Pop istorija u 4 akorda

Ovo je preterana simplifikacija. :) Nešto sumnjam da su sve ove pesme u istom tonalitetu. Kod nekih je baš uočljivo da nemaju nikakve veze sa originalnim akordima i tonalitetom. Čak pomalo i škripe. Ali neke su se lepo uklopile.
 
Ovo je preterana simplifikacija. :) Nešto sumnjam da su sve ove pesme u istom tonalitetu. Kod nekih je baš uočljivo da nemaju nikakve veze sa originalnim akordima i tonalitetom. Čak pomalo i škripe. Ali neke su se lepo uklopile.

Apsolutno. Nemoguce je da sve budu u istom tonalitetu (cak je nemoguce da su sve u dva tonaliteta - verovatno znas da svaka durska lestvica ima svoju relativnu molsku koja koristi iste note, samo sa razlicitom pocetnom notom). Ali sve ove pesme (u kom god tonalitetu da su), koriste istu progresiju akorda: I - V - VI - IV. A i to je zaista fascinantno, to je prakticno postala formula za hit pesmu
 
Nije isto i ne zvuci isto odsvirana doticna progresija u duru i molu.
Doticna progresiaj je neka vrsta prosirene kadence, ovde odsvirana u e-duru. Probaj istu recimo da odsviras u e molu, pa videces da suprotno zvuci.
 
Nije isto i ne zvuci isto odsvirana doticna progresija u duru i molu.
Doticna progresiaj je neka vrsta prosirene kadence, ovde odsvirana u e-duru. Probaj istu recimo da odsviras u e molu, pa videces da suprotno zvuci.

Znam da nije isto u molu i u duru. Nisi razumeo sta sam hteo da kazem. Ono sto sam pricao o relativnim skalama nema veze sa progresijom.

Samo sam hteo da kazem da doticna progresija I - V - vi - IV sluzi kao formula za hit pesmu. Logicno je da nece zvucati isto kad se odsvira u molu jer bi onda izgledalo i - v - VI - iv znaci tri molska akorda umesto tri durska
 
Nije svaka stvar u duru, cak naprotiv molska lestvica je najcesca u pop muzici.
Veliki broj doticnih numera u originalu ne prati striktno tu progresiju, da ne govorim o tonalitetima . Progresije akorada su manje vise protokolarna i sablonska stvar, bitno je da se prati tonalitet pesme.
 

Back
Top