ZA OVERKLOKERE pitanje

Ordinary Player

Iskusan
Poruka
6.040
Maticna MSI P31 NEO-F
Intel Dual-Core E1200 1.6 Ghz
Transcend JetRam JM800QLJ 1GB ----uskoro 2GB
MSI GeForce NX8500GT 512MB

Ovako stoje stvari,procesor je overklokovan na 2GHz ali moze do 3Ghz (pogledaj klip),ja bih se zadovoljio sa 2.4 ili 2.6 [ temperatura i voltaza nisu problem ] Problem je taj kada u biosu podizem FSB automatski se dize frekvencija procesora i rama. Ovo za ram mi ne odgovara posto za cpu od 2.4 ram mora da podnese 999mhz(sto sigurno ne moze)

2zroxgy.jpg


2a7zodf.jpg



ovo ne bih ni pokusavao:
2bd3wx.jpg



Pitanje:

1)Jel ima neko ovu maticnu da znam jel frekvencija rama zakljucana zbog maticne ili zbog modela rama

2)Ako je do maticne da li bi pomoglo da ubacim ddr2 od 1066mhz,mada nisam siguran da li bi opet sa povecanjem fsb-a povecavao i ram pa opet ostajem na istom (ili bi ram ostao na 1066)?

Majstori overkloka sta mislite? :zjelka:
 
Vidis li tu opciju FSB/Memory Ratio AUTO
Tu podesi da ti memorija radi na manjem kloku, tako sto ces smanjiti taj odnos.
Kod mene je 2:3 taj ratio. Ti mjenjaj pa vidi koji je najpriblizniji 800MHz...
 
Vidi ovako:
Adjust CPU Ratio stavi na 6 a FSB podigni na 400 i teraj dalje....stvar je resena!

Na zalost jos goru stvar dobijem,fsb je preko 300 ,procesor dodje na 2.0Ghz a ram na 1133mhz. Prelistao sam user manual i ova opcija za ram freg. je samo read-onlu ali bi fsb memory ratio trebao da radi posao,osim ako ga podizanje magistrale ne ponistava.

Stvarno mi se ne menja maticna,a hteo sam da iskoristim pun potencijal procesora.

Za divno cudo NFS Sift mi radi lepo :zimag:

Neznam sta bih dobio ubacivanjem ddr2 od 1066 ili 1333,ako je magistrala po defaultu radila na 800 a sad na 1000 i to je uslovilo povecanje brzine rama koji je isto bio na 800,onda bi ubacivanjem brzeg rama mozda smanjio njegovu frekvenciju??? ima nekog smisla :zima2:
 
Na zalost jos goru stvar dobijem,fsb je preko 300 ,procesor dodje na 2.0Ghz a ram na 1133mhz. Prelistao sam user manual i ova opcija za ram freg. je samo read-onlu ali bi fsb memory ratio trebao da radi posao,osim ako ga podizanje magistrale ne ponistava.

Stvarno mi se ne menja maticna,a hteo sam da iskoristim pun potencijal procesora.

Za divno cudo NFS Sift mi radi lepo :zimag:

Neznam sta bih dobio ubacivanjem ddr2 od 1066 ili 1333,ako je magistrala po defaultu radila na 800 a sad na 1000 i to je uslovilo povecanje brzine rama koji je isto bio na 800,onda bi ubacivanjem brzeg rama mozda smanjio njegovu frekvenciju??? ima nekog smisla :zima2:

Ja tebe ili ne razumem dobro ili si ti nesto pobrkao!?
Da ponovim:

Adjust CPU Ratio stavi na 6 a Adjust CPU FSB Frequency stavi na 400....
 
Sa podizanjem ferkvencije FSB podize se i FSB a njega prati i memorija posto ti je ratio FSB/Memory 1:2
Znaci ako ti je fsb 800 i memorija ti je 800,pa kako se dize FSB tako i memorija.
Najbolji ti je ratio 1:1,ali kazes da nemas tu opciju na toj maticnoj (******* maticna).
 
Poslednja izmena od moderatora:
vec sam probao,imam 2 opcije 1:1.66 i 1:2,al u oba slucaja frek. rama ostaje ista

cpuz mi na ovom sada overkloku registruje 3:5

Ploca je obicno sra..
Pokusaj da flesujes BIOS ako to moze nesto da ti pomogne!
Inace posto ti je ram ddr2 to ovako izgleda(primer):

333 x 1.66 ~ 553 MHz (sto znaci kod ddr2 memorije je 1106).

Znaci da su tvoje sanse jednake NULI da ga klokujes!
 
Jel neko ikada pokusavao da ubaci bios koji nije od te maticne,ne mislim sad da uzme bios drugog proizvodjaca il tako nesto,al naprimer da ubaci verziju za plocu koja je 1 seriju ispred njegove. Jel to uopste izvodljivo,recimo da su karakteristike te nove verzije maticne iste kao vasa al ima brzu memoriju...

