Internacionalno obdaniste

U medjuvremenu sam prikupila neke informacije.Internacionalno obdaniste prima kao i svako decu od navrsene tri godine,boravak je od 08-13:30h,uglavnom su deca stranaca a od domacih sve anonimusi(sto je bas lepo!)dete vam do polaska u skolu tecno govori francuski(predpostavljam da moze i engleski!)a sve to kosta 200eura mesecno.
Sto se tice skole nacula sam da se polazi sa pet godina i da kosta 10 000eura.Nemoj te me drzati za rec oko cifre ali to sam cula...
 
Hahahahahaha, moje dete ide u jedno naše privatno obdanište gde takođe svakodnevno uči engleski, priprema se za školu, ide na bazene, u pozorišta i bioskope, ima tri kvalitetna obroka, boravak od 8 do 16h i to za 140evra. :D
Ali nema tako spektakularan naziv.....
 
privatnivrtic:
littlefoot:
privatnivrtic:
Ja znam za nemačko zabavište pri nemačkoj školi na Senjaku i u pitanju su nebulozne cifre.


Cifra koja je tebi nebulozna drugima je prava sitnica. Samo da znas:)

Verujem da je tako.
Šta to treba da se ponudi za 300 do 450 evra mesečno?
Naravno, znam kakve su cene zabavišta u Evropi ali to je još jako daleko od nas.


E ovo si lupila i ostala živa:)
 
Ici ce svega dve godine posto se u internacionalnu skolu polazi sa 5 godina,sto iznosi nekih 120Evra... :D :roll:
Salu na stranu,na deci ne vredi stedeti,moji roditelji su poprilicne sume potrosili na obrazovanje svoje dece i evo to se isplatilo...tj.isplacuje se...
 
Ovako ja to vidim:
Da bi vrtic postojao, poslovao i bio mesto gde ce nasa deca biti srecna treba platiti plate, doprinose, osiguranje vaspitacima i ostalom osoblju, hranu, sredstva za higijenu, materijal, igracke i sl., nove stolove, stolice, tepihe, krecenje, zakup... Realizacija dobrog i jedinstvenog programa takodje kosta... Tako da mi je razumljivo da na trzistu postoje vrtici sa razlicitim cenama (dobro je kada cena odgovara ponudi), a na nama je da odaberemo ono sto nam se svidja, a mozemo da priustimo!
Degutantno je komentarisanje cena necega sto nismo ni videli... Pa, neka kola kostaju 500e, a druga 50 000e!?!
 
E, pa drage moje, moja ćerka ide u državni vrtić, evo već godinu dana. Krenula je sa 18 meseci. Puna cena je 2700,00 DINARA. Vrtić radi od 06:00 do 17:00 časova. Ima PET obroka dnevno, potpuno je srećna i zadovoljna, a to znam po tome što svako jutro skače iz kreveta i budi nas da idemo u vrutić. Deca sa kojom se druži su u komšiluku i sa nekima se viđamo i izvan vrtića, što mislim da je bitno jer je velika verovatnoća, da će zajedno ići i u školu.

Takođe, kada pređe u stariju grupu može da ide na engleski jezik, a ima i redovne sistematske preglede.

Znam da ovo baš i nije tema, ali samo sam htela da kažem, da sam ja vrlo zadovoljna državnim vrtićem, a razlika u ceni, procenite same.
 
d-mol:
E, pa drage moje, moja ćerka ide u državni vrtić, evo već godinu dana. Krenula je sa 18 meseci. Puna cena je 2700,00 DINARA. Vrtić radi od 06:00 do 17:00 časova. Ima PET obroka dnevno, potpuno je srećna i zadovoljna, a to znam po tome što svako jutro skače iz kreveta i budi nas da idemo u vrutić. Deca sa kojom se druži su u komšiluku i sa nekima se viđamo i izvan vrtića, što mislim da je bitno jer je velika verovatnoća, da će zajedno ići i u školu.

Takođe, kada pređe u stariju grupu može da ide na engleski jezik, a ima i redovne sistematske preglede.

Znam da ovo baš i nije tema, ali samo sam htela da kažem, da sam ja vrlo zadovoljna državnim vrtićem, a razlika u ceni, procenite same.


U potpunosti se slazem sa Vama da je deci i u drzavnim vrticima jako lepo! Samo bih Vas ispravila: 2700 dinara NIJE puna cena, nego svega 15% od pune cene. Ostalih 85% subvencionise grad.
 
