open suse pomoc

Prvi put koristim ovaj os, inace o linuxsu slabo znam pa....
kako da pustam mp3 ili kako da nadjem neki kodec da gledam film?
sta da radim??


Da bi instalirao kodeke dovoljno je da kliknes ovde :) (preuzeto sa sajta: http://opensuse-guide.org/ ).

Ili ako zelis da koristis terminal, mozes da uneses:

Kod:
zypper in libxine1-codecs ffmpeg w32codec-all k3b-codecs lame

Javi ako radi :)
 
Poslednja izmena:
Omg. Literaturu u sake i malo procitaj i upoznaj se sa materijom. Na open suse sajtu imas sve nacrtano sta treba da uradis samo ne treba biti lenj. Imas yast ne moras da se petljas po konozli ako ne znas... Nekad davno napisah upustvo sta treba covek da uradi pre nego sto pocne da koristi linux, izgleda da cu morati ponovo...
 
Ustvari ovo (Root privileges are required for installing or uninstalling packages) mi se uvek pojavljuje za bilo sta da kucam u terminalu. sta je to? nije to bilo na ubuntu???

Ne koristim Suse, tako da nisam siguran kako to ide. :(
Prvo unesi
Kod:
su
trebalo bi posle da ti se pojavi da uneses svoju sifru. Posle toga probaj sa gore navedenim kodom.
 
Ne koristim Suse, tako da nisam siguran kako to ide. :(
Prvo unesi
Kod:
su
trebalo bi posle da ti se pojavi da uneses svoju sifru. Posle toga probaj sa gore navedenim kodom.

ili
Kod:
su -c 'zypper in libxine1-codecs ffmpeg w32codec-all k3b-codecs lame'
a zatim upišeš lozinku. Obrati pažnju na jednostruke navodnike.
 
što uplašiste čoveka :per:

gledaj leggionar-u
tebi je super , sa moje tačke gledišta :
a) instaliirao si suse a da nisi uništio neku drugu particiju
b) imaš net (verovatno preko telekoma)
bez da si nešto podešavao

c) iz trećeg pokušaja instalirao si mp3

upali ga 5 -6 puta pa vidi da li ti koristi
ali čini mi se da si u suštini dobro počeo

(i za kodeke ,ova do-instalaciju dobio si adekvatnu i tačnu pomoć od forumaša ;) )

imaš na suseta grafički menažer paketa , mada opet treba da se zna
koji program ti treba u stvari :think:

windows programi obično ne rade ;) (jedino preko emulacije)
i youtube je problematičan u browseru , zavisi


Svaki put kad palim komp ja moram da podesavam rezoluciju???
čekaj jesi instalirao ili sa live cda puštaš :think:
 
Poslednja izmena:
što uplašiste čoveka :per:

gledaj leggionar-u
tebi je super , sa moje tačke gledišta :
a) instaliirao si suse a da nisi uništio neku drugu particiju
b) imaš net (verovatno preko telekoma)
bez da si nešto podešavao

c) iz trećeg pokušaja instalirao si mp3

upali ga 5 -6 puta pa vidi da li ti koristi
ali čini mi se da si u suštini dobro počeo

(i za kodeke ,ova do-instalaciju dobio si adekvatnu i tačnu pomoć od forumaša ;) )

imaš na suseta grafički menažer paketa , mada opet treba da se zna
koji program ti treba u stvari :think:

windows programi obično ne rade ;) (jedino preko emulacije)
i youtube je problematičan u browseru , zavisi



čekaj jesi instalirao ili sa live cda puštaš :think:

Nije da nemam vremena, nego vise mi je do price sa iskusnom ekipom koja se ovde javlja.
Drugo nisam jedini korisnik kompa, znas kako to ide oce zena oce deca a ja radoznao pa bi malo da promenim.
Pre 10 god bilo je to: literatura pa udri, imam i kojekakve mcse, mcsa diplome ali vremenom sam sve to zapustio.

Pa mi je bilo hitno da mogu da gledaju filmove i slusaju muziku, pa bi ja polako. ali upravu je FALCO nemoze se to tako , moras malo vremena da posvetis.

Hvala vam .. opet cu ja vas pitati za savet.
 
imas i ubuntu sa kde. Zove se kubuntu (download)

E pa to sam procitao negde i zaboravih da skinem, moram i to da vidim.
Samo bi mi trebala mala pomoc, koristio sam part.magic.8 i ok se snalazim kad treba NTFS part. da se poveca, smanji ,premesti i tako to. ali kad sam pokusao sa linux particijama nisam bas siguran koja treba gde da stoji i kako.
Citao sam i Linux - Installation Guide. od Incognito. ali trebala bi mi mala pomoc ako je to vec neko radio.:dontunderstand:
 
E pa to sam procitao negde i zaboravih da skinem, moram i to da vidim.
Samo bi mi trebala mala pomoc, koristio sam part.magic.8 i ok se snalazim kad treba NTFS part. da se poveca, smanji ,premesti i tako to. ali kad sam pokusao sa linux particijama nisam bas siguran koja treba gde da stoji i kako.
Citao sam i Linux - Installation Guide. od Incognito. ali trebala bi mi mala pomoc ako je to vec neko radio.:dontunderstand:

Kada sam skorije reinstalirao jedan racunar ja sam stavio da particije koje sadrze OS (windows xp i ubuntu 9.10) budu na pocetku i primarne, a particija koja ce sadrzati samo podatke kao i swap sam stavio da budu logicke.
 
... Inace, GNU/Linux sistem mozes metnuti na bilo kojoj particiji i na bilo kom disku. Tako da mozes rasporediti particije kakogod zelis. Ako ti odgovara Partition Magic za raspored particija rasporedi ih njime. Nemoj se sekirati ako ne ume da formatira fajl sistem koji zelis, to mozes uraditi iz instalera.

Moras da napravis bar 2 pariticije: swap i /. (dobro-de, ne moras, ali je krajnje nepreporucljivo terati sistem bez zasebne swap particije) Jedino o cemu trebas voditi racuna velicina tih particija: ako zelis da ti radi hibernacija sistema, swap mora biti bar velicine RAMa, u suprotnom mozes da metnes i manji (one preporuke od 2x ili 3x velicina RAMa slusaj samo ako ti treba puno memorije na sistemu, al opet nije neko resenje). Root particiju (/) mozes da izaberes po svojoj proceni, tj po tome sta zelis od sofftvera da instaliras.
 

Back
Top