Jos mi niko nije odgovorio u vezi ubacivanja brzeg rama,a nazalost nepoznajem nikog ko ima ddr2 brzi od 800mhz pa da probam sam
:zima:
 
Ta tvoja ploca ne podrzava memoriju brzu od 800MHz,i naravno da je uvek bolja brza memorija za OC ali ta tvoja maticna je jednostavno krs za taj posao.

Pa kako onda sada memorija radi na 833mhz,a pokretao sam je i na 900 samo nisam hteo tako da je ostavljam ,neznam koliko je to opterecenje za nju. Znam da maticna nije idealna,da ima samo tu jednu opciju za mem ratio 1:1 ili pak ddr2 do 1066 bila bi idealna za ovo sto hocu. I od zabe moze da nastane princ z:) ,ponekad
 
OC si memoriju i ploca ce podrzavati do odredjenog maksimuma,ali memoriju na 1066MHZ neces pokrenuti sa tom plocom,jednostavno to je budzet ploca koja je na sve nacine osakacena da bi bila jeftinija,tako da od princa nista.
 
Prava steta,nisam ni imao nameru da overklokujem al ipak jesam ,a i bila je najskuplja komponenta citavih 3400din pre nekih godinu dana. Jel znas mozda neku plocu koja je dobra za overklok a recimo da nije skupa,preko specifikacija je tesko to utvrditi,a ako to pitam u prodavnici tesko ce mi dati bilo kakvu garanciju na plocu.

Kod mene je overklokovana ploca,memorija,cpu,graficka ko bi bio lud da meni da garanciju na nesto :)
 
Kupovina ploce radi OC tog procesora se ne isplati posto i sa OC tog procesora neces dobiti nista znacajno na performansama!
Ako hoces predlog sa solidnu maticnu sa solidnim OC potencijalom ona bih rekao da je GigaByte GA-EP43-UD3L najbolji izbor za tvoje potrebe,kosta oko 6000din i te pare vredi a ako hoces ozbiljniji OC onda bih ti preporucijo da ides na P45 Chipset!
 
U pravu si i ne isplati se,mala mu je kes memorija,a i cela konfiguracija me je kostala oko 13000,tako da za sledeci put cu znati sta da gledam prilikom kupovine maticne. Uzecu jos 1GB memorije, vidim da ploca podrzava duall chanel mod,osetice se valjda neko ubrzanje. A sto se tice procesora,pa 2Ghz dual nije malo,radi posao

hvala svima za komentare,u najmanju ruku sprecili ste me da sprzim memoriju,ja bih je gazio do 1000mhz :ztorba:
 
Pozdrav
Imamo isti problem i skoro istu konfiguraciju
intel 2160 1.8 Ghz
mb msi p31 neo-f
ddr 2*1Gb Kingston 800mhz
vga Gigabyte Ge force 8500
160 gb Wd, kuler i napajanje standardni ,koji su došli sa matičnom i kućištem

Ponadao sam se da izvučem malo više iz ovog procesora ali matična je očaj
Pošto sam početnik,juče sam prvi put nešto klokovao,došao sam do sledećih vrednosti
koje su verovatno maksimum za ovu konfu

juuyc8.jpg

24l8rpt.gif

Nisam menjao napone koji bi trebalo da su u granicama normale,
šta misliš da li bi trebalo da ih promenim i na koji način,kako bi to uticalo na
temperaturu.Imam program koji dolazi uz MSI matične Dualcore centar na njemu
bi trebalo da je moguće promeniti napone
Ali glavni problem je visoka temperatura matične preko 100*C,što mi je malo nemoguće
mislim da ovo pregrevanje nema velike veze sa overklokom.I pre nego što sam krenuo da se zezam bila je visoka cifra ,ali nisam obratio pažnju.Moguće da je neka greška jer je ovo stvarno previše.Znam d bi trebalo menjati kulere,napajanje,ventilatore...ali šta sa ovim
kako najbolje izbalansirati voltaže...
z:poz:z;)
 
Poslednja izmena:
Izvinite ,ali samo nesto da Vas pitam.A sta mislite da cete postici sa 200-300 MHz brzim CPU? Mislim cemu uopste taj experiment sa klokovanjem?Zbog cega ti je bitno da bas moras to da radis?Experiment? Znatizelja?
 