Neni*:
d-mol:
E, pa drage moje, moja ćerka ide u državni vrtić, evo već godinu dana. Krenula je sa 18 meseci. Puna cena je 2700,00 DINARA. Vrtić radi od 06:00 do 17:00 časova. Ima PET obroka dnevno, potpuno je srećna i zadovoljna, a to znam po tome što svako jutro skače iz kreveta i budi nas da idemo u vrutić. Deca sa kojom se druži su u komšiluku i sa nekima se viđamo i izvan vrtića, što mislim da je bitno jer je velika verovatnoća, da će zajedno ići i u školu.

Takođe, kada pređe u stariju grupu može da ide na engleski jezik, a ima i redovne sistematske preglede.

Znam da ovo baš i nije tema, ali samo sam htela da kažem, da sam ja vrlo zadovoljna državnim vrtićem, a razlika u ceni, procenite same.


U potpunosti se slazem sa Vama da je deci i u drzavnim vrticima jako lepo! Samo bih Vas ispravila: 2700 dinara NIJE puna cena, nego svega 15% od pune cene. Ostalih 85% subvencionise grad.

Dobro, da, ali mislim da je to za drugu temu.
Samo sam htela da kažem da dete može da bude zadovoljno i u državnom vrtiću, a da vi ne morate za to da izdvajate nečiju (čitaj moju)skoro pa mesečnu platu.
 
maja mala mama:
Pa dobro,sve je i dalje stvar izbora roditelja i naravno finansija.
Ja sam mozda od onih nenormalnih majki :oops: koja bi svom detetu sve naj,naj omogucila i za to, ako mislim da vredi zrtvovala svoja zadovoljstva.

Ne bih da me pogrešno shvatiš, ali da li se ti i tvoje dete slažete u tome šta je naj, naj za NJEGA-NJU?
Detetu je trenutno najbitnije okruženje - društvo i atmosfera, ono se vezuje za drugare i igru kroz koju uči, a ne za vaspitačicu ( to ne znači da treba da bude kreten) ili sobu (ne znači da treba da bude "krš"),i moje mišljenje je da tako treba i da bude.. Sigurno si gledala reklamu (master card) sa klinkom koja se igra najobičnijom kartonskom kutijom. Ne mora sve što je skupo i nalickano ujedno da bude i dobro, bitno je da su svi pozitivni i veseli, i imaju dobre namere, a veruj mi da dete to oseća.
Opet kažem, nemoj da me pogrešno shvatiš, ovo ti govorim samo zato što sam prošla kroz sličnu fazu.
 
Pre tri meseca zaposlili smo novu vaspitačicu.
Prethodno je radila u privatnom vrtiću u Resniku a pre toga u državnom vrtiću na Kanarevom brdu.
Iskustva nam govore da i vaspitač i ambijent jesu važni jer ta dva faktora plus još tri ili četiri formiraju atmosferu u kojoj deca borave.
Kada je prosek godina u kolektivu oko 45 i kada niko ni sa kim ne razgovara, kada spremačice drže glavnu reč i viču na decu koja prskaju kupatilo, kada je broj dece preko 30 na 2 vaspitača, morate da budete jako skromnih zahteva da bi ste bili zadovoljni.
Ono što je sasvim sigurno i potvrđeno u praksi je da kada deca iz takve sredine (u kojoj su bila zadovoljna) dođu u bolje uslove,kriterijumi im se definitivno podižu i ako ih opet vratite u ranije uslove ona negoduju i teško im je da se ponovo prilagode jer su videla bolje.
 
privatnivrtic:
Pre tri meseca zaposlili smo novu vaspitačicu.
Prethodno je radila u privatnom vrtiću u Resniku a pre toga u državnom vrtiću na Kanarevom brdu.
Iskustva nam govore da i vaspitač i ambijent jesu važni jer ta dva faktora plus još tri ili četiri formiraju atmosferu u kojoj deca borave.
Kada je prosek godina u kolektivu oko 45 i kada niko ni sa kim ne razgovara, kada spremačice drže glavnu reč i viču na decu koja prskaju kupatilo, kada je broj dece preko 30 na 2 vaspitača, morate da budete jako skromnih zahteva da bi ste bili zadovoljni.
Ono što je sasvim sigurno i potvrđeno u praksi je da kada deca iz takve sredine (u kojoj su bila zadovoljna) dođu u bolje uslove,kriterijumi im se definitivno podižu i ako ih opet vratite u ranije uslove ona negoduju i teško im je da se ponovo prilagode jer su videla bolje.

