prava glupost , ja ne umijem ni da započnem jedan ovakav zadatak ...

pls. help trebam savjet
 
Hmmm z:D
Daklem,
Nemoj da ocekujes da ce ovde neko sada da bdi danonocno da bi tebi objasnjavao i objasnjavao nesto sto je profesor pricao celo polugodje. Dakle problem ipak lezi u tebi jer ti nisi bio pazljiv. Tesko mi je da poverujem da za 5 meseci ili kolko je vec trajalo ovo polugodje ti nisi u stanju da resis najobicniji integral (kao sto sam kazes da zapocnes resavanje) a profesor je bajao i bajao i davao testove i toliko se o tome pricalo celog polugodja a ti mrtav ladan kazes kako ne znas ni da pocnes zadatak :S
Dakle moj najiskreniji savet je da uzmes knjigu iz matisa ako nemas da je nabavis i polako natenane posle nove godine svakog dana pocnes da radis matematiku po malo :)
Nema leba bez motike.
Ja sam ipak trecak pa ne mogu bas sa integralima da pomognem ali na forumu imas puno osoba koje ce ti rado pomoci ako pokazes iole truda u resavanju zadataka. Dakle pocni pomalo posle nove da strevbas teorijicu probaj po koji zadatak sam da uradis pa gde zaskripi postavi zadatke u sekciji predvidjenoj za resavanje istih


Pozdrav i Srecna Nova :zskace:
 
Eh, da, ovako ....

Prije nego što vam obrazložim prirodu mog problema, bibo bi red (mislim), prvo da vas uvedem u materiju koja me muči... Eh, da, ovako:

Prije mnogo, mnogo vremena, možda tamo negde od petog razreda osnovne prestao sam da učim matematiku... Polako, polako nemojte da me pogrešno shvatite, nisam je svjesno prestao učit (vježbat - kako neki kažu 'matematika se vježba ,a ne uči') ... Znate kako to ide na seoskim školoma npr. za dvicu donosite jaja, za tricu istovarate ugalj, za četvorku idete u varoš da platite račun za struju, vodu, telefon .... itd ....

Eh, sad je problem, četvrti sam razred elektro-tehničke škole, odličan sam učenik (ovo je uslovno) , tačnije od trinaest predmeta imam dvanaest zaključeni petica i jednog zaključenog keca (sad vjerovatno pogađate iz čega je ta jedinica, pa naravno, iz mate) ... Znate to nekad može jako da nerivra i frustrira da bi uzeo i sve razbijao po kući...............

Evo sutra imam test iz matematike (zamislite) , većina učenika se obezbjedila pa im ovo stutra ništa ne predstavlja ,a za mene je to 'život' ili 'smrt' ... Trenutno iz mate u dnevniku imam 1,2,1 ,e ako sutra dobijem barem 2 imam šanse za prolaz ,a ako dobijem 1 padam i imam zaključnu jedinicu ,a u suprotnom slučaju imam zaključnu 5 ..............

Odlučio sam da sa tim sranjem od nauke (matematikom) raščistim jednom za svagda, pa vas molim za jedan konstruktivan i parlamentaran savjet... Pošto ste već iz gornjeg izlaganja shvatili da sam propustio veliki dio gradiva iz matematike; odlučio sam da se preko raspusta koji prethodi obračunam sa tim ******** , pa bi vas zamolio da mi napišete u tezama šta bi trebao da naučim ... Znate , ovi izvodi i integrali su prava glupost , ja ne umijem ni da započnem jedan ovakav zadatak ...

pls. help trebam savjet

Ovako sinko,da ti nesto kazem...nista necu da ti kazem,sve sam ti rekao.:zskace:
A za svaki slucaj kupi nove patike,posto je zima cizme,pa lepo idi da placas struju i ostale komunalije nastavnici.:smrcka:
 
Hmmm z:D
Daklem,
Nemoj da ocekujes da ce ovde neko sada da bdi danonocno da bi tebi objasnjavao i objasnjavao nesto sto je profesor pricao celo polugodje. Dakle problem ipak lezi u tebi jer ti nisi bio pazljiv. Tesko mi je da poverujem da za 5 meseci ili kolko je vec trajalo ovo polugodje ti nisi u stanju da resis najobicniji integral (kao sto sam kazes da zapocnes resavanje) a profesor je bajao i bajao i davao testove i toliko se o tome pricalo celog polugodja a ti mrtav ladan kazes kako ne znas ni da pocnes zadatak :S
Dakle moj najiskreniji savet je da uzmes knjigu iz matisa ako nemas da je nabavis i polako natenane posle nove godine svakog dana pocnes da radis matematiku po malo :)
Nema leba bez motike.
Ja sam ipak trecak pa ne mogu bas sa integralima da pomognem ali na forumu imas puno osoba koje ce ti rado pomoci ako pokazes iole truda u resavanju zadataka. Dakle pocni pomalo posle nove da strevbas teorijicu probaj po koji zadatak sam da uradis pa gde zaskripi postavi zadatke u sekciji predvidjenoj za resavanje istih


Pozdrav i Srecna Nova :zskace:

Dobro integrale nećemo zvati 'najjednostavnijim' z:) , evo konkretno limese sam shvatio ,ali ove izvode kako se to kaže, prvi i drugi izvod ... nemam pojma... Aj da ne prejerujem, kod razrada zadatka kod drugog izvoda sastoji se od sedam etapa, e ja znam uradit onu prvu, to jes, znam pronać definisanost ili ti definiciono područije ...