@neledr
Pa ovako mene je nerviralo što određene igrice ne mogu da igram sa sadašnjom konfom
i video da ljudi sa ovim procesorom dostižu brzine 3ghz bez velikih poteškoća
Ali sam se razočarao sa matičnom koja je jad i beda, za overklok, ali evo služi me odlično godinu i po dana. E sada probaću da izvučem neki maximum egzibicije radi.Pa ako nešto crkne bože moj
Ništa nije večno
 
Onda u redu, znaci probe radi.Pa znas kako, ako odlucis da se bavis overclockovanjem, onda sve mora da ti bude veooooma kvalitetno, pocevsi od napajanja,same ploce, kvalitetnih memorijskih modula,CPU-a,samog kucista koje mora da izbaci toliku "vrelinu"koja se time dobija, hladnjaka na procesoru, samog coolera na tom hladnjaku.......i jos nekoliko stvari.Znas.E, sada, posto kako Ti rece, egzibicije radi ako nesto crkne ko ga ...... , mozes experimentisati do mile volje.Ako preterash, sacekaj, izvadi bateriju, raskaci napajanje, sacekaj 30-tak sec. , spoj sve i teraj opet dok nedobijes najstabilniju varijantu overkloka i to je to. Srecno sa probama!
PS: kad se samo setim Athlona 2500+, sa Epoksovom plocom.....eeeehhhh dobra stara vremena.....
 
Pozdrav
Imamo isti problem i skoro istu konfiguraciju
intel 2160 1.8 Ghz
mb msi p31 neo-f
ddr 2*1Gb Kingston 800mhz
vga Gigabyte Ge force 8500
160 gb Wd, kuler i napajanje standardni ,koji su došli sa matičnom i kućištem

Ponadao sam se da izvučem malo više iz ovog procesora ali matična je očaj
Pošto sam početnik,juče sam prvi put nešto klokovao,došao sam do sledećih vrednosti
koje su verovatno maksimum za ovu konfu

juuyc8.jpg

24l8rpt.gif

Nisam menjao napone koji bi trebalo da su u granicama normale,
šta misliš da li bi trebalo da ih promenim i na koji način,kako bi to uticalo na
temperaturu.Imam program koji dolazi uz MSI matične Dualcore centar na njemu
bi trebalo da je moguće promeniti napone
Ali glavni problem je visoka temperatura matične preko 100*C,što mi je malo nemoguće
mislim da ovo pregrevanje nema velike veze sa overklokom.I pre nego što sam krenuo da se zezam bila je visoka cifra ,ali nisam obratio pažnju.Moguće da je neka greška jer je ovo stvarno previše.Znam d bi trebalo menjati kulere,napajanje,ventilatore...ali šta sa ovim
kako najbolje izbalansirati voltaže...
z:poz:z;)

S tom memorijom i plocom nemas sanse za ozbiljniji OC,stoga i ne pokusavaj a sto se tice temperature ploce to je lazno ocitavanje (crkli senzori).
Sa tom voltazom (koja ti je verovatno na auto) taj procesor postize 3GHz tj. FSB 333 ali sa FSB/memory ratiom 1:1 sto tvoja ploca ne moze da izvede.
 
Poslednja izmena:
U redu shvatio sam mogućnosti ploče zanima me pošto komp radi stabilno
sa ovim podešavanjima ,da li da menjam voltažu ili neke druge parametre...
A u vezi tih senzora da li je to najava skorašnjeg kraja matične,može li nekako da se popravi i da li podleže garanciji

Pozdrav
 
Ako si ga istestira i radi stabilno ne diraj voltaze (i ovako je velika),to je neki realni maksimum na toj maticnoj i sa tim hladjenjem i nemoj da ti temperatura prelazi 65 stepeni pri full load-u,a sto se tice senzora ne znaci da ce se ploca pokvariti nego verovatno nije nikad ni radio i ako ti inace ploca radi dobro ne verujem da ce ti prihvatiti reklamaciju na osnovu toga.
 
PRVO SRECNA SVIMA NOVA GODINA :zjelka: :ztorba: :sanke:

Aleksandre jednu stvar odmah da ti kazem kako ne bi posle bilo problema,nadam se da si procitao user manual ove nase njesra maticne pre overkloka posto SPREAD SPECTRUM treba da stoji na Disabled a ne Enabled kada overklokujes. To ima neke veze sa impulasima koje proizvodi cpu i naponom valjda.

Zatim napon ne diraj,osim ako ga bios sam ne poveca,i nemoj ulaziti u crvenu zonu.
Taj procesor bi mogao i preko 3Ghz al zbog maticne tj. memory ratio-a ostavi na 2250.Siguran sam da si osetio poboljsanje.

sto se tice temperatura,speedfan mi je uvek lagao i to barem za graficku,ja koristim pcwizard,kada ne radim nista cpu temp je 24 na max opterecenju 50,graf na oko 40 (ubacio sam joj 8cm fan). maticna je na oko 30-tak al je zato power/aux temperature preko 100(koliko je to tacno pitanje je)

Za neledr-a : Mali overklok kode mene od 25% tj 400mhz ima veliki uticaj na performanse,nista nije za potcenjivanje :zimag:
 

Back
Top