E pa draga moja ja sam mama cetvorogodisnjeg decaka koja ima poslovnog iskustva i sa privatnim i sa drzavnim vrticima. Stanje u drzavnom sektoru se zna, ali ono sto je manje poznato to je da vecina privatnih vrtica je radila na crno, njihove adrese je bilo skoro nemoguce naci jer nisu nigde registrovani (veruj mi da je to tako 100%), kadar koji zaposljavaju u tim vrticima nisu profesionalni vaspitaci, a psiho testovi koje ti vaspitaci prolaze su smesni. :roll:
Takodje vecina privatnih vrtica u Beogradu nema uslove, nalaze se u (salonskim) privatnim stanovima, nemaju dvoriste, i osim luksuznih igracaka i skolica za jezike i sl. nemaju one uslove koji su od sustinske vaznosti za decu.
Kao roditelj bila sam ogorcena stanjem i uslovima u Beogradu sto se tice zbrinjavanja dece.
A ko voli luksuzne domace vrtice moze dete da upise u Stnkom Bajku za astronomsku sumu novca.
A to nije ono sto dete cini srecnijim ili obrazovanijim. :shock:
 
Dobro de, toga sam se i bojala.
Čini mi se da mi ne pričamo o istim stvarima.
Ovo su pitanja.
Da li vi stvarno smatrate da dete od 2,5 godina pravi razliku između lutke-autića koji košta 1500 dinara od onog (iste veličine), koji košta 300 dinara?
Da li to isto dete drugačije žvrlja po svesci od 50 dinara u odnosu na onu od 150 dinara?
Da li opet to isto dete, kada u parku utrči pravo u pesak razmišlja o tome da li su pantalone na njemu sa znakom neke marke i koštaju 2000 dinara ili ne?

Što se tiče vaspitačice, ja i ne očekujem da se ona prema mom detetu ponaša kao da je centar sveta, inače je nikad ne bih ni dala u vrtić. Vaspitač treba detetu da pomogne da se uklopi u kolektiv, tome valjda i služi socijalizacija. Stavite vaspitača sa desetoro dece u "šupu" i on nije sposoban da organizuje igru i zadrži dečiju pažnju, šta je to onda? Ako je za dobrog vaspitača potrebno da ima sva najnovija pomagala i brdo skupih igračaka, onda svako može da bude dobar vaspitač.I gde je tu kreativnost i sposobnost komunikacije sa decom.

Inače kod nas u grupi ima 15-oro dece(skoro uvek neko nedostaje), na 2 vaspitačice. Po onome što ja vidim svi u kolektivu se dobro slažu, prostorije su velike, čiste, svetle, vesele i imaju sasvim dovoljno igračaka. Čistačice ne viču na decu, čak sam ih zaticala kako se igraju sa njima, a sve to opet ima veze sa drugom temom odabira vrtića.

Da zaključim temu, već sam preterala.

Ja svoje dete gajim tako da, nauči da SAMO materijalne stvari NE znače bogatstvo i sreću, i da ako neko ima manje od nje, to ne znači da je on manje kvalitetan. Ako ovo znači da sam veoma skromnih zahteva, onda neka bude tako. Naravno da u životu ne treba da se zadovoljava mrvicama i uvek treba da teži boljem, ali ako joj stavite svet pod noge čemu će onda da teži ( to ne znači da treba da oskudeva u svemu i odnosi se na naj,naj). Svima nama je lako da živimo i radimo u idealnim uslovima, ali gde je tu onda život, ili svi treba da budemo rođeni kao odrasle osobe sa svim iskustvima i znanjima ovog sveta (to opet ne znači da je treba baciti vukovima i odnosi se na naj, naj).

Poenta je vaspitavati dete bez preterivanja u bilo čemu i podsticati maštu i kreativnost. Ako je vaspitač dobar samo ako radi u ustanovi za koju roditelji moraju da izdvoje 200 - 300 evra mesečno i ne može to da ispolji u ustanovi koja se plaća manje, drago mi je da on ne vaspitava moje dete.

Još jednom se izvinjavam i nadam se da sam bar malo pojasnila ono o čemu sam pisala juče.
 

Back
Top