Ipak, hvala na trud; bilo bi idealno ako imaš nekakve literature sa malo detaljnijim objašnjenjima ili gdje bi se mogla pronać takva literatura ... ipak jedan veliki tnx... :sneskoz:
 
Kazes imas problem sa integralima z:D

Pazi ovako posto si ti dvojkas po tom pitanju i posto tebi ne treba ne znam koje znanje po pitanju integrala najbolja bi bila obicna knjiga iz matematike za srednju skolu za cetvrti razred bez bilo kakve strucne knjige. Preporucio bih ti jos one mislim da se zovu ,Zmajevi prirucnici iz matematike, ja imam za prvi i drugi razred srednje ti uzmi za cetvrti u knjizari trebalo bih da ih imaju bolje snabdevene a dobri su jer imaju postupno resene i objasnjene zadatke iz svih oblasti predvidjenih za taj razred :) a imaju i dodatne zadatke za vezbanje!

Srecno:smrcka:
 
Ja sam bas danas racunao nesto... Treba ti tacno 18 dana konstantnog ucenja (bez spavanja, bez icega) da bi usvojio znanje iz matematike za sve 4 godine srednje skole (barem za moj smer). Posto ima dosta ponavljanja, uslovno se moze skratiti na recimo 15. Pa ako imas volje... :lol:
 
Ja sam bas danas racunao nesto... Treba ti tacno 18 dana konstantnog ucenja (bez spavanja, bez icega) da bi usvojio znanje iz matematike za sve 4 godine srednje skole (barem za moj smer). Posto ima dosta ponavljanja, uslovno se moze skratiti na recimo 15. Pa ako imas volje... :lol:

Ma da kako da ne? z:mrgreen:
Ne bih bas rekao da nesto sto je radjeno 4 godine moze tek tako bez problema da se uradi za 18 dana z:plez:
Ja platim ako za mesec dana uradis sa 80% znanja a ne 40% za dvojku :)
 

U svakoj godini imas 37 radnih nedelja, pomnozi to sa 4 (broj godina) pa sa jos cetiri (broj casova godisnje) to daje 592. Pomozi to sa 45 da dobijes koliko je to minuta (26640) a zatim podeli sa 60 da dobijes koliko je to sati (444, odnosno 18.5 dana). Ako uzmemo da nezavisno od skole sam ucis matematiku kod kuce recimo 3 sata dnevno, mozes ceo program (sa ponavljanjima) odraditi za nepunih pet meseci. Cini se realno zar ne?
 
Nadji knjigu Mathematiskop i lepo ponovi gradivo prve tri godine srednje skole. Ne zamlacuj se sa osnovnom.

Dalje, najvaznije je DOBRO savladati ono sto se uci u 2. srednje. Za elektrotehnicku skolu ti je najvaznije ono iz 2. srednje.

Kompleksni brojevi, trigonometrija, eksponencijalne i logaritamske funkcije, algebra, analiticka geometrija, vektori. Ostalo i nije toliko vazno. Malo geometrije nije lose poznavati takodje.

A onda komletno gradivo 4 razreda srednje. Doduse sve se ponovo radi na fakultetu

Realno, trebalo bi ti oko 2 meseca da to sve usvojis i naucis. Mozes raditi i izneke zbirke za upis na fakultet, FTN ima dosta solidnu.

Ovo ti kazem iz licnog iskustva jer sam i sam tako nesto slicno uradio.
 
Poslednja izmena:
profesorici :) , hvala na savjetu

Moramo malo i da se nasalimo,nije na odmet.Ima ovde dosta pametnih osoba,saslusaj i nadam se da ces resiti taj svoj problem.Ali to nije trajno resenje,hoces elektrotehniku,odlican ucenik,znaci pametan momak.a matis zapustio.Ne ide.Aj sad sam kazi posteno,jel` ne ide.
Matematika se ne uci na parce,a ti bi da studiras elektrotehniku ,verovatno.Procice i polugodiste,godina,matura...ali znaj da te matis ceka,to moras jednom da odradis kao sto si i druge predmete odradio.Znaci,temeljno i do koske.
Pa onda krenes redom.Matematika mora da se uci redom,ne preskaci ono sto ti se ne svidja ili deluje tesko,sacekace te to isto na drugoj krivini,pa ce biti jos teze.:zimag:
Matematika je najlaksa nauka ako nisi antitalenat,a ti nisi,i ako je ucis sa razumevanjem i ne preskaces.I sta ti to znaci"vezbanje"matematike,pa nije to gimnastika.Ja sam matematiku ucio bez olovke,stace mi ,imam svesku sa kompletnim lekcijama i uradjenim primerima,sta ima da prepisujem i da mi bilo sta odvlaci paznju.Razmisljam o lekciji i kapiram u cemu je fora,sto da ponovo pisem jedno isto samo sa izmenjenim podacima.Gubim vreme a ne dobijam nista u kvalitetu.
Krenes od programa za peti osnovne,gde si i prekinuo ucenje matisa,pa redom do kraja,tako ces se pripremiti za fax i dalje ucenje.
Srecno.:zimag:
 

Back
Top